Buitenland. Marktberichten. Boekhandel Parkstraat. Pre dikbeur ten. ADVERTENTIËN. Prenteboeken Leesboeken met platen, Oosterënd, 17 Nov. Hedenavond zal in „Het Wapen van Texel" eene vergadering gehouden worden van de afdeeling „Oosterend" van de Nederlandsche Visscherij-vereeniging. O. m. zal aan de orde gesteld worden eene bespreking omtrent verzending naar en ver koop in Engeland van gezouten garnalen Voor het houden eener vergadering was de heer J. Zwier Visser, Directeur der Vereeni- ging, reeds den vorigen Zaterdag naar hier gekomen, doch het bericht hieromtrent was telaat ontvangen. Meermalen is het na 1 Nov. gebeurd, dat brieven en couranten over den Burg naar hier kwamen en dus eerst des avonds in plaats van des morgens werden bezorgd. 't Kwam overigens verleden week goed te stade, omdat de heer Hugenholtz alstoen hier eene lezing hield. Bijna alle visschers zijn ook in de af- geloopen week aan den wal gebleven. Wel was het op enkele dagen goed weder, doch de barometerstanden waren laag, waarom men niet durfde vertrekken. Was er nu kort bij de kust maar wat te verdienen, dan zou men eerder van wal gaan, doch met een lagen barometer durft men niet ver van huis gaan. De vrouw van den arbeider Wilbrik te Veendam liet haar 2 jarig jongetje alleen in de kamer om werk buitenshuis te doen, met het gevolg dat het in aanraking kwam met de kachel en in brand geraakte. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp aanwezig was, is het Dinsdag na hevig lijden bezweken. Men schrijft uit Sas van Gent Naar men ons verzekert, zal de arsenicum- en goudfabriek Hispano-Beige alhier voor goed gesloten worden. Men is reeds bezig de ovens te dooven. Deze fabriek stelde zich ten doel ujt erts, afkomstig uit Spanje, arsenicum en goud te trekken. Het eerste slaagde volkomen, doch 't laatste mislukte. Wel kon men langs scheikundigen weg aantoonen, dat het erts goud bevatte, doch de wijze om dit goud te verkrijgen was veel te kostbaar, zoodat de winst te gering was. De fabriek werkt nog geen jaar. In een tapperij te Halsteren (N. B.), is een werkman bij het drinken van zijn 18den borrel doodgebleven. Nabij Steenwijk is dezer dagen het zesjarig zoontje van D. de W., in de Kallen- koter allée, dat van school naar huis ging, even buiten de Oosterpoort door eenige voor bijkomende kermisreizigers opgepakt en in hun kermiswagen gestopt. Gelukkig werd dit gezien door een paar personen, die de maréchaussées gingen waar schuwen, en dezen wisten het knaapje, dat vreeselijk schreide, spoedig te bevrijden, zoo dat eene ontvoering werd voorkomen. Donderdagmorgen is te Bokstel een goederentrein op een personentrein geloopen; le lijn was geheel versperd. De schade is grootde treinen uit de richting Yenloo on- lervonden groote vertraging Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Het „Neue Wiener Tageblattheeft het volgende telegram uit Brusel ontvangen: „Dr. Leyds heeft nu eene difinitieve schik king getroffen met de Regeeringen van Frankrijk, België en Nederland ten aanzien van de ontvangst van den heer Kruger. Hij heeft een nota aan hen gericht, behelzende dat de President niet reist als hoofd van een Staat, maar als particulier. Lij maakt daar om enkel aanspraken op de eerbewijzen, die aan zulke personages worden bewezen als zij incognito reizen. De heer Kruger is er in geslaagd een gedeelte van den Transvaalsche staatsschat, tien millioen (waarschijnlijk frs.) ia goud bedragende, te redden. Volgens een verklaring van dr. Leyds schijnt het zeker, d it de heer Kruger na zijn aankomst in Eu- r >pa zal beginnen met openbaarmaking van stukken, die licht werpen op de oorzaken van den oorlog in Z.