N°. 1373. Zondag 4 November. A®. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 3 November 1900. Gisteravond vergaderde in bet lokaal de Vergulde Kikkert bestuur en leden der ver- eeniging „Vooruitgang is ons doel". Deze vergadering was belegd met het doel de nieuw ontworpen statuten te behandelen en indien ze de goedkeuring der vergadering konden wegdragen, vast te stellen. Door den directeur werd de vergadering geopend met een woord van welkom tot de aanwezigen en wijst er op, dat de vereeniging groote behoefte heeft aan rechtspersoonlijkheid, voor de verkrijging waarvan nieuwe statuten moeten worden opgemaakt, welke eerst geheel zouden worden voorgelezen. De notulen der vorige algemeene vergadering, gehouden 18 Januari jl., werden hierop door den secretaris voorgelezen en werden onver anderd goedgekeurd. Hierop werd het woord gegeven aan den heer Arn. Langeveld, boekhouder, die zich in 't bijzonder had beijverd voor de samen stelling der nieuwe statuten. Deze deelde mede, dat hij eerst de veranderde statuten had opgezonden naar den referendaris aan 't departement van justitie om inlichtingen, doch dat van deze geen inlichtingen waren te krijgen. Beter was hij geslaagd met een dergelijk verzoek aan een raadsheer bij het gerechtshof. Naar aanleiding daarvan was door hem een werkje daarover aangeschaft en waren de nieuwe statuten samengesteld. Groot verschil was er niet tusschen deze statuten en de oude. Van het nieuwe dat er in wordt aangetroffen, stippen we alleen aan, dat ook donateurs worden aangenomen die minstens f 2.B0 per jaar of minstens f 15 in eens aan de vereoniging gevendat stem gerechtigd zijn mannelijke leden boven 18 jaar, ouders van kinderen, die lid zijn, als eerst- genoemden dit niet zijn, zijn dus niet meer stemgerechtigd, zooals tot hedendat het ver boden is staatkundige, godsdienstige of in 't algemeen onderwerpen te behandelen, die aanleiding kunnen geven tot oneenigheid, waardoor de goede orde zou kunnen worden verstoord. Naar aanleiding van het gehoorde werd door den heer K. Langeveld gevraagd, waarom er juist een vaste premie wordt gesteld voor donateurs, waarop wordt geantwoord, dat een minimum is gesteld, dat echter voor verande ring vatbaar is, indien zulks door de vergade ring wordt verlangd. Meerdere opmerkingen werden niet gemaakt. Een kwartier pauze werd daarna gehouden, ten einde onderling de zaak nog eens te bepraten. Na afloop daarvan neemt de direc teur het woord en zegt, dat het hem genoegen doet, dat de statuten blijkbaar zoo de volle sympathie hebben en dat, indien de leden zulks goedvinden, de statuten zullen worden vastgesteld. Door den heer L. J. Kikkert wordt gevraagd, of er geen artikel in moet komen over al of niet salarieering van bestuursleden, speciaal met het oog op de vele werkzaamheden van den boekhouder. De directeur zegt, dat zulks bij huishoude lijk reglement kan worden geregeld. Omtrent het eere-lidmaatschap deelt de directeur naar aanleiding van een desbetref fende vraag mede, dat alleen de oprichters bestuursleden tot heden eerelid werden. Door den heer E. Slaman wordt het bestuur en in 't bijzonder de heer Arn. Langeveld bedankt voor de groote moeite, die hij zich getroost heeft voor de verkrijging dezer konink lijke goedkeuring, terwijl hij het betreurt, dat de opkomst der leden zoo gering is, hetwelk naar hij hoopt geen bewijs moet worden geacht van gebrek aan belangstelling. Aangezien omtrent de nieuwe statuten niemand meer iets had op of aan te merken, werden deze als vastgesteld beschouwd en zou men beproeven of nu de koninklijke goedkeuring kon worden verkregen. Met een tot weerzieus in de volgende jaar vergadering, in Januari 1901sloot de directeur de vergadering. Aan het Prov. bestuur te Haarlem werd Maandag o.a. aanbesteed. Het driejarig onderhoud der rijkszeewering op Texel, ged. 1901,1002 en 1903. Raming f 2500. Ingekomen 6 biljetten. Laagste in schrijver L. v. d. Vlies, Texel, f2249. De Cooh sdorp, 1 Nov. Hedenmorgen seinde men van den vuurtoren naar hier, dat er eene stoomboot in de Eierlandsche gronden was gestrand. Direct maakten eenigevisschers zich gereed en vertrokken met een schuit naar de plaats van stranding, waar men te half 12 aankwam. De overige schuiten waren afwezig of gela den en konden dus geene assistentie verleenen. De boot zit tegen de buitengronden niet ver van het wrak der Stanley en is vanaf den vuurtoren duidelijk zichtbaar. Hoogst waarschijnlijk is zij met hoog water gestrand. Twee sleepbooten en eenige vletten zijn in de nabijheid. Nadere bijzonderheden ont breken. Oudeschild, 2 Nov. De kerkelijke viering van den gedenkdag, waarop het 250 jarig be staan der Herv. Gem. alhier zal worden her dacht, is thans bepaald op Zondag 11 Nov. a. s. Des avonds zal daartoe een plechtige gods dienstoefening worden gehouden. Aan belangstelling zal het ongetwijfeld niet ontbreken. De palingvisscherij langs de kust zal weldra weer zijn afgeloopen. Over het geheel werd slechts middelmatige vangst ve