Buitenland. Waal, 1 Sept. Het rijtoertje met de schoolkinderen, gisteren gehouden, slaagde, dank zij het heerlijke wêer, volkomen. Om half 3 was De Cocksdorp bereikt, waar versnaperingen hoogst welkom waren toen per rijtuig naar het Eierlandsche Huis en verder te voet naar den Vuurtoren. Aan de oudste kinderen werd vergund den toren te beklimmen Om 5 uur was men te De Cocksdorp terug, waar opnieuw den inwen- digen mensch werd versterkt. Even over 7 reden de vroolijke, zingende kinderen De Waal binnen, opgewacht door vader en moeder. Een woord van dank mag hier zeker worden gebracht aan den heer Jb. Buijs en mej. de wed. Thomassen voor de keurig nette ont vangst, den kinderen bereid. Ook te Schagen is bij boringen op 104 voet diepte brongas ontdekt. Woensdagmorgen werd onder zeer sterk politie geleide, van Tilburg naar de strafge vangenis "te Breda overgebracht de koster, verdacht van den afschuwelijken moord op het dochtertje des heeren Kessels. Zwaar was de taak der politie, die de handen vol had om den man tegen de woede van het publiek te beveiligen. Aan het station was een onafzienbare menigte bijeen gekomen, die den verdachte te lijf wilde. Later op den dag werd ook de verdachte schilder Mutsaers naar Breda getransporteerd. Voor de a s. verjaring van Paul Kruger is op initiatief van den heer P. van Twuijver te Schagen verzonden de volgende gelukwensch: Prijst de wereld uwe daden, Kruger en uw wijs beleid, Peden geeft tot mededoogen, Uw beproeving en uw strijd. Geve God u d'overwinning, Edel volk van onze taal Pond de wereld klinkt het heden „Heil u, Kruger en Transvaal 1" 10 October 1900. Vele der notabelste ingezetenen en anderen teekenden dezen gelukwensch. Dinsdag werd de kermis te Delft bezocht door een veertienjarigen Rotterdammer met een vriendje van ongeveer denzelfden leeftijd. De heeren maakten goeden sier, hadden een horloge gekocht en met andere nitgaven zoo ongeveer f 40 besteed, toen opeens de vader van den jongen aldaar aankwam en zijn zoon zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam terug bracht. Hij was toen nog in het bezit van nagenoeg tweehonderd gulden, restant van een bedrag van nagenoeg f 240, dat hij op verschillende quitanties voor zijn baas, een slager te Rotterdam, had ontvangen. Daar de slager inmiddels van het verdwijnen van den knaap aangifte had gedaan had de politie de beide jongens slechts in voorloopige bewaring te nemen. Mej. H. S. S. Kuyper deelt in den „Standaard" een en ander mede over de bouffanten en polsmoffen, welke zij voor de Boeren verzonden heeft en die goed zijn aangekomen. In het geheel heeft zij ver zonden: 3215 bouffanten en 7946 paar pols- moften. Deze voorraad vertegenwoordigde een waarde van f 9000; hij was verzekerd tegen oorlogsgevaar. Ware de bezending in handen der Engelschen gevallen, dan was toch altijd de waarde in geld den Boeren ten goede gekomen. In het kamp te Harskamp werd zoo meldt de „Nijrn. Ct." door onderoffi cieren van de kol. reserve en van het 5e en 8e reg. inf. een soirée gegeven in de kantine van het kampement. Alles ging uitstekend en de officieren ver eerden de uitvoering met hunne tegenwoor digheid. Maar, helaas, het feest had een ontijdig einde. Door een der vertooners werd voorgedragen een reeks „militaire moppen", waaronder ook een couplet, op het reservekader gemunt, dat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel en niet weinig den lachlust opwekte. Een der genood.gden evenwel vond de strek king van dien aard dat hij van zijn macht gebruik maakte om onmiddellijk de soirée te doen eindigen, zoodat deze tot aller teleur stelling reeds te half tien was afgeloopen. Naar de „Utr. Ct." verneemt, bestaat het vermoeden, dat de schilder Mutsaers, die te Tilburg is gevangen genomen in verband met den moord op Maria Kessels, dezelfde is, die eenigen tijd geleden in Utrecht werk zaam was bij den heer H. en als commen saal bij een weduwe in de Jerusalemsteeg inwoonde. In alle geval, een schilder, ge naamd Mutsaers en afkomstig uit Tilburg, heeft daar een tijdlang gewoond, en verkee ring gehad met een dienstmeisje, dat hij het leven vooral in de laatste tijden voor de kermis verbazend lastig maakte. Weken en weken lang heeft hy 's avonds met een revolver