Goud en Zilverwerk, Geld verkrijgbaar Buitenland. Marktberichten. BORLOGlëN, REGULATEURS, WEKKERS enz. NooriollaflM Landbouwcrediet te Alkmaar, Predikbeurten. ADVERTENTIËN. T Vinter-ca tech isatiën G. D. Kikkert. J. E. WINKLER. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield heden eene goed bezette vergadering in het hotel „De Zwaan". De Voorzitter, de heer C. A. de Braai, opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat de algemeene vergadering te Terschelling dit jaar niet kon doorgaan en met den wensch, dat de vergadering mocht leiden tot onderlinge waardeering. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aangezien de heer J. K. G. Muller door ongesteldheid afwezig was, moest het verslag van de Algemeene Vergadering, gehouden to Utrecht, achterwege blijven tot later. Voorgelezen werd een verzoek van den Bond van N. O. om naar eene vergadering, te Utrecht te houden, tot het bespreken van Vacantie-kolonies eene afgevaardigde te zen den. De vergadering besloot geen afgevaar digde te zenden, doch per schrijven sympathie met de zaak te betuigen. Over het benoemen van Afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering zal het Bestuur in de volgende vergadering met een voorstel voor den dag komen. Door den heer J. Daalder werd ingeleid het onderwerp „De liefde van den onderwijzer tot het onderwijs en de leerlingen," waarna pauze werd gehouden. Na de pauze werd eenig debat gehouden naar aanleiding van het gehoorde, waarmede men het allen in hoofdzaak eens was. Door den heer W. R. van Douwen werd eene paedagogischebijdrage gehouden, getiteld „Een kijkje in Tolstoï's school", waarmede hij den dank der vergadering verdiende. De volgende vergadering werd bepaald op 8 December a.s. in Café Den Burg. Na omvrage werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. „Een vrouw is duizend mannen te erg. O 1 eeuwige Marie van Reigersberg". Deze regelen zong een dichter uit de oude tijden, doelende op de slimheid van de echt- genoote van Hugo do Groot, die op slimme wijze haar gemaal gelegenheid gaf, te ont vluchten uit de gevangenis. Wij hebben in onze stad (Amsterdam) eene dame, die in slimheid voor wijlen mevrouw Marie niet behoeft onder te doen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden de politie in da weer was, dat strooi biljetten werden rondgebracht en aangeplakt, advertentiën in alle bladen voorkwamen, en dat alles om een hondje terug te vinden, omdat een ziek kindje, als dat hondje niet terug kwam, zoo maar ging sterven. Bij de politie kwamen honderden brieven en boodschappen van menschen, die het hondje hier en menschen die het hondje daar hadden gezienvele exemplaren van het hondenge slacht werden vertoond, die niet het rechte exemplaar bleken, kortom er was heel wat leven in de brouwerij. Thans is echter aan de politie gebleken, dat al die beweging wel was voor een ver mist hondje, maar dat het zieke kindje was een dametje, de meesteres van het hondje, die reeds lang meerderjarig is. Een krijgslist dus om haar lievelingetje terug te krijgen. („Tel.") Dure melk. In een der voornaamste cafés te Amsterdam ging een heer aan een tafeltje zitten en bestelde een glas bier be nevens een glas melk voor de hem verge zellende jonge dame. e kellner deelde hem echter mede, dat melk in die inrichting niet per glas verkrijgbaar was. Zonder verwijl bestelde de bezoeker daarop een kop koffie en vroeg of de kellner er een ledig glas bij wilde brengen, hetgeen geschiedde. Toonde kellner evenwel wilde heengaan, kreeg hij onmiddellijk order voor „nog een kop koffie." Spoedig was ook deze opgebracht en zag de kellner, dat de gast de beide koppen naast elkaar zette en de melk uitgoot in het bierglas. Het geval wekte in de omgeving van het tafeltje attentie, die spoedig oversloeg in luidruchtige vroolijkheid, toen de heer fleg matiek „nog één koffie" liet