No. 1378. Donderdag 22 November. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag-avond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave' ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel ZITTING van den militieraad. TEXEL, 21 November 1900. Van de gelegenheid, Zondagavond in hótel Texel geboden, om kennis te maken met de lichtbeelden door den heer Niessink van Oudeschild vertoond, werd door menigeen gebruik gemaakt. Aangezien reeds van verschillende dorpen omtrent die voorstellingen aldaar berichten werden ingezonden, meenen we te kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen en ons te bepalen enkel bij de mededeeling dat de beelden, inzonderheid de fotografische opnamen van verschillende punten op ons eiland, uiterst scherp en helder waren, een bewijs dus dat platen zoowel als sciopticon en lichtbron van zeer goede kwaliteit zijn. Tot groote be vreemding van enkelen bleek het, dat nog lang niet ieder de gemeente zoo goed kent, dat hij dadelijk kon zien, wat de platen van Texel voorstelden, zoodat daarbij! ook nog eenige verklaring noodig was. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat Woensdag a. s. alhier de eerste nutslezing zal plaats hebben in dit seizoen. Het bestuur van 't Nut had met vele tegen spoeden te kampen waardoor die eerste lezing eerst dan zal kunnen plaats hebben. Als spreker zal alsdan optreden de heer Rovers van Amsterdam. Genoemde heer is alhier geen onbekende meer. Zijn optreden een vorig jaar alhier liet bij velen een aangename herinnering achter en het succes toen door ZEd. behaalt, doet met grond verwachten, dat ook thans een bezoek aan 't Nut op Woensdag 28 dezer kan worden aanbevolen en een flinke opkomst mag worden verwacht. Tot postbode te de Waal werd met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd de heer C. Eelman. De Cocksdorp, 19 Nov. Door stemgerech tigde manslidmaten van de Nederd. Herv. gem. alhier zijn tot leden van het kiescollege gekozen de H.H. B. Lap Sz., Bs. Dros en D. Buijs, en tot notabelen de H.H. C. Troost, E. Wegman en D. Buijs. De laatste vijf heer en waren allen aftredende. Oosterend, 20 Nov. De vergadering van de afdeeling Oosterend" van de Nederland- sche Visscherij-vereeniging is Zaterdag jl. weer niet doorgegaan. Reeds waren leden en donateurs ter bijeenkomst uitgenoodigd, toen de Directeur, de heer J. Zwier Visser, uit Alkmaar seinde, dat hij wegens drukke werkzaamheden aan de Arr. Rechtbank was verhinderd naar hier te komen. Alstoen werd onmiddelijk kennis gegeven, dat de verga dering was uitgesteld tot later. Oudeschild, 20 Nov. Nu er betere berichten omtrent den prijs der garnalen uit het buiten land schijnen te komen, maken zich meerdere schuiten gereed om de visscherij te hervatten. Indien de garnalenvisscherij eenigszins gunstig wordt, laat het zich aanzien, dat ook vele Noordzeevisschers er mede beginnen. Het plaatselijk Nut „Neptunus", zal de eerste leesavond in dit seizoen houden op Donderdag den 29n. Verschillende omstandigheden waren oor zaak, dat dit niet eenige weken vroeger heeft kunnen geschieden. Vlieland, 19 Nov. Verleden Vrijdagavond gaf „Vlielands fanfarecorps" zijn eerste winterconcert in het hotel van den heer Meyer. Evenals bij vorige uitvoeringen had de heer Van der Ree ook nu weder veel succes met zijne vereeniging. Hem komt dan ook een woord van warmen lof toe, te meer, aangezien het vorps een moeilijk half jaar achter den rug heeft. Immers wisseling en uitbreiding van personeel werken bij een muziekvereeniging, die enkel dilettanten onder hare leden telt, steeds als een rem. De verschillende muzieknummers werden afgewisseld door voordrachten, gehouden door de HH. Dijk, Wels en Visser. Waren de beide eerstgenoemden goede oude-bekenden, wij zullen ook den heer Visser later weder met genoegen zien optreden. Een geanimeerd bal besloot dezen genoege- lijken avond. Op de plaats waar, eenigen tijd geleden, nabij de Vliehors een met graan geladen Engelsch stoomschip strandde en na een deel der lading in zee te hebben geworpen, weer in vlot water kwam en naar Emden kon doorstoomen, zijn thans door visschers groote scholen scharren, scholletjes enz. ontdekt. Deze visschen komen vermoedelijk azen op het weggeworpen graan. Op deze wijze komt de stranding nog indirect ten goede aan vele visschers. Ons werd toegezonden een circulaire bevattende inlichtingen aangaande de Kweek school voor Zeevaart te Leiden. Reeds ver schillende jongelieden, ook van hier, werden aldaar opgeleid en er gevormd tot goede leden der maatschappij. Behalve het bezit van een goede gezondheid en lichamelijke geschikt heid enz. wordt veieischt voldoende kennis van lezen, schrijven en rekenen. De jongelingen moeten den leeftijd 137» hebben bereikt en die van 16 nog niet zijn gepasseerd. De vooruitzichten voor jongelingen zijn bij goed gedrag waarlijk goed te noemen. De voorbereiding der wettelijke voor ziening in het lot van oude en gebrekkige werklieden, is door den minister van water staat krachtig