N°. 1347. Zondag 5 Augustus. AP. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBoeg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een witte ceintuur gevonden in de Gravenstraat, 1 kuif kam ge vonden in den Binnenburg en 1 idem gevonden op „de Driesprong." VEULENMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat aldaar op Maandag', den 13 Augustus a. s. VEULENMARKT wordt gehouden. Ter bevordering van het marktbezoek, ook door kooplieden van elders, noodigen zij belang hebbenden beleefd uit, vooral op dien dag met hunne veulens ter markt te komen. Texel, den 3 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Laxgeveld, Lo. Secretaris. TEXEL, 28 Juli 1900. i „Al weer tramplamien"deze uitroep zal ..zeker menig lezer zich onwillekeurig laten ontvallen, wanneer hij leest, dat opnieuw plannen worden geopperd om op ons eiland een tram aan te leggen. Was er echter tot heden gewoonlijk sprake van een electrische j? tram, thans wordt, naar men ons verzekert, meer in 't bijzonder gedacht aan de mogelijk heid van het bestaan van een stoomtram op - ons eiland voor 't vervoer van passagiers en goederen. Door een onzer mede-ingezetenen, ■die zich naar ons bleek in't bizonder interes seert voor den aanleg van een tram ter verbetering van de middelen van vervoer op ons eiland, werd van een soliede maatschappij een schrijven ontvangen met verzoek om inlichtingen. Meer in t bijzonder werden inlichtingen gevraagd omtrent het personen- en goederenvervoer alhier en op de kans, die men had op eenigen financieelen steun van gemeente, enz. Mochten die inlichtingen van dien aard zijn, dat er eenige kans van succes voor een tram bestond, dan zou verder een onderzoek in loco worden ingesteld, concessie worden - aangevraagd, enz. Naar ons bleek, werden bereids door ge noemden persoon de noodige stappen gedaan ter verkrijging van de noodige gegevens voor leen antwoord en werden door ZEd. reeds eenige personen over de zaak gepolst. Mocht het plan slagen, ongetwijfeld zou het weer veel werk en daardoor brood geven, de gelegen heid zou zijn opengesteld de proaukten van landbouw en veeteelt spoediger en vermoe delijk ook wel goedkooper vervoerd te krijgen. Het voorloopig plan geeft aan een tramlijn van de haven van Oudeschild over de Waal naar den polder Eierland, waardoor uit den polder gemakkelijk en goedkoop de granen, enz. worden afgescheept, terwijl dan ook eene proeve met den verbouw van suikerbieten zou kunnen worden genomen, waarvoor de grond, naar men beweert, uitstekend geschikt is, doch waarvan de verbouw thans de moeite niet zou loonen, omdat de transportkosten naar de haven, wilde men het eenigszins vntgebreid doen, veel te hoog zouden zijn. Vooral de verbouw van suikerbieten en het [uaaraan verbonden vervoer naar de haven, ■zou een flinke steun voor een eventueel aan te leggen tram zijn; vandaar dan ook het plan de tram te leggen tot den polder Eierland, terwijl een zijtak zou moeten loopen naar den Burg en volgens onzen zegsman vereischt de verbouw van die bieten veel arbeid en geeft dus velen brood. Zeker geen te versmaden voordeel. Ter eere van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder woei alhier van openbare en enkele particuliere woningen Donderdag de vaderlandsche driekleur. Gedurende de maand Juli zijn van hier uitgevoerd: 2721 lammeren, 1613 schapen, 84 koeien, 11 kalveren, 63 varkens en 1 paard. Van 1 tot en met 3 Augs. werden uitge voerd 126 lammeren, 108 schapen, 7 koeien, 1 paard en 8 varkens. Aan den Zuiderdijk tusschen Nieuwe- schild en de Haven wordt weer eene belangrijke verbetering aangebracht door ook Tangs Nekewaal de berm door te trekken. Als dit gedeelte gereed is, dan zal overal langs dien dijk een berm aanwezig zijn. Naar men mededeelt zal de rijweg eerlang over dezen berm aangelegd worden, zoodat men dan niet meer over den hoogen en veel gevaar opleve ren den dijk behoeft te rijden. Ook is een en ander eene uitstekende verbetering voor de zeewering. Onder de namen van personen, die be- hooren tot de 2e bezending uitgezette ambte naren van de N. Z. A. S. M. komt o. a. voor J. Daalder. Hoogstwaarschijnlijk de heer J. Daalder, vroeger te Koog op Texel woonachtig. De Cooksdorp, 2 Aug. Dat er veel „har- melingen" in de Eierlandsche duinen worden aangetroffen, en dat deze dieren zich soms dicht bij de woningen der menschen ophouden is reeds bekend. Doch dat een stoel in eene woonkamer als slaapplaats door een dezer viervoeters werd gekozen zal zeker wel tot de zeldzaamheden behooren. Dit toch viel dezer dagen voor in de woning van de loge menthoudster, de Wed. K. T. Toen men het dier op minder aangename wijze te kennen gaf, dat het zich te veel vrijheid veroorloofd had, vloog het in zijn' angst in eene bedstede, waar zich eene zieke vrouw bevond, en zich op de dekens niet veilig gevoelende, sprong het op het bedbordje, waar men het ook niet duldde. Waarschijnlijk is het toen de woning ont vlucht, althans men kan het nu nergens vinden. Oudeschild, 3 Aug. Namens den Schippers en Visschersbond werd gisteren aan H. M. de Koningin-Moeder langs telegraflschen weg een gelukwensch aangeboden bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. 