S Vetdicht PERKAMENT PAPIER. Centrals bank voor Landbouw en Nijverheid, Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopiijgen. Advertentiën LANGEVELD DE RODIJ. J. H. Makelaar te Texel. Groote voorraad. Pre dikbeur ten. ADYEBTENTIËN. afwezig is. HOOI- en ZAADKLAMPNETTEN, Stoomsteenhouwerij. prijzen geplaatst, maar voor de plaatsing van den Iden stier was veel moeite gedaan doch zonder gunstig resultaat. Onderhandeld werd daar voor o.a. met den heer Jn. Bakker uit Bargen, die echter onderhands een 1-jarige geprimeerde stier gekocht had van den heer Huiberts uit Anna Paulowna, ook eigenaar van de 2-jarige stier, die bedoelde commissie hier wilde sta- tionneeren. Genoemde Bakker had die stier zeer goedkoop gekocht, doch er werd door den heer H. een voorwendsel gevonden om hem niet te leveren, zoodat het beest niet op ons eiland kwam. De stier gestationneerd bij den heer C. J. Boeper op de Veen, zou heden weder_ naai den eigenaar, den heer Groneman uit de Wieringerwaard, worden gezonden. Volgens den heer R. was het aantal koeien, dat er bij was geweest, redelijk. Door den heer Houwen wordt verslag uit gebracht omtrent de proefvelden bij de Schans en op de Veen. Bij beide velden was een deel geheel onbemest gelaten, een deel met schuimaarde bemest, en had een deel de volle bemesting verkregen. De uitslag van het proefveld bij de Schans was, dat de opbrengst aan hooi bedroeg op het niet bemeste deel 4400 K.G., op het met schuimaarde bemeste 3400 K.G. en op het deel, dat volle bemesting (chili, patentkali en superphosphaat) had ver kregen, 6310 K.G. per Hectare. Schuimaarde had dus blijkbaar hier nadeelig gewerkt, doch was, naar men opmerkte, er veel te laat opgebracht. Geen Texelsche boer, zeide men, zou zoo laat nog schuimaarde voor het hooi land gebruiken. De proef mocht in deze als geslaagd worden beschouwd. Op 't proefveld aan de Veen was de uitslag' Onbemest 6300, met schuimaarde bemest 6750 en bij volle bemesting 8200 K.G. hooi per Hectare. Omtrent de proeve met het bouwland in Eierland kan nog weinig worden gezegd, omdat de oogst nog niet binnen was. Op voorstel van den Secretaris wordt den heer Houwen verzocht een meer gedetailleerd verslag van de resultaten der proefvelden samen te stellen, ook met betrekking dei- kosten. Dit verslag zal dan in druk ver schijnen en den leden der afdeeling worden toegezonden, waardoor het meer blijvende waarde verkrijgt. Gewezen werd er verder door eenige leden nog op, dat vooral bij gebruik van kunstmest rekening moet worden gehouden met den tijd, waarop men die gebruikt. Omtrent de wintercursus deelt de heer Houwen mede, dat ook in de Algemeene Vergadering van onderwijzers aan die cursus sen, te Schagen gehouden, de wenschelijkheid was uitgesproken, dat die cursussen 3 in plaats van 2 jaar zouden duren. Tevens werd het noodig geacht, dat de onderwijzers rijks leeraars zouden zijn, omdat ze feitelijk thans dienst doen voor het Rijk bij proefvelden, enz. zonder er eenige besoldiging voor te genieten. Pogingen zouden tevens worden aangewend, om eenige meerdere vergoeding van het Rijk te verkrijgen bij groote afstand van de plaats, waar de cursus wordt gehouden. Omtrent de assurantie kon niets worden medegedeeld, omdat de vertegenwoordiger, de heer P. K. Bremer, niet aanwezig was. De begrooting voor de wintercursus, die voor 1 Sept. moet worden ingediend, werd voorloopig vastgesteld als volgt: 144 lesurenf 144. Leermiddelen- 50.- Administratiekosten6. Kosten van verplaatsing v. d leeraar - 36. Besloten wordt de afgevaardigde ter Alge meene Vergadering te Purmerend, geen bepaalde opdracht te geven hoe te stemmen. Tot afgevaardigde wordt bij acclamatie benoemd de heer Jac. Dijt, secretaris en als plaatsvervanger de heer C. P. Keijser, voorz. der afdeeling. Het model van het jaarboekje werd be zichtigd en door de leden vrij wat beter geacht dan het tegenwoordige model. Naar aanleiding van een indertijd door den secretaris gezonden schrijven, waren er ook in opgenomen de watergetijden van Texel. De punten van beschrijving der Algemeene Vergadering werden voorgelezen, doch gaven geen aanleiding tot discussie. Bij de rondvraag stelt de heer J. Koning voor, voor rekening van de afdeeling 2 kunst- mestzaaimachines aan te schaffen en deze voor leden van de afdeeling tegen laag tarief beschikbaar te stellen. Aangezien bij nadere bespreking bleek, dat er aan de uitvoering van het plan groote bezwaren verbonden waren en men over het algemeen het beter zou oordeelen wanneer belanghebbenden maar voor gezamenlijke rekening zulk een machine aanschaften, trekt de heer K. zjjn voorstel weer in. Door den heer F. Keijser wordt gewezen op 't gevaar, dat voortdurend bestaat door de aanwezigheid van een schurftig paard in de weide. De wet verbiedt dit niet, vergoeding van het Rijk wordt bij afmaking niet gegeven, wil men dus het beest onteigenen en afmaken, iets dat ongetwijfeld zeer in 't algemeen belang is, dan moet die vergoeding uit eigen beurs geschieden, evenals zulks voor eenige jaren geschied was met eenige schurftige schapen, hier ingevoerd. Ook de heer Roeloffs is sterk voor