N°. 1370. Donderdag 25 October. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave TEXEL, 24 October 1900. De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit: 31 koeien, 95 graskalveren, 2 paarden, 8 schapen, 29 lammeren en 73 biggen. Bij matigen handel kon worden besom d voor koeien f 95 a f 180, graskalveren f 30 a f 48, schapen f 13 a f 16.50, lammeren f 10 a f 11.25 en biggen f 8 a f 12. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is tot bijstand van den districtsveearts, wien Haarlem tot stand plaats is aangewezen het afweren van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen benoemd tot tijdelijk veeopzichter, standplaats Texel, de heer J. D. Trap te Amsterdam. Zijn wij wel ingelicht, dan werd genoemden heer alhier benoemd met het oog op den hoogen leeftijd van den heer Polak, die tot heden die functie alleen waarnam en zal de dienst voortaan door hen gezamenlijk worden uitgeoefend. Oudeschild, 21 Oct. Zaterdag had in de „Zeven Provinciën", de gewone jaarlijksche vergadering plaats van den Schippers- en Visschersbond. Uit het verslag van den heer S. Euijper Gz., bleek, dat de kas sloot met een voordeelig saldo over 't afgeloopen ver- eenigingsjaar. Voorgelezen werd daarna een concept-adres in zake havenverbetering, dat onveranderd werd goedgekeurd en eerstdaags aan den Minister van Waterstaat enz. zal worden ge zonden. Voorts wordt besproken de aan vrage om rechtspersoonlijkheid voor de ver- eèniging. Men had zich in deze gewend tot den Beschermheer, den Edelachtb. Heer Burge meester, om voorlichting en raad, die met de meeste welwillendheid waren verstrekt. Voorts was aan de orde het doen van rekening en verantwoording door den penning meester, over het Admiraal de Ruyterfonds. Uit het verslag bleek, dat ook de geldmiddelen dezer onderafdeeling van den Schippers en Visschersbond, weer eenigszins waren voor uitgegaan. Met het oog op eventueele sterfgevallen onder de leden en de verplichte uitkeering in zulke gevallen, deed het bestuur het voor stel om 1 ct. per week door ieder lid boven de gewone contributie te doen betalen, uit- sluitend bestemd voor de reservekas. Met briefjes werd over dit voorstel gestemd en bij groote meerderheid in dien zin besloten. Vervolgens werd nog vastgesteld hoeveel van 1 Oct. 1900 tot 1 Oct. 1901 kon uitge geven worden aan de leden, die recht op pensioen kunnen doen gelden. Ten slotte had bestuursverkiezing plaats voor de heeren Muller, L. Duinker T. van j der Sterre, die volgens rooster moesten af- treden. Alle drie werden herkozen, doch 1 laatstgenoemde maakte bezwaar tegen de aanvaarding der herbenoeming, wegens ge vorderden leeftijd. -In plaats van den Heer v. d. Sterre, werd toen de Heer H. Dogger ij als lid van het bestuur gekozen. Na de gewone omvraag word te ongeveer half tien de vergadering gesloten. Oosterend, 23 Oct. De heer Schooneveld, I onderwijzer te Oud-Beierland, is uit 35 solli- j citanten benoemd voor de vacante betrekking van Hoofd der school met den bijbel, alhier. Vlieland, 22 Oct. Op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan de o. 1. i school alhier komen voor de dames: H. C. Poppink te Haarlem, J. Terpstra te Midsland (Terschelling) en N, Veeman te Leeuwarden. Eon treurig ongeluk had plaats op den spoorweg tusschen Valkenburg en Aken. Een 7-tal personen vervulden op die spoorweg- lijnen hun werkzaamheden, juist toen de trein van 12.45 aankwam. Zij wilden dezen ont wijken en stapten naar de 2e lijn, die er vlak naast ligt, over. Doch nu gebeurde een groot ongeluk. De sneltrein kwam juist aan op de lijn, waar de werklieden dachten veilig te zijn. Drie personen hadden nog den tijd, om, door in een laagte te springen, den trein te ontwijken. De andere vier werden dooi den sneltrein gegrepen en drie ervan werden letterlijk middendoor gesneden. Over de lijn lagen verschillende lichaamsdeelen dier onge- lukkigen, terwijl het bloed oyer een aanzien lijken afstand de spoorlijn bedekte. Allen waren gehuwd en hadden kinderen. De heer Van Zanten te Leiderdorp heVft zich gedurende eenige jaren beijverd sigarenpuntjes te verzamelen, verwerken en daarna beschikbaar te stellen in den vorm van rooktabak voor de zeelieden-verpleegden der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Zoo nu en dan werden ook andere inrichtingen van weldadigheid bedacht. Dezer dagen heeft de directeur der P. II. P., de heer Van Hall, in een ingezonden stuk, dat door tal van bladen is opgenomen, ver klaard, dat hem de wijze van verantwoording des heeren Van Zanten, niet voldoende voor kwam. Dit heeft den heer S. Kutsch Lojonga te Leiden aanleiding gegeven een grondig onder zoek in te stellen omtrent het beheer van de tabak en gelden, door den heer Van Zanten ontvangen. Daarbij is gebleken wat ook door den heer E. van Dien, lid van het Ned. Inst van Accountants, wordt be vestigd dat de heer Van Zanten inderdaad een liefdewerk deed en zijn tijd en krachten zonder eenige bijbedoeling beschikbaar stelde. Men verneemt, dat Z. II de Hertog van Mecklenburg, bij gelegenheid zijner ver loving, uit naam van den regeerenden Vorst van dat