brengen en de order telkens herhaalde, kop voor kop. De koppen met koffie en de schoteltjes met suiker stonden toen op het tafeltje als soldaten in het gelid, omgeven door de leeggeschonken melkkannetjes. Weldra was het bierglas vol melk er waren 19 bestellingen mee ge moeid geweest en de jonge dame, die buitengewoon veel pleizier had in de manoeuvre van papa, dronk met een leuk „prosit" de lachende kijkers toe. Toen haar glas ledig was, verzocht papa den kellner de koppen koffie weg te nemen en bestelde nogmaals „één bier en één melk." Ditmaal boog de chef van het buffet het hoofd en liet den kellner het gevraagde brengen. („Tijd".) Naar bericht wordt heelt President Kruger de regeering der Yereenigde Staten doen vragen, welke bescherming hem verleend zou worden, indien hij genoodzaakt werd naar Amerika de wijk te nemen. Volgens de „Vorwarts" is den soldaten die uit China zijn teruggekeerd, gestrengelijk bevolen bij dienstorder, op geenerlei wijze en tegen niemand mededeelingen te doen aan gaande het door hen in China aanschouwde of gehoorde. Een telegram uit Johannesburg meldt, dat er gebrek is aan paarden voor de bereden infanterie en de cavalerie van het Britsche leger in Transvaal. De Daily Express" wil weten, dat lord Roberts zich den Isten November naar Enge land zal inschepen, na het opperbevel over de Britsche troepen aan generaal Bullorte hebben overgegeven. Roberts zelf heeft echter aan een vriend te 1 onder), die hem gevraagd heeft of dat bericht juist is, uit Belfast teruggeseind ,.Ik zou wel willen, dat ik het doen kon." De man, die het 't best weten kan, schijnt dus niet te gelooven aan een zoo spoedig einde van den oorlog, die hem zoo weinig lauweren gebracht heeft. Uit Belfast wordt gomeld, dat com mandant De la Rey zich te Nelspru'.t bevindt, en commandant De Wet te Thabanchu. Hieruit zou dus blijken, dat De la Rey niet is overleden aan bij Elandsrivier be komen wonden, zooals de Engelschen hebben bericht. Wel wordt daarentegen gezegd dat het lijk van den commandant-kapitein Theron zou zijn herkend. Tn een paar dorpen bij Berlijn zijn meer dan 100 personen ongesteld geworden na het gebruiken van vleesch, afkomstig van een zieke koe. Het dier was geslacht en het vleesch na keuring door een veearts onschadelijk verklaaid mits het eerst werd gekookt. Dit schijnt met een groot gedeelte niet te zijn geschied; althans vele gebruikers werden, ofschoon niet ernstig, ziek, maar de soldaten die destijds in de dorpen ingekwar tierd waren en ook het vleesch gegeten hadden, bleven allen gezond. Na het voor komen van de ziektegevallen liet de slager, die het rund gekocht had, het overige deel nog eens door denzelfden veearts onderzoeken maar deze vond niets verdachts Do rest is nu in beslag genomen en zal nog eens worden gekeurd. De Engelsche bladen bevatten allerlei mededeelingen over het vertrok van Kruger naar Europa. Een 'officieel bericht meldt, dat de President gedurende een zestal maan den in Europa zal vertoeven tot het verkrijgen van interventie. Volgens de „Daily Telegraph" wordt het huis van consul Pott, te Lorenqo Marquez, waar Kruger volgens berichten van de „Times' vertoeft, door de Portugeesche politie bewaakt. De President zou de zicht bare sporen van vermoeienis dragen en zich hebben laten onderzoeken door een tweetal geneesheeren. Het gevolg van den president bestaat slechts uit enkde personen. Dr Schaffer, een Duitscher, is b.j het beklimmen van den Olperer, den lastigen berg van het Zillerthal, met zijn Tyroolschen gids in een afgrond gestort. Zij waren niet dood, gelijk uit schriftelijke aanteekeningen van dr. Schaffer blijkt, maar hij had een voet gebroken en de gids had beide armen en beenen gebroken. De toerist trachtte drie maal tevergeefs den hoogen ijswand te be klimmen; het ging niet met zijn gebroken voet. Ten slotte schreef hij zijn testament en wachtte toen met zijn metgezel den dood af. Zij vroren dood. Te Moskou is een kunstenmaker ver ongelukt. Met een ander zou hij hoog in een circus op een tandem over een gespannen koord rijden. Zij verloren het evenwicht en stortten neer De laatste kwam in het net terecht, maar zijn kameraad vloog er oyer heen en deed een doodelijken val. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft: Bij den grooten wegwedstrijd van auto mobielen van Berlijn naar Aken zijn dood gereden een koe, twee varkens, drie schapen, zestien honden, drie en twintig kippenverder werden omgereden een hooiwagen en een muur Niettegenstaande deze eerbiedwaardige ver richtingen is geen enkel menschenleven te betreuren. De Italiaansche regeering heeft ongeveer 1500 anarchisten, die gevaarlijk waren voor de openbare orde, op een paai- eilandjes, in de Middelandsche zee geïnterneerd. De ge vangenen werden daar aan hun lot over gelaten; de bewakers bepaalden zich er toe, te zorgen dat niemand van hen ontsnapte. Zoo waren de anarchisten vrijwel instaat hunne theoriën in praktijk te brengen. Maar het bleek dat zij het onderling oneens waren. De discussies werden zeer geannimeerd, en ten slotte gingen zij over in een geregeld gevecht, waarin vier dooden vielen, terwijl er dertig gewond werden. Scliagen, 13 Sept. Aangevoerd: 17 paarden f 70 a 1 250, 16 Stieren! 110 a f 15550 Gelde- koeien f 110 a f 175; 45 Kallkoeien f 140 a f 230; Vaarzen f af 12 Nuchtere Kalveren f 10 a 116.830 Schapen f 14 a f 27.—; Lammeren fa! Bokken en Geiten f af 28 Varkens f 11 af 13.50 11 Vette Varkens 43 a 46 cent per kilo; 60 Vette Koeien f 160 a f 250; 70 Biggen f6.— a f 10 50 Kipeieren, f 3.— a f 3.50 Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.55 a f 0.60. Leiden, 14 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 250; 88 Stieren f' 48 af 322Veulens stuks f af -101 kalfkoeien f 110 a t 245; Melkkoeien f 110 a f245 141 Varekoeien f 90 a f 230; 158 Vette koeien f 118 a f250; 56 Vette kalveren f 30 a f 90.22 Magere kalveren f 9,a 23.00; Graskalveren f a f 718 Vette schapen f 17 a f 31.432 schapen (weide) f 11 a f 21.Paarden a f 297 Magere Varkens fl4a f 31. Vette Varkens a et. 372 Biggen f4.50 a f 13. 913 Lammeren f 9 a 14. Zondag 16 Sept. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leflef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Ocstermd. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vöorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal (in plaats van aan Den Burg). Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 8 Sept. tot 14 Sept. 1900. ONDERTROUWD: i n GETROUWD: 1 Ueene- GEBORENPieter Cornells, zoon van Willem Alexander Paul Frederik Lodelijk Koning en Jannetje van Heijningen Klinkert (Oude schild). Janzoon van Tijs Smit en Dieuwertje Veeger (Zevenhuizen). Panning, zoon van Jan Kikkert en Cornelisje Boon (\Vesten). OVERLEDEN: Geene. Levenloos aangegeven dochter van Jan Plaats man en Grietje Visser (Oosterend). Vanaf half September (ie beginnen 18 Sept. a.s Dinsdagmorgen 1112 u. Kinderen van 8,9 en 10 j. middag 2—3 u. „77 en 12j. avond 7—8 u. Meisjes van 1317 j. 8—9 u. 77 j. en o der. Vanaf half October (te beginnen 22 Oct. a.s.): Voor Aannemeling en op nader te bepalen uren. Voorts Maandagavond 78 u. Jongens van 1377 j. V I) n 17 jen ouder. Zaterdagavond 89 u. Varensgezellen. En eindelijk nog: A.s. Vrijdagavond te beginnen van 79 uur. Samenkomst in de Weverstraat. Zondagavond (16 Sept) van 79 u. Advendo Ds. P. E. A. SCHRöDER. Burg op Texel. Voorhanden een ruime sorteering Pliotograpkiën van pendnles ter inzage. Alle uurwerken worden onder garantie ge leverd. op driemaandelijk8che accepten, met en zonder borg. GELD tegen hypothecaire zekerheid, met voldoende overwaarde. Agentschap van het -50 ■juw—ia—3—mes—e—Mam—

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2