afmaken, omdat de genezing zoo uiterst langzaam gaat en gedurende al dien tijd het gevaar blijft bestaan. De schurftmijt, zegt de heer R., graaft gangen in de lengte door de huid van het dier en legt in die gangen de eitjes. Het bedoelde paard is over geheele lichaam er mede bezet, zeer begrijpelijk is het dus, dat het zeer lang moet duren voor de laatste mijt is vernietigd. De eigenaar is met f 80 tevreden en des noodig zou het vleesch kunnen worden ver kocht om te worden ingezouten en zou dan ongeveer f 20 opbrengen. Als voorbeeld, hoe groot de last is, die men heeft wanneer schurft uitbreekt, gaf de heer R. op, dat onder do paarden der rijtuig maatschappij te Amsterdam indertijd die ziekte was uitgebroken en dat die maatschappij, ofschoon anders over een groot aantal paarden beschikkende, voldoende voor den drukken tijd, toen in den slappen tijd nog paarden moest huren. Na eenige discussie wordt besloten te be proeven het paard aan te koopen voor f 60 en per advertentie alle belanghebben, d. i. alle paardenhouders, op ons eiland, om eene vrijwillige bijdrage in de kosten te verzoeken. Mochten die gelden samen meer zijn dan f 80, dan zou den gevers het te veel gegevene worden teruggegeven, terwijl dan aan den eigenaar laatstgenoemde som zou worden uitbetaald. Na dit besluit werd de eigenaar van het paard, de heer P. Eelman, even ter vergadering ontboden, ten einde op die wijze spoed met de zaak te maken. Van het aan bod werd door deze gaarne gebruik gemaakt, daar hij ook voor zich overtuigd was, dat afmaking zeer gewenscht was, zoowel voor 't algemeen als voor hem zelf. Heden werden dus de noodige stappen daarvoor gedaan. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering onder dank zegging voor de trouwe opkomst en met den wensch. dat het laatste besluit genomen in de vergadering, gunstige resultaten mocht hebben. Amsterdam, 13 Aug. Aangevoerd 251 Run deren, le kwal. 62 a 66 ct., 2de kwal. 57 ct. 3de kwal. 52 ct. per KG. 165 Melk- en Kalf- koeien f 120 k f 2402 Graskalveren f k f 43 nucht. Kalveren f 7 A f 1019 Schapen f f Lammeren f f 589 vette Yarkens 39 k 43 ct. per KG. Purmerend, 14 Aug. Aangevoerd 271 vette Kalveren 70 k 80 ct. per KG.178 nucht. Kalveren f 8 A f 18265 vette Varkens 36 45 ct. per KG.; 127 magere Yarkens f 12 A f 18; 368 Biggen f 5 A f 9.1924 Schapen en 600 Lammeren615 Runderen en 45 Stieren Kip-Eieren f 3.30 f 3.75 per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel matig, f 80 k f 160 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel vlug, f 130 f 200 per stuk. Yette Koeien, prijshoudend, handel matig, 0.54 k f 0.66 per KG. Yette Kalveren, prijshoudend handel vlug, f 0.70 k f 0.80 per KG. Nuchtere Kalveren prijshoudend handel stug. Vette Yarkens, prijshoudend, handel matig. Magere Yarkens en Biggen prijshoudend, handel stug. Yette Schapen lager in prijs, handel stug, f 18 A f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend handel stug, f 14 A f 18 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel matig, f 6 a f 14 per stuk. Londen, 13 Aug. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 50 Kalveren. Varkens. Men noteert Runde ren f 0.47 a f 0.71Schapen en lammeren f 0.45 a f 0.90; Kalveren f 0.52 a f 0.85; Yarkens f 0.— a f 0.—. Dinsdag 14 Augustus te Oudeschild. Logement met Café genaamd „stoomboots- koffiehuis", groot 79 centiaren. Hooper H. Dogger Mz. voor f 8850,— Zondag 19 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin, half 10 uur Ds. Plaatsman, Pred. te Hooge Zwaluwa. Waal. Yoorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Yoorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. voor TIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. De Heer en Mevrouw STORMWilder bedanken voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden bij de geboorte hunner dochter Texel, 15 Augustus 1900. De ondergeteekende bericht dat hij gedurende ongeveer io dagen, Zijne praktijk zal worden waarge nomen door Dr. Van der Horst. Adr. WAGEMAKER- De ondergeteekende bericht zijnen geachten begunstigers, dat hij den 22sten Augustus zijn beurt van Texel op Alkmaar weder zal hervatten, hopende door nette bediening zich een ieders gunst en vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend, Schipper VISSER. De prijs is thans per boek (24 vel) 20 cent, per 45 vel 1 K. G.) 36 centper riem (500 velf 3.75. Uitsluitend a contant verkrijgbaar b(j iederen marktdag op 't marktplein te koop bij H. DE WIJN. - gevestigd te Amsterdam. Kapitaal f 2.500.000.waarvan geplaatst en volgestort f 500.000. Directeuren G. H. Cool en J hr. M. K. J. Schorer. De Bank verleent crediet aan den Landbouw en aan de Nijverheid tegen hypothecaire zeker heid, borgstelling, onderpand van fondsen of andere deugdelijke zekerheidsstelling. Zij belast zich met het nemen van gelden in deposito en het verrichten van alle bankzaken. Vertegenwoordiger voor Texel en den Helder Zitdagen te den Helder Woensdag en Don derdag, Molengracht 2; de andere werkdagen te zijnen kantore aan den Burg, van 94 uur v.m. en van 5—7 uur nm.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 3