N°. 1377. Zondag 18 November. A0. 1900- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 17 November 1900. Voor de verkiezing van 2 hoofd-ingelanden voor het bestuur van het waterschap „de 30 gem. polders op Texel", Donderdag gehouden, waren totaal ingeleverd 244 biljetten. Vol strekte meerderheid alzoo 123 stemmen. Uitgebracht werden op de heerenH. J. Keijser 205, J. S. Dijt 134, J. N. Kikkert 83, S. P. Zijm 17, S. Keijser Cz. 8, P. J. Roeper 6 en op verschillende andere personen 3, 2 of 1 stem Gekozen zijn alzoo de heeren H. J. Keijser en J. 3. Dijt. Het moge misschien enkelen minder aangenaam aandoen te worden herinnerd aan de verplichting „den keizer te geven wat des keizers is", doch ongetwijfeld zal men het toch beter vinden daaraan gratis te worden herinnerd, dan op min of meer kostbare wijze daarop te worden gewezen. Wij meenen er daarom op te moeten wijzen, dat op 1 Dec. moesten zijn betaald geheel de grondlasten en personeele belasting over het loopende jaar, terwijl op dien datum de helft dei- bedrijfsbelasting moet zijn voldaan. Van 14 tot en met 16 Nov. zijn van hier uitgevoerd 59 lammeren, 4 schapen, 3 koeien, 8 varkens en 3 paarden. Den Hoorn, 15 November. Hedenavond hield de vereeniging „Unitas" hare gewone jaarlijksche vergadering. Nadat door den heer G. Duinker, directeur der vereeniging, alle aanwezigen waren veiwelkomd, kreeg men de notulen der vorige vergadering te hooren. Toen die zonder aanmerking waren goedgekeurd, kwam de beurt aan den penning meester. Uit diens verslag nu bleek, dat de uitgaven over het verloopen jaar waren als volgt Bestuursvergaderingen f 8.50 Groote algemeene vergadering - 7.10 Kamerhuur2.00 Bodeloon W. Jonker en G. Krul - 8.50 Gift voor de Boeren- 25.— Schrijfbehoeften- 0.47' Advertentiekosten- 0.96 Twee uitkeeringen-100.— Te zamen f 152.53' De ontvangsten over het verloopen jaar zijn aan Contributief 236.22' Rente- 191.49 Te zamen f 4:7,71' Het fonds beschikt op heden over een bedrag van f 4468,66, voorwaar geen kleinig heid. Als men nu nagaat, dat er maar vier maanden van een geheel jaar wordt gecon tribueerd, ziet men hieruit, dat toch met veel kleintjes veel gedaan kan worden. Een woord van dank aan het bestuur is dan ook zeker niet misplaatst voor de moeielijke taak, welke zoo goed is verricht. Nadat rekening en verantwoording waren gedaan, had er stemming plaats voor een commissaris in plaats van den heer D. Lap Bz die drie achtereenvolgende jaren als zoodanig had gefungeerd en nu volgens rooster moest aftreden, terwijl hij volgens reglement niet herkiesbaar was. Waren de stemmen eerst verdeeld over verschillende personen, btf een volgende stemming was nog te beslissen tusschen de heeren M. Bruin en K. Kuijper, waarvan eerstgenoemde 22 en de ander 38 stemmen verkreeg, zoodat was gekozen de heer K. Kuijper. De Cocksdorp, 16 Nov. Dit jaar is in Eierland en wel op het land, behoorende bij de hofstede „Padang", vlas verbouwd en met gunstige uitkomsten. De eigenaar heeft het zoo naar den vasten wal gezonden om het te laten bewerken. 30 a 40 jaren geleden werd dit product in Eierland veelvuldig aangetroffen, Oudeschild, 16 Nov. De feestviering ter herdenking van het 40jarig bestaan der ver eeniging „Neptunus" alhier, welke op 21 Nov. a.s. zou plaats hebben, is nu voorloopig uit gesteld tot een nader te bepalen tijdstip. De Noordzeevisschers konden ook in deze week niet werkzaam zijn. In de vorige week kwamen zij evenmin in zee en ver dienden nu reeds in drie weken zoo goed als niets. Ook het garnalenvisschen laat zich nog weinig voordeelig aanzien de vangst blijft gering en de kwaliteit klein. In Engeland bracht de waar zoo weinig op dat de visscher slechts 20 ct. per mand kon overhouden. Alles schijnt er op te wijzen dat het visschers- bedrijf, vóór 1890 zoo winstgevend, langzamer hand met geheelen ondergang wordt bedreigd. De kindermoord te Tilburg. Een hoogleeraar van de Utrechtsche hooge- school zal op het parket te Breda een schei kundig en microscopisch onderzoek instellen naar de herkomst van een roode vlek, die op de mouw van den schilder Mutsaers is gevonden. Men acht het mogelijk dat dit een bloedvlek is. Dr. A. Bijnen Jr. staat den professor bij in het onderzoek. Jammer, dat dit onderzoek niet voel vroeger is ingesteld. Een maatregel ter bevordering van den ooftbouw, voor zooveel de appel- en pere- boomen betreft, is door den rijkstuinbouw- leeraar voor Friesland 6n Groningen genomen. Hij bestaat in het toezenden van plakkaten, ter fine van ophanging in scholen en herbergen, waarop zoo beknopt en duidelijk mogelijk vervat zijn de regelen voor het