Buitenlan d. Ingezonden Stukken. Reeds meermalen kwamen berichten voor in de bladen van de verloving van H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Tot heden echter werden die later weder tegengesproken en bleken ze ongegrond, thans echter komt de officieels tijding, dat H. M. Haar hand heeft geschonken aan den hertog Heinrich Wladimir Albert Ernest von Mecklenburg- Schwerin. Vreugde zal er ongetwijfeld alom in den lande heerschen, terwijl menigeen door vlaggentooi van zijn vreugde zal doen blijken. Een proclamatie omtrent de verloving werd heden door den Edelachtb. Lieer burgemeester ontvangen en werd onmiddellijk op de daar voor bestemde plaats aangeplakt. Moord te Tilburg. - De arrondissements rechtbank to Breda heeft het bevel totvoor- loopige gevangenhouding tegen den koster van I. en den schilder M., verdacht van den moord in den Noordhoek te Tilburg, wederom met dertig dagen verlengd. Er zijn in geen jaren zooveel beukenoten geweest als thans. Zaterdag regende het te Baarn letterlijk beuken. Tal van losse ar beiders verdienen met de inzameling een aardig stuivertje. Mag men het volksgeloof vertrouwen, dan voorspelt dit een strengen winter. Op den verjaardag van President Kruger 10 Oct. jl. beviel de vrouw van den heer Dijkstra, predikant bij de Geref. gemeente te Joure, van een zoon. Ds. Dijkstra heeft hem ten gemeentehuize laten inschrijven als Stephanus Johannes Faulus, zijnde de doopnamen van Kruger. Op grond van het groote incompleet aan vrijwilligers bij de bereden wapens zullen onderscheidene provinciën binnenkort door onderofficieren van die wapens bezocht worden om de werving daarvoor te bevorderen. Vrijdagvoormiddag om half twaalf had te Rotterdam op de Maas bij Boei II eene aanvaring plaats tussclren de sleepboot „James" en een sloep van het Spaansche „Setiembre", waarin zich vijf personen be vonden. De sloep werd vernield en twee der opvarenden verdronken. De sloep, waarin deze schepelingen zaten toen de aanvaring geschiedde, is totaal ver nield. Zij ging onder de sleepboot „James" door en is later opgepikt. Men verwacht volgens den correspondent der „N. R. Ct." te Londen nog geen dadelij ken terugkeer van uitgewekenen naar den Rand, wegens de onzekere toekomst van den Neder- landschen spoorweg. Het is onwaarschijnlijk, dat de Britsche regeering de bruggen en over gangen, door de Boeren vernield op hun terug tocht naar Komatipoort, blijvend zal herstel len, voordat er een schikking getroffen is tusschen het bestuur van 's rijks spoorwegen en de Nederlandsche Maatschappij De Delagoa- baai zal lijden onder den stilstand van het verkeer. Alle noodbruggen zullen weggespoeld worden als het regenseizoen doorzet Te Middelharnis kregen twee jongens van 12 en 14 jaar twist met elkander; er ontstond een vechtpartij, en de jongste, zoontje van den gemeente-veldwachter Reevers, kreeg een gevaarlijken messteek in de zijde. Onder hevig bloedverlies werd hij in bewusteloozen toestand thuis gebracht. Zijn toestand is niet zonder zorg. Te Zeist is weer een rijke arme gestor ven. Hij liet zich sinds jaren door de diaconie bedeelen en liet toch nog ruim f 1000 na. Zulke menschen bedorven het voor een ander. In het Westland heeft men thans een ziekte onder de varkens, volgens sommigen overeenkomende met cholera. De beesten worden hevig aangetast in koiten tijd. ver lammen en sterven plotseling. Velen hebben hun varkens, uit vrees voor deze hevige ziekte van de hand gedaan, ofschoon de fokkerij in de laatste jaren krachtig toenam en bloeide Iemand te Amsterdem heeft bij de poli tie aangifte gedaan, dat hij in Maart is ver trokken naar Pretoria, waar hij, volgens belofte van een inwoner te Amsterdom, een betrek king zou krijgen, waarvoor hij vrijwillig f 200 had gestort ten behoeve van:' „Eet Ned Z.