gewapend om de woning geslopen waar het meisje diende. Yan zeven tot tien uur 's avonds hield hij trouw de wacht om haar te kunnen ontmoeten, steeds allerlei bedreigingen uitend, omdat het meisje niets meer vam hem wilde weten. Herhaaldelijk zelfs is hij bij haar aan baar ouderlijke woning gegaan in de Zonstraat, en heeft er de deur stukgetrapt. Het meisje, Anna B., woont thans nog in Utrecht, en deelde een en ander omtrent dien Tilburgschen onverlaat mede, die latei- door zijn familie met een zoet Ljntje uit Utrecht is weggetroond. Ook bij de weduwe van Lieshout in de Jerusalemsteeg schijnt hij vertrokken te zijn, zonder zijn kostgeld heelemaal te hebben betaald, zooals men zegt Toen hij bij de weduwe zou vertrekken, verbrandde door tot nog toe onopgehelderde oorzaak zijn koffer, welks inhoud hij voor f 500 had verzekerd. Hij stond te Utrecht in een verbazend kwaden geur bij allen, die hem kenden. Onze bloembollenhandel met Engeland is dit jaar toch wel heel wat verminderd. We zonden in Juli maar 1950 K O. daarheen, tegen 4S00 in 't vorige jaar. Doch ten andere betrokken we ook maar 7000 K.O. uit Enge land, tegen 12.500 't vorig jaar en maakten het tekort in onzen uitvoer (ook naar België, Denemarken en Noorwegen) goed door een groote stijgingvan 16,700 tot 23000 naar Pruisen. Men schrijft uit Utrecht: De typhus heerscht hier in zoo erge mate, dat B. en W. het wenschelijk geoordeeld hebben de beide badplaatsen voorloopig ge sloten te houden, terwijl reeds herhaalde malen door het hoofd der gemeente de aan beveling tot de ingezetenen is gericht om water, melk, vruchten en groenten slechts te gebruiken nadat zij goed gekookt zijn. In verschillende gevallen (men zegt veertien) moet door geneesheeren geconstateerd zijn dat in huisgezinnen, waar typhuslijders waren, melk van eenzelfden handelaar werd gebruikt. Men schrijft uit 's Gravenhage Een melkhandelaar hier ter stede heeft bij de politie aangifte gedaan dat een drietal heeren ten zijnent waren geweest en hem verzocht hadden te komen in een café in de Jacob Catsstraat. ten einde met hem te onder handelen over de leverantie van boter. De melkhandelaar gaf daaraan gevolg, en in het café gekomen ging men kaartspelen, waar aan ook deelnam de'persoon die hem geïnvi teerd had in het ca!fé te komen. De melk handelaar verloor in een oogenblik f 10. Hij had geen geld meer bij zich, doch gaf voor f 160 in huis te hebben; hij gaf echter yan het gebeurde aan de politie kennis. Toen een hoofdagent met hem mede ging naar het bewuste bierhuis, waren de vogels gevlogen. De kastelein verklaarde dat er vijf lieden waren binnengekomen, die e9n glas bier hadden gedronken, maar dat hij niet heeft gezien dat die mannen hebben gespeeld. Te Putte (N. Br.) hebben brutale dieven des nachts bij een inwoner het varken uit het hok gehaald, het voor de deur geslacht en de hammen er uit gesneden en meege nomen. Op de deur stond met krijt geschreven: „Als het andere beestje vet is, komen wij terug." Den 14den Juli heeft aan boord van het stoomschip „Speelman", gezagvoerder Sexauer, ter hoogte van Banjoewangi, een betreurenswaardig voorval plaats gehad, schrijft de ,,^'oer. Crt.Eén der passagiers, de zoon van een birmaneeschen paardenhan delaar, scheen veel sterken drank te hebben gebruikt. Hij geraakte ten minste eensklaps in een hoogst opgewonden toestand, maakte amok en verwondde daarbij 8 personen, waaronder 5 zeer zwaar, te weten 4 vrouwen en een schepeling, die nagenoeg onmiddelijk na het toebrengen der wonden overleden. De drie andere gewonden maakten het goed, De moordenaar was na zijn euveldaad in zee gesprongen, maar werd door de bemanning van een sloep, die onmiddellijk gestreken werd, gered en daarna in hechtenis genomen, De even onvermoeide als vervelende Ppaansche schatgraver zet zijn treurig bedrijf voort. Te Amsterdam is weer een brief van hem ontvangen. De arme man zit nog altijd gevangen te Barcelona en zoekt nog altijd naar hulp, om een in de buurt van den ge adresseerde verborgen schat op te graven. De schat loopt ditmaal niet in de millioenen, maar bedraagt slechts f 420,000 in goede biljetten der Fransche Bank. Zijn dochter, die schoon vooruitzicht - bij het opgraven tegenwoordig moet zijn, is nog altijd