N°. 1372. Donderdag 1 November. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel TEXEL, 31 October 1900. Bij Kon. besluit werd benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Vianen de heer H. J. Sturms, tot heden als zoodanig alhier werkzaam, terwijl in diens plaats alhier werd benoemd de heer II. F. Julius, thans surnumerair der registratie. Ter markt waren Maandag jl alhier aan gevoerd 3 paarden, 38 koeien, 24 graskal veren, 1 nuchter kalf, 7 schapen, 27 lammeren, 27 biggen en 3 korven kippen. Bij matigen handel kan worden besomd voor koeien f 60 k f 135, graskalveren f 30 f 45, nucht. kalf f 12, schapen f 16 a f20, lammeren f 8 a f 11, biggen f 8 a f 10 en kippen 80 a 85 cent per stuk. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. A. Wesstra, in leven Gemeente- Secretaris alhier, werd gisteren op plechtige wijze ter aarde besteld. Behalve de familie, volgden de tegenwoordige en voormalige Burgemeester onzer Gemeente, den E. A. Heer Jhr. Strick van Linschoten, de beide Wethouders, de leden van den Raad en eenige vrienden van den overledene de lijkbaar, waarop keurige grafkransen waren gelegd. De lijkstoet ging den weg, dien de Secre taris doorgaans nam, wanneer hij naar het Raadhuis ging en vervolgens naar de Nieuwe Begraafplaats. Nadat het lijk aldaar was bijgezet en men in stil gepeins bij de groeve stond, nam de E. A. Heer H. W. de Joncheere het woord en hield eene indrukwekkende lijkrede. Hij schetste den overledene, die zoo ten volle voor zijne taak berekend was, als een nauwgezet, ijverig en toch zoo be scheiden Secretaris, in wien de Gemeente een hooggeacht Ambtenaar en spreker, een waren Vriend verliest. Meer echter verliezen zijne diepbedroefde weduwe en hare beide nog jeugdige kinderen, voor wie het een troost moge zijn, dat velen met haar den Man betreuren, die een kort, maar welbesteed leven heeft gehad. Hij besteedde zijne beste krachten in dienst der Gemeente en zijne nagedachtenis zal bij velen, doch vooral bij het Gemeentebestuur nog lang in gezegend aandenken zijn. Dat hij ruste in vrede Een der familieleden dankte den Burge meester uit naam van de weduwe en de familie voor de waaideerende woorden door ZEd. gesproken, en daarna keerde de stoet, blijkbaar onder den indruk der droeve plech tigheid, welke was verricht, naar het sterf huis terug. Wij herinneren onzen lezers dat morgen, 1 November, de beperkte winterdienst op de stoomboot „Ada" een aanvang neemt. Nam vorige jaren die dienst een aanvang op 15 November, om 15 Februari d. a. v. weer te eindigen, thans begint ze reeds 1 November, om eerst op 1 Maart d. a. v. te eindigen. Al weer een maand langer zullen we dus verstoken zijn van de zoogenaamde vroegboot en zal de eerste bestelling van brieven, cou ranten, enzweer 4 urn- later plaats hebben dan tot heden. Volgens achterst, annonce, zijn de oefe ningen van de schietvereeniging alhier, die, zooals bekend, Donderdag zouden aanvangen, voorloopig tot nader order uitgesteld. Naar men ons verzekert moet bij eene voorloopige proeve gebleken zijn, dat nog niet alles voldeed aan de eischen, die men meende te moeten stellen, zoodat verbetering noodig werd ge oordeeld. Naar wij met zekerheid kunnen berich ten, zal Vrijdag a.s. en verder weder gedu rende het winterseizoen gelegenheid zijn tot het verkrijgen van boeken ter lezing uit de bibliotheek van de afdeeling Texel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Zooals bekend worden de boeken gratis ter lezing afgegeven en betaalt men voor inschrijving en catalogus slechts 10 cents. Zitting wordt gehouden iederen Vrijdag van 12 tot 1 uur in de voorzaal van het logement „de Vergulde Kikkert. Ten slotte kunnen wij nog mede- deelen, dat een gift van f 25 werd ontvangen van het hoofdbestuur van bovengenoemde maatschappij, waardoor de commissie van de bibliotheek in staat is gesteld weder ver schillende nieuwe boekwerken aan te schaffen. Waal, 29 Oct. Tot onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Den Helder is benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de Heer S. Dalmeijer, thans onderwijzer te Wormerveer. Oudesohild, 30 Oct. Nabij de kust zijn cenige visschersboeien opgevischt, waarvan enkelen gemerkt. Op een er van stond als merk P. S. 1 en op een andere V. L. 156. Met het oog op de ongunstige tijdsom standigheden hier op 't dorp, is in overweging gegeven de voorgenomen uitvoering van „Trinitas" niet op Zondag e. k doch op een nader te bepalen gunstiger tijdstip te doen plaats hebben. Oosterend, 30 Oct. Is een bloeiende rozen struik in den zomer eene schoone versiering, in den laten herfst wordt ongetwijfeld ieders oog er door bekoord, omdat hij alsdan zeldzaam is. Eene keurige plant kan men thans nog aanschouwen bij een onzer ingezetenenniet minder dan 30 rozen zijn er aan te tellen, terwijl meerdere knoppen zich verloonen. Door visschers van hier zijn 150 kortere en langere nieuwe planken uit zee aange bracht, die gemerkt zijn met „kostaHet hout is bij den strandvonder alhier gedeponeerd. Pen Hoobn, 30 Oct. Vrijdagavond 2 Nov. a. s. zal „Leering en Genoegen" de eerste