Buitenland. "V-^ Men schrijft uit Watergraafsmeer aan,, het „Hbld.'fr: Donderdagmiddag viel I,. van Boven van eene sleepboot in het Diep en zonk spoedig. Een der opvarenden trachtte hem door duiken te redden, doch dit mislukte door een driemaal herhaalde poging. De man kwam echter kort daarra boven drijven, doch schijnbaar was het leven reeds geweken. Zoo snel mogelijk werd hij naar het politiebureau te Water graafsmeer vervoerd, waar men een half uur de pogingen tot opwekking dor levensgeesten aanwendde, doch zonder gevolg. Toch wilde een inmiddels geroepen dokter de pogingen nog niet opgeven, waarom de drenkeling naar het burgerziekenhuis werd vervoerd. Daar gelukte het Vrijdagnacht de levensgeesten weer op te wekken, zoodat nu kans bestaat, dat de pas eenige dagen gehuwde jonkman in het leven zal blijven. Eenige jonge onderwijzers in Westelijk Zeruwsch Vlaandoren, wien het wel gelukt is hun akte, maar ondanks vele pogingen nog niet een betrekking te verwerven - de concurrentie wordt zoo groot! hebben van de nood een deugd gemaakt, en zich als weger van suikerbieten aangegeven tegen ]8 gulden per week. Volgens een particulier schrijven uit Suriname zijn in gronden, gelegen aan den rechteroever van de Boven-Suriname, belang rijke hoeveelheden goud gevonden. Laat de Engelsclien het maar niet hooren Staatspensioen voor- allen Zondag is te Arnhem de constitueerende vergadering gehouden van den Bond voor Ftaatspensionneering, die reeds een 1100 leden telt. Vastgesteld werden de statuten, waarvan art. 1 luidt: „De Bond voor Staatspeusio- neering beoogt het tot stand komen eener wet, waai bij aan iederen .Nederlander van zekeren leeftijd, zoo man als vrouw, recht wordt gegeven op staatspensioen, zonder voor af gaande premiebetaling. Veel sensatie heerscht in handelskringen wegens het bekend worden- van deconfiture van de firma H. J. Plant Co te Schiedam, welke ook te Rotterdam uitgestrekte terreinen voor den opslag van hout bezit en gerekend werd tot de -grootste houtimporteurs van ons land. Deze zaak was eerst kort omgezet in een naamlooze vennootschap. Het passief wordt op honderdduizenden berekend en vele personen moeten er volslagen door geruïneerd zijn. De directeur der vennootschap is voort vluchtig. Men verwacht van deze catastrophe den val van een aantal bouwondernemers. („D. Ct.") Het ongeluk bij de manoeuvres in Noordbrabant is niet zoo ernstig geweest, als het eerst leek. De militair, die naar het hospitaal to Bergen-op-Zoom werd vervoerd, had slechts eene onbeduidende huidwond bekomen en is reeds hersteld. Uitgewezen ambtenaren der Zuid-Afri- kaansche spoor! In verband met de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering der aandeelhouders der Ned. Zuid-Afr. Spoor zegt het bl." nog ter beurze vernomen te hebben dat door de „Berliner Handelsgeselschaft" de quaestie ter sprake is gebracht van de betaling der wacht gelden aan de door de Engelsclien uitgewezen beambten der maatschappij. Tot de uitbetaling dezer gelden acht de directie zich echter verplicht doordat deze gelden gedeeltelijk salarissen vertegenwoor digen, welke nog aan de beambten moeten worden betaald, en voorts doordat de directie nog niet zeker weet of zij haar beambten al definitief kan ontslaan, daar de omstandig heden het zouden kunnen meebrengen dat de lijn weer door de maatschappij in exploi tatie werd genomen en de beambten dus weder in dienst zouden worden gesteld. De kosten van de betaling der wachtgelden bedragen, naar men ons mededeelde, f GO.Ch 0 pér maand, Door den commissaris van politie te Tilburg zijn prooven genomen op de plaats van den schoenmaker S., wonende tegenover de kerk, ten einde te constateeren in hoe- veire het mogelijk was, dat vandaar het angst- of noodgeschreeuw van het ongelukkige kleine slachtoffer kon worden gehoord. Door genoemden getuige was verklaard, dat op den dag der verdwijning van het kind, op zijn plaats verdachte geluiden uit de kerk waren - geboord. Vrijdag nu begaf zich een werkman van den heer Eessels met een kind achtereen volgens op de gewelven en op het zangkoor en