Buitenland. Ingezonden Stukken. Zaterdagmiddag had de zoon van den schipper der Leidsche pakschuit bij het varen onder de lage brug te Overschie het ongeluk het hoofd te klemmen tusschen schip en brug. Dr. Steenhuis heeft hem terstond geneeskun dig behandeld, echter is zijn toestand zorg wekkend. Die lage brug heeft al wat moeite en on gelukken veroorzaakt. Zij is lastig voor de schepen, rijtuigen en fietsers. De timmerman H. F. Schmidt, werk zaam aan een in aanbouw zijnd huis te Watergraafsmeer, had Donderdag het ongeluk van de eerste balklaag naar beneden te storten. Hoewel men aanvankelijk niet voor zijn leven vreesde, schijnen de inwendige kneu zingen toch zeer ernstig te zijn geweest. Donderdagmorgen is hij aan de gevolgen van den val overleden. Een politie-agent te 's Bosch, die een beschonken burger naar een politiepost wilde brengen; werd op eens door een soldaat van de koloniale reserve uit Nijmegen aangevallen en zoodanig geschopt en geslagen, dat hij zich genoodzaakt zag zijn arrestant los te laten en den soldaat vast te grijpen en te boeten. Met de opgedaagde bulp der politie werd toen de soldaat in plaats van den burger naar het politiebureau gebracht. In het gewijzigde drankwetontwerp is het stelsel prijsgegeven om de vergunningen, die na den fatalen termijn van 1906 (vroeger 1901) open staan, aan de meestbiedenden te gunnen. Ze zullen naar een in het ontwerp aangegeven volgorde gegund worden aan wie de meeste aanspraken kunnen doen gelden, Bij gebrek aan hazen biljart men te Beerta omrolladen Een unicum op het gebied van belem mering der industrie door de nieuwe post bestelling, levert waarschijnlijk het volgende: Te Wijhe verschijnt een weekblad „De Wijhenaar." Wil de uitgever dat de abonné's in alle buurtschappen der gemeente het blad Zaterdagsavond ontvangen, dan moet hij de te verzenden exemplaren reeds Vrijdagsavond vóór 7 uur aan het postkantoor hebben be zorgd. Om 7 uur wordt het kantoor nl. tot den volgenden morgen 9 uur gesloten, en de bus is te klein om de te verzenden exemplaren te kunnen bevatten. Ze moeten dus vier en twintig uren van te voren op de pest worden gedaan, om tijdig bezorgd te worden. De beweging in zake de veroordeelde gebroeders Hogerhuis heeft sedert eenigen tijd een andere richting genomen. De vrienden van het drietal ondervinden evenwel in hun streven om een adres, waarbij aan H.M". de Koningin gratie wordt verzocht, van vele handteekeningen voorzien, tegenwerking van een deel der vrije socialisten en der anarchisten. Door deze opposanten is o. a. het bericht verspreid, dat een verzoek om gratie in strijd zou zijn met de gevoelens der veroordeelden zelf en van hun familieleden. Om nu dit bericht tegen te spreken heeft het Landelijk comité een afdruk verspreid van brieven, geschreven door Wybren, Marten en Keimpe Hogerhuis, door hun moeder en hun broeder Jan. Uit den inhoud dier brieven blijkt, dat Wybren tegen de gratie-aanvragen is, omdat daarin, naar hij meent, een rechtvaardiging van het vonnis zou gelegen zijn en hij liever zijn 12 jaar wil uitzitten dan ook maar den schijn te willen wekken als zou hij zich schuldig willen erkennen. De beide andere veroordeelden willen over dit bezwaar heen stappen, hoewel Marten, die 11 jaar kreeg, zegt niet veel van de gratie-aanvraag te ver wachten. De derde, die 6 jaar heeft gekregen, spreekt daarvan niet, hij komt zonder gratie !os, maar wil toch gaarne hoe eer hoe liever vrjjheid hebben. Het Landelijk Comité acht zich door een en ander gerechtigd tot de verklaring, dat het „in naam der familie Hogerhuis" handelt door de gratie-aanvrage te propageeren. De voortgezette onderhandelingen met verschillende voorname hotels in Don Haag, omtrent de huisvesting van vorstelijke per sonen of leden van hun gevolg tegen den tijd van het huwelijk van H. M. de Koningin, geven aanwijzing omtrent den vermoedélijken datum van die heugelijke gebeurtenis. Een Donderdag zal voor de huwelijksvol trekking worden aangewezen. Indien nu de geruchten bevestigd worden dat de plechtigheid tusschen 28 Januari en *1 Februari zal plaats hebben, dan zou Don derdag 81 Januari daarvoor gekozen zijn. De vreemde Vorsten en Vorstinnen kunnen