Buitenland. De Cooksdobp, 26 Sept. Op de hofstede „Bertha's hoeve", bewoond door den heer G. Alderlieste, is brand uitgebroken. De vlam men slaan reeds uit het dak der schuur. De brandspuit is reeds van hier vertrokken. Nader vernemen wij, dat bovengen, hofstede geheel tot den grond is afgebrand en slechts een klein deel van den inboedel werd gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft uit 's-Gravenbage: Het Dagel. Bestuur van Volksweerbaarheid heeft aan den Min. van Justitie, aan dien van Binnenl. Zaken en dien van Oorlog een verzoekschrift gericht, dd. 22 dezer, om tusschenkomst, teneinde de aanvragen van schietvereenigingcn om toestemming tot op richting of wel goedkeuring der statuten, met bekwamen spoed te behandelen, zulks met het oog op talrijke klachten van Afdeelingen, dat door het lange wachten op de goedkeu ring, zonder welke op hulp van Staatswege geen aanspraak kan worden gemaakt, de moed er uit ging. De bij het verzoekschrift gevoegde bijlage geeft de data op bij een twaalftal afdeelingen, waaruit blijkt, dat men soms na 5'* maand de toestemming tot op richting nog niet verkregen heeft. In de afgeloopen week werden te s-Gra- venhage door keurmeesters afgekeurd drie uit nood geslachte kalveren, drie paarden, een geslachte koe, eenige stukken gerookt rundvleesch, eenige stukken gezouten paar- denvleesch, een partij spek, 8 partijen rund-, een partij kalfs- en een partij paardenvleesch en verder nog eenige hoeveelheden vleesch. Of keuring en abattoirs ook broodnoodig en allernoodzakelijkst zijn voegt de „Standaard" hieraan toe. Te Haarlem hebben de Raadsleden, de heeren J. Klein en Johan Winkler, bij den Raad een voorstel ingediend, om in het regle ment van orde voor den Raad een bepaling op te nemen, dat de Raadszittingen met gebed worden geopend. Zondagmiddag werd in de duinen achter „Meer en Bosch" te Loosduinen door 2 stroopers het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een anderen strooper, zekeren P. Hebenaar uit den Haag, gevonden. De man moet bij een poging om met zijn arm een konijn uit een hol te trekken, door een zandstorting bedolven en zoo gestikt zijn. Kwajongensstreken 1 De ingezetenen van Leidschendam worden sedert eenige dagen verontrust. Bij verschil lende ingezetenen worden 's avonds met groote keisteen en de ruiten ingeworpen. Vooraf gaat een dreigbrief. Maandag was de politie met rijksveldwachters uit de naburige ge meenten versterkt, en toch zijn, trots alle waakzaamheid, in het bijzijn der politie de ruiten van een kruidenierswinkel vernield, zonder dat men kon nagaan waar de projec tielen vandaan kwamen. Twee agenten van politie hebben in de Sarphatistraat te Amsterdam een slager gearresteerd, die met paard en kar ongekeurd vleesch vervoerde. Bij onderzoek bleek, dat hij een deel van het vleesch onder zijn kleeding tot aan de knieën toe, verborgen hadl Het vleesch werd naar het abattoir gebracht en daar afgekeurd. Er worden pogingen gedaan om te Volendam eene visscherijschool. op te richten. Geen eigen aangifte meer? Een der belangrijkste wijzigingen, die het tegenwoordig ministerie in de Kieswet wil brengén, is de schrapping van de bepalingen, volgens welke enkele categoriën van kiesge rechtigden niet op de kiezerslijsten worden gebracht, als zij zichzelf niet aangeven. Te Dinxperloo heeft door een noodlottig toeval de zoon van den landbouwer Bolwerk bij het schieten den herbergier Kleinhesselink een kogel in het been geschoten. Wijl de geneesheer aldaar den kogel niet kon ver wijderen, is de getroffene naar Arnhem vervoerd. Maandagnacht zijn te Brakel twintig huizen door brand vernield. Het vuur ontstond te halfvier in de woning van G. van der Linden. De Zuidenwind werkte het verspreiden der ylammen zeer in de hand. De afgebrande 20 perceelen zijn meest arbeiderswoningen, en verder een herberg, een manufactuurwinkel, een bakkerij, een timmerzaak en een petroleumaffaire. De perceelen waren bewoond door 22 gezinnen en allen huurhuizen De brand is ontstaan bij G. v. d. Linden, petroleumverkooper, des ochtends te 4 V, uur en duurde tot half 6. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wel verbrandden vier varkens, vier geiten, eenige kippen en eenige konijnen. De panden en inboedels waren alle op één na verzekerd bij verschillende maat schappijen. De schade wordt bij benadering geschat op 50 mille. Twee spuiten waren werkzaam, die van Brakel het eerst, van Zuilichem het laatst. Die van Pouderoyen kwam te laat. Brakel is een zeer welvarend dorp met ongeveer 1600 zielen. In 1820 zijn dezelfde panden afgebrand. Volgens mededeeling van den secretaris der Vereeniging van Nederl. Steenfabrikanten zal een adres van adhaesie worden gezonden aan de Tweede Kamer, inzake het adres van Mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle, betreffende de wenschelijkheid tot afsluiting en gedeelte lijke drooglegging der Zuiderzee, en afschrift daarvan worden gezonden aan de leden der 2de Kamer. („De Turf- en Steenindustrie".) Maandag zijn te Groningen op het terrein van het openbaar slachthuis publiek verkocht 13 koeien, in beslag genomen uit kracht der wet tot regeling van het vee- artsenijkundig staatstoezicht en de veeartsenij- bereidkunde. De koemelker de B. had nl. deze koeien, terwijl ze aan mond- en klauw zeer leden, in strijd met genoemde wet, „verweid", waarvoor ze door de weide van een anderen veehouder moesten. Proces verbaal en inbeslagneming waren het gevolg De koeien, intusschen hersteld, vertegen woordigen een waarde van f 2000. Als de B. veroordeeld wordt, en dat is zeer waarschijnlijk zou hij een aanzienlijk verlies lijden, want de opbrengst komt in dit geval ten bate van den Staat. Maar naar men ons mededeelt, hebben de vereenigde melkboeren weten te bewerken, dat de eventueele schade van hun collega de B. tot een veel bescheidener bedrag is terug gebracht door hem bij de Maandag gehouden veiling in de gelegenheid te stellen, de koeien voor gemiddeld f 20 het stuk terug te koopen. („N. Gron. Ct.") Nederland telde 1 Januari jl. 5.103.431 inwoners. Er waren toen ruim 63000 vrouwen meer dan mannen. De Transvaalscbe regeering heeft aan de firma Van Malsen te 's Gravenhage ver zocht de aflevering van het door die firma vervaardigde voor hot rechtsgebouw te Pre toria met meubilair tot nader order uit te stellen. Volgens te 's-Gravenhage ontvangen telegraphisch bericht heeft den lOen Septem ber een ernstig ongeluk plaats gehad op de petroleumterreinen van het Moesi-'ler (Palem- bang) syndicaat. In de in aanboring zijnde bron No. 9 heeft tengevolge van ontzettenden aan drang van gas en olie een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij onder meer 13 werk lieden het leven lieten. Het parket van de rechtbank te Breda is weder te Tilburg gearriveerd, ten einde nog eens een uitgebreid onderzoek en opmeting der verschillende plaatsen, die met den moord in betrekking staan, in te stellen. De heeren waren voorzien van plattegronden, een bewijs, dat met groote nauwkeurigheid het onderzoek gedaan wordt. („Dgbld. v. Nbr."). Hendrik Ibsen, de groote Noorsche dichter, is in ons land weinigen in zijn werken nog minder bekend. Toch verdienen deze door ieder ontwikkeld mensch gelezen te worden. Men moge mèt of tégen hem zijn, zijn schoone gedachten geven zooveel te genieten, dat als men enkele zijner werken gelezen heeft, men alles zal willen lezen. Het getal zijner in onze taal bewerkte schouwspelen is echter zeer klein. Zeer toe te juichen is dan ook de binnen kort te verschijnen studie van den heer J. Meerkerk, Directeur der H. B. S. te Sappe- meer, nl. Eene Inleiding tot de Werken van Hendrik Ibsen. Deze inleiding bedoelt een kort begrip te geven van den ontzaglijken rijkdom van Ibsen's werken en geeft o a. vertalingen uit enkele zijner hoofdwerken, als Hedda Gobler, Bouwkunstenaal- Solners, Kleine Eyolf, John Gabriel Borkman, Als wij dooden ontwaken, e. a. Het boek zal in de maand October verschijnen te Groningen bij den uitgever P. Noordhoff. Generaal De Wet, die volgens een telegram uit Vredefort te Heilbron in den Oranje-Vrijstaat was, heeft van zijn bestaan blijk gegeven door het uitvaardigen van een proclamatie, waarin hij verklaart, dat Engeland In Zuid-Afrika handelt op een wijze, onwaardig voor een beschaafde mogendheid. Deze mee ning wordt hier reeds allerwegen gedeeld en het belang van de proclamatie is alleen dit, dat er uit blijkt, dat De Wet nog leeft en zich niet in de anexatie heeft geschikt, maar daarentegen voornemens