land aan H. M. de Koningin het Grootkruis van de Orde van het Huis van Mecklenburg heeft aangeboden. Eon drietal jongelieden oefenden zich Zaterdagnamiddag in de Eerste Pijnackerstr. te Rotterdam, in een houten loods, staande in een tuin, in het schijfschieten. Een hun ner raakte buiten de schijf, de kogel ging door den houten wand der loods en trof een 50-jarige buurvrouw, die haar tuintje, gren zende a m de loods, opharkte. De kogel trof haar in den rug en veroorzaakte een vleesch- wond, In den politiepost aan de Almonde- straat werd de juffrouw verbonden. De kogel werd in het ondergoed teruggevonden. Dezer dagen deed het postschip op Ame land weer een lange reis. Zondagmiddag vertrok het met 3 passagiers van Holwcrd, om Dinsdagmorgen eerst op het eiland aan te komen. Tengevolge van den storm moest het al dien tijd halveiwege blijven liggen. Gelukkig dat een kistje met vleesch, voor een der ingezetenen van Nes bestemd, aan boord was. Het was anders hongerlijden geweest. Vrijdag zijn in de zaak van den moord te Tilburg gehoord een heer uit 's-Hertogen- bosch en een meisje uit Tilburg, dat met sinaasappelen loopt; ook de heer en mevrouw Eessels waren opgeroepen. De verdachten blijven nog steeds alle schuld ontkennen. Intusschen wordt aan het „Vadgeschreven: „Als men nagaat, dat de kleertjes van het vermoorde meisje in het bezit zijn gevonden van den schilder Mutsaers, uit wiens koffer ze, naar luid van het verhaal, zijn te voor schijn gekomen, dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat Mutsaers, óf de moordenaar is, óf dien kent. Wel zegt hij naar wordt gemeld die kleedingstukken van den koster Isterdael te hebben ontvangen, en ze te hebben aangeno men en verborgen op de smeekingen van dezen hem toch niet te verraden, daarbij de toezegging ontvangende van geregeld werk te hebben door tusschenkomst van den koster, maar deze verklaring van Mutsaers kan niet direct als waar worden aangenomen. Immers, aangenomen dat Isterdael dom genoeg ware geweest de hulp van den hem blijkbaar niet van nabij bekenden Mutsaers in te roepen, voor de verduistering dier klee ding, hoe dan nog te verklaren de bereidwil ligheid waarmede Mutsaers, die toch de f 1000 uitgeloofde premie verre zou moeten stellen boven hetgeen Isterdael hem kon aanbieden, aan de smeekingen van dezen gehoor verleen de, met de voor de hand liggende wetenschap, dat hij zich, bij zeer mogelijke ontdekking, op zijn minst als oen in den moord betrok kene zou hebben aangeduid. Ons komt het voor dat, is Mutsaers zelf niet de moordenaar, de moord is gepleegd door iemand, die hem met grootere beloften, dan Isterdael hem kon doen, heeft kunnen winnen voor de zwijgende rol tot nog toe door hem gespeeld". Uit Heinenoord moesten dit jaar 28 jongens loten voor de nationale militie. Dat loten heeft te Oud-Beierland plaats, en het is nu eenmaal gewoonte om zich dan een roes te drinken. Een geacht ingezetene van Heinenoord liet nu de 28 bij zich komen en beloofde een verrassing wanneer zij zich onthielden van het gebruik van alcohol. Allen gaven hun woord en hielden zich ook daaraan. De ver rassing kwam dan ook in den vorm van een hartelijken maaltijd in het café „Uilte Krooswijk en waarbij zelfs het traditioneele halve fleschje wijn niet ontbrak. Men schrijft aan het „Schoolblad" dat de gemeenteraad van Kuinre den onderwijzer Mulder aldaar met 1 October heeft ontslagen, omdat hij wel eens dienst deed als koetsier voor zijn ouden oom, die rijtuigverhuurder is Ofschoon hij beweerde het slechts „voor zijn pleizier" te doen, beschouwde de gemeente raad het als uitoefening van een beroep. De berichtgever van het blad acht het ontslag ongemotiveerd en vertrouwt, dat Gedeputeerde Staten van Oveiijsel hunne goedkeuring er aan zullen onthouden. Mr. J. A. Levy geeft in de „Amst. Crt." een beschouwing over de rechtsverhouding van den prins-gemaal, en zegt daarover ,,De korste formule voor de bedoelde rechts verhouding schijnt mij deze de prins-gemaal is Harer Majesteits eerste onderdaan. Hij is het, krachtens zijn hooge stelling, zonder dat uit dien hoofde, in onze stellige wetgeving, onverschillig welke wijziging behoeft te worden gebracht Wij gelooven dat de geleerde schrijver zich hier vergist. Immers art. 29 der Grondwet bepaalt: „De oudste van des Eonings zonen of verdere mannelijke nakomelingen, die de ver moedelijke erfgenaam is van de Eroon, is des Eonings eerste onderdaan en voert den titel van Prins van Oranje." Er zou dus wel degelijk eene ingrijpende wijziging der Grondwet noodig zyn, om den Prins-gemaal den rang van „eerste onderdaan" te kunnen geven. („Middelb. Ct.') Naar men verneemt, heeft het bestuur der afdeeling Den Haag van de N. Z,-A. Ver- eeniging de zaak ter hand genomen om pre sident Eruger- zoo hij de residentie bezoekt— op waardige en de meest passende wijze te ontvangen, met den wensch tevens, dat andere corporatiën, die daaraan wenschen mede te doen, zich bij het bestuur der afdeeling van de Z. At. Vereeniging aansluiten. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlenlicn Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1