N°. 1349. Zondag 12 Augustus A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD - DE ROOIJ, Parkstraat, Bras op Texel gevonden voorwerpen. TEXEL 11 Aug. 1900. Naar we vernemen, werd door den heer Coninck Westenberg alhier, die zich veel moeite getroost om op ons eiland een tram te zien aangelegd, bericht ontvangen, dat naar aanleiding van een daarvoor ontvangen opdracht, in den loop der volgende week, vermoedelijk Woensdag, onze gemeente zal worden bezocht door een technisch ingenieur uit 's Gravenhage, ten einde een onderzoek in loco in te stellen naar de mogelijkheid hier een tram aan te leggen en met succes te exploiteeren. Zeker zullen velen dit met genoegen vernemen, omdat zij er van over tuigd zijn, dat het verbeteren van de middelen van gemeenschap ook in het voordeel moet zijn van het algemeen en vooral de aanleg van een tram daarvoor door velen wordt gewenscht. Wij herinneren onzen lezers, dat Maan dag alhier, behalve de gewone markt, ook veulenmarkt zal worden gehouden. Onge twijfeld is het in 't belang dier markt, wanneer ieder bezitter van een of meer veulens en die deze wil verkoopen, ze ook ter markt brengt. Door het Dagelijksch Bestuur der gemeente werd ter bevordering van het bezoek dier markt door kooplieden van elders, per advertentie in verschillende elders verschij nende bladen op die markt gewezen; de veronderstelling is zeker niet gewaagd, dat eenige kooplieden tengevolge daarvan zich ook hierheen zullen begeven. Moge de aanvoer van veulens nu ook van dien aard zijn, dat ze wat dit betreft niet teleurgesteld worden, want teleurstelling is in deze ongetwijfeld niet bevorderlijk voor het bestaan en den bloei dier markt. Door den Edelachtb. Heer Burgemeester werd heden het bericht ontvangen, dat door Z. E. den Minister geen termen waren ge vonden om ook op Texel een station op te richten voor de inlevering van zeehonden. Zeker eene groote teleurstelling voor hen, die plan hadden gemaakt in dat geval zich te gaan toeleggen op het dooden van die dieren en die nu met het oog op den grooten afstand van het naaste inleveringsstation daarvan moeten afzien. Donderdag jl. is aan de Koog in een busje aangespoeld een in het Duitsch geschre ven briefje, waarvan de vertaling luidt Groet van de stoomboot Rhein 3 Augustus 1900. Op de reis naar China de kameraden van het infanterie regiment No. 15 uit Minden Musketier Feld Husemann Schwake en in eene flesch Musketier Zopp en musketier Pfannen- schmidt vrijwilligers van de 7de Compagnie Oost-Aziatisch Infanterie-regim'. No 3. Wie deze flesch vindt, zijt duizendmaal gegroet. Zopp uit Coblenz aan een Rijn. Pfannenschmidt uit Pfungstadt. Kreis Darmstadt in Hessen. Op een gelukkig wederzien in het vader land. Den Hoorn, 7 Aug. Door den Heer J. Beumkes Jz. alhier is een flesch gevonden met een briefje, waarop het volgende was geschreven Lionel Clarke The Barleij-mow (De Gersthoop), Chiswick. 9 Aug. Onder de in de laatste dagen aangespoelde voorwerpen bevonden zich onder meer een paar flesschen, waarvan de een een in het Duitsch geschreven groet bevatte van de Duitsche troepen, die naar China vertrokken zijn, terwijl de andere een biljet inhield van de firma Liebig, waarop plaats en tijd van vinding, alsmede de naam des vinders, ingevuld moesten worden. Als belooning werd een flesch van het bekende Liebig's vleeschextract toegezegd. Als niet alledaagsche reclame is het wel vermeldens waard. Aan het verzoek der firma zal voldaan worden. De Cocksdorp, 10 Aug. Woensdag j.l. vermaakten eenige jongens zich bij de sluis met het werpen van stokken in het water, toen een der jongens, zekere C. B., er in viel en in de diepte verdween. Gelukkig werd het opgemerkt door den visscher J. v. d. Kooy, die zich in de nabijheid bevond. Deze wist het kind te grijpen en behouden op het droge te brengen. Koog, 10 Aug. Naar we vernemen, is het bij den Kleinen Slufter gevonden lijk van Jn. de Boer, afkomstig van de blazerschuit HD 60, per stoomboot „Ada van Holland" naar den Helder en vervolgens per botter overgebracht naar Urk. Waal, 10 Aug. Onze plaatsgenoot, de Heer C. A. Keijser, is benoemd tot waar nemend onderwijzer te De Cocksdorp en wel voor den tijd van 3 maanden. Oosterend, 10 Aug. Op verzoek van de familie Plaatsman hebben een twaalftal visschers van hier geprobeerd de gestrande blazerschuit HD 60 hooger op het strand te brengen. Na het vele ingespoelde zand uit het vaartuig verwijderd te hebben, kon men met het vloedgetij de schuit alleen recht brengen, doch niet hoogerop halen. De blazer schuit heeft veel geleden en zal vermoedelijk wrak zijn. Eenige zeilen, touwen en visch- gerij konden geborgen worden. Bedankt voor het beroep bij de Hervormde Gemeente alhier door den Heer J. H. Israël, candidaat te Zalt-Bommel. Ten bate der weduwen en weezen en der