Buitenland. Zitting van den Raad der Gem. Vlieland, Marktberichten. Pre dikbeur ten. ADYERTENTIËN. Volgens officieele opgave was het aantal inwoners der gem. Texel, zooals bij de volks telling bleek, op 31 December jl. 5954. Oosterend, 2 Nov In den komenden winter denken nog meerdere visschers dan in het vorige jaar, als „zelikokers" de garnalenvangst uit te oefenen, waartoe reeds verscheidene aanvragen voor restitutie van den zoutaccijns zijn verzonden. Meer en meer begint men tegenzin in de Noordzeevisscherij te krijgen, omdat men hier met vele gevaren heeft te kampen en de winst sedert langen tijd niet ruim is. Eenige schuiten zijn dan ook reeds met bestemming naar elders verkocht, aan gezien men voor het Zuiderzeewerk liever kleinere schuiten gebruikt. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de Vereeniging „Nut en Genoegen" a. s. Dinsdag hare eerste Vergadering houden. De heer W. R. van Douwen van den Hoorn, die hier nog geheel onbekend is, doch elders meermalen optrad, zal eene lezing houden, terwijl de heer Chr. Niessink van Oudeschild verder voorstellingen m9t lichtbeelden zal geven. Volgens het reglement der Vereeniging kunnen in deze vergadering nog leden aan genomen worden en verder gedurende den winter niet meer. Toen Woensdagavond de bootwerker K. L., te Rotterdam, bezig was het geleitouw van den laadboom te verzetten aan boord van het stoomschip Arschonda, viel hij door het slingeren van dat touw van de commando brug op het dek. Hij kwam op het hoofd terecht, kreeg een schedelbreuk en bleef op de plaats dood. Nabij het station Castricum ligt op het strand een buitengewone visch, van pi. m. 45 voet lengte en pi. m. 25 voet diktef Van den kop is weinig te bespeuren, wel een soort sleurp met oogcn. Twee vinnen achteraan op het dier, onderaan bij den kop gestreept. Een werkman, die te Hallum werk zaamheden aan de telefoongeleiding verrichtte, is door een telefoondraad, dien hij doorknipte, gevaarlijk aan den hals verwondhevig bloedende viel hij van de ladder. Ondanks spoedig verleende geneeskundige hulp is hij binnen weinige minuten overleden. De ongelukkige laat een weduwe met 5 kleine kinderen na. r— Dinsdagmiddag 1.1. brak aan de stoom- rijstpellerij „De Unie", van de firma Wessanen j Laan te Wormerveer, eene werkstaking jL uit onder de arbeiders. Naar men verneemt zijn er 43 stakers. Hun oisch, een 12-urigen werkdag in plaats van 14 uur, is door de firma ingewilligd, mits 6 arbeiders zouden worden ontslagen. Hiermede namen de werklieden geen genoegen. Alles in rustig. Dezen zomer is de tram Haarlem Alkmaar herhaaldelijk te laat geweest. De directeur is nu gedagvaard voor het kanton gerecht te Alkmaar wegens 25 overtredingen dienaangaande. Te Venloo kregen 2 broers zulk een hevigen twist, dat de een den ander met een bijl de hersenen insloeg. De ongelukkige was terstond een lijk. De dader is gearresteerd. Te Velzen is een jongedame benoemd tot klerk ter secretarie. De zee dringt meer landwaarts! Van Ter Heijde tot Scheveningen is het strand als bezaaid met kurken, touwwerk en kleine tonnetjes van de vleet, terwijl tusschen de kribben der Delfiandsche Hoofden veel stukken van netten zitten vastgewerkt. Alles een teeken, dat er met denjongsten storm in de Noordzee heel wat visch want is teloor gegaan. Dat het strand weer is afgeslagen, blijkt uit de veenbeddingen, welke nu, vooral dicht bij Loosduinen in menigte zijn blootgelegd. Dat veen is ontstaan aan de landzijde dei- duinen, in de z. g. „duinpannen". Een nieuw bewijs alzoo, dat onze duinen zich aanmerke- lyk verder landwaarts in verplaatst hebben, Men leest in het „Hbld. Uit het politierapport blijkt dagelijks de ijver, door de politie te Amsterdam aan den dag gelegd om overtredingen der Arbeiderswet te constateeren. Inzonderheid