N°. 1376. Donderdag 15 NovemberA0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag-avond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürg op Texel TEXEL, 14 November 1900. Was de aanvoer ter gewone weekmarkt de vorige week alhier van uiterst weinig beteekenis, zeker wel grootendeels^ zoo niet geheel het gevolg van de gelijktijdig te Alkmaar gehouden wordende groote najaarsmarkt, gister was die van meer beteekenis. De laatste markt van 't jaar kenmerkt zich dan ook gewoonlijk door goeden aanvoer en de laatste zal het ook nu wel weer geweest zijn, want van de gelegenheid die 1 maal 's maands gedurende den wintertijd wordt geboden om nog ter markt aan te voeren, zal ook dit jaar zeker evenmin als vorige jaren gebruik worden gemaakt. Aangevoerd waren 22koeien, 4 paarden, 7 graskalveren, 3 schapen en 84 biggen. Handel matig. De prijzen die konden worden besomd, waren voor koeien f 63 A f 146, paarden f80 a f 110, graskalveren f 32 a f 35, schapen f 15 a f 16, biggen f 6 a f 8.50. Op deze laatste weekmarkt was bovendien uitgestald een partij plantsoen van Texel's bodem, bestaande in vruchtboomen van alle gewenschte vormen, groenblijvende planten, heesters, conifeeren, enz. uit de eenige alhier bestaande boomkweekerij, die uitmuntten door goede qualiteit en geschikte prijzen, zoodat wij onzen lezers deze dan ook gerust durven aanbevelen. Op de voordracht voor hoofd der O- school te Broek op Langedijk komt o. a. voor de heer K. v. 't Veer, hoofd der school te Midden-Eierland. Met den prachtvollen sciopticon van den Heer Niessink, waarmede reeds op verschil lende plaatsen, ook in deze gemeente, voor stellingen werden gegeven, zal ook voor de ingezetenen van den Burg en omstreken eene voorstelling plaats vinden, en wel op a.s. Zondag 18 Nov., in het hötel „Texel" van den Heer Flens. De vertoonde lichtbeelden moeten zeer fraai zijn en de verscheidenheid is groot. De lichtontwikkeling in den toestel geschiedt door middel yan acyteleengas. Zondag heeft eerst eene kindervoorstelling plaats en daarna eene vertooning voor oudere personen, alles tegen een zeer laag entrée. Naar wij vernemen is aan de voorstelling van a.s. Zondag tevens een weldadig doel verbonden. Die iets goeds wil zien en iets goeds wil doen, vindt daartoe de gelegenheid door a.s. Zondagavond in 't hötel „Texel" niet op 't apèl te ontbreken. Oosterend, 12 November. De doordeafd. Helder van de S. D. A. P. belegde vergadering op Zaterdag jl. was middelmatig bezocht te noemen. Bij de opening door den Heer Verstege, die de aanwezigen welkom heette, werd gesproken van een slechte opkomst de Heer Hugenholtz van Haarlem, die daarna optrad, gaf zijne tevredenheid te kennen over de opkomst en noemde deze zeer voldoende. Na op dezelfde wijze, als zulks te den Burg geschiedde, zich over de insinuatie van „Extra Tijding" te hebben uitgelaten en mede gedeeld te hebben, waarom hij het predikambt had vaarwel gezegd, behandelde de zeer begaafde spreker zijn eigenlijk onderwerp: „Christendom en Socialisme". Na betoogd te hebben, dat het lot der arbeiders in de eerste plaats moet verbeterd worden, omdat de stoffelijke belangen een machtige factor zijn voor de bevordering van hooger geestelijk levendat eerst de grond moet bewerkt worden, wil men goeden wasdom zien, en dat door de verbetering van den maatschappelijken welstand inderdaad en niet in naam godsdienst kan ontstaan, werd in het breede ontwikkeld de godsdienst, door Jezus in de wereld gebracht en met warmte gewezen op het broederlijk samen leven door den Christus bedoeld. Het denk beeld, dat Jezus do eerste socialist was, waarmede andere sprekers meermalen voor den dag waren gekomen, werd door spreker verworpendoch het streven van Jezus werd echt revolutionair genoemd, terwijl in dat streven christendom en socialisme samen kwamen. Verder werd gewezen op den voortgang van het socialisme, op de sterke aanwinst inzonderheid in Duitschland, Denemarken en België, terwijl als reden voor den zwakken groei in ons land werd genoemd het gemis aan groot-industrie en de zoo groote en jammerlijke verdeeldheid op godsdienstig ge bied, waardoor haat gekweekt en het goede tegengehouden wordt. Doch ook in ons land was vooruitgang te bespeuren. Als voor beelden werden genoemd de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer, te Veendamhet exploiteeren van tram, waterleiding en gas fabrieken door de stad Amsterdam en de postdienst door den Staat. Vooral uit de twee laatste voorbeelden werd aangetoond, dat dit stukjes socialisme zijn, omdat hierbij de baten niet vloeien in de zakken van de bezitters, maar omdat het hier geldtdoor de gemeenschap voor de gemeenschap. Met tal van voorbeelden werd verder in het licht gesteld hoe men tegelijkertijd kan zijn een godsdienstig mensch en een socialis tisch mensch, zoodat volgens spreker Chris tendom en Socialisme uitstekend kunnen samengaan. Het is dan ook niet geoorloofd te meenen, dat men, als men socialist wil worden, den godsdienst vaarwel moet zeggen. Het streven van de socialisten is, de arbeiders te organiseeren tot eene groote vereeniging, onverschillig welke religie ze belijden, om zoo de klassenstrijd te strijden tegen