ter hand genomen. Een reiziger derde klas, vermoedelijk een werkman, in den sneltrein van Rotter dam, die om half twee te 's-Gravenhage aan komt, voelde zich Maandagmiddag even vóór het binnenkomen van het Hollandsche Spoor station, te 's-Gravenhage, onwel. Toen hij uit den trein in een der lokalen van het station werd binnengedragen, bleek hij reeds te zijn overleden. Men schrijft uit Haarlem Sedert eenigen tyd zijn de bakkersge zellen weder doende om Zondagsrust, en zjj hebben daarmede in zooverre succes, dat I verschillende particuliere bakkers hebben toegegeven. Waar nu de Haarlemsche brood- en meel fabriek b. v. dit niet doet, zijn de gezellen begonnen bij het publiek propaganda te maken en stonden toen aan de depots der maat schappij personen met borden, waarop uit- noodigingen tot het publiek om, ter bevordering van de Zondagsrust, geen brood uit die depots te betrekken. De jongeling Smelt, die onlangs te Utrecht wegens zijn aanslag op mej. Brouwer werd veroordeeld en wiens zaak eerlang in hooger beroep komt wordt in het testa ment van zijn slachtoffer vermeld met een legaat van f 10.000 Een paar uur later werd een tweede doos bezorgd van precies dezelfden inhoud, doch van een anderen cónflseur. Ook deze knecht wist zeker, dat hij aan 't goede adres was. Vermoedende, dat er iets niet in den haak was met deze verrassingen, werd bij de leveranciers een onderzoek ingesteld wie de appelbollen besteld had. Was de bestelling inderdaad aan het juiste adres bezorgd, dan wist men ten minste wien men voor die attentie bedanken kon. Doch wat bleek Bij den eersten leverancier was den vorigen dag een jongeheer geweest van ongeveer 12 jaren, die een stuk chocolade van 25 cents had gekocht en de appelbollen had besteld, die den volgenden dag daar en daar moesten worden bezorgd. Het stuk chocolade zou hij maar meenemen, en alles moest op de rekening. De leverancier ver moedde niets kwaads en zag dus vreemd op, toen hij vernam, dat hij het slachtoffer is geworden van een jeugdigen, maar slimmen oplichter. Bij den tweeden leverancier was het precies eender toegegaan. Daar had het veelbelovende jonge mensch een hart van borstplaat be machtigd. In „Het Vaderland" bepleit de heer J. H. Vogel, te's-Gravenhage, het geopperd plan om aan H. M. de Koningin als huwelijksge schenk een villa aan het Scheveningsche strand aan te bieden. Hy hoopt dat de ver schillende commissies zich voor dit doel zullen vereenigen, ook de dames-comité's, en dat daartoe een nationale commissie met sub commissies uit alle volksklassen tot stand zal komen, Sinds eenige weken wordt te Emmen vermist de arbeider Jans Jagt, te Oranjedorp. Deze man, die voor oppassend bekend staat, was in Duitschland werkzaam en wilde tijdelijk een bezoek brengen aan vrouw en kind in genoemde veenkolonie. Van zijn vertrek werd men verwittigd, terwijl tevens berichten inkwamen van het eerste gedeelte zijner reis. Van het latere weet men niets, maar J. kwam niet te Oranjedorp aan. Ijverige nasporingen leidden tot niets. Alweer is de beruchte briefschrijver uit Madrid eigenlijk een kwartjesvinder in het groot bezig zijn praktijken uit te oefe nen. Een Hagenaar kreeg een brief van hem waarin hij SOO.OCOfrs. f150.000 belooft als de geadresseerde eerst maar de proces kosten van zijn „weldoener" betaalt. Maar de Hagenaar was natuutlijk wel wijzer l TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekènd. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente z:ü gehouden worden te Hoorn op Donderdag', den 13 December aanstaande, des namiddags te 1 uren. Voorden Militieraad moet verschijnen: 1". hij die zich als v r ij w i 11 i g e r voor de militie heeft aangebodenen 2°. de 1 o t e 1 i n g, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens wordt de belanghebbende er uitdruk kelijk op gewezen, dat het opgeven van redenen van vrijstelling tijdens de aangilte ter inschrij ving voor de militie of bij gelegenheid van de loting aan den Militie-Commissaris en het doen opmaken èn bij den Burgemeester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen van vrijstelling om een andere reden dan licha melijke ongeschiktheid of gemis van de gevor derde lengte, niet voldoende zijn om zich de vrijstelling te verzekerenwaarop hij meent aan spraak te kunnen maken, maar dat zijn belang medebrengt om bovendien de vrijstelling op bovenvermeld tijdstip bij den Militieraad te vragen. Texel, den 20 November 1900. De Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld L"-S. H. W. de Joncheere. Bij een familie in de W illem-Barends- straat te Utrecht werd gisterochtend een doos met appelbollen bezorgd. Daar er door geen der huisgenooten iets van dien aard besteld was, zeide men den knecht, dat het zeker een vergissing was. Doch de knecht had het juiste adres op een stukje papier bij zich. Daar men niet kon vermoeden, dat iemand de lekkernij bij wijze van verrassing had gezonden, werd de doos voorloopig op zij gezet.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1