's Namiddags werd langs denzelfden weg een dankbetuiging geseind aan de Vereeniging. Helder, 3 Aug. Gisteren werden alhier aan de Weststraat, uitgaande van de Helder- sche Harddraverij-yereeniging, twee hard draverijen gehouden en wel om 12 uur een door paarden, waarvan de eigenaars alhier of te Koegras woonachtig waren. Hieraan namen 9 paarden deel. De prijs f 30. werd gewonnen door Martha, zwarte merrie van den heer J. Roodt, berijder dezelfdede eerste premie f 15, door Marie, zwarte merrie van den heer H. Noot, berijder dezelfde, en de tweede premie f 10, door Helena, bruine merrie van den heer P. Bandsma, berijder Zwaan. De tweedo harddraverij, die te 2 uur plaats had, was voor paarden van alle rassen, in Nederland geboren. Hieraan namen 7 strijders deel. De prijs van f 60, werd gewonnen door Willem ni, zwarte ruin van den heer J. Mooi- man te Stompwijk, berijder J. Kok; de le premie van f 30 door Fanny, zwarte merrie van den heer A. de Goede te Purmer, berijder G. J. de Goede en de 2e premie van f 10 door Jonge Tabor II, schimmelhengst van den heer A. de Ridder te N. IJpolder, berijder M. Haster. De keurige muziek van de Marine liet zich herhaaldelijk hooren en luisterde zeer het feest op. Talrijke menschen waren op de de been om getuigen te zijn van de beide wedstrijden. Een bezoeker der korenbeurs te Am sterdam is Dinsdag een banbiljet van fl. 1000 kwijt geraakt. Hij had het bij een afrekening naast zich op de bank gelegd en zich ver wijderd zonder aan het biljet te denken. Bij zijn terugkomst was het verdwenen. De „Nieuwe Delftsche Courant" komt terug op het denkleef1* -- den arbeid der gevangenen dienstiw* id maken aan de ontginning in plaats van hem te stellen als concurrent van den vrijen arbeid „Kon het niet gevonden worden, dat een moordenaar of dief werk verrichtte, dat het heele land ten voordeele kwam? Het zou toch o. i. niet meer dan billijk zijn, dat de sujetten, die de gevangenissen vullen, zelf hun kost verdienen, zooals ieder fatsoenlijk mensch doet. Tot nu toe is men gewoon de gevange nissen in of bij onze groote steden te bouwen. Wat zou er op tegen zijn die gebouwen te midden van heiden en zandgronden te plaatsen? Zouden de gevangenen niet gebezigd kunnen worden tot ontginning van woeste gronden? Tijdens de werkstaking te Rotterdam hebben de Schiedamsche bootwerkers aan de lossing van voor Rotterdam bestemde schepen ongeveer f 15000 verdiend. Te Winschoten was de timmerman v. d. E. bezig op een amarilsteen zijn ge reedschap te scherpen, toen de steen, die door een gasmotor gedreven werd, in stukken sloeg en met zulk een kracht tegen de borst van v. d. E. kwam, dat hij per draagbaar naar huis moest worden vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De Arnhemsche rechtbank heeft dezer dagen wegens valschheid in geschrifte een 50-jarig Duitscher gevonnist, die als calligraaf ruim zijn brood zou kunnen verdienen. Hij heeft de Geldersche bank te Arnhem voor een bedrag van fl. 4500 opgelicht, met prachtig nagebootste officieele papieren, Zahlungsbefeh- len, volgens welke de Duitsche regeering hem een schat van geld schuldig zou zyn. De man schijnt in zijn jeugd teekenaar te zijn geweest, deze titel voldeed echter niet aan zijn ijdel- heid, waarom hij zich eerst machinist noemde, vervolgens ingenieur, later luitenant-ingenieur, kapitein-ingenieur en eindelijk Friedrich, Freiherr von Seugendorf. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat van onderscheidene perceelen in 't Friesche waterschap „De Wieren", dat ongeveer 420 H.A. groot is, de eigenaars niet te vinden zijn, omdat deze landen nooit zijn overge schreven en onderhands verkocht, zonder dat daarvan akten werden opgemaakt. Tegen een tapper te Utrecht is een vervolging ingesteld wegens het toedienen van sterken drank aan een reeds beschonken persoon, tengevolge waarvan deze is overleden. De zaak droeg zich als volgt toe: Toen het slachtoffer de tapperij binnenkwam had hij merkbaar reeds meer dan genoeg ge dronken, zoodat, toen hij niettemin toch nog een borrel bestelde, een der bezoekers hem den raad gaf om liever een glas spuitwater te drinken. Dit was echter olie in het vuur, en om dan ook te toonen, dat hij daaraan nog geen behoefte had, bestelde hij onmiddellijk voor 36 centen jenever, en liet zich dit in twee bierglazen toedienen. Weinige oogen- blikken later was de inhoud der beide glazen verzwolgen, doch bij de laatste teug zakte de dronkaard ineen, om niet weder op te staan. Hij was in de jenever gestikt. De man was nog maar 26 jaar oud, en laat een vrouw met 3 kinderen onverzorgd achter. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1