Buitenland. Een trouwlustig klaverblad van vieren 1 In een der Drentsche dorpen moet, naar men ons mededeelt, bij eene weduwvrouw en hare drie dochters het voornemen bestaan, om binnenkort op één en denzelfden dag in het huwelijksbootje te stappen. A. Ct. De verloving onzer KoniDgin heeft aan leiding gegeven tot een eigenaardige doop plechtigheid. Het blijde nieuws dier verloving kwam juist te Rauwerd (Friesland) aan, terwijl het bestuur der pas aldaar opgerichte schietvereeniging vergaderde. En aangezien de jongeborene nog geen naam had, werd besloten haar „Hertog Hendrik" te noemen. Fijne appels en peren bewaart men zeer goed in turfmolm. In de kist of mand, waar men ze wil indoen, legt men eerst een laag van dien molm, dan een laag vruchten, niet vast tegen elkaar en geen twee vruchten op elkaarvervolgens weer turfmolm, die zoo danig op en tusschen de vruchten komt, dat elk afzonderlijk geheel er in gebakerd is. Nu komt weer een laag vruchten, enz. Het is aan te raden, niet meer dan vier of vijf lagen met vruchten in een kist te pakken, omdat de onderste anders te veel gedrukt zouden worden. De turfmolm neemt de uitwasemingen der vruchten geheel op, houdt ze dus droog en verhindert zeer lang de rotting. De intocht van H. M. de Koningin met Hertog Hendrik van Mecklenburg binnen de residentie was Zaterdag een ware zegetocht. Het grootste deel der bevolking had zich op gemaakt om van de aankomst der vorstelijke verloofden getuige te zijn. Aan het station stelde H. M. haren verloofde aan de autori teiten voor, waarna zij het hofsalon binnen traden en verwelkomd werden door den Commissaris der Koningin en den burge meester der residentie. Aan het Koninklijk paleis in het Noordeinde had een ware volksbetooging plaats. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Hertog werden met eindeloos gejubel door de duizenden die zich daar verzameld hadden, begroet. Toen de Koningin en de Hertog dadelijk na aankomst in het Paleis op het balcon ver schenen, was de geestdrift toomeloos. Door gejubel, gewuif met hoeden en zakdoeken en het aanheffen der volksliederen gaf de menigte van hare vreugde blijk. De Koningin en de 'Hertog waren blijkbaar diep getroffen, 't Was dan ook een onvergetelijke volkshulde. Door de firma J. H. Bussy te Amsterdam is een algemeen spoorboek voor Nederland, winterdienst 1900 19)1, uitgegeven. Terwijl andere uitgaven van spoorboekjes er voor namelijk op ingericht zijn, om veel in een klein bestek samen te vatten, is dit boek verschenen in een formant, dat iedere gedachte aan een zak- of porte-feullleboekje buiten sluit. Het is vooral geschikt voor café's, kantoren, enz. Zaterdagavond werd aan de halte Schiedamschedijk van een 13-jarig meisje het been nabij de knie afgereden door den trein, komende van Maassluis. Zij meende reeds te Schiedam te zijn en stapte uit, doch weldra ontdekte zij haar vergissing, wilde weer op den reeds in gang zijnden trein springen en viel met het genoemd noodlottig gevolg. Naar Schiedam vervoerd, werd zij in het ziekenhuis opgenomen. Kieswet en visschers. Met het oog op de afwezigheid der visschers in het midden der week hebben ingezetenen der gemeente Urk thans een adres verzonden aan de Tweede Kamer, om er op aan te dringen, als dag voor de verkiezingen der Tweede Kamer en Provinciale staten in visschersplaatsen den Zaterdag aan te wijzen, daar die dag de meest geschikte is, waarop de visschers hun kiezers plicht vervullen kunnen. Maandagavond stegen een viertal „Bau- ernfanger" te Arnhem in een 3e klasse compartiment van den trein naar Rotterdam. Alras werden de kaarten voor den dag gehaald en begon het „1, 2, 8, waar ligt hartenaas Een Duitscher liet zich overhalen een spelletje mee te doen. Ditmaal echter kwamen de kwartjesvinders echter bedrogen uit. De Duitscher, begrijpende met wat soort spelers hij te doen had, niettegenstaande zij net gekleed en ruim van geld voorzien waren, staakte het spel eerst toen hij hun 25 mark had afgewonnen te Utrecht stapten de heeren uit, om elders hun geluk te beproeven. Een zeer brutale aanranding had Zondag avond te Amersfoort plaats. Toen de boerenarbeider J. Versteeg, woon achtig aan den Koedijk, zich