N°. 1362. Donderdag 27 September* A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel KOSTELOOZE INENTING. Te behandelen onderwerpen: TEXEL 26 Sept. 1900. Was de handel op de laatste, daaraan voorafgaande, markten werkelijk vlug te noemen, Maandag jl. droeg zij dit kenmerk niet, doch kon slechts gesproken worden van matigen handel. Ook de aanvoer was vrij wat minder en bestond uit4 paarden 2 veulens, 18 koeien, 144 schapen, 181 lammeren en 7 rammen. Omtrent de pr.jzen die konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor veulens f 50 h f 75, koeien f 65 170, schapen f 16 h f 18, lammeren f 8 hf 12.50 en rammen f 20 a f 25. Van 21 tot en met 25 Sept. werden van hier uitgevoord: 15^ lammeren, 95 scha pen, 1 koe, 1 kalf, 2 stieren en 3 varkens. Wij herinneren onzen lezers, dat Zondag a.s. voor dit jaar voor 't laatst gebruik kan worden gemaakt van 't goedkoope tarief op de stoomboot „Ada". Maandag toch treedt de Winterdienst voor die boot in werking en daarmee vervallen de „goedkoope zee tochten", terwijl tevens de zoogenaamde 4de boot dan niet meer vaart. De gelegenheid om 's middags half 5 ongeveer nog brieven, enz. van hier naar den vasten wal te ver zenden bestaat voor dit jaar dan ook niet meer. Weinig werd er wel gebruik van gemaakt, doch in enkele gevallen zal men, vermoeden wij, toch het gemis er van nog wel gevoelen. Waal, 24 Sept. Een treurig ongeval greep Zaterdag jl. in de nabijheid van ons dorp plaats. Eenige mannen van den Burg vonden den 67-jarigen arbeider J. J. B. hangende aan zijne beenen bij een hek in Waal en Burg. Door dien slechts een arm en zijn halve hoofd in het water reikten, is de man niet verdronken, maar vermoedelijk gestikt.. Dr. Wagemaker en later Dr. Van der Vegt konden slechts den dood constateeren. De verslagenheid omtrent het treurig lot van den werkzamen, minzamen man, is algemeen, j De Cocksdorp, 24 Sept Tot koster bij de Nederd. Herv. gem. alhier werd benoemd G. Bakker Jz. De vorige koster J. Knol Hz. had voor die betrekking bedankt. Vlieland, 24 S^pt. Mej. L. Boon Lanser heeft tegen 1 Januari 1901 eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking van onder wijzeres aan de o. 1. school alhier. De sleepboot „De Hoop", alhier gestation- neerd, wordt met 1 October a.s. overgebracht naar Harlingen. Nog een visschers-vlootrevue Te Tolen is een algemeene vergadering gehouden van de visschers-vereenigingen in Zeeland. Besloten werd aan H. M. de Koningin te verzoeken een revue te willen houden over de Zeeuwsche visschersvloot op een door H. M. te bepalen datum in de eerste helft van de maand Juni, en wel op een gedeelte van de Ierseke bank, tusschen Bergen op Zoom en Ierseke, wijl dit vaarwater daarvoor het meest geschikt wordt geacht. Naar schatting kunnen ongeveer 800 a 900 vaartuigen aan de revue deelnemen. Zoodra bekend zal zijn, waarheen presi dent Kruger zich met de „Gelderland" zal be geven, zou bij het buitengewoon Boerenge- zantschap het voornemen bestaan den president tegemoet te reizen en zich bij hem te voegen. Fooienstelsel 1 Als een bewijs, dat het kellnersvak soms aardig wat voordeel kan afwerpen, diene dat een jong Zwitsersch kellner, die het zomer seizoen te Scheveningen heeft uitgediend, met ongeveer f 1500 overgespaard geld naar zijn land is teruggekeerd. De Nieuwe Kerk te Amsterdam was Zondagmorgen overvuld, zoo vol als slechts de Nieuwe Kerk bij bijzondere plechtigheden zijn kan. De oorzaak tot deze buitengewone belang stelling van de zijde der gemeentenaren was, dat als voorganger bij de morgen-godsdienst oefening zou optreden ds. A. Moorrees, predi kant aan de Paarl in Zuid-Afrika, aan wien dr. J. Th. De Visser zijn spreekbeurt had afgestaan. De redenaar had tot tekst gekozen: Han delingen 27 vers 25Daarom zijt goedsmoeds, mannen 1 want ik geloof in God. In welsprekende bewoordingen schetste de redenaar Paulus, die, niet gewoon aan do woeste baren en den orkaan, zich staande hield ondanks het gevaar, waardoor het schip waarmede hij en de zijnen vervoerd werden, bedreigd werd, en die, hoewel gevangen, de keizerlijke krijgsknechten en hun hoofdman beheerschte, alleen door zijn onwankelbaar geloof in God. Gezongen werden: Ps. 130 vers 3 enGez. 