N°. 1346. Donderdag 2 Augustus. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTITN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 28 Juli 1900. Was de [aanvoer van wolvee ter markt Maandag weder vrij groot, over den handel daarentegen kon niet worden geroemd. De prijzen, die konden worden besomd, waren betrekkelijk vrij wat lager dan die op de markt der vorige week besteed. Voor lam meren werd, naar men ons verzekerde, gemiddeld ongeveer f 1,50 en voor schapen minstens f 2 minder besteed. De gemiddelde prijzen waren voor lammeren f é.SD'ÏL f 9.50, schapen f 14 k f 16.50 en koeien f 130 a f 175. De aanvoer bestond uit779 lammeren, 569 schapen, 1 paard, 4 koeien en 1 kalf. - Van 29 tot en met 31 Juli werden uitgevoerd 392 lammeren, 211 schapen, 27 koeien en 6 varkens. De Cocksdorp, 30 Juli. Bij gelegenheid van de opening der jacht op waterwild alhier, wist de Edelachtb. Heer Veenhoven, burge meester van Vlieland, niet minder dan 42 stuks eendvogels te bemachtigen. Ook door andere jagers werd veel waterwild buit gemaakt, een bewijs, dat de jagers in dit opzicht niet behoeven te klagen. Genoemde heer was hier den vorigen dag met een gezelschap badgasten gearriveerd. Het gezelschap vertoefde hiér een etmaal. Oosterend, 30 Juli. De leden en donateurs der afdeeling „Oosterend op Texel" van de Nederlandsche Visscherijvereeniging werden jl. Zaterdagmiddag uitgenoodigd om des avonds te half acht ter vergadering bijeen te willen komen in het lokaal van den heer Koppen. Velen gaven aan die oproeping gehoor en op het gestelde uur werd de bijeenkomst ge opend door den Voorzitter, den heer P. Plaats man, die mededeelde, dat de aanwezigen bijeengeroepen waren, omdat thans een schrij ven was ontvangen van den Directeur der Vereeniging, den heer J. Zwier Visser, te Alkmaar, inhoudende, dat het de uitdrukke lijke wensch is van H. M., onze geëerbiedigde Koningin, om op den 3en Aug. a. s. kennis te maken met de visschers en hun bedrijf. Men had dus niet meer te denken aan eene vlootrevue van de heeren Calkoen en Kolff, maar aan een bepaald verlangen van de KoniDgin. Aangezien op deze wijze de belangstelling van de natie gewekt kan worden voor de zoo vaak vergeten visschersbelangen, meende de Voorzitter, dat, nu toegestaan was om de Bondsteekenen te vertoonen en het oor spronkelijk beginsel der Vereeniging gered was, men ook algemeen aan de Zuiderzee- visschers-vlootrevue moest deelnemen. Waar de visschers van Oosterend zich steeds in de voorste gelederen geschaard hadden, waar het gold hulde te brengen aan een der telgen uit het huis van Oranje-Nassau, daar hoopte spreker, zou men thans niet achter blijven. Nadat de gehouden correspondentie tusschen den heer Zwier Visser en het afdeelingsbe- stuur was medegedeeld, weid de voor een paar weken aangenomen motie, nu de revue in een ander stadium was gebracht, voor vervallen verklaard en met algemeene stem men besloten, om thans hulde te brengen aan H. M. de Koningin. Terwijl de Secretaris der afdeeling de namen verzamelde van de deelnemers, werd door den makelaar S. Keijser veiling gehouden van de te veld staande gewassen in den polder het Noorden, eigendom van den heer S. Wuis, na afloop waarvan de vergadering werd voortgezet. Staande de vergadering hadden 36 vaar tuigen zich voor de revue opgegeven. Besloten werd, om aan de visschers van Oudeschild kennisgeving te doen van het genomen besluit aangaande de revue. De Voorzitter, die afgevaardigde was ge weest naar de laatstgehoudene vergadering, deelde mede, dat aldaar besloten was, om in het volgende jaar eene vlootrevue van Zeeuwsche visschersschuiten te houden, waar bij dan aan H. M. de Koningin het Bescherm vrouwschap der Vereeniging zou worden aan geboden. Verder waren enkele, kleine wijzigingen in de statuten aangebracht, hoofdzakelijk uit drukkende de rechtsgeldige verhouding tus schen den Directeur en- de Vereeniging. De aftreding van leden in het Hoofdbestuur zou plaats hebben met 1 Aprfl, terwijl degenen, die lid van het fonds wenschten te zijn, ook leden van de vereeniging moesten worden. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de schuiten der Vereeniging, die aan de revue zullen deelnemen, den bal in het zeil moeten hebben en de Bondsvlag (blauw met een witten cirkel) aan het zeil beneden den gaffel. Toen niemand meer het woord verlangde, betuigde de Voorzitter zijne blijdschap over het resultaat der vergadering en sprak hy als zijn wensch uit, dat de revue van Vrijdag a. s. mocht leiden tot meerderen bloei van de Nederlandsche visscherij, waarmede de vergadering werd gesloten. 