werden dan telkens door het kind nood- "kreten geslaakt, "Alleen vaiï'het koör konden die kreten-op de plaats van S worden ver nomen en de getuigen verklaarden, dat zij op den morgen van de misdaad gekerm hadden gehoord, dat geheel en al overeenkwam met de kreten, thans door het kind geslaakt. Waarschijnlijk is dus de misdaad op het koor gepleegd en later het lijkje naar de gewelven gedragen. Te Dinxperloo werd ter gelegenheid van de Kroningsfeesten in 1898 door de toen gefungeerd hebbende commissie besloten het saldo van f 72 rentegevend te beleggen, ten einde bij blijde nationale gebeurtenissen de kinderen van openbare en bijzondere scholen eenigszins te doen feestvieren. Goeden kinder vrienden stond het natuurlijk vi ij dit fondsje te steunen. Een der hoofden der bijzondere scholen kwam evenwel het aandeel voor zijn school verleden week opeischen, de penning meester ging het geld verder verdeelen en het fondsje dat nog wie weet hoeveel nut had kunnen stichten, werd opgeheven. In den nacht van Zaterdag op Zondag- ontdekte de dochter van den koopman M. F. aan de Koningstraat te Enschedé een persoon in haar slaapkamer. Om hulp roepende zag zij een tweede persoon aan de deur staan, die haar toesnauwde: als je schreeuwt, maak ik je dood. Op haar hulpgeroep kwamen ouders en broeders ter hulp, die den eerst- bedoelden indringer grepen en aan de politie overleverden. De andere had inmiddels de vlucht genomen, docli is bij de politie bekend. Nederland op de Parijsclie tentoonstelling. Emil Berz merkt in de „Figaro" op, dat aan Nederlandsche inzenders op de Parijsche tentoonstelling l-83 onderscheidingen zijn toe gekend, nl. £9 eereprijzen, 92 gouden, 76 zilveren, 43 bronzen medailles en 43 eervolle vermeldingen. „Men zal opmerken", zegt hij, „in welke belangrijke verhouding de groote onderschei dingen (eereprijzen en gouden medailles) in het totaal cijfer voorkomen. Maar de Neder landsche af'deeling is dan ook een der beste keurververzamelingvn, welke wij uit den vreemde hebben te zien gekregen." In een der tenten op de kermis te 's-Hertogenbosch worden met den noodigen bombast er bij vertoond de portretten van de zoo rampzalig omgekomen jongejuffrouw Kessels uit Tilburg, die van den gearresteerden koster en van den dito schilder. Zouden de 's Bosphe autoriteiten, die door hunne buitengewone preutschheid op het stuk van tooneelvertooningen zulk een naam hebben verworven, geen termon kunnen vinden om ook dit te verbieden? Wij vinden het in hooge mate onkiesch. (P. Ct.) Het wordt meer dan tijd zoo schrijft het „Hbld." dat er te Amsterdam eens iemand opstaat, die blijken geeft in staat te zijn om, zoo een tentoonstelling als die in Velox, gepaard moet gaan met de een of andere publieke vermakelijkheid, iets te ver zinnen dat veredelend werkt of althans te genieten is. Tot dusverre zijn degenen, die bij de huidige tentoonstelling de vermakelijk heden regelen, niet bijster gelukkig geweest. Eerst de rook wedsti ijd, en Zondag de sclieer- wedstiijd, die al niet verheffender was dan zijn voorganger. Op een estrade buiten het gebouw waren de scheerstoelen gezet en daarachter namen plaats degenen, die er zich toe wilden leenen geschoren te worden. leder deelnemend barbier moest in den kortst mogelijken tijd drie mannen inzeepen en glad scheren; een der bepalingen van de jury was, „dat snijden was verboden.' Nu, verboden mocht het zijn, maar gesneden werd er. De deelnemers waren blijkbaar voor een groot deel erg zenuwachtig of haastig ge bakerd om maar in den tweeden heat te komen, zoodat wij veel „klanten" zagen, die op meer dan één plaats in het gelaat gewond uit den scheerstoel opstonden. De jury-leden bekeken dan zorgvuldig het gezicht en be streken de gewonde deelen met aluin. Wij hebben een paar ronden aangezien, maar toen hadden wij van die kerverij volop onze bekomst en zijn wij heengegaan. Wie de prijswinners waren, boezemde ons geen belang in; het zijn natuurlijk degenen geweest, die geen öf weinig bloed deden vloeien. Dat zij gelukkig zijn met hun over winning, waar o. i. bitter weinig verdienste