tegen den Maandag te voren verwacht worden om Vrijdag daaraanvolgende weder te ver trekken. Men schrijft uit Zeeland Was het voor een kwart eeuw nog in vele gemeenten te plattelande algemeen gewoonte voor een sterfhuis het z. g. doodestroo te leg gen, thans heeft men er mede gebroken en kan een vreemdeling maar zelden meer de vraag doen: „Wat beduidt die bosstroovoor de woning?" Onveranderd luidde het dan als antwoord„Wel er is een doode in die woning terwijl de grootte van den bos ver band hield met den ouderdom van den over ledene. Slechts op enkele plaatsen blijven lieden van den ouden stempel de gewoonte nog volgen, maar of zij de beteekenis er van begrijpen Ik meen zelfs te mogen beweren dat een niet vriendelijk woord over de lippen zou komen, wanneer u, rechtzinnig als de meeste dier lieden zijn, durfdet- zeggen, dat zij een „heidensche" plechtigheid door het leggen van doodenstroo verrichten. Het schijnt bij de oudste bewoners van Zeeland gewoonte te zijn geweest de lijken der afge storvenen in booten in zee te verbranden, een gewoonte die bij het invoeren van het Christendom werd afgeschaft, maar toch werd zooveel mogelijk aan de voorvaderlijke lijk- plechtigheden vastgehouden vandaar nog dat zeer lang in zwang bleven de avondbegrafe nissen met flambouwen, de lijkmaaltijden (niet zelden zwelgpartijen) en ook het leggen van lijkstroo, dat na de begrafenis werd verbrand. Mogen de avondbegrafenissen geheel tot het verleden behooren en de onvoegelijke maaltijden groote uitzonderingen zijn, het leggen van het doodenstroo heeft het langen tijd volgehouden, maar moet toch langzamer hand wijken en zoo zal binnen weinige jaren ook deze aardigheid tot het verleden behooren. Alle berichten over prijsvermindering van couranten verbleeken tegenover den maatregel yan het Bestuur der „Vereeniging tegen de Kwakzalverij". Deze voert met 1901 een gewijzigde en volledige gratisverspreiding in van haar welbekend Maandblad. Zij noo- digt daarom uitbestuurders van sociëteiten, houders van hotels, restauraties, logementen en koffiehuizen, restaurateurs van wacht kamers, directies van stoombooten, besturen van leeszalen of andere plaatsen, waar publiek bijeenkomt, om, indien zij voor hun leeszaal geregeld één of meer exemplaren wenschen te ontvangen, daarvan binnen één maand, met vermelding van hun duidelijk adres, kennis te geven aan den secretaris-penning- meester te Middelburg, den heer A. J. Wijnne. De „Éclair" deelt mede, dat president Kruger in alle plaatsen, welke hij op zijn reis van Marseille naar Parijs zal aandoen, een glorierijke ontvangst wordt bereid, een ontvangst als nog nooit eenig monarch of president in Frankrijk is ten deel gevallen. De „Westminster Gazette de-.-lt mede, dat Lord Roberts voor Kerstmis naar Enge land zal terugkeeren, en indien de toestand van zijn dochter het toelaat, reeds voor het einde van deze maand Oorspronkelijk was zijn vertrek ambtelijk bepaald op heden. „Central News" seint uit Durban: De terugkeer van vluchtelingen van den Rand van hier schijnt verder af dan ooit. De wanhoop komt zich bij de ellende van de ongelukkige menschen voegen. Zij lijden nu zwaar gebrek en er is dringend geld voor hen noodig. Uit de lijst van dividenden uitgekeerd door Engelsch-Transvaalsche goudmijn-maat schappijen blijkt, dat de 20 voornaamste M. met een kapitaal van ongeveer 100 millioen in de laatste drie jaar 100 millioen aan divi denden hebben uitgekeerd. Dat zijn nu de maatschappijen, die den oorlog uitgelokt heb ben, onder voorwendsel, dat de regeering van Kruger hen met belastingen overstelpte I Een kloeke redding wordt uit Curaijao gemeld. De daar algemeen geachte dr. Th. Lens redde met levensgevaar een dochtertje van den heer J. G-. van Kesteren, dat in een regenbak, waarin 8 voet water stond, geval len was. De plaats des onheils voorbijgaande, zag hij de beangste moeder om hulp roepen, en draalde geen oogenblik zich in den nauwen regenbak te laten vallen. Yan zwemmen was geen sprake. Met handen, rug en beenen moest hij zich aan de wanden vasthouden, en is 't hem gelukt het kind, dat als door een wonder boven water was gebleven, te redden. Veel moeite kostte 't den redder