het kapitalisme. Is die strijd eenmaal volstreden, dan zal er liefde heerschen en geen haat meerdoch zoolang zal er strijd zijn. Geen strijd evenwel met het wapen in de vuist, maar langs den weg der geleidelijke vooruit gang. Hierbij werd gewezen op de roode vaan als heilig teeken, dat wijst op het ver goten bloed der voorgangers en op een hoogere Macht, die verbetering wil. Bij de vraag naar debat, werden door een tweetal aanwezigen een paar yragen gedaan, waarop de Heer Hugenholtz het antwoord trachtte te geven. Hierna sloot de Heer Verstege de vergade ring, die bijna drie uren geduurd heeft. Tot Directeur van de zangvereeniging „De Lofstem" is benoemd de heer Schooneveld, Hoofd der bijzondere school, alhier. Den Hoobn, 11 November. Herbenoemd als kerkvoogd der N. H. gemeente alhier de heer W. Boon Az. en gekozen tot notabel de heer M. Bruin Az., in plaats van den heer P. Kok Pz., die als zoodanig moest aftreden. Koog, 12 Nov. Dezer dagen werden alhier op het strand gevonden twee soorten noten, nl. de algemeen bekende hazelnoten en een soort, die den vorm hebben van eikels, doch overigens overeenkomen, ook wat den smaak betreft, met de gewone walnoten. De Cocksdorp, 12 Nov. De peilingen langs het strand tusschen den vuurtoren en het Horntje zijn thans gestaakt. Sedert April jl. is de kust daar ongeveer 80 M. afgenomen. De sterke ebbe, welke van het Vogelenzwin recht op het strand toeloopt, doet duinen en strand zoo afnemen: Tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer H. v. d. Flier, candidaat te 's-Hertogenbosch. Oudeschild, 12 Nov. Een uur achtereen luidde 's morgens de kerkklok, een vlag wapperde van den toren en vele gemeente leden hadden eveneens de driekleur uitge stoken. De hervormde gemeente vierde een gedenk dag, een heugelijk feit. Tweehonderdvijftig jaren was het geleden, sedert in het kerkgebouw alhier voor de eerste maal het evangelie werd verkondigd. Des avonds werd dit feit op plechtige wijze in het bedehuis herdacht. Vroolijk glansden de lichtjes en vriendelijk zag er de eenvoudige versiering in het nette kerkgebouw uit. Bezielend was de feestrede, waarin van den kansel zooveel goeds uit lang vervlogen dagen werd herdacht. De vrome liederen, door het zangkoor van de afd. v/d. Ned Protestantenbond nu en dan aangeheven, verhoogden de feestelijke stem ming. Alles spoorde tot dankbaarheid voor vele zegeningen in den loop der tijden genoten. Geen wonder dat de talrijke schare, die het kerkgebouw had bezocht om van dit alles getuige te zijn, wèlvoldaan huiswaarts keerde. Lang zal de herinnering aan den plechtigen dankdag blijven voortleven. Moge er veel goeds van uitgaan 13 Nov. Gisteren geraakte een hit (ket) in de haven te water. Het beest gaf blijken ook in 't natte element niet verlegen te zijn, want 't zwom aanstonds dwars over de havenkom. Toen naderde men met een bootje, nam het paardje op sleep touw, boegseerde het naar de helling en gaf 't daar gelegenheid zelf weer omhoog te kuieren, wat het dan ook zonder dralen deed. Blijkbaar had de hit geen letsel bekomen. Door 23 winkeliers in de damesconfectiën en manufacturen te Amsterdam is een over eenkomst aangegaan met het doel tegen te gaan de in hun bedrijf zoo veelvuldig en op slecht gekozen tijden voorkomendeopruimingen en uitverkoopen, zeer ten nadeele van hun vak en hoogst schadelijk voor de flnancieele resultaten. Ten einde aan deze overeenkomst meer klem bij te zetten, hebben de contractanten bepaald, dat bij overtreding van eenige in de door hen gemaakte overeenkomst voor komende bepaling een zeer hooge geldboete zal kunnen worden opgelegd, welke boete zal worden afgedragen aan het Genootschap Liefdadigheid naar Vermogen of tyj even- tueele opheffing van het Genootschap worden gestort in de kas der algemeene armen der stad Amsterdam. Op 1 Januari 1900 waren or in hot geheel in Nederland gevestigd 2292 genees kundigen. En op dat tijdstip studeerden aan de vier Ned. universiteiten 1287 studen ten in de geneeskunde. Vooreerst dus geen gebrek aan dokters 1 In het Limburgsche dorp Hulsberg ge raakte oen werkman, die in een kiezelkuil aan den arbeid was, onder een afschuivende massa kiezel; ofschoon er spoedig hulp kwam opdagen, werd de man er levenloos onder uit gehaald. Gedroogde aardappelen en groenten 1 Naar aanleiding van den gunstigen uitslag, verkregen met een proefneming op zee met gedroogde aardappelen en groenten aan boord der oorlogsschepen, zal tot de invoering daar van worden overgegaan, in plaats van thans jn gebruik zijnde gekookte levensmiddelen. Uit het „Haagsch allerlei" van de „Tel." Er is een secte Vrijdagisten in wording. Naast de Maandaghouders en Sabathisten hopen ze geen slecht figuur te maken. Wan neer dan Woensdagsmannen, Dinsdagonen en Donderdaggers zich vormen tot een gemeen schap met gemoedsbeginselen, krflgt de minis ter van oorlog 't druk met vrijstelling te verleenen. Hadde ik een jongeling in den dienstbaren leeftyd, die er liefst van verschoond zou blijven in vredestijd zijn land te dienen, advies te geven, dan zoude ik hem raden by alle sekten zich aan te sluiten; de geheele week ia dan gered. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1