N°. 1353. Zondag 26 Augustus. A0. 1900, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL 22 Aug. 1900. Door 't bestuur der posterijen werden, ten einde meerdere eenheid te verkrijgen in model en grootte der kwitantiën, welke ter inning per post worden aangeboden, modellen van postkwitantiën uitgegeven. Ze hebben de grootte van 26 X 10' cM., dus ongeveer 8» postformaat en onderscheiden zich van de gewone in gebruik zijnde kwitantie van die maat hierdoor, dat er aan de eene zijde van de kwitantie eene ruimte van ongeveer 5 cM. is opengelaten ter beschikking van de posterijen voor stempel en nummers. Ofschoon voorloopig kwitantiën van ander model nog worden toegelaten, is het toch aan te raden, indien men zich nieuwe moet aanschaffen, dan zich te voorzien van het nieuwe model, daar het zeker niet gewaagd is te veronder stellen, dat binnen een niet te lang tijdsver loop de kwitantiën van ander model zullen worden geweigerd. De uitvoer op 22 en 23 Aug. heeft bestaan uit 703 schapen, 167 lammeren, 1 koe, 1 kalf en 6 varkens. Waal, 28 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot de Heer S. Dalmeijer, thans onderwijzer te Wormerveer, deed gisteren met goed gevolg examen in de Fransche taal (Lager onderwijs). De Cocksdorp, 24 Aug. Gisteren namid dag, ongeveer half vier, kon men in Eierland eene geweldige hoos aanschouwen. Ze bewoog zich in de richting van het Westen naar het Noorden, rukte 4 k 5 hon derd pannen van het dak der boerenhofstede ,Bouwlust", richtte ook eenige schade aan op het dak der hofstede „Weltevreden" en trok vervolgens over den zeedijk na eerst nog eenige korenschooven van het land, be- hoorende bij de hofstede „Buitenzorg", over dien dijk te hebben geslingerd. Ouden van dagen herinneren zich niet een dergelijk natuurverschijnsel zoo grootsch en majestueus te hebben waargenomen. Oudeschild, 24 Aug. Ofschoon er in de laatste dagen heel wat wier langs de kust dreef, werd er betrekkelijk weinig van opge haald. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de lage prijzen. Men kan met ander werk te verrichten meer verdienen en laat derhalve 't wier liever ronddrijven, wat zeer verklaarbaar is. W— George Siraal, de 14-jarige knaap, die bij de granaten-ontplolfing te Helder deerlijk werd gewond, en een zijner beenen moest missen, heeft, op twee krukken loopende, het Marine-hospitaal, waar hij yerpleegd is geweest, kunnen verlaten. Na ontslag van den jongen Siraal, blijven nog in het Marine-hospitaal verpleegd Gerrit Huurman, oud 50 jaar, met een stijf rechterbeen. Willem Coster, oud 26 jaar, met verlies der rechterhand. Jan Schendelaar, oud 33 jaar, met verlies van het rechter- onderbeen. Jan Kwinkelenberg, oud 30 jaar, (waarschijnlijk met volkomen herstel). Woendagmorgen ging een meisje van elf jaar van den heer Kessels, te Tilburg, briefen op de post brengen. Na dien tijd is I zij niet weder gezien; men verdenkt twee ontslagen Zwitsersche werklieden en denkt, dat het kind door hen ontvoerd is. De vader, de heer Kessels, stelt f 1000 belooning op het vinden van zijn dochtertje en f 500 voor hem, die aanwijzingen verstrekt, die tot ont dekking leiden. Marechaussee en een groot aantal belangstellenden zoeken overal; ook zijn eenigen naar Duitschland gegaan om te zoeken, tot nog toe te vergeefs. Eenige landbouwers te Heer-Hugowaard hebben geweigerd de tienden te betalen, ten gevolge waarvan o.a. drie van hen gerechtelijk worden vervolgd. Om dezen niet alleen voor deze quastie te laten staan, is in de verga dering daarover van gedachten gewisseld. Bij contract hebben reeds nu een 70 landbouwers zich verbonden tegen de tiendheffing zich te verzetten, en het is te voorzien, dat het een algemeen verzet zal worden. Ten einde de kosten van een mogelijk proces te dekken, is besloten, dat van weiland 25 cent en van bouwland f 1 per bunder zal bijgedragen worden. Reeds is een advocaat geraadpleegd, die verzet heeft doen aanteekenen tegen de vervolging van den landbouwer J. Stoop, die bij exploit van mr. H. P. M. Kraakman, te Alkmaar, gedagvaard was om zijn tienden binnen tien dagen te betalen. Een bestuur van tien landbouwers is be noemd, om de zaak voor allen, die bij contract zich verbonden, te behartigen. Volgens het „N. v. N." is de kastelein van het paviljoen te Blaricum, na door den officier van justitie gehoord te zijn, voorloopig op vrije voeten gesteld. Een ruim 90-jarig oud-aannemer en timmerman te Werkendam, klom dezer dagen op den nok van het dak van een der hoogste gebouwen in die gemeente, om het werk, door een loodgieter daar verricht, te gaan nazien. Een driftige bui, die opbreken zal! Te Drimmelen zette zekere van der Sluis een fuik; toen hij haar later wilde lichten bevond zich daarin een jong eendje, dat dood was en toebehoorde aan B. Meerkes, die daarop zoo in woede ontstak, dat hy v. d. Sluis onder water hield ten einde hem te verdrin ken het slachtoffer worstelde zich echter los en ontkwam. De dader is in arrest. Maandag is de locomotief