-Afrika." Toen de Keizer met den Erfprins van Heiningen gistermiddag in oen open equipage van het station naar de kurassierskazerne te Breslau reed, wierp een blijkbaar krankzin nige vrouw uit het publiek een korte bijl naar het keizerlijk rijtuig. Pe bijl viel achter het rijtuig op den grond. Niemand werd gekwetst. De vrouw werd dadelijk in arrest genomen. Een bloedig gevecht heeft Zaterdagavond tr Lennick Saint Quentin, onder Brussel plaats gehad. Eenige politie agenten hoorden het schieten van stroopers en gingen ze na, doch in plaats van de vlucht te nemen, stel den ze zich te weer en schoten op de agen ten. Toen drie van dezen gewond waren, gaven ze de achtervolging op. De gendarmes hadden de daders spoedig gevonden. Van de de stroopers waren vier gewond, waarvan twee doodelijk, doch geen hunner wilde een wooid loslaten. Er zijn talrijke aanhoudingen in het dorp gedaan. De Engelsche Regeering heeft bij een firma te Birmingham 150.000 penningen be steld, die bestemd zijn voor de soldaten, die in Z.-Afrika hebben gevochten. Zij zijn van zilveraan den eenen kant dragen zij een beeltenis van de Koningin, aan de keerzijde een vrouwefiguur, die den vrede voorstelt, een lauwerkrans uitreikende aan de Engel sche troepen in den linkerhoek ziet men de pantserschepen. In het geheel zullen er ruim 250.000 noodig zijn. Besteedde men dezelfde kosten om de Boeren een penning te vereeren, dan zouden deze een gouden kunnen krijgen. Het aantal hunner strijders bedroeg slechts 40.000. Ziedaar het onderscheid tusschen Boer en Brit in edel metaal uitgedrukt Een gewonde Boer, te Lebombo gevan gengenomen zoo seint men uit Lorenqo- Marquez zeide, vóór hij stierf, dat de Boe ren die nu nog te velde stonden, den eed hadden gezworen „Onafhankelijkheid of de dood Zij dragen een onderscheidingsteeken waarop men een doodshoofd met twee been deren ziet. De Boeren hebben Zaterdag een konvooi van 12 wagens buitgemaakt en naar Ficksburg gebracht. Zij gebruikten een windmolen in de buurt om het buitgemaakte graan te malen. Volgens brieven, pas uit Durban aan gekomen, hebben de Boeren den lOden Oct. in Natal een trein met tusschen de 100.000 en 150 000 pond sterling vermeesterd. De censuur verbood er melding van te maken. In de Plutoschacht van de kolenmijn bij Wiesa in Bohemen, hebben begin dezer week twee hevige ontploffingen plaats gehad tengevolge van het ontbranden van mijngas. 13 personen werden gedood9 werden ernstig, 10 licht gewond. Volgens een telegram uit Pretoria heb ben de Boeren Zaterdag een nieuw plan voor den veldtocht opgemaakt. Elk commando is belast met de verdediging van zijn eigen district en is 300 6o0 man sterk. Som mige commandanten toonen zicli zeer streng tegenover de burgers, die in onderwerping zijn gekomen bij het Engelsche bestuur. Uit Marseille wordt gemeld dat Kruger de „Gelderland" in eene versierde roeiboot zal verlaten, die aan zal leggen aan de trap van de douane, De ontvangst in de open lucht zal zooveel mogelijk bekort worden; do eigenlijke redevoeringen komen eerst los aan het feestmaal. Mevrouw Eloff wil de eerste zijn om haar grootvader, als hij aan wal stapt, te begroeten. Het comité yan ontvangst heeft een lang telegram naar Port-Said gezonden om den President op de hoogte te stellen van het program van de ontvangst en den comman dant en de officieren van de „Gelderlaud" uit te noodigen, om aan te zitten aan het feestbanket. Ernstig gevaar De .Standard" vestigt er de aandacht op, dat het oeconomisch gevaar voor Z.