omstreeks zes uur naar de stad begaf, werd hem op den Hoevelakenweg door twee mannen gevraagd hoe laat het was. Nauwelijks had Versteeg zjjn horloge te voorschijn gehaald, of hij werd onverhoeds aangevallen en zooduchtiggeslagen, dat hij buiten kennis raakte. Na hem zijn geld ontnomen te hebben, wierpen de aan randers hem in een sloot, waar hij geraimen tijd liggen bleef. Na bijgekomen te zijn, begaf V. zich naai de stad om aangifte doen van het gebeurde. In het politie bureau werd hem de eerste geneeskundige hulp verleend. Hij verkeerde gisterenochtend nog zoozeer onder den indruk van het gebeurde, dat men hem niet in verhoor kon nemen. De politie doet ijverig onderzoek naar de daders. Zondag was het een kritieke dag alchans volgens eene oude weervoorspelling heeft men gedurende den volgenden winter hoofdzakelijk hetzelfde-weer als op den voor afgaande 21sten Oct. Is het dien dag koud dan zal het een koude, is het dien dag zacht dan een zachte winter zijn. De uitgevers Van Holkema Waren- dorf te Amsterdam, die in 1898 het Officieel Gedenkboek van de Inhuldiging hebben uitge geven, zullen ook thans bij het aanstaand huwelijk van H. M. de Koningin met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin een der gelijk Gedenkboek uitgeven. Ook nu weder zal het een kloek kwarto prachtwerk worden met zeer talrijke illustra ties versierd. Een inzender in het „Ilbld." opent opnieuw den strijd tegen de Staatsloterij, en schrijft onder meer „Mijn grootste bezwaar tegen de Staats loterij is ditdat de Staat zich verlaagt tot de rol van een speculant, die tracht het gemis aan opvoeding en zelfbeheersching bij de lagere klassen te exploiteeren. Immers, het is een overbekend feit, dat in onze Staatsloterij voor een groot deel wordt gespeeld door den kleinen manloopjongens, dienstboden, enz. Want verstandige kapita listen zullen zich wel wachten hun geld te besteden voor zulk een lot, wetende, dat na de trekking niets dan een waardeloos vod in hun handen zal blijven, terwijl de kans op een prijs miniem is. Kan men nu in het algemeen zeggen, dat elke loterij immoreel is immers de weinige uitverkorenen, die den prijs trekken, zien zich plotseling in het bezit van een fortuin/zonder zich de minste inspanning daarvoor te hebben getroost, en wel ten koste van alle anderen, die mede den kans wilden wégen hoeveel te meer is dit het geval, waar de Staat, die niets mag doen of laten bestaan, wat in strijd is met het algemeen belang, zich aan zulk een winstbejag schuldig maakt Uit Lorengo-Marquez wordt gemeld, dat de Boeren onder Joshua Joubert, een zoon van wijlen generaal Joubert, tegen Komati- poort en Barberton oprukken, in de hoop deze steden te kunnen hernemen. Een telegram uit Kaapstad meldt, dat de toestand om Pretoria uitermate ernstig is geworden. Lord Roberts heeft zich genood zaakt gezien bijna al zijne troepen uit Komati- poort daarheen te roepen Niet minder dan 85 treinenf sic )vol troepen zijn naar Pretoria vertrokken, om ter hulp te snellen aan een ernstig bedreigde Britsche colonne. De Boeren bedreigen de Britsche ge- meensehapsliniën in kleine troepen, die uit het Noorden zijn teruggekeerd Toen gene raal Buller de achtervolging staakte, trokken zij naar het Zuiden, ten einde dicht bij hun hoeven bij de kleine stations te zijn. De schildwachten roepen niet meer aan, omdat de Boeren onlangs daarop antwoordden door te vuren. Vei loden week braken de Boeren den spoorweg ten Oosten en len Westen van Standerton op zonder echter veel schade aan te richten. Het „Journal" meldt, dat de proeven met automobielen bij de jongste Fransche leger- oefeningen zoo goed zijn bevallen, dat zij voorgoed in den legerdienst zullen worden opgenomen. Een rechterlijke dwaling met ernstige gevolgen is in Italië ontdekt. Drie en-dertig jaar geleden werd een man uit Napels, Fran cesco Crea geheeten, voor levenslang naar de galeien gezonden, wegens een afschuwelijke misdaad, die door hem zou zijn gepleegd. Twintig jaar lang bracht Crea door in het bagno van Civitta Vecchia, vier in dat van Porto-Longone en negen in dat van Porto- Ferrajo, en zeker zou de onschuldig veroor deelde daar gestorven zijn, als niet ter elfder ure de ware