Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. De provinciale commissie voor Noord- Holland tot het aanbieden van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegen heid van H. Dr. huwelijk, bestaat uit de volgende heeren Jhr. mr. I. W. G. Boreel van Hogelanden, te Haarlem, eerevoorzitter (lid van de hoofd commissie); A. M. J. Hendrichs, te Amster dam, voorzitter (lid van de hoofdcommissie); mr. E. J. Everwijn Lange Jr., te Amsterdam, secretaris J. H. van Eeghen, te Amsterdam, penningmeesterH. J. Calkoen, te Edam Joh. Enschedé, te Haarlemmr. B. van der Feen de Lille, tê AlkmaarJ. C. Gülcher, te Hilversummr. Th. Heemskerk, te Amster dam (lid van de hoofd-commissie)B. Heldring, te Amsterdammr. D. Josephus Jitta, te Amsterdam H. W. de Joncheere, te Texel mr. H. Ph. de Kanter, te Haarlemjhr. W. H. van Loon, te AmsterdamW. J. Prins, te Wormerveer; mr. E. N. Rahusen, te Am sterdam (lid van de hoofd-commissie) G. Rosenthal, te Amsterdam A. J. J. van Steyn, te Helderjhr. J. C W. Stock van Linscho- ten, te Beverwijkmr. H. J. C. van Tienen, te Zaandammr. F. Th. Westerwo.idt, te AmsterdamSchout bij Nacht P. Zegers Veeckens, te Amsterdam, en A. E. Zimmer man, tc Hoorn. Aan boord van het stoomschip „Tabasco", te Rotterdam liggende, zaten in de hut van den eerste-machinist bijeen, behalve de machi nist on zijn vrouw, de eerste-stunrman en zijn vrouw. Even nadat de vrouw van den eerste-machinist de hut voor een oogenblik verliet, had daarin plotseling een ontploffing plaats, die zóó hevig was, dat een der zij wanden van de hut uitweek en andere schade werd aangericht. De eerste-machinist werd door de ontploffing, waarvan de oorzaak alsnog onbekend is, hoewel er vermoed wordt dat er buskruit in het spel is, zóó ernstig in het gelaat verwond, dat men voor zijn gezicht vreest. Voor hem is terstond de hulp van een oogarts ingeroepen. De eerste stuurman kreeg eveneens brandwonden in het gelaat en de handen en zijn vrouw mede in het gezicht, doch voor beiden minder ernstig, terwijl ook haar kleeding hier en daar beschadigd is. Ook te Oudekerk a d. IJsel wordt de opheffing van de Zondagsbestelling van week bladen zeer betreurd. De vele schippers die daar wonen en alleen dien dag thuis zijü, waren gewoon 's Zondags een advertentie blad te lezen. Maandagmorgen vroegtijdig weer vertrekkende, waren ze dan op de hoogte van al het nieuws op 't gebied van aannemingen en leveranties van bouwmate rialen, van vrachten, enz. Thans wordt dat weekblad eerst besteld als de schippers ver trokken zijnze weigeren nu het blad nog in ontvangst te laten nemen, dat de grootste waarde voor hen heeft verloren. Ook de ambachtslieden, die alleen 's Zondags gelegen heid hebben tot lectuur, ondervinden de onaangename gevolgen van de wijziging. Dezer dagen hebben de inwoners van het Noord-Brabantsche dorp Besoyen onbe- daardelijk pret gehad: Een bakker uit het dorp, die met een hondenkar de omliggende dorpen afreist, en des avonds, als zijn kar ledig is, huiswaarts keert, ging, om zich voor den regen te be schutten, in den bak van zijn kar zitten, doch eensklaps viel door den feilen wind het deksel dicht en op slot, en hoe hij ook schreeuwde en tegen den wagen trapte, nie mand hoorde hem, terwijl de honden met hun gewoon sukkeldrafje hem naar huis reden. Thuis gekomen, bemerkte zijn vrouw al spoedig wat er gaande was, maar kon hem ook niet helpen, aangezien hijzelf den