31 Juli. Men is alhier vol enthousiasme voor de vlootrevue op a. s. Vrijdag. De deelneming is bijna algemeen en de meeste visschers nemen hunne huisgezinnen mede naar Pampus, opdat ook zij zullen kunnen genieten van het schoon gezicht, dat onge twijfeld de revue zal opleveren. Het vertrek van hier zal plaats hebben Woensdagmiddag en Donderdagmorgen vroeg. Door het ruwe weder kon de vloot gisteren niet uitzeilen. Is het nu heden nog geen vaarbaar weer, dan zal deze week niet voor den prins, maar voor de Koningin zijn. Moge schoon weder den tocht naar Pampus begunstigen 1 Oudeschild, 31 Juli. De deelneming aan de Vlootrevue, Vrijdag a. s. bij Pampus te houden, zal ook van hier niet onbelangrijk zijn. In e6ne vergadering van den Schippers en Visschersbond, gepresideerd door den Secre taris, de Heer M. Kroon Jbz., meldden zich voorloopig 20 deelnemers aan. Wellicht dat dit getal nog eenige uitbreiding zal ondergaan. Door de scheepssloopers Zegel, Koopman en Krijnen, is elders een oude Rijnaak aan gekocht, die gisteren onder den dijk is gesleept bewesten de Oude Schans en daar eerstdaags gesloopt zal worden. De marinier 2de klasse H. Oerlemans, die op 11 Juni 11. den agent van politie S. Cupido vermoordde, is door den zeekrijgs raad te Helder veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. De veroordeelde is van het vonnis in appèl gekomen. De granaat-ontploffing. Drie der in het Marine-hospitaal verpleegde gekwetsten door de ontploffing op 13 Juli, nl. Theodorus Huurman, Abraham Ewald en Martinus Kramer, wier toestand thans van dien aard is dat zij het hospitaal konden verlaten, zijn van daar naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd, om daar verder te worden verpleegd. Ook de andere verpleegden, wier kwetsuren van ernstiger aard waren, gaan goed vooruit. Naar men verneemt, komen bijna alle visschers reeds Donderdag a.s. op Pampus ten anker, ten einde zich tijdig naar de hun aangewezen plaats te begeven tegen den dag waarop de revue zal plaats hebben. Donderdag avond zullen vele botters bij goed weder hun vaartuigen verlichten. De leiding en regeling van alles, wat met de revue in verband staat is opgedragen aan den commandant van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, den kapih-luit. ter zee H. Glot, De Ned. Bond van Post- en Telegraaf- beambten „De Post", heeft een adres gericht tot de leden der Tweede Kamer, met dringend verzoek hunne medewerking te willen ver- leenen, teneinde het daartoe te leiden, dat vanaf Postbode tot en met Adsistent, het maximum hunner jaarwedde worde verstrekt, na een onafgebroken diensttijd van 16 jaren. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Een schipper, die met zijn schip in de Noorderhaven te Zutfen ligt, zou Zaterdag boodschappen gaan doen in de stad en nam daartoe in een zwart zakje een bankbiljet van f 60 mee. Toen hij evenwel in een winkel wilde betalen, miste hij het zakje en het geld. De ongelukkige man zocht eerst den ganschen weg, dien hij gegaan was, af en doorzocht vervolgens de geheele schuit, maar vruchteloos. Juist was hij van plan alle verdere moeite maar te sparen, toen hij, buiten boord kijkende, tot zijn niet geringe verbazing, het vermiste zakje op een koolblad in de haven zag drijven. Het werd opgepikt en het bankbiljet zat er nog in. Waarschijnlijk had de schipper bij het van boord gaan iets uit zijn zak gehaald en was het zakje by die gelegenheid te water geraakt. (Z. Ct.). Door graaf Bernstoff, eigenaar van Schier monnikoog, is te Bremen een stoomjacht aangekocht voor een geregelden dienst tus schen de badplaatsen Schiermonnikoog en Borkum. Begin dezer week is aan het Beurs station te Rotterdam bij vertrek vandezuid- exprestrein naar Duitschland, op heeterdaad betrapt een 30-jarige Russische zakkenroller, die via Hoek van Holland met denzelfden trein was aangekomen en bij het instijgen van den heer S., koffiemakelaar, in een har- monicatrein diens portefeuille ontrolde. Hij werd dadelijk gegrepen door den bestolene en door den stationchef overgeleverd aan de politie. Gedep. Staten van Friesland hadden hun goedkeuring onthouden aan de gemeente- begrooting van Schoterland voor den dienst van 1900, omdat daarop voorkwam een post voor kosten van voeding en kleeding van schoolgaande kinderen. De gemeenteraad kwam hiervan in beroep bij de Koningin. Bij Koninklijk besluit is thans, met vernieti ging van het besluit van Ged. Staten, de genoemde begrooting goedgekeurd. Is, vergeleken met vroegere jaren, het aantal van hen, die uittrekken tot het bijeen zoeken van het graszaad, niet meer zoo groot, toch ziet men in „de Vijfheerenlanden" en aan gene zijde der Lek, op dezen tijd van het jaar nog tal van lieden, voornamelijk vrouwen en kinderen, des morgens zeer vroeg reeds, uitgaan met groote zakken bij zich. Den ganschen dag zwerven zy, vaak onder een brandenden zonneschijn, de weilanden af om des avonds huiswaarts te keeren, welis waar ganschelijk „op", maar op den rug dra gende den grooten zak, gevuld met het gras zaad, dat, aan den opkooper overgedaan, een aardig daggeld oplevert. Door de opkoopers wordt, na afloop, het zaad in vrij groote hoeveelheden naar het buitenland verzonden. Als curiositeit wordt gemeld, dat de kakketoe van mevr. Uroh te Nijmegen binnen een maand reeds haar tweede ei heeft ge worpen, hetgeen hier te lande nog niet moet zijn voorgekomen. Het voederen van nieuw hooi kan bij paarden ernstige ongesteldheden doen ontstaan. Is men verplicht nieuw hooi te geven, dan menge men, als dit eenigszins mogelijk is, het nieuwe hooi met wat oud hooi óf stroo. Ook is het goed 't hooirantsoen te verminderen. Laat men dit na, dan sterven dikwijls de paarden aan koliek. (B. NO Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Btjkg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nebebland 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1