N°. 1363. Donderdag 30 September. A0. 1900. Binnenland. Buitenland. 7 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een schaareen knipmeseen ceintuureew tol en een band van 'een wagendeut. GEMEENTEBEGROOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1901, den Raad is aangeboden, en gedurende veertien dagen, van 29 September tot en met 13 Octo ber aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 28 September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Loco-Secretaris. LOSLOOPEN VAN RAMMEN. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de aandacht van belanghebbenden op het be paalde bij art. 23 lit b der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: „Het is verboden rammen van 1 October tot „1 December daaraanvolgende in de weide te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke „toestemming van Burgemeester en Wethouders Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Texel, den 28 September 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL 26 Sept. 1900. De Cocksdohp, 27 Sept. De brand op de hofstede „Bertha's hoeve" werd door den eigenaar en diens beide zoons, die op het veld werkzaam waren, het eerst opgemerkt. Toen zij het brandende perceel binnentraden was de vrouw des huizes, onbewust van het gevaar, waarin zij verkeerde, nog met het huiswerk bezig. Pogingen om den brand te blusschen mochten niet baten, daar hij reeds een te grooten omvang had aangenomen en aangewakkerd werd door den hevigen wind. Alles is dan ook geheel afgebrand. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Waal, 27 Sept. Door een twintigtal jongelieden werd Zaterdagavond jl eene nieuwe zangvereeniging opgericht, onder den naam van „Zang en Vriendschap". De leiding van den zang is opgedragen aan het Hoofd der School; de oefeningen zullen, ter wille der zeevarenden, gehouden worden des Zaterdagsavonds. De „Rijzende Maan" zal de plaats zijn, waar geregeld elke week eene bijeenkomst zal worden gehouden. Oosterend, 27 Sept. OostereDd is een net straatje rijker geworden. Het vroegere „Ver loren Kost" is thans bijna geheel bebouwd met nieuwe en nette huizen, terwijl aan het besluit van den Gemeenteraad tot gedeeltelijke be strating reeds uitvoering is gegeven en eene uiterst nette straat is aangelegd op de plaats, waar men nog voor korten tijd bij regen achtig weer laarzen behoefde. Het algemeen verlangen van de bewoners is thans, dat de naam „Verloren Kost" worde vervangen door „Nieuwstraat", waartegen zeker wel geene bezwaren zullen bestaan. Op 1 Oct. a.s. zal het kosterschap bij de Doopsgezinde Kerk alhier 40 jaren achter eenvolgens zijn waargenomen door Mej. A. Vonk—Drijver, eerst ten behoeve van haren vader J. Drijver en na diens dood voor haarzelve. Oudeschild, 28 Sept. Naar wij vernemen is onze plaatsgenoot D. Koning, thans post bode van de Waal naar de Koog en omstreken, in gelijke functie benoemd te Anna Paulowna- polder. Met de visscherij naar zeepaling gaat het nog niet naar wensch. De vangst bleef tot heden hoogst onbeduidend. Sinds enkele dagen werd nogal zeebaars in de fuiken ge vangen, evenwel niet van de grootste soort. De zeebaars is tegenwoordig zeer duur en wordt tegen 40 ct. per pond verkocht. Gisteren had in de K. W. Bewaarschool alhier eene vertooning van lichtbeelden plaats, met een grooten tooverlantaren. 