-Afrikaansche fonds tot daadwerkelijk en steun"Daar aangekomen, kon de aange wezen peroon hem geen betrekking bezorgen, zoodat hij denkelijk opgelicht is. Een telegram uit Kroonstad, ontvangen te Aliwal-Noord, meldt, dat de gemeenschap gestoord is door het afsnijden van een tele- graaflinie en het „snipen" buiten de stad. Na de laatste groote Berlijnsche staking in het meubelvak is een ernstige achteruit gang in dezen tak van nijverheid te bespeu ren. De provincie en het buitenland zijn gaan concureeren en vele groote menbelfabrikanten in de stad hebben het gelieele, of een gedeelte van het bedrijf moeten staken. Sedert weken zijn een duizendtal meubelmakersgezellen reeds werkeloos en hun vooruitzichten zijn in Berlijn niet gunstiger. Den 8sten October werd uit Johannes burg geseind, dat den vorigen dag in de richting yan Muldersdrift zwaar artillerievuur werd gehoord. Het vuren werd den volgenden dag hervat. Dit telegram is door den cencor aanvanke lijk achtergehouden. Het is ten slotte door gelaten, naar men mag onderstellen, omdat het gevecht niet tot een voor de Engelschen gunstig einde kon worden gebracht. Ware dit wel het geval geweest, wij hadden er wel meer van gehoord. Te Kaapstad verhaalt men, dat de te rugkeer van generaal Red vers Buller naar Engeland het gevolg is van eenige zeer ern stige nederlagen, die hij in het Lijdenburgsche heeft geleden, doch die niet zijn openbaar gemaakt. De zegeningen der beschaving zijn dooi den gouverneur van Duitsch-Oostafrika, óók al op eenigszins zonderlinge wijze verspreid in het aan hem onderlioorige gebied. Deze autoriteit, generaal Von Liebert-: heeft bij een belastinginning niet minder dan veertig menschen in een dorp laten neerschieten, omdat de stumpers het door hen verschuldigde bedrag niet konden voldoen. Zelfs vertelt de Afrika-reiziger Hans Wagner dat zijn lastige lui voor koloniseerende rijken dat de gouver neur voornosmd in het geheel 2000 menschen heeft laten afmaken ten behoeve van de belastingpenningen tot verheffing van hot Duitsche Rijk. Het aantal blanke en inlandsche Christenen, die bij de geweldadigheden der Boksers in China het leven hebben verloren, wordt door den missionaris pater Olivares (thans in Italië teruggekeeidop 20a25,0 0 geschat. Het dorpje Heilbron heeft de onder scheiding van zoo snel van regeeringsvorm te veranderen dat de inwoners wanneer zij 's morgens ontwaken naar de publieke ge bouwen moeten zien om zich te vergewissen onder welke vlag zij staan. Sedert 23 Mei- in 4 maanden tijds leest men in het dag boek van Heilbron als volgt. Tot 23 Mei. Onder Vrijstaatseh bestuur. 23 Mei. Generaal Hamilton nam bezit en heesch de Britsche vtag. 24 Mei. De Britsche macht ruimde de plaats 26 Mei Herbezet door Republikeinen. Voas aangesteld als landdrost. 2 Juni Britsche macht neemt weder be zit. Grant aangesteld tot magistraat. 26 Juli. Ontruimd door de Engelschen. Herbezet door Therori. 15 Aug. Britsch bestuur hersteld door de generaals Hutton en Mac Donald. 15 Sept. Heilbron weder ontruimd dooi de Britsche macht. 