op de ateliers der dames-kleedermaaksters valt nog heel wat ongerechtigheid in dat opzicht voor. Naar men mededeelt wordt door sommigen een middel toegepast, waardoor men buiten vervolging blijft en toch het werk gereed komt. Men geeft het eenvoudig den meisjes mee naar huis met de boodschapmorgen ochtend op tijd terug en het werk af. Zoo wist onze zegsman dat een dezer werksters tot 's nachts twee urn- bezig was geweest aan haar taak. Op die wjjze worden de wettelijke voor schriften waardeloos, daar de meisjes, verlokt door het hoogere loon, dat zij ontvangen, geen bezwaar maken, en bovendien niet gaarne de kans loopen op grond eener weigering ontslagen te worden. Zaterdag jl. hadden te Leeuwarden een jongman en eene jongedochter den gang naar het stadhuis gedaan, om zich te laten trouwen. Onderweg kregen zij twist. Nog loopen zij met hun beiden tot aan de deur, en dan geeft hij haar een afscheidsklap, gevolgd door een bulderend„Ga nou maar trouwen. ikhet." Daarmee liet hij de bruid staan, die nu „onverrichterzake" huiswaarts moest keeren. Vooruitgang Dat de armoede in de Friesche gemeente Barradeel afneemt, bewijzen de volgende cijfers. In 1S99 bedroegen de kosten van 't armwezen f 16.000, terwijl op de begrooting over 1901 daarvoor f 11,000 is uitgetrokken. De hoofdelijke omslag daalt van f 24.000 tot f 20.000. Boerenscherpschutters zijn op een paar mijlen van Johannesburg aan het werk geweest en hebben den Engelschen „verdere verliezen" toegebracht. In een der kolenmijnen te Bochum heeft Zaterdag een gasontploffing plaats gehad, bij welke gelegenheid twee arbeiders werden gedood. De magistraat van Berlijn heeft besloten tot de uittrekking van een crediet van één millioen mark ter voorziening in den nood aan goedkoope en gezonde woningen, ten dienste van onbemiddelden en zonder huis vesting zijnden. Het voorstel zal den gemeen teraad ter goedkeuring worden voorgelegd. Drie kinderen, die Zaterdag j. 1. te Saarn bij Mülheim in een zandkuil speelden, werden daarin plotseling bedolven door naar beneden stortend zand. Een jongetje van vijf jaren kon men nog levend te voorschijn halen; de twee anderen waren gestikt. De hoofdprijs van de loterij der Parijsche tentoonstelling (500,000 frs.) is gewonnen door een kruidenier van Chartres. Nummer 2530, 15e serie was het eenige tentoonstellingslot dat de gelukkige bezathij kocht het in de stad zijner inwoning, nadat het juist was geweigerd door eón stadgenoot die geen nummer met een mil er in wilde. Een maand geleden kostte te Johannes burg een citroen 25 50 ets., een doosje luci fers 75 ets., een klosje garen fl.25, middel matig vleesch f2 f3 per K. G., varkensvleesch f 4 a f 4.50 perK. G., aardappelen f 65 per H.L., voor een melkkoe, die vroeger f480 kostte, betaalt men nu f 1200. In het paviljoen der Zuid-Afrikaansche Republiek op het terrein der wereldtentoon stelling stiet Zondagavond een jonge Engelsche lady voor de buste van Krug9r hartstochte lijke scheldwoorden uit. Het publiek greep haar aan en rukte haar de kleeren van het lijf. Politieagenten konden haar slechts met moeite tegen verdere mishandelingen beschermen. Er heerscht sedert eenige maanden te Luik gebrek aan water. De bewoners kunnen slechts gedurende een zeker uur per dag zich van water voorzien en bij een onlangs uitge broken brand gaven de buizen der waterleiding zelfs geen kruk genoeg, om den straal tot de eerste verdieping te brengen. Men zoekt reeds sedert 6 maanden naar de oorzaak van dit zonderlinge feit en kan het niet vinden. Waarschijnlijk raken de bronnen uitgeput en zal men andere moeten zoeken. Een lid van den gemeenteraad heeft voor gesteld de waterverschalfing aan de fabrieken op te heffen, daar de gezondheid der inwoners vóór de nijverheid dient te gaan. In de laatste