't Jonge volkje, dat daarbij toegang had tegen slechts 2', ct., scheen zich wel te amuseeren. De vertooning wordt Zondag gehouden voor grootere personen, tegen 10 ct. entrée, in het lokaal van den Heer Vos. Van 26 tot en met 27 Sept. zijn van hier verzonden128 schapen, 85 lammeren, 3 koeien en 8 varkens. In Amsterdam heeft men ontdekt, waarom Kruger het aanbod der Nederland- sche regeering heeft aangenomen. Vandaar seinde men aan de „Münch. Allgem. Zeit." dat men bewijzen had dat Engelsche oorlogs schepen order hadden om de Oostenrijksche Lloyd-boot „Styria", waarop voor Kruger reeds plaats was besproken, in volle zee aan te houden om zich van den President en de staatsstukken die hij met zich voert, meester te maken. Leerplicht! Naar verluidt ligt het in de bedoeling der regeering de wet op den leerplicht 1 Januari 1901 in werking te doen treden. (Centr.) De Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstru menten, firma M. J. H. Kessels, te Tilburg, ontving dezer dagen het minder aangename bericht, dat uit haar vitrine ter Parijsche tentoonstelling een aantal instrumenten is gestolen tot een bedrag van ruim 1200 francs. Omtrent de werkstaking aan de oliefa- briek „het Hart" te Zaandam, meldt meD, dat de heer A. Honig besloten heeft de fabriek tot het einde dezos jaars gesloten te houden, zoo niet spoedig door de arbeiders besloten wordt het werk te hervatten. Naar men mededeelt, kan de heer Honig op het oogenblik zijn zaad voordeeliger ver- koopen dan het in zijne fabriek te verwerken en zijn de loopende contracten van levering door force majeure vervallen. De koetsier C. de J. en de slager L. D. te Rotterdam, waren met hun families uit. Het gezelschap was zoo rumoerig, dat een agent van politie het met het oog op de nachtrust der bewoners van den Oppert, waar zij liepen te schreeuwen en zingen, noodig achtte hen tot kalmte aan te manen. Als antwoord gingen de slager en de koetsier den waarschuwer onmiddellijk te lijf, sloegen hem waar zij raken konden en scheurden zijn uniform stuk. De agent trok daarop zijn sabel om hen van zijn lijf te houden en toen hulp voor hem opdaagde, werden de beide geweldplegers gearresteerd en naar het bureel van politie gebracht. Een hunner moest in het huwelijk treden en daarom werd hij des ochtends vrijgelaten. (N. R. Ct) Te Stratum (bij Eindhoven) had een droevig ongeval plaats. Zekere Vogels, was aan het riviertje de Tongreep aan het riet- snijden. Zijn 15-jarige zoon vergezelde hem. Plotseling raakte deze te water en dreef zoover weg, dat zijn vader hem niet kon redden, en hem voor zijn oogen moest zien verdrinken. Spoorwegongeluk te Utrecht. Te Utrecht had Woensdagavond een ernstig spoorwegongeluk plaats. Op ongeveer 800 meter voor de Ieremie- brug kwam namelijk de van Den Bosch komende sneltrein 182, die te 8.30 spoortijd te Utrecht moet aankomen in botsing met den vandaar vertrekkenden lokaaltrein naar Driebergen. De schok was zoo hevig, dat de machine van den lokaaltrein uit den rails werd ge slingerd, terwijl de machine van den sneltrein daarna een goederenwagen van den lokaal trein in een personenwagen schoof en zich daarna weder vrijmaakte en eenige meters terugliep. De hoofdconducteur Fuijt van trein 182 werd ernstig verwond op den weg gevonden, vermoedelijk is hij uit den wagen gesprongen of wel er uitgeslingerd, op het oogenblik, dat de botsing plaats had. Van het overige personeel bekwam alleen de machinist een geringe verwonding aan het oogde overigen, zoomede de talrijke reizigers welke zich in dien trein bevonden, kwamen voor zoover bekend met den schrik vrij. Behalve den hoofdconducteur, werden nog 6 personen, personeel en reizigers van den lokaaltrein, de een meer de ander minder ernstig gekwetst, naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk moet ontstaan zijn doordien de sneltrein door een op onveilig staand signaal is gereden en dit eerst door