van de stoom tram Bergen op Zoom - Antwerpen bij de Hollandsche grens gekanteld en in een sloot terechtgekomen. De machinist, wiens schedel verbrijzeld werd, bleef op de plaats dood. De stoker werd ernstig gewond. Ook een der passagiers is gekwetst. Men heeft in ons blad kunnen lezen, dat de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoor weg-Maatschappij hare ambtenaren, die uit Transvaal zijn gezet, in dienst houdt, al wil zij hen, zoo zij dat verlangen, behulpzaam zijn om een andere betrekking te vinden. Er zijn echter ambtenaren nu hier te lande en, voorzoover de Engelsche militaire over heid in Transvaal ze als burger beschouwt, nog in Transvaal, die niet meer in dienst der maatschappij zijn en voor wie het vinden van een nieuwen werkkring dus in de eerste plaats een zaak van belang is. Dat zijnbv. die ambtenaren, die geen vaste aanstelling bij de maatschappij hadden. Wie b.v. na 1 Januari 1896 op meer dan 40jarigen leeftyd bij haar in dienst zijn gekomen of nog geen achttien jaar zijn, behooren niet tot dat vaste personeel. In Juni laatstleden nu hebbende ambtenaren, die geen vaste aanstelling bij de maatschappij hadden, hun ontslag gekregen, ingaande 1 Juli 11., hoewel met behoud van salaris tot het einde van deze maand Augustus. Deze ambtenaren zyn dus verstoken van de ondersteuning, die de maatschappij 100 royale wijze aan haar uitgebannen vast per soneel verleent. (,,A. Ct.") Het politietoezicht op de te 's-Graven- hage aangekomen of verblijfhoudende vreem delingen, is in de laatste dagen zeer verscherpt. Vreemdelingen, van wie blijkt dat zij komen uit landen, welke als verzamelplaatsen van anarchisten bekend staan, worden uitgenoo- digd bij de bevoegde autoriteiten hun papieren te vertoonen. Zij die hieraan niet kunnen voldoen, worden het land uitgeleid. De bouffantes en moffen, die door vele Hollandsche vrouwen en meisjes naar Trans vaal zijn gestuurd, kwamen daar zeer goed te pas bij den winterkoude. Een Zwollenaar heeft van een goed vriend uit den Transvaal het briefje gekregen, dat in een der moffen was gestopt, die hij voor zijn deel kreeg, 't Luidde aldus: Lieve dappere Strijder! Raak maar goed Rooineks, zoodat ze lang zamerhand afdruipen. Die arme Oom Piet, met weemoed las ik zijn overlijden in de courant. Iedereen in Holland zou de Engel- schen er uit willen kijken. Heerlijk dat u weer een overwinning behaald hebt. Laat den moed maar niet zakken hoor. Deze mofjes zijn maar heel weinig, maar toch ben ik bly, dat ik iets voor u doen kan. Als ze maar niet te klein zijn. Men ver teld hier, dat de Boeren zulke groote handen hebben. In gedachte duizend kusjes van iemand, die met hart en ziel wenscht dat alle Rooi neks er uit gegooid worden. Lang leve Oom Paul 11 8 April 1900. Bij een hevig onweder, dat te Leeuwar den heerschte, viel een vrouw door den hevigen schrik over een feilen bliksemstraal en daarop gevolgden zwaren donderslag dood neer. Van een in haar nabijheid staande werd het zilveren oorijzer door den bliksem gebarsten en gebruind. De vrouw zelve bleef ongedeerd. Te Nieuw-Weerdinge (Dr.) heeft de arbei der A. Katoen, terwijl hy bezig was turf te graven, op ongeveer één meter onder den begane grond een gedeelte van eene oude vermoedeiyk Romeinsche brug ontdekt. Gelijk bekend is, vindt men in het veen bij Nalthe ook zulk een monument van de bouwkunst der Romeinen. Door de vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten onder beheer van Bestuurderen der Maatschappij „Arti et Amicitia", Amsterdam, werd het prospectus verspreid van de Premie-Uitgave 1900, een plaatwerk inhoudende 12 reproducties naar kunstwerken. Behalve genoemd plaatwerk ontvangen de leden een lot naar schrilderyen, teekeningen en andere kunstwerken, uitslui tend door Nederlandsche Meesters vervaardigd. Een totaal-bedrag van 10 k 12000 gulden is voor aankoop van prijzen voor die verloting beschikbaar. Het lidmaatschap kost f 5 per jaar. Voor 't lidmaatschap kan men zich aanmelden bij den Secretaris der Maatschappy te Amsterdam of bij de correspondenten. Op Texel is correspondent de Edelachtb. heer H: W. de Joncheere, burgemeester. De vereeniging werd opgericht in 1845 en verspreidde gedurende haar 55-jarig bestaan onder haar leden ongeveer 2500 kunstwerken. Bovendien deed ze 45 gravures vervaardigen. Sedert haar oprichting werd voor ruim 5 tonnen gouds besteed voor den aankoop van schilderijen, teekeningen, enz., uitsluitend van Nederlandsche Meesters, om als prijs te dienen der verlotingen. Sedert 1892 is het ledental belangryk gestegen en van 8106 geklommen tot 5452, terwyi het aantal correspondenten steeg van 145 tot 853. Wel een bewysdat de belangstelling In de vereeniging groot is. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een houten tabaks- PVPi gevonden te Zuidhaffel, een blauw fluweelen ceintuurgevonden op den Hoornderweg, een halve duimstok en een borsteltje met kam ge vonden op de Groeneplaats;

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1