N°. 1352. Donderdag 23 Augmtm. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel TEXEL 22 Aug. 1900. De handel was vlug Maandag op de markt alhier en gelukkig voor de veehouders, was ook de aanvoer nog al van beteekenis, zoodat van de goede prijzen, die konden worden besomd, ook ruimschoots kon worden genoten. Aangevoerd werden 625 schapen, 278 lamme ren, 17 rammen, 1 paard, 1 veulen, 3 koeien, 1 stier en 1 geit. De prijzen, die konden worden besomd, waren voor schapen f 16 f 19,50, lammeren f 10 A f 12.50, rammen f 30 f 35 en het veulen f 100. Uitgevoerd werden van 17 tot en met 20 Augs. 271 lammeren, 209 schapen, 8 koeien, 1 kalf en 24 varkens. Onder de ambtenaren der Ned. Zuid-Afr. Spoorwegmaatschappij, die per „Harwarden Castle" gistermorgen te Vlissingen zijn ge arriveerd, behoort ook onze vroegere plaats genoot, de heer P. Roeper. Oudeschild, 20 Aug. Gisteren, op den sluitingsdag der tentoonstelling van oudheden, enz., viel aan deze onderneming nog weel een flink bezoek ten deel, waaronder vele vreemdelingen werden opgemerkt. De inge zetenen, die nóg eens kwamen zien, waren vooral uitgelokt en aangetrokken door ons verdienstelijk Texelsch fanfarecorps, onder directie van den Heer H. Groenewold. Dit gezelschap vergastte de aanwezigen op tal van muzieknummers en mocht ten slotte den dank van 't publiek ontvangen door een hartelijk driewerf „hoera". Mocht deze ten toonstelling al niet zoo druk zijn bezocht geworden als de eerste van dien aard, welke drie jaren geleden werd gehouden, de uit komsten zijn toch wel zoodanig, dat het comité met voldoening op 't verrichte werk kan terugzien. De leden der Rederijkerskamer „Heye", hadden gisteren een moeielijke taak, bij de wederopvoering van „De Rijzweep". Het lokaal van den heer D. Vos was flink gevuld, doch daardoor werd de taak voor de rede rijkers er niet gemakkelijker op, omdat toen op het tooneel een schier ondragelijke hitte heerschte. Niettegenstaande al die bezwaren speelde men er lustig op los en bleek ook nu weer, dat „de Rijzweep" weer goed voldeed. Het spel van vele medewerkenden mocht bepaald verdienstelijk heeten, zoodat het stuk ook nu weer het gewone succes had. Een welverdiend applaus mocht den vertooners ten deel vallen na ieder bedrijf. Evenals vorige jaren wordt ook nu ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag een feestje voorbereid aan de schooljeugd. Oosteeend, 21 Aug. Door de familie Plaats man van hier is onderzoek gedaan naar het lijk, dat in de vorige week op Vlieland is gevonden en in het zand begraven, en ge bleken is, dat het 't overschot was van schipper F. Plaatsman, vergaan met de H. D. 60. Het lijk is toen behoorlijk gekist en op het kerkhof te Vlieland ter aarde besteld. Den Hoorn, 21 Aug. Het door den Heer W. Jonker gevonden biljet van de firma Liebig, waarop plaats en tyd van vinding alsmede de naam des vinders moest ingevuld worden, werd, zooals reeds in een vorig nummer is vermeld, door den vinder opge zonden, waarvoor hem een flescb van het bekende Liebig's vleeschextract door genoemde firma was toegezegd. Nu kunnen we mede- deelen, dat de firma die belofte is nagekomen, heden is by geadresseerde een zoodanige flesch bezorgd. De Cocksdorp, 21 Aug. Tengevolge van de veelvuldige regens treft men inEierland onder de vroege aardappelen, voornamelijk de „roodspruiten" reeds ziekte aan. Op de laagst gelegen akkers is zij hot hevigst. Ook onder de „eigenheimers", die niet zeer vatbaar zijn, doen zich enkele gevallen voor. De kwaliteit dezer vroege soorten munt ook niet uit. Maandagmiddag arriveerde te Vlaardin- gen de bemanning van de logger VL 6, schipper G. v. d. Berg, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. in de Noordzee werd overstoomd door het stoomschip „Aladin". Zij roemt zeer de humane behandeling aan boord van het stoomschip ondervonden en verklaart, dat de ramp geheel aan een ongeluk te wijten is. De weerstandskas verdeeld! Te Tiel ontstond verleden jaar een boot- werkersvereeniging. Haar eerste zorg was het vormen van een weerstandskas, die nu reeds over f 150 beschikte. Tijdens de Rotterdamsche staking lieten 10 leden zich overhalen om te Rotterdam te gaan werken. De 8 overgebleven leden ont bonden de vereeniging en... deelden de weer standskas. Het schuldboekje van de gemeente Amsterdam op 1 Januari 1900 wees aan f 96,321,500. Schipper H. Visscher, van de Urker visschuit U.K. 225, bemerkte op de Noordzee, een eind van IJmuiden, een vletje, waarvan de opvarenden door teekens te kennen gaven, dat ze in nood verkeerden, Schipper Visser deed een slag in den wind en mocht het genoegen smaken de menschen te redden, 't Waren vier te Zandvoort verblijf houdende Duitschers, die, een pleziertochtje met een vlet makende, door den hevigen oostenwind zóó ver afgedreven