is veel weerstand te bieden, waarvan wij zonder twijfel spoedig nader zullen hooren. In de afgeloopen week hebben meer dan 30.000 personen hun naam gezet in het register, dat door het comité voor de Onaf hankelijkheid der Boeren is neergelegd in het Transvaalsche paviljoen op de tentoon stelling te Parijs. Het departement van oorlog te Londen vroeg dezer dagen aan den bekenden cacao fabrikant Cadbury prijsopgaaf voor de levering van 30 ton cacao, bestemd voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Cadbury weigerde het gevraagde te leveren, omdat hij den oorlog onrechtvaardig en onmenschelijk vindt. Aan de kust van Newfoundland heeft in de vorige week een ontzettende storm gewoed. Tal van ongevallen kwamen daarbij voorbij Kaap Breton sloegen 65 schoeners van de ankers en werden op de kust ge worpen 100 schepen bekwamen schade. Voor zoover bekend, zijn bij den ramp ook 31 personen om 't leven gekomen. Volgens „Central News" heeft de En gelsche Regeering aan lord Roberts verlof gegeven om binnen een maand uit Zuid-Afrika terug te keeren. Dit besluit is genomen op grond van de rapporten van den opperbevel hebber over den toestand in het Boerenleger. Mochten intusschen onverwachte gebeurte nissen van ernstigen aard voorvallen, dan zal de opperbevelhebber blijven totdat het gevaar voorbij is. De dag van zijn vertrek wordt aan lord Roberts overgelaten, daar hij nog tal van administratieve zaken heeft te verrichten. Lord Kitchener, Sir Redvers Bulier en de rest van den staf blijven in Zuid-Afrika, doch slechts voor koiten tijd. De guerilla op de Philippijnen wordt nog steeds door Aguinalao en de zijnen tegen de Amerikaansche troepen volgehouden en veel voordeel behalen de Tankees niet. Generaal Mc. Arthur seinde 19 dezer uit Manilla, dat een Amerikaansche strijdmacht 800 opstandelingen in hun stelling bij Mavitac aangreep, ha een heftigen strijd moesten de Amerikanen echter terugtrekken, doch den volgenden morgen bleken ook de opstande lingen de stelling te hebben ontruimd. De verliezen der Amerikanen bedroegen 24 dooden en gewondendie der Filippino's 10 dooden en 20 gewonden. Bij Berlijn is onlangs een bijna 80-jarige weduwe overleden die zeer lang van het armbestuur en van een fabrikant bij wien haar man had gewerkt ondersteuning had genoten. In het dakkamertje dat zij bewoonde, vond men drie spaarboekjes te zamen voor 3000 mark, een polis over 400 mark en uit aanteekeningen bleek dat zij jaarlijks 18' mark rente van een hypotheek ontving. Het arm bestuur zal vermoedelijk op de nalenschap beslag leggen om den ten onrechte uitbetaal den onderstand terug te krijgen. De „Standard" verneemt uit Nelspruit, dat president Kruger den Zondag voor zijn vertrek naar Lorengo-Marquez nog voor zijn burgers gepreekt heeft. Hij schreef, heet het, de nederlagen van zijn land toe aan den onzuiveren godsdienst van de burgers. „Le Journal" bevat een bericht uit Weenen, meldende dat de Paus een depeche ontving van Kruger van den volgenden inhoud Lijdende en gebogen gaande onder hoogen ouderdom, zie ik mij gedwongen mij terug te trekken, maar niettemin blijf ik de hoop voeden, dat mijn volk ten slotte zal zegevieren. Op den Sint Bernard heeft men een gedenkteeken opgericht voor een hond van het ras der St. Bernards, die in tien jaren 40 menschenlevens gered had. Onder anderen had deze hond, Barry ge naamd een kind van 10 jaar gered, dat hij bewusteloos onder de sneeuw gevonden had en waarvan hij door zijn warmen adem de levensgeesten weer had opgewekt. Daarna had hij het wakker gemaakt, had toen door op den grond te gaan liggen het kind beduid op zijn rug te klimmen en had het zoo mee genomen. Het verstandige dier was door een reiziger, die door de onverwachte verschijning van Barry verschrikt was, doodgeschoten. De verliezenlijst van het Engelsche departement van oorlog, loopende tot 15 dezer, geeft het aantal verliezen aan als 40,075, behalve de zieken en gewonden in Zuid- Afrika en de losgekomen gevangenen, zijnde 269 officieren en 6444 minderen. Als vermisten en gevangenen worden nog opgegeven 12 o. en 809 m., maar het depar tement vermoedt dat van deze een groot aantal teruggekeerd is, zonder dat het vermeld

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2