N°. 1351. Zondag 19 Augustus. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel G E V O N D E !V VOORWERPEN, TEXEL 15 Aug. 1900. Gisteren werd alhier door B. W. aanbe steed de levering van brandstoffen ten behoeve van het Raadhuis en de O. L. scholen in deze gemeente. Ingeschreven was door J. K Brouwer te Oudeschild voor perc. I II, III en IV totaal voor f630. J. Jnz. Rab Jr. te Den Burg yoor perc. I voor f 99.976. Jn. Jac. Rab te Den Burg voor perc. I voor f 96.89*. P. J. Bruin te Den Burg voor perc. II voor f 290*, perc III voor f 169.50 en perc. IV voor f 175. Aris Wuis te Oudeschild voor perc. Ivoor f 106.50, perc. II voor f 305, pec. III voor f 160.75*, perc. IV voor f 163.25*. Perceel I was brandstof voor het Raadhuis, II voor de O. L. scholen te Burg, Waal en Koog, III voor die te Den Hoorn, Oosterend en Oudeschild en IV voor die te Coeksdorp, Midden- en Zuid-Eierland en Oost. Aan deze inschrijvers werd de levering gegund. Verleden jaar werd voor die perceelen respectievelijk betaald f 61.45, f209,75, f106 en f 111. Uitgevoerd van 15 tot en met 16 Augs 457 schapen, 90 lammeren, 6 koeien, 1 kalf, 1 stier, 6 paarden, 2 veulens en 5 varkens. In de zitting der Algemeene Synode kwam, naar wij vernemen, o. a. ter tafel een yerzoek van den Ring van Burg op Texel, om bestendiging van gedeeltelijke dispensatie van art. 23 regl. op de vacaturen voor de gemeente van Oudeschild. Dit verzoek werd toegestaan voor den tijd yan een jaar. Naar men ons mededeelt, spoelde 11 Aug. jl. op de Vliehors het lijk aan van een manspersoon, gekleed in pilow boezeroen en dito broek, vuurroode trui en zwarte kousen, waarover zeemanskousen. Het lijk werd gevonden door W. Griek van de Coeksdorp, doch terwijl deze zich had verwijderd om hulp voor 't vervoer er van, werd 't door anderen ge vonden en in de Vlieduinen begraven, ofschoon het, naar beweerd wordt, nog niet in zoo ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde, dat die handeling noodig was. Woensdagmiddag werd in het hotel „De Lindeboom" eene vergadering gehouden van de afd. „Texel" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Als de vorige keer was ook deze vergadering zeer goed bezocht. De afdeeling telt thans tien leden. Nadat de heer W. R. van Douwen de vergadering met een kort woord geopend had, deed hij eenige zeer belangrijke mede- deelingen, naar aanleiding waarvan een zeer geanimeerde discussie zich ontspon. Daarna werden als leden van de Ondersteunings commissie gekozen de heeren P. Ooijkaas en L. J. Kikkert. Als plaats der volgende vergadering werd aangewezen het hötel „De Oranjeboom". (Ingez.) De Cocksdorp, 17 Aug. Hoe gevaarlijk het is eene pijp te rooken bij het hooien bleek dezer dagen op de hofstede „Het Eieriandsche Huis" van den heer S. Lap. Het werkvolk had nl. een' wagen met hooi naar de bestemde plaats gereden en ging vóór die te lossen even naar huis om te „schoften". Eene vonk uit eene tabakspijp had zich evenwel in het hooi verscholen en het duurde niet lang, of dit geraakte in brand. Gelukkig werd het door den bewoner dei- hofstede opgemerkt. Dadelijk werden de paarden, die reeds onrustig werden, voor den wagen weggenomen, het hooi er afgeworpen en den brand gebluscht, zoodat de schade nog zeer gering was. Oudeschild, 18 Aug. Een van de bekende flesschen van den professor G. Gilson, te Leuven, is nabij dit dorp gevonden door schipper W. C. Vlas. Het in de flesch zittende formulier, No. 525, is ingevuld en kosteloos aan genoemden professor toegezonden. Naar men weet wordt onder de inzenders yan dergelijke formulieren jaarlijks een premie verloot van 50 francs. Er is geen beter krachtvoer voor paarden dan haver en door niets kan deze dan ook uitsluitend vervangen worden. Een voor waarde bij het havergebruik is echter dat ze gekauwd worde, want alleen in dat geval komt ze genoegzaam onder den invloed van het speeksel, wat voor een volkomon ver tering en een nuttig effect beslist noodzakelijk is. Bij één pond droog voêr komt hier 4 pond speeksel, bij één pond nat voer maar een half pond. Waterig voer maakt slappe paarden, die weinig of niets kunnen prestoeren, op den duur tenminste niet. (R. N.) Te Kampen wordt tegen 20 Augustus verwacht de heer Piet Kruger, kleinzoon van den staatspresident Paul Kruger; om gezond heidsredenen wenscht de heer P. Kruger eenigen tijd met zijn echtgenoote en kinderen bij zijn familie te Kampen te vertoeven. Bij den secretaris van het Alg. Nederl. Verbond te Dordrecht is ontvangen ten be hoeve van de verspreiding in Amerika van het speJaal nummer van „Hollandia" f272. De bijdragen loopen van f J 00 tot 50 cents. Een eigenaar van een „Hoofd van Jut" op de kermis te Rotterdam noemt zijn instru ment „Hoofd van Chamberlain." En 't is een pleizier zooals ze d'r op losslaan, getuigt de man. Vanwege de „Vereeniging van Oud leerlingen