sleutel in zijn zak had; er zat niets anders voor hem op dan te wachten tot er een smid uit het dorp was gehaaid om hem uit zijne ge vangenis te verlossen. Voor de Haagsche Rechtbank was Vrijdag een jonge man uit een omliggende kleine gemeente gedagvaard. De man verschijnt vergezeld van zijn huis- genooten. „En wat moeten die", vraagt de brigadier, doelend op de personen, die zijn medegekomen. „Die zfjn ook gedagvaard," en de man reikt zijn dagvaarding over, waaruit blijkt dat bij zijn afwezigheid de veldwachter die hem heeft gedagvaard, heeft gesproken met een zijner huisgenooten. De man had daaruit begrepen, dat hij zijn huisgenooten moest medebrengen. „En de centen die we verreisd hebben?" „Die ben je kwijt man". Tableau 1 Donderdagmorgen arriveerde de „Gelder land" te Marseille en omstreeks 11 uur zet te president Kruger aldaar voet aan wal, opgewacht door een geestdriftvolle menigte. De voorzitter van het comité voor de on afhankelijkheid der Boeren heette hem welkom in Frankrijk en hoopte, dat zijn pogingen, de onafhankelijkheid der Republieken te ver krijgen, niet te vergeefsch zouden zijn. Dn. Leyds vertaalde de woorden in het Fransch. Kalm en ernstig zeide Kruger in het Hollandsch„Ik sta hier als een vrij man in een vrij land (Brayo's) en ben naar Europa gekomen, om er een arbitrale beslis sing te zoeken, die ik steeds gevraagd en nooit opgehouden heb te vragen. Toen de oorlog begon, hoopte ik, dat het een oorlog zou ziju, op menschelijke wijze gevoerd, doch wij strijden tegen barbaren, die onze vrouwen en kinderen opjagen en onteeren. Wij strij den en zullen blijven strijden", vervolgde Kruger bewogen, „tot het einde. Transvaal zal ophouden te bestaan, als de laatste man de laatste vrouw, het laatste kind gedood zijn. Ik ben dankbaar gestemd en getroffen door uw ontvangst en breng ook dank aan de Fransche regeering, die de haven en de reede tof mijn beschikking stelde." Deze rede werd herhaaldelijk onderbroken door de kreten als „Leve KrugerI" „Leve de Boeren 1" Leve de moed 1" Leve de onafhan kelijkheid van Transvaal/" De betoging van het volk was warm en hartelijk. Aan En geland vijandige kreten werden niet gehoord. De tocht door Marseille in open landauers was een triomftocht. Het publiek stond haagsgewijze in de stra ten. Kruger groette door het afnemen van zijn hoed de talrijke en spontane ovaties, hem gebracht. Het „Leve Kruger" rolt als den donder door de straten der stad. Nadat de Engelschen een Boerencom- mando hadden ontdekt, tien mijlen ten zuiden van Lindley, gingen zij Woensdagavond op achtervolging uit. 180 Boeren liepen bijna in een hinderlaag, die voor hen gelegd was, maar hoewel ze achtervolgd werden, ont kwamen ze allen. De Wet dreigt eiken Boer, die zich niet bij de commando's voegt, met den dood. Uit de Engelsche verliezenlijst blijkt, dat typhus en dysenterie weer meer slacht offers gaan eischener zijn weer twintig man aan ziekte of wonden bezweken. Den 14den November zijn bij Muzarab twee man van de Coldstream Guards gesneuveld en een officier en een man gekwetst. Bij den Com mando-nek zijn den lOden een luitenant en vijf man door den bliksem gewond. Een telegram uit Pietermaritzburg aan de „Daily Mail" meldt, dat lord Kitchener jl. Zaterdag te Harrismith een onderhoud met generaal Rundie heeft gehad over een strengere wijze van optreden tegen de guerilla- benden der Boeren. De Engelsche werf officieren