dagen heeft het niet alleen in ons land, maar ook in Engeland en Frank rijk hevig gestormd. Het hardst heeft het echter wel gewaaid in Noord-Engeland. Tus schen New-Castle en South Shields werd het spoorwegverkeer gestremd, voornamelijk door hevige wolkbreuken. De wegen stonden onder water en de bewoners van South-Shields moesten hun toevlucht nemen tot booten om in het westelijk gedeelte van de stad te komen. In Blyth, Northumberland, stond het water zoo hoog dat een meisje, lijdende aan typhus, gewoon op haar bed in de kamer ronddreef. De treinen van Londen, die naar het Noorden gingen, moesten een grooten omweg maken. Op verscheidene plaatsen op het platte land hebben zich meren gevormd. Op de kust strandden twee of drie kleine vaartuigen, maar menschenlevens zjjn niet te betreuren. Een liefhebbend vader. Niet lang geleden schaakte een jongmensch uit de Amerikaansche stad Pineville de zestienjarige dochter van den landbouwer John Moat. De beide geliefden hadden slechts één paard, waarop zij beiden plaats namen, wat niet belette, dat zij een vrij aanzienlijken voor- sprong kregen op den vader en de twee broeders van de jonge schoone, welke zoo spoedig mogelijk na de ontdekking der ont voering op weg togen. Ten slotte werden ze toch ingehaald door hun vervolgers. Nu zou men denken, dat de vertoornde vader blij zou geweest zijn, dat hij zijn dochter weer had teruggekregen, en desnoods den romantischen minnaar een ferme afstraffing had toegediend. Amerikaansche vaders lijden echter niet aan teergevoeligheid. Zoo gauw de vervolgers de verliefden in de gaten kregen, losten ze hun karabijnen op het tweetal en schoten beiden, kort en zakelijk, dood. gehouden den 30en October jl. Voorz. de Edelochtb. Heer Veenhoven. Tegenwoordig de H.H. H. Meyer, J. J. Zeyle- niaker, A. Molenaar, H. M. Hylkema, D. Visser en C. Visser. Afwezig de heer K. R. Visser. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige voorgelezen en goedgekeurd. Daarna is aan de orde de benoeming eener onderwijzeres. Op de voordracht komen voor de dames H. C. Poppink te Haarlem, J. Terpstra te Midsland (Tersch.) en N. Veeman te Leeuwarden. Worden uitgebracht drie stemmen op Mej. Poppink en drie op Mej uffr. Terpstra. Bij loting wordt nu no. 1 der voordracht gekozen. Rondvraag en sluiting. Leiden, 2 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 253; 38 Stieren f 61 a f 310Veulens 2 stuks f 95 a f 125! 357 kalfkoeien f 103 a f 232 Melkkoeien f 103 a f232 289 Varekoeien f 87 a f 218 616 Vette koeien f 118 a f 253; 49 Vette kalveren f 35 a f 136.16 Magere kalveren f 10,a f 18.293 Graskalveren f 21 a f 67; 697 Vette schapen f 15 a f 30.375 schapen (weide) f 10 a f 22.Paarden af 156 Magere Varkens fl4a f32.— Vette Varkens a ct. 376 Biggen f3. a f 13. Lammeren a RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October 1900 Ingelegd f 8753,58' Terugbetaald - 12714.66. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2201. Zondag 4 Nov.. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Den Hoorn. Geen dienst. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 3 uur ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. Leffefl GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 27 Oct. tot 2 Nov. 1900. ONDERTROUWD: Johan Pieter Dros (Oos terend) en Theodora Catharina Bremer (Amsterdam). Leendert Kikkert (Eierland) en Wilhelmina Sohellinger (Oudeschild). GETROUWDJan Zegel (Velsen) en Pietertje Verhoeve (Ongeren). Arie Doorn en Jantje List (Koogerveld). GEBOREN: Geene. OVERLEDENJurjen August Wesstra, 34 jaren, gehuwd met Neeltje Bongaardt (den Burg). Y Geborex NEELTJE WILHELMINA doohter van G. W. KEIJSER en H. KEIJSER—De Vix. Oudshoom bij Alfen, 80 October 1900. (Avondmaal).

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2