der Rijksiandbouw-winterschooi te Schagen" is aldaar met 1 Augustus voor veehouders en zuivelbereiders of andere belanghebbenden eene gelegenheid geopend om tegen lagen prijs monsters melk op vet gehalte te doen onderzoeken. Tot contröleur, belast met de uitvoering van het onderzoek, is aangesteld de heer P. Hopman Jbz. te Schagen. Binnen enkele dagen zal door het Bestuur der genoemde Vereeniging eene Circulaire worden verspreid, dienende tot verdere toe lichting, terwijl bovendien aan belanghebben den of belangstellenden gaarne alle gewenschte inlichtingen zuilen worden verstrekt, door genoemden controleur, of door den secretaris der Vereeniging, den heer C. Best te Schager- brug. In een brief uit Kaapstad, 22 Juli, in de „Arnh. Ct." leest men: De heer Van Engelenburg, redacteur van de „Volksstem", is Donderdag hier aange komen. Hij gaat, naar ik hoor, Woensdag, dus tegelijk met dezen brief, naar Nederland. Hij zal ongetwijfeld aan de Nederlandsche pers vele zaken openbaren, die duister of geheim waren» Naar we met voldoening vernemen, lieeft men in Transvaal nog geens zins den moed verloren en verklaarde mij een voornaam Afrikaander na een gesprek met dr. Van Engelenburg„De Engelschen zullen de republieken nooit krijgen 1" Naar aanleiding der voorgenomen her ziening van de wet op het L. O. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de schoolopzieners opgave gevraagd van a het aanvangsalaris der huidige schoolhoofden, b het huidige salaris, c het aantal dienstjaren, en cl het aantal jaren waarin de onderwijzer in 't bezit der hoofdakte is. Over bijakten worden geene informaties gevraagd. Hoe de toestand soms is, blijkt bijv. in eene Friesche gemeente. Het aan vangsalaris van een onderwijzer was in 1879 f 600, sedert haalde man de hoofdakte, die voor teekenen en wiskunde, en nu heeft hij, na ruim 20 jaren dienst, nog f 600 salaris. Aan de politiebureelen en op andere plaatsen in Den Haag zijn biljetten aange plakt, waarin vermeld wordt, dat f 50 belooning wordt uitgekeerd aan den vinder van een te Amsterdam verloren hondje. De aldaar wonende eigenaars, een ouderpaar, doen een dringend beroep op den eerlijken vinder en op 't publiek in het algemeen, om dat het diertje het leven kan redden van een kind, dat ziek is gewoiden na het verlies van het hondje en kwijnend blijft tengevolge van het tot dusver niet terugvinden van zijn speelkameraadje. Voor het eerst is nu in de Hervormde Gemeente te Nijehaske een hoofdelijke omslag ingesteld; sommige personen moeten f 50 f 60 betalen. 't Verwekt veel sensatie Versclie mest is beter dan verrotte. In deii grond vergaat hij betrekkelijk spoedig, terwjl zijn ontbindingsproducten door den bodem geabsorbeerd worden. Hij maakt den grond losser dan verrotte mest, omdat hij de bouwlaag poreuzer maakt door zijn meer onvergane deelen. Daarom brenge men dien mest bij voorkeur op zwaar, koud en vocht- houdend land, want hij werkt daar niet alleen voedend, maar ook grondverbeterend. Voorts heeft versche mest een belangrijk nawerkende kracht, terwijl verrotte gauw uitgewerkt heeft. (Rott. Nbl.) Aan de „Arnhemsche Ct." wordt uit den Gelderschen Achterhoek geschreven De loonen bij de arbeiders in de Pruisische dorpen blijven stijgen. Bij de verlegenheid aan personeel maakt men wel van de nieuwste landbouw-machines gebruik, maar de men- schenhand kan men toch niet geheel derven. Loonen van f 240 tot f 300 per jaar met vrijen kost en inwoning is niets bijzonders meer. Men weet al niet beter. Wie maar eenigszins werk op de fabrieken kan vinden, trekt naar de groote steden en deze vinden deze werkzaamheid veel gemakkelijker dan den veldarbeid. Bij deze stijging van loonen, die menig boerenknecht in onze streek prikkelt over de grenzen te verhuizen, baart het ver wondering, dat hier voor menschen die op het land werken, in 't algemeen nog de loonen dezelfde blijven. Meer dan één gulden of f 1.20 per dag krijgt de veldarbeider nog niet en dan moet hij zelf nog in zijn kost voorzien. Ter waarschuwing 1 Te Hilversum viel een dienstbode in slaap, zonder de kaars, welke zij op een stoel had gezet, uit te blazen. Het gevolg er van was, dat haar kleeren, die over den stoel hingen, vlam vatten, waardoor zich zooveel rook ontwikkelde, dat een tweede dienstbode, die in een kamertje er naast sliep, wakker werd en haar kameraad kon wekken, om te zamen nog juist bytyds erger te voorkomen. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dew Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cis. Iedere regel meer G Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een zilveren corringetjegevonden op de Steenenplaats, een uitte me:ijej$szxiji ^net zakdoekje en bikkeltjege- vctden ;.op deAftoep van liet Raadhuis en een k eet je. gevonden op den Hoornder- Weg.^^

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1