schuldige zich vrywüiig bjj de autoriteiten had aangemeld, natuurlijk wetende, dat na 33 jaren zijn misdaad was verjaard en dat men hem deswege niet meer zou veroordeelen. Ondertusschen is Crea, thans een man van 76 jaar, op vrije voeten gesteld, geknakt naar lichaam en naar ziel. Luidens een telegram uit Kaapstad aan de „Daily Express" heeft Olive Schreiner, de moedige zuster van den voor maligen Kaap- schen minister-president, den val van Enge land voorspeld. „Als de dag gekomen zal zijn," zeide zij, „dat Russische, Fransche. of Duitsce troepen op Britschen bodem staan, dat de Engelschen Richmond Hill of Hamp- stead Heath moeten verdedigen, dat de voet stap der vreemde soltaten wordt gehoord in de straten van Londen en de grond bij Marble Arch en Hyde Park-Corner gedrenkt wordt door Engelsch bloed, laat Engeland dan Zuid- Afrika gedenken Vrijdag hebben te Saint-Gaudens, volgens het „Journal des Débats", in den zeer vroegen ochtend niet minder dan 20.000 menschen er naar staan kijken, hoe aan een man, die zijn moeder en zijn zoon vermoord had, de dood straf is voltrokken. Aangezien het stadje zelf maar ruim vijf duizend inwoners telt, moeten er dus ongeveer 15.000 personen van buiten af voor overgekomen zijn. Er zijn er die de doodstraf afschrikwekkend noemen. In de komedie te Warschau, midden onder eene opera-voorstelling en op het tooneel, schoot dezer dagen een korist, Drezewinski genaamd, onverhoeds met een revolver op een anderen, met name Lewinski, die, door twee kogels zwaar getroffen, bloedend ineen zakte. Ook een koriste werd gewond, maar niet ernstig Het publiek raakte in groote ontsteltenis, de voorstelling werd gestaakt en de moordenaar in hechtenis genomen. „Helpt, dappere BoerenVoorwaarts tegen die ellendige Engelschen Roeit ze uit tot den laatsten man IZoo schreeuwde Maandagavond te Saint-Denis bij Parijs een groote kerel met een breedgeranden vilthoed op en zwaaide een vervaarlijken knuppel. Alles vluchtte voor hem uit, maar eenige agenten, begrijpende met een krankzinnige te doen te hebben, spraken hem in zijn geest aan en hij verklaarde hun, generaal De Wet te zjjn en de Transvaal spoedig van haar vijanden verlost te zullen hebben. Hef blepk een gewezen onder-officier te zijn, die bij het begin van den oorlog naar Zuid-Afrika had willen vertrekken en aan het malen was geraakt, toen hem dit niet gelukte. Volgens officieele mededeelingen van den Russischen gezondheidsdionst heeft de cholera dezen zomer hevig geheerscht in Afganistan. In Juli bereikte het aantal slachtoffers een gemiddelde hoogte van 140 per dag. In het geheel moeten te Kaboel alleen 4500 menschen aan de cholera gestor ven zijn. Do Emir was gevlucht en keerde in Augustus naar zijn hoofdstad terug. De Britsch-Indische regeering schijnt er niets van bemerkt, althans gepubliceerd, te hebben. Een middel tot demoralisatie. „Pretoria, 7 October. Van der Post, een invloedrijk burger, is toegestaan, naar den Vrijstaat te reizen, om generaal Christiaan de Wet op te zoeken, ten einde dezen aan het verstand te brengen, dat voortzetting van den strijd dwaasheid zou zijn. Schoeman, een ander burger, is generaal Louis Botha gaan opzoeken met hetzelfde doel." Lord Roberts. Dus dat is afgesproken u zult probeeren hem te demoraliseeren De eerste „invloedrijke" BurgerWij zullen probeeren. Maar hoe? De tweede Burger (even invloedrijk als de andere): Ja hoe? Lord RobertsGij moet eerst een charge met de beroemde cavalerie van Sint-George beproeven. De twee Burgers Lord RobertsKent u de „Times" niet De twee BurgersZeker, maar wij be grijpen niet Lord Roberts (goedig): „Times is money." De eerste Burger O, ja Maar ik ken De Wetwij kunnen hem onverschillig welke som aanbieden, zonder dat het iets zal geven. De tweede BurgerDat is zoo. Lord Roberts: Probeert toch maar eens. Als dat niet helpt, zegt hem dan, dat het niets geeft nog langer weerstand te blijven bieden, want dat wij twintig tegen één zijn. De eerste BurgerDat weet hij wel, maar hij maalt er niet om. Lord LobertsDaar heb ik het niet over. Gij moet slagen. Men verwacht mij te Liverpool. Zegt hem, dat, als hjj de wapenen i

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2