N°. 1368. Donderdag 18 October. A0. 1900- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. ABONNEMEi,en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel BESMET! LIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL: Overwegende, dat zich in de Gemeente ecnige gevallen van Febris typhoïdea voordoen; Vestigt met nadruk de aandacht van de inge zetenen op de artt. 8,14 en 15 der wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, lui dende Art. 8. „Het is verboden, lijders aan eene „besmettelijke ziekte te vervoeren of te „doen vervoeren, behalve in de gevallen „in deze wet aangewezenzich, daaraan „lijdende, naar eene andere plaats te be- „geven; voorwerpen, die in aanraking „waren met lijders of overledenen aan „eene besmettelijke ziekte of daarvan af komstig, te vervoeren, te doen vervoereu, „ten geschenke of in gebruik te geven „of te doen geven, te nemen of te doen „nemen, tenzij na ontsmetting volgens „art. 25; „door onvoorzichtigheid of achteloosheid „gevaar vau besmetting-, dat voorzien „ton worden, voor anderen te doen „ontstaan. Art. 14. „Bewoners van huizen en vaartuigen, „waarin eene besmettelijke ziekte voor kwam, mogen geen scholen bezoeken, „dan na verloop van 8 dagen nadat de „ziekte, volgens schriftelijke verklaring „van eenen geneeskundige, uit die huizen „of vaartuigen geweken is. „Het verbod wordt opgeheven, zoodra „ontsmetting overeenkomstig art. 25, dezer „wet heeft plaats gehad. „Op scholen, uitsluitend bezocht door „leerlingen boven de twaalf jaar, is bij „het voorkomen van mazelen en dipli- „theritis, liet bepaalde in de eerste zin snede van dit art. niet van toepassing. Art. 15. Hoofden of bestuurders van de in het „vorig artikel genoemde inrichtingen mo- „gen de daarbij vermelde personen, zoo- „lang het verbod duurt, niet tot die „inrichtingen toelaten." Tevens geeft hij de ingezetenen ernstig in overweging, melk en drinkwater voor bet. gebruik goed te koken en zooveel mogelijk vooriederen maaltijd de handen te wasschen. Texel, den 4 October 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvau, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 20 October 1900, 's morgens 10 uur, in de (laar- voor bestemde zaal ten R aadhuize dezer Gemeente. Texel, 17 October 1900. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen TEXEL, 17 October 1900. In aanmerking genomen het zeker verre van aangename weder, dat Zondag ons deel was, kan met recht worden beweerd, dat het concert van de muziekyereemging Trinitas dien dag vrij goed was bezocht. Wonder is zulks echter niet, want„Trinitas"toonde steeds een bezoek waard te zijn en zeker nimmer keer den de bezoekers van ean concert door haarge- geven onvoldaan huiswaarts. Ook nu behoefde men zich zijn tocht door het barre weer naar 't hotel „Texel" niet te beklagen. Een twaalftal nummers werden ten gehoore gebracht en zoowel van de solos als van de ensemble-partijen kon met recht worden verklaard, dat ze op uitstekende wijze werden ten uitvoer gebracht en de algemeene goed keuring ten volle konden wegdragen. „Trinitas handhaafde haar goede naam en kan met tevredenheid terugzien op het Zondag door haar behaalde succes. Ter markt waren Maandag alhier aange voerd 37 koeien, 98 graskalveren, 5 schapen, 25 lammeren, 1 ram en 22 biggen. Over den handel viel niet te roemen, die kon met recht den naam van stug dragen. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd, ver namen wij, dat die waren voor koeien f60 Af 130, graskal veren f 80 a f 45, lammeren f 10 a f 12 en biggen f 8 a f 10. Naar wij vernemen werd door onzen vroegeren plaatsgenoot, de heerHenri J.Moojen, student in de medicijnen aan de universiteit te Amsterdam, aldaar met gunstigen uitslag het 1ste natuurkundig examen afgelegd. Naar men ons mededeelt, weiden Maan dagmiddag op de Ki.mp een tweetal gras kalveren door den bliksem gedood. Koog, 14 Oct. „Een man een man, een woord een woord", dat toonde heden de Heer Niessink toen hij onder storm- en regenvlagen in ons midden verscheen, om de aangekondigde Voorstelling te houden. Trots het ruwe weer, was de opkomst tamelijk goed, zoodat de voorstellingen op den gewonen tijd konden aanvangen. De verwachting, die het publiek er zich van voorstelde, werd niet beschaamd, want wat men zag en hoorde was prachtig en leerrijk. Vooral de ontdekking van Ame rika door Columbus, het leven der insecten en de gezichten op Java trokken bijzonder ieders belangstelling. Ten slotte werden door den Heer Niessink nog een paar voordrachten gehouden Zeer voldaan keerde ieder huiswaarts met den wensch, dat de Heer Niessii.k nogmaals in dezen winter in ons midden moge ver schijnen. Oudeschild, 14 Oct. Hier is een flesch opgevischt mot een kaartje er in, waarop de naam stond van Rechtsanwalt Junker, Cöln, Mohrenstiasse 18. Aan de achterzijde stond met potlood ge schreven in het Fransch, dat de vinder, die de flesch aan het opgegeven adres zond, ter belooning 5 francs zou ontvangen. 