den machinist werd bemerkt toen een botsing niet meer was te voorkomen. De weg is natuurlijk versperd, hoewel aan stonds met de opruiming is begonnen. Telegrammen uit Lorenqo-Marquez be richten, dat de Boeren, op Portugeesch grond gebied gevlucht, de verklaring aflegden, dat zij, die nog onder de wapenen waren in Trans vaal; ammunitie en levensmiddelen hadden om den strijd tot het einde dezes jaars te kunnen voortzetten. Zij zullen ongetwijfeld de guerilla tot dien tijd blijven voeren. Het Engelsche transportschip „Suffolk" dat nabij de kust van Kaapkolonie aan den grond is geraakt, is gezonken. Er waren 900 paarden aan boord. De bemanning is gered. Volgens officieele meededeeling zijn tot dusver 10.000 burgers uit Transvaal en Oranje- Vrijstaat naar Lorenqo-Marquez uitgeweken. Het door hen vrijwillig ingeleverde oorlogs- materieel weegt ettelijke tonnen en zal door een Portugeesch oorlogsschip naar het eiland Mozambique worden overgebracht. Men zal van Portugeesche zijde plannen tot vertrek naar Europa zooveel mogelijk in de hand werken, terwijl hun, die niet uit Afrika willen vertrekken, zal worden kennisgegeven, dat hun buiten de provincie Mozambique verblijf zal worden aangewezen. Maandag hebben de Engelsche troepen hun intocht gedaan in Komatipoort en tusschen de Engelsche en de portugeesche officieren zijn beleefdheden gewisseld. Het heet, dat mannen van invloed pogingen aanwenden, opdat keizer Wilhelm stappen zal ondernemen om de Boerenvluch- telingen zich te doen vestigen in het oostelijk deel van Pruisen, waar op het gebied van landontginning overvloed van arbeid is en waar het Poolsche element op het oogenblik overheerschend is. Een Duitsvhe koopman te Klerksdorp die niet met de Boeren sympathiseerde en zijn eenigen zoon, burger van geboorte, wilde behoeden voor kwaad, toen de oorlog begon, zond den jongen naar een school te Kaapstad. Eenige maanden later hoorde hij met droef heid, dat zijn zoon van school was wegge- loopen, om zich by een Boerencommando te voegen. Eindelyk werd Klerbsdorp door een com mando Boeren onder Liebenberg bezet. Toen ontving de koopman een bezoek van zijn zoon, die zich niet met hem kwam verzoenen, doch ruw kleeren en laarzen van zijn vader eischte, ten gebruike yan de Boeren onder bedreiging met den dood. De vroeg op straat zijnde personen waren Zaterdagmorgen te Brussel getuigen van een aangrjpend tooneel. Een vrouw, in rouw gekleed, de oogen vol tranen en biddend, kroop op de knieën voort. „Zij doet een beevaart!" zeiden de meelijdende voorbij gangers. Deze ongelukkige, vernamen wij, had in korten tijd drie kinderen verloren en haar vierde ligt op sterven. Zij had de ge lofte afgelegd op de knieën te kruipen van de 3t. Kruispoort tot aan Sint-ter-Goelen, God biddende haar laatste kind te laton be. houden. Vertrokken om 4 uur is zij om kwartier over 8 op de plaats harer bestem ming aangekomen. En voor het lijden dezer moeder ontblootten zelfs de onverschilligsten het hoofd. (Hbl. v. Antw-) Ratten en muizen zijn de gevaarlijkste overbrengsters van de pest, zeggen de men- schen, die het weten kunnen, en in verband met deze stelling heeft het gemeentebestuur van Antwerpen den oorlog verklaard aan deze griezelige vertegenwoordigsters van het knaagdierengeslacht. Als eerste daad van vijandschap heeft men 10 centimes (5 cents) uitgeloofd voor iedere doodgeslagen rat of muis. In de arbeiderswijken is men den veldtocht onmiddellijk begonnen. Riolen en slooten worden belegerd en het ziet er uit, alsof er voor de rattenbevolking donkera dagen zullen komen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1