16 Sept. De Republikeinsche vlag weder geheschen door Theron. Er zijn nog andere Vrijstaatsche dorpjes die in dit opzicht met Heilbron kunnen wedijveren. Een professor te Chicago, de heer Starr, beweert op grond van nauwkeurig onderzoek, dat de Amerikanen allengs uiterlijk op Indi anen beginnen te gelijken, en dat zij met tertijd weder „roodhuiden" zullen worden. De uitgever van .Pearson's Weekly", die op een verkooping te Londen een hoogen hoed van Kruger voor f 180 gekocht heeft, is voornemens, hem als Kerstmispremie voor zijn tijdschrift te verloten. Officieel wordt uit Pietermaritzburg, de hoofdstad van Natal, gemeld, dat generaal Puller daar omstreeks 15 dezer verwacht wordt. Een verlies voor het Engelsche leger is de terugkeer van dien generaai naar Europa zeker niet en voor in Zuid Afrika behaalde lauweren behoeft hij geen scheeps- ruimte te bespreken. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Zoudt U zoo goed willen zijn mij eenige plaats ruimte in Uw blad af te staan om een verzoek te richten aan Uw verslaggever te Vlieland en wel naar aanleiding van het verslag der laatste Raadszitting. Ik vind dit zeer onvolledig, ter wijl het op die wijze uitgebracht geen duidelijk overzicht geeft van hetgeen er wordt behandeld. Daar staat b. v. dat de begrooting voor 1901 sluit met een eindcijfer van f 12256.10. Hieraan heeft de lezer nietshet is hem ten eenen male onmogelijk zich een gegrond oordeel te vormen over het al of niet zuinig beheer der gemeente gelden. Verder trok het mijne aandacht, dat het request van den heer S. Boon om verhooging van salaris op grond van het bezit der hoofdakte en akte voor de Fransche taal flink bepleit werd dooi de H.H. Hylkema, Zeylemaker en C. Visser. Ik maak er dus uit op, dat er onder de Raads leden sommigen waren, die meenden, dat al had een onderwijzer vijftien dienstjaren en al was hij in 't bezit van zijn hoofdakte en akte Fransche taal verhooging van salaris overbodig was. Welke houding de voorzitter aannam blijkt evenmin. Namen noemen ook van die raadsleden, welke tegen de verhooging waren was noodzakelijk, bij een volgende verkiezing konden dan de burgers op hun stembriefje van hunne meening blijk geven; zoo maakt gij Uw verslag dienstbaar aan de algemeene belangen. Of wist men niet van waar die f' 100-moesten komen en zag men er tegen op verhooging van Rijksbijdrage te vragen, die wellicht niet wordt toegestaan, nu aanstonds het herhalingsonderwijs nieuwe offers van Rijksschatkist vraagt. Ik weet niet maar het komt mij voor, dat zij, die tegen de verhooging gekant waren zich er maar voor verklaard hebben in de overtuiging dat Gedeputeerde Staten ze toch niet toestond en in 't hart tegen vermeerdering van salaris waren, toch voorstemden en zoo tevens de schijn be waarden dat zij den heer Boon goedgunstig gestemd waren. Had U, mijnheer de verslaggever de begroo ting uitvoerig behandeld, we hadeen kunnen oordeelen of niet op andere posten bezuinigd had kunnen worden de heer Boon was dan zekerder van zijne verhooging geweest. Ook had ik gaarne willen weten, wie den veredelenden invloed van de muziek op het gemoed der Vlielanders zoozeer miskenden, dat zij niet wilden toestaan, dat Vlielands fanfare korps in de van gemeentewege verwarmde en verlichte school zijne oefeningen hieldwellicht waren zij van meening, dat een gemeente welke zooveel subsidie van 't Rijk ontvangt, zeer zuinig met dat geld moet omgaan. Doe dus mijnh. de verslaggever den volgenden keer een uitvoerig verslag in Uw blad opnemen, zoodat ik een gegrond oordeel over een en ander kan vormen. Gij voegt mij wellicht toe, waarom ik dan zelf niet de Raadsvergadering kom bijwonen? Wanneer ik U daarop moest antwoorden, dan zou ik zeggen dat de grootste oorzaak is ge legen in de verbinding van Uw eiland met hier. Als ik IT moest