kregen. Zij, die aan het strand vischten, hebben tot heden de gemaakte onkosten niet verdiend. Den Hoorn, 2 Nov. Tot hulplichtwachter Z. W. kust van Texel, is gedurende de vyf wintermaanden, van 1 Nov. tot 1 April, aan gesteld de heer G. Wilner. De Cocksdorp, 2 Nov. De gestrande boot is hedennacht afgesleept. Zij was de Dalling- ton van Londen, was geladen met gerst en bestemd naar Emden. Een groot gedeelte der lading is over boord geworpen. Vier schuiten, waaronder twee van hier, hebben ook gerst geborgen. Er is in den Helder valsch geld in om loop. De politie heeft dezer dagen zulke geldstukken van verschillende waarde in be slag genomen. Oppassen is dus de boodschap Nu de jacht in vollen gang is, mag men jagers en allen, die aan hun bedrijf mee doen, wel den ernstigen raad geven: als ge een goeden wildstand wilt houden, spaart dan de vrouwelijke hazen. Hoe die te kennen? Dat is niet zoo moeielijk te zien. Als een opkomende haas een mannetje is, verlaat hij zijn leger of „komt hij jp", zooals men het noemt, met een verbazenden sprong, terwijl hij ooren en staart in de hoogte houdt. Is het echter een moerhaas, dan schuift of glijdt zij eerst eenige passen uit het leger en „zet dan de spat er in." (R. N.) Te Amsterdam is een heer een ernstig ongeluk overkomen. Wandelende in de Vijzel straat, kwam in snelle vaart een equipage met twee paarden aanrijden. Toen hij daar voor wilde uitwjjken, kwam van den anderen kant ook een rijtuig aan. De heer werd nu aangereden en bekwam een ernstige hoofd wond, waaruit veel bloed stroomde. Ook aan het onderlijf bleek hij later gewond te zijn door een trap van een der paarden. Zijn toestand is gevaarlijk. In de Tuinstraat te Amsterdam zijn aangetroffen eenige verwaarloosde, door de ouders onverzorgd achtergelaten kinderen. Een van hen, een meisje van 14 jaar, was ziek en is in het ziekenhuis opgenomen. De andere kinderen zijn voorloopig bij buren ondergebracht. Tegen 2291 ingeleverde doode ratten in 1899, bedraagt het in dit jaar te Oudkarspel ingeleverde aantal 1064. -w De boerderij „Kleibrok" onder Castricum, met 29'/« H. A. weiland is in een publieke veiling in verschillende perceelen verkocht voor f 61585; eene woning met VU H. A. tuingrond, onder Wijk en Duin bracht niet miuder dan f9000 op. Zondag is te Siddebuursterveen (gem. Slochteren) het volgende drama afgespeeld. De 2o-jarige milicien Eerko Prins, in garnizoen te Assen, kwam Zaterdag zijne vrouw, de 27-jarige Harmke Dontje, in de echtelijke woning opzoeken. De verstandhouding scheen niets te wenschen te laten, ook Zondag niet totdat Prins in den loop van den middag naar zijn ouders te Noordbroek wilde. Zij stemde toe en voldeed aan het verzoek van haai man, om voor hun vertrek het schaap binnen te halen en het konjjn voedsel te geven. Doch toen zij de schuurdeur weer binnentrad, kwam bjj haar tegemoet en schoot op haar. De vrouw meende, dat haar man uit „aardig heid" met los kruid geschoten had en ver maande hem, het niet weer te doen. Maar een oogenblik later zeeg zy neer. Haar man had 3 re vol ver kogels op haar afgeschoten, waarvan een onder den slaap, de tweede in de wang, de derde in de borst terecht gekomen was. Doch dat was den milicien nog niet voldoende. Hy nam haar op, wierp haar op een hoop turf en bracht haar nog eenige verwondingen toe met een mes en een hooi vork, onder een uitroep waaruit bleek, dat hy haar van ontrouw verdacht. Daarop maakte hy zich uit de voeteD, terwijl de vrouw zich naar de buren sleepte, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Later is zy op advies van dr. Niemeyer, te Noordbroek, in het academisch ziekenhuis te Amsterdam opge nomen. Aldus het verhaal der vrouw. De tydzal leeren, of het waar is. Woendagmorgen in zyn garnizoen terug gekeerd, voerde Prins ter verontschuldiging van zyn te laat komen aan, dat zyn vrouw een poging tot zelfmoord had gedaan. Hy werd daarop onmiddellijk opnieuw in het genot van verlof gesteld. Intusschen is de man aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. („N. Gr. Ct.") Een als dame gekleede vrouw in Den Haag heeft dezer dagen eenige winkeliers opgelicht door het wisselen van een rijksdaal der, die zy behendig wist op te stryken met het gewisselde kleingeld. By zulke gelegen heden deed zy bestellingen ter bezorging aan een adres, dat later bleek niet te bestaan. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Pr{js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een parapluie achtergelaten in den winkel van de "Wed. J. G. Moojen te den Burg. AANBESTEDING ONDERHOUD HAVEN. De Secretaris van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat exemplaren van het bestek voor de op 29 dezer te houden aanbe steding voor het driejarig onderhoud der haven beoosten het Oudeschild, ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld, tegen be taling van f 1.— per exemplaar. Texel, den 2 November 1900. De Secretaris voornoemd, A. LANGEVELD lo. S.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1