in kan schuilen. Wat ons het meest verwonderd heeft is dat voor dergelijk meer dan twijfelachtig „genot" nog zulk een groot publiek was te vinden en zulk een groot aantal, die zich aan de scheermessen durfden wagen. Het „War-Ooffice" heeft een aantal barakken besteld voor het garnizoen te bloemfontein, dat op 15,000 man zal worden uitgebreid, met het oog op de herhaalde aan vallen der Boeren om de stad. De staking in de glas industrie te Char leroi houdt steeds aan. Een aantal stakers zijn naar Amerika verhuisd, om in de glas fabrieken daar te lande werk te zien te vinden. Te Lissabon staan IC00 man klaar, om naar Lorenqo Marquez te vertrekken Een telegram van Roberts meldt, dat de generaals Dundonald en Bocklehurst Don. derdng Lijdenburg hebben bezet. De Boeien trokken naar het noorden en oosten af. Kanonnen en levensmiddelen hebben zij naar Krugerspost (noordelijk van Lijdenburg) gezonden. In Cliarkof heeft een gymnasiast, toen hij van den rector hoorde, dat hij niet door zijn her-examen gekomen was, den rector doodgechoten. De jongen (19 jaar oud is hij) had een revolver in zijn zak, vuurde die tweemaal op den rector af, trof hem doodelijk in den hals en ging daarna in de leeraren- kamer, waar de leeraren verschrikt wegliepen. Op de leeraren vuurde hij de overige schoten af en verwondde een van hen. De moorde naar begaf zich daarna naar 't politiebureau, waar hij zich zelf aangaf en gearresteerd werd. Hij is de zoon van een zeer welgesteld koopman. De rector was een man van 51 jaar en laat een vrouw en drie zoons na. Een dichter, die in een enkel jaar tijds met twee theaterstukken meer dan 500.000 frs. verdientdat is een der wonderen, die deze op haar eind loopende eeuw bestaan zal hebben. Wat zouden Victor Hugo, Alfred de Musset en Alfred de Vigny wel zeggen, als zij eens konden zien, wat Edmond Rostand maandelijks opstrijkt In Juli ontving de schrijver van „l'Aiglon" 34000 frs in Augustus 45000 en in Sep tember zou hij 50 6; 000 frs. ontvangen, onverminderd de opbrengst van zijn vrijkaar- tjes, dat is 3000 frs. per maand voor twee 'schouwburgen Onverminderd de ontvangsten uit de pro vincie en het buitenland Kortom, de jeugdige Edmond Rostand zal binnen twee jaar met zijn verzen een millioen hebben verdiend De groote stoomvaartmaatschappijen te Marseille overwegen, volgens de „Li'bre Parole", het aantol reizen harer schepen te verminderen met ongeveer de helftde kolen- nood dwingt haar daartoe. Daar echter de maatschappijen verdragen hebben loopen voor het bezorgen van den postdienst, werden onderhandelingen met de Fransche regeering gevoerd om toestemming tot het verminderen der reizen te verkrijgen. Volgens de „Figaro" zal Salsou, die een aanslag op den shah pleegde, niet voor het hof van assises verschijnen, doch wegens geestelijke afwijkingen in een krankzinnigen gesticht. geplaatst worden. E^n leuke mop van De Wet, verhaald door een ooggetuige: „Generaal De Wet wilde een geheele com pagnie Engelsche soldaten, die hij gevangen genomen had, in vrijheid stellen. Hij had echter eerst een kleine straf voor hen bedacht en liet hun nl. alle knoopen van hun broek snijden. De gevangenen moesten dan voor den generaal defileeren, waarbij zij verplicht waren, hun pantalon vast te houden, uit vrees De Boeren lachten hartelijk om het gezicht en de figuur der arme drommels. Opnieuw wordt door verschillende bladen verzekerd, dat lord Roberts, de opperbevel hebber in Zuid-Afrika, 1 October a. s van daar zou vertrekken naar het moederland, om het opperbevel over het Engelsche leger te aanvaarden in opvolging van lord Wolseley. Het departement van oorlog weigert beslist in deze eenige aanwijzing te doen, ter looche ning zoo min als ter bevestiging. De Fransche luchtreiziger Jacques Faure, van de Parijsche „Aero-club", heeft een tocht per luchtballon over het Kanaal volbracht. Hij vertrok 's avonds om 8 uur uit het Glazen Paleis te Londen en kwam te 8 uur te Alette (Pas de Calais) aan. Vier men zweefde hij boven het Kanaal, op een hoogte van 700 meter.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2