waren, dat 't onmogelijk was naar den wal terug te roeien. De golven sloegen over het vaartuigje heen zoodat het reeds half vol water stond en de nood dus hoog geklommen was. De schipper bracht de geredden bij Zandvoort, gaf den goeden raad nooit meer met zulk een bries naar zee te gaan en kreeg tot belooning voor dien goeden raad en zijn tijdverlies een gulden. De directeur der le Ned. Rijwielfabriek de heer Burgers, is door den houder van het patent van kettinglooze rijwielen in Frankrijk, gedagvaard tot betaling van een schadever goeding van fr. 100.000, wegens het op de Parijsche tentoonstelling exposeeren en t6n verkoop aanbieden van Burgers' accatènes. Een dame geraakte bij het baden te Zantvoort in diep water. Zij zoude zeker zijn verdronken, ware het niet dat de bekende badman W. Draijer zich zwemmende naar de plaats des onheils had begeven en de dame met behulp van haren echtgenoot op het droge had gebracht. Naar men meldt, wordt in de jongste vergadering van da Nederlandsche banket- bakkersvereeniging, afdeeling 's-Gravenhage, een voorstel gedaan, om met medewerking van alle afdeelingen in Nederland, een onder linge cacao- en chocoladefabriek op te richten, ten einde een zuiver fabrikaat in den handel te brengen, dat uitsluitend verkrijgbaar zal zijn bp hh. banketbakkers en conflseurs. Te weinig nog volgen de tuiniers de goede gewoonte om in de maand Augustus uien te zaaien. Worden deze in den vol genden winter bij vorst luchtig met ruigte gedekt, dan zijn deze laatgezaaide uien zeer welkom in een tyd, dat de in kelders be waarde haar goeden smaak en kracht hebben verloren. Dat het met de haringvisscherij nog niet wil vlotten, blijkt hieruit, dat van Vlaardingèn nog 12 schepen van de eerste reis binnen moeten komen. De hooge prijzen maken het wel goed voor de reeders, doch voor den werkenden stand is er nu heel weinig te verdienen. Gevaarlijk varkensvleesch. Op het aboittoir te Amsterdam zijn in een varken, vermoedelijk in ons land gemest, trichinen gevonden. Natuurlijk is onmiddel lijk het gansche varken voor het verbruik ongeschikt verklaard, doch tevens is een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het varken om zoo mogelijk te verhinderen dat nog andere trichineuze dieren worden geslacht en wellicht in consumtie gebracht. In de afdeeling opvoeding en onderwijs van de Parijsche tentoonstelling is een grand prix toegekend aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek ontving 2 grands prix, een in de afdeeling lager en een in de afdeeling middelbaar onderwijs. Op de kermis te Rotterdam viel Donder dagmorgen een 12jarig meisje uit den draai molen. Zy bleef op de plaats dood. Over de afkomst van Joubert schrijft de heer M. G. Wildeman in de „Opr. Haarl. Courant" Ook in uw veelgelezen courant zijn inder tijd allerlei gissingen geuit aangaande de af komst van den kranigen Boeren-generaal Joubert en is zelfs de dwaasheid beweerd dat hij uit Friesland stamde. Thans is vol doende bewezen, dat Piet Joubert stamt uit Poitou enjdat het een nakomeling in rechte lijn is van ridder Joubert, grootmeester van de orde van St. Jan van Jerusalem in 1169, van wien een achterkleinzoon in 1856 in den slag van Poitiers door de Engelschen werd gedood. Door een huwelijk van een der voorvaderen Joubert met eene Desmier, moest Piet Joubert eigenlpk tante zeggen tegen Koningin Victo ria. Bittere ironie. Wie er meer van wil weten, zend ik het bewjs gaarne ter inzage. Het plagen van paarden door kinderen heeft alweer een slachtoffer gekost. TeHoe- dekenskerke kreeg een 6-jarig knaapje, dat zich in een weide daaraan schuldig maakte, van een paard zoo'n trap, dat de geheele hersenpan verbrijzeld werd, waardoor het kind na eenige uren lijdens overleed. In de mijn „Oranje-Naussau" te Heer len is Zondagmiddag in een der gangen eene kolossale massa steenkolen naar beneden ge stort, met het gevolg dat een der werklieden die niet tijdig kon vluchten, er gedeeltelijk onder bedolven en zijn rechterbeen totaal verbrijzeld werd. De verplichte jaariyksche bijdrage door de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Kerk in de Generale Kas te storten, is door de synode gehandhaafd. Treurige toestand. Op 1 Januari waren er in de gemeente Groesbeek onder de 744 kinderen van 6 tot 12-jarigen leeftijd niet minder dan 208, die geen onderwys genoten. Terwpl Zondag ruim 100 menschen in een draaimolen te Oudenbosch waren gezeten, sloeg deze onverwacht om. De paniek was groot, doch ernstige ongelukken hadden er niet plaats. Te Naaldwijk kreeg een kleine jongen bp het visschen den vischhaak in het oog. De geneesheer is eerst na geruimen tyd er in geslaagd het lastige voorwerp te verwy deren, «onder dat het oog ematig gekwetst waa. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1