N°. 1858. Donderdag 13 September. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texel TEXEL 12 Sept. 1900. De aanvoer ter markt bestond Maandag alkier uit 598 schapen, 367 lammeren, 30 rammen, 10 koeien, 5 paarden en 2 veulens. Omtrent de prijzen die konden worden besomd vernamen wij, dat die waren voor schapen f 17 a f 19.50, lammeren f 6 75 a f 13.50, rammen f 20 a f 42.50, koeien f130 a f 140 en paarden f 125 a f 250. De vergadering belegd door het bestuur der afdeeling „Texel" van „Volksweerbaar heid" met het doel zoo mogelijk een schiet- vereeniging op te richten was slechts matig bezocht. Door den Voorz. werd de verga dering geopend met een woord tot welkom aan de aanwezigen, wier aantal tot zijn spijt niet groot was, waaruit viel op te maken, dat het enthousiasme bij velen verflauwd was. Spr. wees er verder op dat, zooals bekend, het eerste werk van de afdeeling van Volksweerbaarheid zou zijn te trachten een schietvereeniging op te richten. Bereids warm daarvoor door het bestuur reeds de noodige inlichtingen ingewonnen. Voor schieten op de lange baan wordt veel geld vereischt, de kosten van zoo'n schietbaan zijn zeer hoog 6D het is niet zooals men hier over 't algemeen gelooft, dat het Rijk overal voor zorgt. Een schietvereeniging wier statuten de koninklijke goedkeuring hebben verworven, ontvangt een zeker aantal geweren in bruik leen en verder een bepaalde hoeyeelheid amu- nitie daarvoor, maar voor een baan enz. zorgt het Rijk niet. De groote kosten voor zoo'n baan maken het vrijwel onmogelijk zulk een schietvereeniging op te richten. Er blijft dus niet anders over dan een flobert-schietvereeni- ging (waarbij men volstaan kan desnoods met een niet te kleine kamer. Een flobert geweer werd reeds door de eere-voorzitter toegezegd, terwijl een der andere leden zulk een geweer in bruikleen wilde afstaan. Van eene dergelijke vereeniging te Zuidzande werden de koninkl. goedgekeurde statuten en het reglement voorgelezen opdat men zou weten wat ongeveer de plichten en rechten voor de leden van zulk eene vereeniging zijn en ook in dien geest zouden de statuten en het reglement moeten zijn, wilde men op eerstgen. de kon. goedkeuring verwerven. Op de lijst, die daarop ter teekening voor het lidmaatschap werd aangeboden wei d door pl m. 20 personen geteekend. Bij de verkiezing van het bestuur uit en door deze 20 leden der vereeniging werd een bestuur gekozen bestaande uit de heeren Cl. H. de Boer, P. Lap, R. Visser, P. Dros en S. Vlessing, welke deze benoeming aan namen. De vereeuiging thans opgericht zijnde, werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de opkomst gesloten. In eene afzonderlijk daarna gehouden verga dering van dit bestuur werden de functiën onderling verdeeld. Tot voorzitter, tevens baancommissaris, werd gekozen de heer De Boer, tot secretaris de heer P. Dres, tot pen ningmeester de heer R. Visser en tot com missarissen de heeren Lap en Vlessing. Door strooibiljetten, advert., enz: daartoe opgewekt, begaven Zondag verschillende per sonen, o a. ook van hier, zich naar den Helder, ten einde getuige te zijn van de opiating der kleine luchtballons en der groote, die aldaar dien dag zou plaats hebben Een luchtballon te zien opstijgen was zeker voor bijna allen, zoo niet voor allen, geheel nieuw. Een echte ballon met gas gevuld werd ver wacht door velen, ofschoon door anderen min of meer twijfel werd gekoesterd en gewezen werd op de groote kosten daaraan verbonden, die toch volgens hen moeielljk zouden zijn te bestrijden uit zulk een laag entrée. Bij de koinSTop'fibt terrein, den tuin vanTivoli, bleek het maar al te goed, dat laatstgenoemden gelijk hadden van aanleg van gasleiding voor de vulling geen sprake, wel was er naar men beweerde door den ondernemer van het zoogen. luchtvaartfeest met de directie der gasfabriek over de levering van gas voor de vulling gesproken, doch die levering kon niet plaats hebben, zoodat men zich moest vergenoegen met hot zien opgaan van eenige ballonnetjes gevuld met heete lucht en een grootere ballon, eveneens met heete lucht gevuld. Naar 't ons toescheen, waren alle van dun papier ver vaardigd en dus zeer brandbaar, geen wonder, dat enkele der kleine ballonnetjes spoedig vlam vatten en ook de groote ballon, die statig enkele meters naar boven steeg, weldra, doordat ze in eenigszins schuine richting kwam, vlam vatte, voordat „John Buil'een groote stroopop, boven de toppen der boomen was gekomen. Het weinige publiek, in den tuin aanwezig, was teleurgesteld en enkele woorden werden geuit, die zeker minder vleiend waren voor den ondernemertot handtastelijkheden kwam het gelukkig echter niet. Was het publiek teleurgesteld, zeker ook de ondernemer, want de ontvangsten waren gering en de uitgaven voor muziek, enz. zeker niet onbeteekenend. Van 7 tot en met 10 Sept. werden uitgevoerd 302 schapen, 247 lammeren, 2 koeion, 1 kalf, 2 paarden en 6 varkens. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. zal op Zaterdag as., des morgens te half elf, eene vergadering houden in het hotel „De Zwaan". Na opening en notulen en het behandelen van ingekomen stukken zal gesproken worden over verandering in de wijze van benoemen tot afgevaardigden naar de Algemeene Ver gadering. Alsdan zal verslag uitgebracht worden van de Algem. Vergadering. Door den heer J. Daalder zal ingeleid worden „De liefde van den onderwijzer tot het onderwijs en de leerlingen Ten slotte zal de heer W. R. van Douwen eene bijdrage leveren. Koog, 9 Sept. Heden werden door den Heer De Jongh van de Waal de aangekon digde voordrachten gehouden. De voordrachten getiteld „De verschillende Boosheden'' van Laurillard en De verkeering van Sergeant Hazelhof" van Weremëus Bu- ning voldeden uitstekend en de voordracht was zooals altijd, onberispelijk. Oudeschild, 10 Sept. Zaterdag jl. had in de „Zeven Provinciën", de jaarlijksche ver gadering plaats van de leden van het onder ling begrafenisfonds „Heunt Elkaar." Na opening der vergadering werd allereerst een woord van dank gewijd aan den Heer H. l ogger, commissaris van het fonds, die sinds de oprichting vrijwillig de taak van bode op zich heeft genomen en die functie nog altijd met de meeste toewijding vervult. Ook aan den ijverigen secretaris, den Heer M. Kroon en den penningmeester de Heer P. van der Wiele, werden woorden van dank en waardeering gewijd, zoomede aan Heeren commissarissen van het fonds voor alles wat zij zoo geheel belangeloos voor „Steunt Elkaar" verrichten. Uit het zaakrijk en uitgebreid verslag van den penningmeester bleek het fonds in het afgeloopen jaar met f 790.16'A te zijn vooruit gegaan, zoodat de totale bezittingen thans f 3668.10 bedragen. Er behoefde slechts eene uitkeering van f 10 te worden gedaan in het afgeloopen boekjaar. Het het oog op deze gunstige uitkomsten, wordt besloten van 17 Sept. af tot den 2n Maandag van Maart e. k. geen contributie te heffen, zoodat de leden daarvan voor een half jaar worden vrijgesteld. De boeken en verdere bescheiden werden nagezien, door de heeren J. Kuijper Gz. en C. Zegel Mz., welke daartoe reeds het vorig jaar met den Heer W. L. Schagen waren benoemd. Doze commissie bracht verslag uit van hare bevinding, waaruit bleek, dat alles in de beste orde was bevonden. Als commissie voor 1901, belast met dezelfde taak. werden benoemd de Heeren Joh. Hemel rijk, R. Boon en F. Witlam. Het ledental, bij de vorige jaarsvergadering 555 personen tellende, was weer met 60 toe genomen en dus gestegen tot 615, waarvan er 114 elders woonachtig waren. Bij de bestuursverkiezing werden de volgens rooster aftredende commissarissen, de Heeren J. K. G. Muller en H. Dogger, met groote meerderheid weer herkozen. Het reglement werd met drie nieuwe arti kelen aangevuld, terwijl een vierde artikel, door het bestuur voorgesteld, aanleiding gaf tot breedvoerige gedachtenwisseling, doch niet kon worden aangenomen. Er werd nog be sloten tot het doen drukken van een beknopt jaarverslag, vooral ten behoeve der elders wonende leden. Ongeveer 70 leden woonden de vergade ring bij. 11 Sept. Bij het neerlaten van een hand kar, van de Kerkepijp naar de straat, geraakte gisteren een reeds bejaard persoon onder de kar en bekwam vooral aan het hoofd vrij ernstige wonden. Men moest de kar opbeuren om hem te bevrijden. Door spoedig toegesnelde personen werd de gekwetste, die hevig aan 't hoofd bloedde, afgewasschen en verzorgd. Men plaatste den man daarna op een stoel en droeg hem zoo naar zijne woning. Gelukkig was juist Dr. Wagemaker op hot dorp, die aanstonds zijne goede zorgen aan den gekwetste wijdde, wiens toestand nog al van ernstigen aard schijnt te zijn. Oosterend, 11 Sept. De palingvisschers ondervinden tegenwoordig veel last van drijvend zeegras, dat in groote hoeveelheden langs de kust zwalkt. De fuiken zijn dikwijls gedeel telijk gevuld, waardoor de vangst belemmerd wordt. Een gedeelte er van drijft ook door de zeegaten naar de Noordzee, waar het in rottenden toestand zinkt en alsdan vrij hin derlijk is voor de Noordzeevisschers, die de kor somtijds geheel er mede gevuld ophalen en dan weinig of geen visch hebben gevangen. De afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandschen Protestantenbond zal op Zondag a. s. eene gewone vergadering houden tot afdoening van haar gewoon huis houdelijk werk en tot het bespreken van enkele andere zaken. In de volgende maand zal eene bijeenkomst gehouden worden, waarin zal optreden Ds. P. de Boer, Emeritus Doopsgezind predikant te Alkmaar. De voormalige leider der le Ned. Roode Kruis-ambulance in Zuid-Afrika Dr. G- W. S. Lingbeek, is opnieuw daarheen vertrokken in dienst van het Ned. Roode Kruis, vergezeld van den arts A. H. C. van Engelen, prakti- seerend geneesheer te Graauw (Zeeland). Het plan bestaat om de Roode Kruis- goederen, beschikbaar blijvende nadat op milde wijze zal zijn voorzien in de behoeften ter verpleging van zieken en gewonden, te doen strekken tot onderstand van hulpbehoevende slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. Men moet 't toch maar druk hebben 1 Een preventief gevangene, verblijf houdende in het huis van bewaring aan de Ganssteeg te Utrecht, schreef een briefje aan de griffie der rechtbank, met bijvoeging „in haast". Dringende bezigheden hebben hem zeker tot die verontschuldiging gebracht. (,U. D.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden "Voor den Bitrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1