21 vers 2. Alvorens ds. Moorrees den kansel verliet, hief de gemeente aan„Dat 's Heeren zegen op U daal", welke zegenbede staande dooi den predikant werd aangehoord. Naar men verneemt, was ds. Moorrees voornemens weer naar Zuid-Afrika te ver trekken. Op de stadsbelt te Amsterdam wordt in de laatste dagen druk jacht gemaakt op ratten. Men gebruikt daarvoor met goed gevolg terriers en deze hebben in 't laatste halfjaar al een 6000 van die gevaarlijke gasten opgeruimd. Verlicht Westland 1 De bewoners der Westlandsche dorpen zijn op het gebied van verlichting de steden ver vooruit. Weinige woningen zijn er, waar de zoo gevaarlijke en lastige petroleumlamp niet vervangen is door electrisch licht. De kosten zijn zoo billijk, dat een electrische installatie binnen ieders bereik ligt. Een arbeider b. v. betaalt voor een gloeilamp van 16 normaalkaarsen lichtsterkte 25 cents per week, inbegrepen gratis aanleg. Onder Driewegen (Zeeland) is eene koe gebarsten door het eten van natte klaver of het vele gebruik daarvan. Vermoedelijk heeft de eigenaar Yan het dier niet gedaan zooals andere landbouwers te werk gaan. Deze weiden uiet vroeg in den dag en laten de koeien niet lang achtereen op de klaver. In verband met de misdaad te Tilburg schrijft het „Dagblad van Noord-Brabant", dat inderdaad nog slechts zeer weinig licht in deze duistere tragedie is ontstoken. Zelfs de verklaringen van het dienstmeisje welke met zoo groote ingenomenheid door het publiek zijn ontvangen, moeten betrekkelijk weinig waarde hebben, althans zijn ze zeer in waarde overschat. Dat sommige andere getuigenissen door hare verklaringen onhoudbaar zouden worden, moet maar al te waar zijn. Wat aangaat de beide verdachten, hard nekkig blijven zij hun onschuld volhouden. Ook wordt telken dage de justitie lastig ge vallen door, en bladen worden volgeschreven met getuigenissen van menschen, die verze keren er iets van te weten, doch wanneer de ondervraging geschiedt, komt er al bitter weinig nieuws tenminste betrouwbaar nieuws te voorschijn. In eene te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van door de Engelschen uit Zuid- Afrika verwijderd personeel der N Z. A. S. M. werd voor goed een vereeniging geconstitueerd welke zich ten doel zal stellen vandeEngel- sche regeering vergoeding te ontvangen van de geleden schade. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Monnikendam, jaarwedde f 500, meldden zich 45 sollicitanten aan, en voor dezelfde betrekking 2 in 1896. Nu zijn er onder de adspiranten dames, die ook 't eind-diploma bezitten van eene Rijks hoogere burgerschool (5-jarigon cursus^ of aanteekeningen hebben voor vreemde talen. Bijna allen zijn in het bezit van de akte voor nuttige handwerken en vrije- en orde oefeningen. Tot koster in de parochiekerk van het H. Hart te Tilburg, is tijdelijk aangesteld de heer J. J. Langermans. Aan de schuld van den heer Isterdaal, die te Breda in voorloopige hechtenis zit, wordt dus door de kerkelijke overheid blijkbaar nog getwijfeld. Uit Haarlem schrijft men aan 't „N. v. d. D.", dat binnenkort een nieuw proces kan worden verwacht over de nalatenschap van Pieter en Elisabeth van der Hulst, die hun zeer aanzienlijk vermogen in 1785 aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlem, nalieten, onder voorwaarde dat 't bij 't kinderloos overlijden aan den naaste bloedverwant zou komen. Over dat bijzonder groot vermogen onder beheer van Teylers Stichtingen te Haarlem zjjn meermalen processen ge voerd, waarbjj zelfs vorst Bismarck en rechts geleerden van naam betrokken waren. Sedert is nu gebleken, dat Pieter, Elisabeth en Maria van der Hulst (Tcyleis moeder) eene jongere halfzuster hadden, wier nakomelingen zich na den dood van Teyler, (die kinderloos over leed) in het Utrechtsche bevonden, maar waarschijnlijk door onbekendheid geen werk van de erfenis hadden gemaakt. Thans echter schijnt eene familie v. B. te Culemborg, hare rechtstreeksche afstamming van die halve zuster te kunnen bewijzen, en is reeds een bekwaam advocaat in de zaak gemengd, om de quaestie tot een spoedig einde te brengen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor bek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederlakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeento Texel maken bekend, dat op Donder dag, den 37 September aanstaande, des namid dags te 4 uren, de gelegenheid zal zijn open gesteld tot Kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van W. KOPPEN te Oosterend aanmelden. Texel, den 24 September 1900- Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld L. S. H. W. de Joxcheere. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente T ex el Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 28 September 1900, 's morgens 10 uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 25 September 1900. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Verzoek ontslag M. Boon onderwijzeres leervak K, den Hoorn. Hl. Aanbieding Gem.-begrooting en begrooting Algem. Armbestuur 1901. („Dgbld.")

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1