verminkten, betrokken bij den ramp der granaten-ontploffing op 13 Juli 1900, welke baten zullen worden afgedragen aan het Bestuur van het Visschersfonds te Den Helder, is bij den uitgever G. van der Haagen, Spoorgracht 35 te Den Helder en bij iederen boekhandelaar de inteekening opengesteld op het boeiend geschreven, zuiver historisch boekwerk, getiteld „De Schipbreuk van de Nederlandsche schoener-kof „Gezina Jantina" een episode uit het leven van Cornelis Dito,, de held in stormgevaar, P. J. Yoets, oud zeekapitein, naverteld door G. van der Haagen. Nog minstens twee geslachten leven er, die de held in stormgevaar en tevens de held in dit verhaal hebben gekend, die kunnen getuigen hoe ook Cornelis Dito behoorde tot die catagorie van mannen, als nu kort ge leden door den granaten-ramp werden getroffen. Ongetwijfeld zal dan ook dit boekwerk, dat binnenkort 40 cent per ex. verkrijgbaar zal zijn, èn om zijn boeienden inhoud èn om het doel dat met de uitgave wordt beoogd vele afnemers vinden. Op de inteekenlijst staat afgedrukt eene aanbeveling van den voorzitter der „Heldershe Visschersvereeniging." Kon in het verloopen voorjaar melding gemaakt worden van nooit gekende prijzen voor de winterkool, thans makendé» L&nge- dijker bouwers goede zaken met de vroege kool. Prijzen als tegenwoordig besteed worden, tot f 12 a 18 per 100 stuks, zijn in dezen tijd van het jaar geheel onbekend en ongeveer het dubbele van wat verleden jaar werd ontvangen. Toch is de aanvoer niet geringer, doch de vraag uit het buitenland, tengevolge van het aanknoopen van nieuwe handelsbetrekkingen, wordt steeds grooter. Te Benschop is de arbeider A. d. M. die met 5 kleine kinderen alleen woonde, er onverwachts stil van doorgegaan, zijn arme kinderen onverzorgd achterlatende. In weerwil van de uiterste waakzaam heid aan de stations gebeurt het nu en dan dat een reiziger op een in beweging zijnden trein springt. Zoo ook te Haarlem. De onvoorzichtige gleed uit en werd meegesleurd. Spoedig liet hij zich echter vallen en bleek slechts lichte kwetsuren ontvangen te hebben. Een beweging die de trein by het rijden over een wissel maakte, was zijn behoud. Hij werd nl. door de treeplank afgestooten. Een officiëel cijfertelegram van 't Neder- landsch gezantschap uit Peking van 8 Aug. 4.45 luidt: „Onze legatie is vernield door brand op 22 Juni. Wij beiden (gezant Knobel en secretaris- tolk van Dujjsberg) zijn gered. Wij hopen op bevrijding binnen veertien dagen." Dit telegram is van lateren datum dan dat aan andere regeeringen gezonden. De persoon die een paar weken geleden werd aangehouden in verband met de misdaad ten vorigen jare gepleegd op den 7-jarigen Van Wezel, bevindt zich nog steeds te's-Gra- venhage in voorloopige hechtenis. Bij het verhoor zijn verschillende zaken aan het licht gekomen die sterk tegen den man getuigen. Onder anderen zijn er personen die verklaren dat zij den verdachte op 25 April 1899 den dag der verdwijning yan den jeugdigen Van Wezel in gezelschap van dat knaapje hebben gezien. De verdachte ontkent dit, bewerende op dien dag gewerkt te hebben Gebleken is echter dat hij dien dag vrijaf heeft gehad van zijn patroon. De stormen der vorige en het begin van deze week hebben in Zeeland zooveel boomvruchten geheel ontijdig afgeworpen, dat men groote kuilen heeft moeten graven om er al den waardeloozen „afval" in te werpen. Op den mesthoop neemt men dien liever niet, omdat de pitten later oorzaak konden worden van niet gewenschten houtopslag op de lan derijen. Na afloop der vlootrevue op de Zuiderzee, werd in de Oranjesluizen een botter uit Volenhoven geschut, tegelijk met een stoom boot. Overal was vrooljjkheid; er werd gezongen en gedanst. Het toeval wilde dat de Volendammer botter VD 227 naast de boot kwam te liggen en men bemerkte dat op de botter de schipper bruidegom was, en dat zijn bruid, in haar schilderachtige kleedij, mede aan boord was. Fluks werd door een der dames op de boot het plan gevormd een omgang te doen, opdat de bruid zich van de opbrengst een aan denken kon koopen aan dezen voor de visschers zoo onvergetelfjken en grooten dag. Ce dame was in een oogenblik geslaagd, de muzikanten traden naar voren en onder het spelen van „Lang zullen ze levenwerden de glazen geledigd, en het cadeau der bruid uitgereikt. En toen de muziek later het: „Bruigom geef je Bruid een zoen", liet hooren, gaf de zeeman graag gehoor aan het bevel. Thans zjjn Gerrit Schilder en Grietje Keizer van Volendam reeds man en vrouw. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURMT. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een witte zakdoek, gevonden in den Binnenburg, een pet, gevonden op de Steenenplaats en een paar brum glacé handschoenengevonden in de Parkstraat.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1