-Afrika stellig niet het geringste is. Op tal van hoeven ligt plecht zegt het blad en die plecht is, hoogst onvoorzichtig niet zelden in Engelsche handen, tegen een interest van 12 pCt. en meer, gegeven. Vanzelf kan op tal dier hoeven den eersten tijd van rentebetaling en aflossing geen sprake zijn, en van die verarming zal de Rhodcs- kliek gebruik maken, om het land, waarop de plecht ligt, te eigenen. Dan staat, wie terugkomt, niet alleen van alles beroofd, maar ook zijn land is onder zijn voeten weggetrokken, en hij kan er niet meer bovenop komen. De tactiek der geldmannen is dan, dat de Boer of landlooper of knecht bij den Engel- schen eigenaar zal worden, en dat op die wijze, oeconomisch, het Tranvaalsche volk zal worden vernietigd. Er wordt nu over geheele streken niet ge zaaid er zal dus over geheele streken geen oogst zijn. Steeds klimmende verlegenheid, ook al komen de helden van St. Helena en Ceylon terug. Scliagen, 15 Nov. Aangevoerd: 6 paarden f 50 a f 120, 3 Stieren f 80 a f' 130; 150 Gelde- koeien f100 a f 160; 20 Kalikoeien f 150 a f 200; 165 Vaarzen i 70 a f130; 14 Nuchtere Kalveren f 8 af 21.; 720 Schapen f 13 a f 31.— Lammeren f af Bokken en Geiten f j— a f 30 Varkens f 10 af 14. 24 Vette Varkens 38 a 42 cent per kilo 42 Vette Koeien f 150 a f 225; 75 Biggen f 6. af 8 50Kipeieren, f 6.50 a f 7. Eenden a et. Boter per half k.g. f 0.60 a f 0.65. Leiden, 16 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 262; 2 Stieren f 56 a f 156 Veulens stuks f af' f 281 kalf koeien f 110 af 234 Melkkoeien f 110 a f234 203 Varekoeien f 87 a f 212 321 Vette koeien f 117 a f 262; 31 Vette kalveren f 36 a f 90.24 Magere kalveren f 8,— a f' 20.372 Graskalveren f 23 a f 75; 676 Vette schapen f 16 a f 27.—; 439 schapen (weide) f 11 af 22.Paarden af 123 Magere Varkens f'14a f30. Vette Varkens a ct. 398 Biggen f8. a f 13. Zondag 18 Nov.. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm, 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 3 uur ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorin, half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 10 tot 16 Nov. 1900. ONDERTROUWDJakob Kikkert en Krijntje Petronella Witte (den Burg). Jan Carst (Utrecht) en Marretje Boon (den Hoorn). GETROUWD: Johannes Zoetelief (Oosterend) en Alagonda Kikkert (den Burg). Johan Pieter Dros (Oosterend) en Theodora Catha- rina Bremer (Amsterdam). Leendert Kikkert (Eierland) en Wilhelmina Schellinger (Oude- schild). GEBORENMartjedochter van Jan Kooger en Trijntje Mets (Oudeschild). Pieterzoon van Dirk Krijnen en AnnaAlida Hendrika Vlas (Oudeschild). OVERLEDEN: Geene. Ondertrouwd: JAC. KIKKERT Nz. en K. P. WITTE. Burg, Texel, 16 Nov. 1900. HARTELIJK DANK aan allen, voor zoovele blijken van vriendschap en belangstelling, zoowel van hier als elders ons betoond, bij de herdenking onzer 25-jarige echtvereniging op den 10 November jl. G. A. BüCKER. M. BüCKER—Kuiper. Texel17 November 1900. Voorhanden een groote collectie in meer dan 70 soorten, in prijzen van 5 cent tot 90 cent per stuk. Bestellingen op andore boekwerken, tijd schriften enz. worden ten spoedigste uitgevoerd; De winkel gesloten zijnde, worden be stellingen door ondergeteekende ook aange nomen bij zich aan huis Groeneplaats naast Hotel „de Lindeboom." Aanbevelend, W. J. LANGEVELD Pz. ondergeteekende belast zieh gaarne met het publiek verkoopen van roerende en vaste goederenwaarop voorschot wordt gegeven en, zoo verlangd, met dadelijke afrekening. Verhuurt vaste goederen en transporteert deze onderhands. J. E. WINKLER. Fabrieks- *!KWK>n*rxxacamrsxB3a!rrK*3si4Btxw»vj*n*zTrwressimKrvamBE3a.wsBi.*ai*uxJ»~JiB*a&.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2