niet ouder dan 17 jaren 1 In de „Enkh. Crt." komt de volgende advertentie voor Boerenmeid. Daar ons Stijntje gaat veranderen, Moet ik dezen weg bewandelen Want het is een knappe tijd, Om te winnen een knecht of meid Daarom ga ik het loon verhoogen. Voor f 2.50 of daar nog boven, Wegens Godsdienst maak ik geen verschil, Als zij maar flink melken en jukken wil. Ik meen het loontje is niet zacht, lk melk toch maar een koe of acht Ik zou haast denken, het zal wel gaan, Want kazen wordt hier niet gedaan. Ik vraag haar Kersttijd of een Maai, Ik woon te Broekerhaven aan de Kalverkaai En mijn naam is HAUWERT PIET, Die naar een andere MEID uitziet. Men schrijft uit Batavia, 28 Juli: Op het voetspoor van Van der Heijden. De Gouverneur van Atjeh maakt naar het „Soer. Hbld". schrijft de toebereidselen voor een excursie naar Samalangan, welks hoofd een vijandige houding aanneemt. Ban tings worden in diens gebied opgericht, hij deelt geweren en amunitie onder de bevolking uit, in het kort alles wordt gereed gemaakt voor een strijd op leven en dood. Wie die wapens aan den radjah verstrekt heeft en nog verstrekt is natuurlijk geen raadsel onze vrienden van den overkant van Straat Malakka zouden niets liever doen dan ons wikkelen in nieuwe moeielijkheden. Het jingoisme is een gevaarlijke uiting van vader landsliefde. Den 14en Juli is generaal Yan Heutsz naar de westkust van Atjeh vertrokken om daar verschillende aangelegenheden te regelen. Vermoedelijk zal dit een drietal weken vorderen Daarna gaat het los op Samalangan. De Gouverneur is volkomen bekend met het geen daar voorvalt, met de ligging dei- voornaamste bentings en de plannen van den radjah en vertrouwt nu een'afdoenden slag te zullen kunnen slaan. De schoonvader van den radjah, Toekoe Neq van Olehleh, is met vergunning van den Gouverneur naar Sama langan geweest om den Vorst tot rede te brengen, maar te vergeefs. Een officieel karakter droeg deze poging echter niet generaal van Heutsz had zelfs geweigerd een gouvernementsstoomschip voor de reis af te staan. Kon de zaak in der minne worden geschikt, zooveel te betermaar kon dit niet, dan moest niet gezegd kunnen worden, dat het Gouvernement de minste was geweest, welke uitlegging allicht aan een officieele zending had gegeven kunnen worden. Het lot van Samalangan zal nu door de wapens worden beslist- - Twee dingen worden in verband met de gevechten rondom Machadodorp druk be sproken in belanghebbende kringen te Londen. In de eerste plaats is het opgevallen, dat de Boeren, die tot dusver den oorlog met Christelijke zachtaardigheid en edelmoedigheid gevoerd hebben, thans blijken hebben gegeven van ruwheid en meedoogenloosheidzij zouden in de laatste gevechten gewonden op het slagveld hebben afgemaakt en Engelsche sol daten, die hun voornemen te kennen gaven, zich te willen overgeven, hebben doodge schoten. Men schrijft deze verandering in de wijze van oorlogvoeren der Boeren toe aan verbittering over de verbranding van vele hoeven in den laatsten tijd door de Britsche troepen en de uitdrijving van vrouwen en kinderen, van hen die op commando zijn, uit hunne woningen. Het heet zelfs, dat de Boeren vast besloten zijn, van nu af aan een strijd op leven en dood te gaan voeren; een worsteling, waarin geen kwartier zal worden gegeven; waarin dood en vernieling de sombere leuzen zullen zijn. Men kan nagaan, hoe de toestand zal worden, indien het den Engelschen al mocht gelukken, de Boeren te noodzaken tot onder werping. Het echte Boerënelement der Trans- vaalsche bevolking is te verbitterd over het optreden der Engelschen, dan dat ooit vol komen vrede zal kunnen heerschen in de Republiek aan gene zijde van de Vaal onder Britsch bestuur. Opstanden, samenzweringen, complotten zullen er aan de orde van den dag zijn zoolang, tot de laatste, gehate Engelsch- man is verjaagd. - Er gaan uit Engeland voor den 10 Sept. weer 3657 man en 820 paarden in vijf trans- dortschepen als versterking naar Zuid-Afriba. - Volgens een bericht uit Pietermaritzburg aan de „Daily Mail" wordt het optreden van de Boeren in Natal steeds vermeteler. Een troep Boeren roofde uit een kolenmijn in de buurt van Ingagane honderd pond dynamiet.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2