15 Oct. Op stroom dreef heden veel nieuw hout, meestal uit battings bestaande, hetwelk vermoedelijk afkomstig is van den door een of ander schip verloren deklast. Te vangst van oesters was ook in de afgeloopen week bevredigend, ofschoon de kwaliteit wel wat klein is. Met de palingvangst schijnt het sedert een paar dagen iets beter te gaan Waal, 15 Oct. Met zekerheid wordt ons medegedeeld, dat tot postlooper van hier naar de Koog zal worden aangesteld: Cornelis Eelman, zoo deze n.l. geneeskundig wordt goedgekeurd. De jaarlijksche belooning, die tot nu toe f 250 bedroeg, en op welk bedrag sollici tanten waren opgeroepen, is met f 60 ver laagd en dus vastgesteld op f 190. Den Hoorn, 15 Oct. Met het stormachtige weder van heden spoelde aan 't strand veel nieuw hout aan, dat, naar het zich liet aanzien, nog niet lang in zee had gedreven. Het was gemerkt „k u s t a" en had een afmeting van twee bij vier. Oosterend, 15 Oct. In de vergadering van „Nut en Genoegen", Zaterdag gehouden tot afdoening van huishoudelijke zaken, waren 18 leden aanwezig, wat in vergelijking van andere jaren eene goede opkomst mag heeten. Dergelijke bijeenkomsten tech trekken ge woonlijk weinig belangstelling. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend en de notulen waren gelezen en goedgekeurd, deed de penningmeester reke ning over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de kas eenigszins was vooruitge gaan De rekening werd in orde bevonden en goedgekeurd. Tot het aankoopen van boeken voor do bibliotheek werd een bedrag van f 10 besproken. Voor eene te houden tooneelvoorstelling werd aan het Bestuur een mandaat in blanco gegeven. Verder werd bepaald, dat dames, die aan eene tooneelvoorstelling medewerken, voor die vergadering een heer, buiten de vereeni- ging staande, zullen mogen introduceeren, terwijl personen, buiten Texel woonachtig, met goedkeuring van het Bestuur, eveneens tot deze vergadering, die overigens alleen toe gankelijk is voor leden met hunne dames, kunnen worden toegelaten. Bij ballotage werden 3 personen tot leden der vereeniging aangenomenhet ledental wijst thans het cijfer 70 aan. Ook in de gewone vergadering, waarin de heer W. R. van Douwen eene lezing zal houden, en verder door den heer Chr. Niessink eene voor stelling met lichtbeelden zal gegeven worden, kunnen nog nieuwe leden worden aangenomen. Tot leden van liet Bestuur werden mot bijna algemeene stemmen herkozen de heeren J. L aalder Dz., Voorzitter, L. Koning, Secre taris en J. J. Roeper, Penningmeester. Hierna werd de vergadering gesloten. 16 Oct. Een jager van hier schoot in de vorige week twee exemplaren van de Aschgrauwe Franjepoot (Phalaropus hyper- boreus), die bestemd zjjn voor de collectie van Mr. R. Baron Snouchaert van Schauburg. Deze vogelsoort behoort tot de zeldzaam in ons land voorkomende doch Texel schijnt in den trektijd nogal het station voor deze dieren te zijn; in den vorigen herfst toch werden ook enkele van deze vogels geschoten. De „Gelde: land" heeft order gekregen om zoo spoedig mogelijk met president Kruger aan boord Lourengo-Marquez te verlaten, na dat aldaar een grooto hoeveelheid steenkolen zal zijn geladen. Voor de verdere reis is voldoende brandstof gereserveerd. Gisteravond omstreeks zeven uur, toen de stoomtram van 's-Hertogenhosch het koffie huis van v. Z. te Vechel voorbijstoomde, wilde een landbouwer uit Vorsten bosch RL, van uit het koffiehuis vlak voor de in volle vaart zijnde locomotief van de tram de rails oversteken om zich naar het tegenovergelegen koffiehuis van v. B. te begeven, doch hij werd, zooals te begrijpen is, door de locomotief, voordat de machinist die kon laten stoppen, tegen den grond geworpen en overreden, met het gevolg, dat zijn dood oogenblikkelijk was. Zijn deerljjk verminkt lijk geraakte zoodanig tusschen de raderen der locomotief verward, dat men de machine moest oplichten om het er onder uit te kunnen halen. Eenige meters verder vond men zijn hersenspan op den weg liggen. De politie was weldra ter plaatse, die de overblijfsels van het ïyk bijeen deed verzamelen en naar het hasthuis vervoeren. De ongelukkige, die zijn dood alleen aan zichzelf te wijten heeft, laat eene weduwe en verschillende jeugdige kinderen achter. „Noordbr." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. x/* I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Vaststelling gemeente-begrooting 1901. III. Idem begrooling Algem. Armbestuur 1901. IV. Idem Kohier Schoolgeld, 4e kwartaal 1900. V. Benoeming onderwijzeres leervak K, den Hoorn. VI. Voorstel aahaesie-betuiging oprichting pensioen fonds voor gem.-ambtenaren. VII. Verzoek Regenten Algem. Weeshuis, tot ver lenging verblijf van M. K. Witte in hunne instelling.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1