poten van kroonboomen van appels en peren, die zeer doelmatig zijn en krachtig moeten mede werken tot bevordering van de ooftteelt, wanneer ze worden opgevolgd. Te Benschop is een jongeling met zijn tante, een zuster van zijn mseder, in onder trouw opgenomen. Zijn broers en zusters worden nu tevens zijn neefs en nichten en zijn bloedeigen vader en moeder zal hij zwager en schoonzuster kunnen noemen. Onder Rozendaal is in de Zuidnederl. Stoomtram hevig gevochten, waarbij het mes is getrokken. Toen een der vechtenden er mede wilde steken, sprong de bedreigde door de ramen van het tramrijtuig naar buiten, en kwam in een sloot terecht, waarin hij is verdronken. Lijkverbranding! Door sommige leden der Tweede Kamer werd in de afdeelingen opnieuw aangedrongen op spoedige wijziging der begrafeniswet, in dien zin dat lijkverbranding in de plaats zal mogen treden van begraven. Door de politie te Rotterdam werd aan de houders van inrichtingen tot verbruik van eet- en drinkwaren verboden het in werking brengen van den gramophoon, als zijnde in strijd met art. 48 der vorordening, het maken of doen maken van muziek. Een houder die van dat verbod geen nota nam, werd bekeurd en had zich voor het kantongerecht te ver antwoorden. De ambtenaar van het O- was van meening dat de gramophoon een werktuig is dat spreekt, zingt en lachtdat dus van het maken van muziek b. v. als met harmonica's, draaiorgels, enz. geen sprake kan zijp, art. 48 dus niet van toepassing is, en requireerde tot vrijspraak. -- Te Lepelstraat (N.-B j ging Woensdag een jongmensch van 19 jaar, zekere Hermans, een weddenschap aan om achter elkander drie bierglazen met jenever uit te drinken. Hij volbracht het heldenstuk, maar zakte daarna in elkander en was na eenige oogen- blikken een lijk. Te Sint Pankras (bij Alkmaar) werden Zondagmorgen tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk eenige toehoorders soodanig ongesteld, dat zij de kerk moesten verlaten. Bij het uitgaan van den dienst gevoelden een aantal anderen zich eveneens onwel; twee vielen bewusteloos op de straat neer, en bijna allen, oud en jong, leden den geheelen dag zwaren hoofdpijn. Bij onderzoek is gebleken, dat dit alles een gevolg was van de groote hoeveelheid kolendamp, welke opsteeg uit de vele stoven met vuur. Indien de godsdienstoefening een kwartier langer geduurd had, zou het zeer waarschijnlijk erger zijn afgeloopen. Te Wormerveer heeft een vrouw, die sinds eenigen tijd in een toestand van zenuw overspanning verkeerde, in een onbewaakt oogenblik zich met petroleum overgoten en zich in brand gestoken. Ofschoon men op haar gegil dadelijk toeschoot en de vlam bluschte, is zij toch twee dagen later aan de gevolgen harer brandwonden overleden. Te Godesberg heeft een inwoner voor de tweede maal de zilveren bruiloft gevierd. Met zijn eerste vrouw was hij 37 jaren ge huwd geweest, en eenige dagen geleden was het 25 jaar geleden sedert hij - toen 63 jaar oud hertrouwde. Door enkele leden der Tweede Kamer werd in de afdeelingen geklaagd over de lang durige vacantiën, althans op sommige hoogere burgerscholen, waar de jaarlijksche vacantie- tijd niet minder dan 18 weken bedraagt. Donderdagmorgen zijn te Amsterdam een aantal dokwerkers in staking gegaan, met het doel de zoogenaamde vaste mannen van het Blauwhoedenveem uit hun positie te verbrijven. Het bestuur der Dok- en Veemarbeiders is in onderhandeling getreden met den directeur van dat Veem, den heer Van Haren Noman. In de Friesche gemeente Franekeradeel hebben een paar oppassende oudjes een var kenshok tot woning. De man sukkelt sedert langen tijd en de vrouw beijvert zich om in hun beider onderhoud te voorzien. Een paar dagen geleden kreeg de molenaar P. V. te Klootstertille een zweertje aan den neushjj krabde het open, met het gevolg dat er bloedvergiftiging ontstond. Geneeskundige hulp kon niet meer baten, binnen enkele dagen was de jonge, krachtige man overleden. Zij was trotsch op haar dunne middel en zeide, dat niemand der aanwezigen kon aangeven, hoe gering de omvang was. Dat kan ik precies, zei een heer, en hij deed het. Dat moet je zuster je verteld hebben 1 riep zij uit. Niet waar! antwoordde hjj. Dan heb je het geraden, zei zjj. Ik heb het niet geraden, luidde het antwoord, maar ik weet toevallig juist de lengte van mijn arm. Daarop werd met één uitzondering gelachen. Die ééne bloosde. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts.- Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemonnaie en een roskam met z.g. schuier. BE— I II B—HB8WimHEg—gSaMEaaIMII

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1