daarna den bak te verlaten. Door anderen moest hij, niet zonder moeite, opgehaald worden. Een telefoneerende hond. Een bewoner van Parijs was in Straatsburg op bezoek geweest, begeleid door zijn hond, een prachtig dier. Vóór hij evenwel vertrok, werd de hond ziek en bleek het noodzake lijk het dier in Straatdburg achter te laten. In Parijs teruggekeerd maakte de eigenaar zich doodelijk ongerust over zijn viervoetigen lieveling; te meer, daar hij niets meer van hem hoorde. Hoe verheugd was hij echter, toen hij aan de telefoon geroepen werd om met Straats burg te spreken, en zijn hond hoorde blaffen. Met veel moeite had men hem voor de mi crofoon geplaatst en tot blaffen aangezet. Er wordt bij verteld, dat de hond op luid ruchtige wijze zijn vreugde aan den dag legde, toen hij de stem zijns meesters herkende. De stoomboot „Elmina" der „English South-Afrika Steamship Navigations comp die een regelmatig verkeer tusschen Hamburg en W.-Afrika onderhield, is den 7den dezer uit Hamburg vertrokken en in de Noordzee spoorloos verdwenen. De „Elmina" had den lOden dezer op zijn laatst in New-Castle moeten aankomen. De bemanning bestond hoofdzakelijk uit Duitschers. Edison s laatste uitvinding. Thomas Edison, de groote toovenaar op het gebied der electriciteit, is bezig met een nieuvve uitvinding. Hij beweert, dat negentig percent van de kracht der steenkool door verbranding verloren gaatvandaar dat hij gezocht heeft naar een middel om alle latente kracht te benutten. Door middel van saamgeperste lucht schijnt hij er in geslaagd te zijn. Hij heeft zijn systeem op verschillende machines met uit stekend geyolg toegepast. Er zijn twee groote schandalen in de buitenlandsche pers te vinden- Het eerste te Napels, is gepleegd door den secretaris der academische examen-commissie, die diplo ma's had afgegeven aan studenten, die zich niet aan het examen hadden onderworpen. Het tweede is te New York de welbekende advocaat Harry Zeimer is daar gevangen genomen wegens verregaande knoeierijen, bij echtscheidingsprocessen gepleegd. Dit is een geheel warnet, want talrijke personee, wier huwelijk door hem. ontbonden was en her trouwd zijn, zullen hun echtscheiding van onwaarde verklaard zien. Een lid der Fransche Kamer heeft voor gesteld examens in te voeren in gymnastiek en in qet schieten. Jongelieden, die aan dit examen hebben voldaan, krijgen een half jaar vrijstelling van werkelijken dienst. De influenza is terug. Zooals te ver wachten was bij dit vochtige weder, heeft de influenza haar glorieuze rentrée gehouden met hare gezellinnen bronchitis en longaandoening. Te 1.ouden ziet men al aan de stijging van het sterftecijfer, dat de ziekte is gearriveerd. Aan de tramwagens in Hannover is thans een toestel aangebracht tot voorkoming van ongelukken. Als de koetsier op een knop trapt valt een schutbord op de sporen en dit is van voren met een elastieke stof bekleed, zoodat de persoon die er door wordt voortgeduwd niet gekwetst wordt, Het aan brengen van een vast schutbord, dat altijd iets boven de sporen uitsteekt, wordt daar door overbodig gemaakt. De stoomboot Neptun heeft van Bergen naar jllamburg een reuzenwalvisch overge bracht, die tusschen Spitsbergen' en het Beereneiland door den walvischvaarder Inge- briksten werd gevangen. Het dier is 21 meter lang en weegt 150,000 pond. Bij het prepareeren, hetgeen volgens een veel beter systeem dan het vroeger toege paste is geschied, werden in de maag van den walvisch 15,000 visschen gevonden, ver tegenwoordigende zijn laatste diner. De „Morning Leader" gaat voort met haar onthullingen betreffende de geldelijke belangen van de familie Chamberlain, die door den oorlog gediend worden. Nu weer meldt het blad, dat de minister een der grootste aandeelhouders is in de „Colombo Commercial Company", een maatschappij, die goede zaken maakt met de levering van de gebouwen, enz., waarin de Boerengevangenen op Ceylun geherbergd worden. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Hoofdopsteller. Telkens wordt tot mij, door verschillende personen, de vraag gericht, hoe staat het met de tram? Ik antwoord daarop dat ik van geen T*

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2