vergadering houden in dit seizoen. Als spreker zal dan optreden de heer J. de Jongh van De Waal. De heer De Jongh is hier reeds verscheidene keeren met succes opgetreden, 't Is dus te voorzien, dat de zaal van „Het Loodsmans Welvarengoed bezet zal zijn. Er zal dan tevens gesproken worden over de oprichting van een tooneel- club, bestaande uit leden van „Leering en GenoegenZoo zich daarvoor genoeg leden mochten aanmelden, dan zullen we dezen winter nog een paar recht gezellige avondjes kunnen hebben, te meer daar we uit goede bron vernamen, dat daarvoor ook zij zich beschikbaar hebben gesteld, die reeds ver scheidene keeren hebben meegewerkt. Slaagt men dus in de keuze van stukken, dan is er iets goeds te verwachten. Mocht er een goed aantal leden toetreden, dan zal het Bestuur moeite doen, nog minstens één maal een spreker van elders te krijgen. Koog, 31 Oct. De rederijkerskamer A.d. v e.n.d.o., alhier, zal op Zondag a s. hare eerste voorstelling geven in dit seizoen. Op gevoerd zullen alsdan worden drie blijspelen, nl. „Dom en geleerd", „Gefopt" en „Het Testament van de Wed. Poot." Zijn de stukken wederom zoo goed gekozen, de rollen zoo goed verdeeld en doen de leden weder zoo hun best, als dit in 't vorig seizoen 't geval was, dan zal het hen ongetwijfeld nu ook aan den noodigen bijval niet ontbreken. Moge mooi weder hun deel zijn. Naar de „Haarl. Crt.', van welingelichte zijde verneemt, is Minister Borgesius een salarisregeling der onderwijzers sympathiek ge2ind. De Minister wenscht zich te laten leiden door bet nieuwe beginsel van periodieke verhoogingen na een zeker aantal dienstjaren, daarbij een verhooging van het tegenwoordige minimum (f400) als grondslog nemende. Te Rozendaal heeft bij de loting voor de militie ook een jongeling zich aangemeld, die in geen acht jaren nat of droog door de keel heeft gehad. Acht jaren geleden had hij het ongeluk uit een kruik vitriool te drinken, waardoor zijn slokdarm dichtschroeide. De geneesheeren hebben toen een opening in de maagstreek gemaakt, waardoor hij zich sedert door middel van inspuiting heeft kun nen voeden. Door den storm zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag verschillende plaatsen van ons land landerijen onder water geloopen. Zoo o. a. te Willemsdorp, alwaar een landbou wer met zijn gezin de vlucht moest nemen; door alles af te sluiten, wist hij ten minste te verhinderen, dat zijn meubelen wegspoel den. Ook de Kethel en Spalandpolder staat blank, zoodat de koeien inderhaast op stal gebracht moesten worden. Weet gij wie ons leger betaalt? Wie alle kosten voor bewapening en ver dediging van ons land ruimschoots opbrengen? De jeneverdrinkers! Het eindcijfer der begrooting van oorlog bedraagt f 22.616.429.40 en de accijns op het gedistilleerd wordt geraamd op ruim 26 millioen. Is het niet verschrikkelijk? Zes en twintig millioenen dat is nog maar alleen de accijns! 26 millioen accijns wordt geheven van circa 4'/, millioen H.L. jenever van 4"2 millioen H.L. vertegenwoor digen een waarde van ongeveer 80 millioen gulden. De accijns op het vleesch brengt nog niet één zevende op van wat de jenever aan 's Rijks schatkist opbrengt. Aan het einde der Zaterdag jl. gehouden zitting van den Raad der gemeente !?chagen zeide de voorzitter, de heer S. Berman, het volgendeAlvorens de zitting op te heffen, wensch ik u mede te deelen, dat ik deze gemeente, aan wier hoofd ik bijna zes jaar heb gestaan, ga verlaten. In qualiteit van ambtenaar van het gezag ben ik genoodzaakt voortdurend handelingen te doen, die door mijne diepste gevoelens streng worden afgekeurddie geheel indrui- sohen tegen hetgeen ik als richtsnoer van mijn leven wensch aan te nemen en dat voor mij belichaamd wordt in de Bergrede van Jezus. Ik heb derhalve eervol ontslag uit mijne betrekking aangevraagd tegen 1 December a.s. Met deze mededeeling sluit ik de vergadering. Te Utrecht stond een moeder even met een buurvrouw gezellig te babbelen en ondertusschen viel haar 3-jarig kind van de trappen en brak de stakkerd een arm. Mama viel flauw van schrik. Op vele plaatsen van ons land bestaat de gewoonte dat verloofden bjj verbreking van hun engagement brieven en cadeaux, tjdens de verloving van elkander ontvangen, terugsturen. Zeker wel vermeldenswaard is ongetwijfeld het feit, dat een meisje te Den Haag bij zulk een gelegenheid aan haar ver loofde te Haarlem niet minder dan 4 kilogram aan brieven overmaakte. Onder de krijgsgevangenen op St.-Helena schijnt een broederlijker geest te heerschen dan onder die op Ceylon. Een krijgsgevan gene op St.-Helena schrijft namelijk in een brief, dien de „Haagsche Courant" publiceert „Opmerkelijk is het nog, dat er onder zoo'n groot aantal menschen (2000) van alle natio naliteiten, zooals Franschen, Hollanders, Noren, Zweden, Amerikanen, Duitschers, Boeren enz. in een betrekkelijk kleine ruimte zoo weinig twist of standjes voorvallen en er zulk een vriendschappelijke geest onder heerscht. Nu, sterke drank is in het kamp verboden, waar- schijnlijk is dit de voornaamste reden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1