vertellen wat mij met die boot, bij U bekend als postboot, al is wedervaren, gij zoudt mij in 't gelijk stellen. Hoe vaak is het niet gebeurd, dat mijne kennissen na afloop van zoo'n uitstapje naar de eilanden beweerden, dat ik op een beestenmarkt was geweest of mijn tijd had doorgebracht met het zoeken naar mosselen of het inpakken van viseh, kortom mijne kleederen bewezen steeds dat die boot op alles gelijkt, behalve op een post- en passa giersboot, zoodat ik besloten ben niet dan nood zakelijk van deze gelegenheid gebruik te maken. Dit motief' zal U wel zóó afdoend zijn, dat gij aan mijn verzoek om uitvoerige verslagen van Vlielands gemeenteraad wilt voldoen. Mij hiervoor bij U aanbevelend, blijf ik inmiddels Uw dien. PI. 12 Oct. 1900. V. Mijnheer de Hoofdopsteller! Onbekend maakt onbemind daarom wil ik Texel's ingezetenen iets mcdedeelen over de Heeren, die zich met het tramplan bezig houden en over hunnen werk kringde Heeren Beversen en Van Heurn zijn beiden Ingenieur, eerstgenoemde heeft jarenlang als zoodanig werkzaam geweest bij de Staatsspoorwegen, zij hebben te 's-Gravenhage opgericht een Ingenieurs-bureau, ten doel hebbende het geven van technische adviezen over groote werken, het opmaken van plannen en begrootingen van werken, die uitgevoerd moeten worden, het aan vragen van concessiën voor aan te leggen spoor- en tramlijnen en het vormen van maarsekappijen, waaraan die spoor- en tramlijnen worden overgedragen. Op het oogenblik hebben zij onderhanden de concessie voor een electrisch spoor van 's-Gravenhage naar Rotterdam, begrooting zeven millioen Nederlandsche guldens, een tramlijn in Zeeland, te Zierikzee geloof ik en de concessie voor eene tramlijn van Stavoren naar Sneek, waarvoor door de Gemeente Gaasterland aan hen f 30.000 subsidie is toegekend. De soliditeit dier Heeren, die ongerept en van algemeene bekendheid is, bobben zij te danken aan de ernstige wijze, waarop zij hunne taak opvatten, zij zullen geen concessie aanvragen, wanneer zij niet naar alle waarschijnlijkheid verzekerd zijn van de uitvoering; nu kan het Texelsche tramnet eenmaal niet bestaan zonder krachtdadige geldelijke ondersteuning van Gemeente, Provincie en Rijkom ondersteuning van Rijk en Provincie te bekomen is het noodig, dat de Gemeente voorga en van hare belangstelling doe blijken dientengevolge hebben de Heeren Beversen en Van Heurn zich schriftelijk gewend tot Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel met verzoek te willen opgeven of er van de Gemeente Texel eene geldelijke ondersteuning kan verwacht worden en welke van de twee lijnen, reeds vroeger aan uwe lezers medegedeeld, volgens hen de voorkeur verdient. Tijdens een onderhoud dat wij, de Heer Bourdrez, civiel- en bouwkundig Ingenieur en Leeraar aan de Koninklijke Militaire academie te Breda, door de Heeren Beversen en Van Heurn, met het onderzoek der tramzaak belast, en ik met den Heer Burgemeester hadden, meen ik te hebben opgemerkt, dat Z.Edelachtb. voor den aanleg eener tram over de Waal gunstig gezind is, en meen ik ook te hebben opgemerkt, dat, volgens zijne zienswijze, de Gemeente Texel zich wellicht eene geldelijke ondersteuning zou willen getroosten, wanneer er vooraf eene behoorlijke aanvrage om concessie aan den Raad worde overgelegd men voelt het verschil Ook ik ben van oordeel, dat er eerst aanvrage om concessie zou moeten plaats hebben, maar ik ben de Heeren Beversen en Van Heurn niet, toch meen ik, wanneer er werkelijk by den Gemeenteraad eene

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2