verwachten als gevolg daarvan in de eerstvolgende weken verwoede gevechten. Te Dundee wordt weer een sterke legermacht samengetrokken. Lord Kitchener heeft voor zijn nieuw plan van oorlog een massa paarden noodig. Die worden hem nu via Kaapstad gezonden. Elke Engelsche soldaat, die paard kan rijden of het leeren wil, krijgt er één. Onder den nieuwen bevelhebber zullen de generaals Hunter, Rundie en Macdonald commando's behouden. De overheid van Kaapstad blijft ener gieke maatregelen nemen tegen de pest. Zij bestudeert nu een plan tot finale verdelging van alle ratten. Het hospitaalschip „Nubia" brengt van Southampton 101 officieren en manschappen van het koninklijk medicinale korps naar Zuid-Afrika. Verder vijf pleegzusters en 63 man voor de Afrikaansche spoorwegen. Het transportschip „Englishman", dat den 26sten vertrekt, neemt pl. m 450 man en 300 paarden ter aanvulling mee. De „Tages", die een dag later gaat, ruim 1500 officieren en man schappen. Zoo gaan er nog maar steeds troepen weg voor den finaal-geëindigden oorlog. In Parijs is men bezig de rooftijden uit de middeleeuwen in eere te herstellen. Maan dagnacht heeft men het stoute stuk uitge haald, de electrische tram van St. Denis— Madeleine op de place de la Mairie te St. Ouen aan te vallen. Acht kerels trachtten de rijdende tram te beklimmeneenigen slaagden daarin en probeerden den conducteur zijn geldzak te ontnemen, De conducteur wist zich met zijn wisselstaf de aanvallers van het lijf te houden en ze van de tram af te duwen. Door de snelheid te vergrooten, kon men de roovers kwijt worden. De bende trachtte daarna een controleur te berooven, die zich in het omnibusbureau bevond. Gelukkig kwam toen de politie ter hulp en konden er drie gevangen genomen worden. Uit Ladnorsliire (Wales) wordt gemeld dat in het land tusschen Builth en Hlandrindod Wels de bevolking door grooten schrik is bevangen. Uit een menagerie is een tijger ontsnapt en verspreidt angst en verwoesting. Van een kudde van honderd-en-dertig schapen heeft hij acht-en twintig verscheurd. Verder doodde hij twee schapen, een paard, een ezel, een koe, acht geiten, twaalf eenden en drie-en-vijftig kippen. Men heeft een klopjacht georganiseerd, maar het verscheurende dier is niet te vinden. De scholen zijn gesloten, de hoeven gebarica- deerd, de deligencedienst is gestaakt. Men wil de gewapende macht te hulp roepen om het ondier onschadelijk te maken. De houder van de managerie moet trooste loos zijn. De ontvluchtte is zijn beste tijger en moet anders een voorbeeld van zachtheid zijn. Uit Astrakan zijn berichten ontvangen, volgens welke op de Kaspische Zee, alsmede op de benedenloop der Wolga, een drie dagen geduurd hebbende orkaan gewoed moet hebben, die ontzaggelijke verwoestingen heeft aange richt. Door de over de oevers slaande golven zijn verscheidene aan het strand liggende dorpen weggespoeld en vele menschenlevens vernietigd. In Astrakan, waar het water nu en dan 1 1'/j meters hoog stond, zijn de havenkaden beschadigd. Op de Wolga zijn verscheidene schepen en barken gezonken. De totale schade door de verwoestingen aan gericht, laat zich vooreerst niet berekenen. Schagen, 22 Nov. Aangevoerd: 6 paarden f 80 a f 150, 1 Stieren f a f45 Gelde- koeien f 80 a f 135; 10 Kaltkoeien f 160 a f 23030 Vaarzen f 70 a f 95; 21 Nuchtere Kalveren f 10 a f 18.700 Schapen f 12 a f 31.—; Lammeren f a t Bokken en Geiten f v— a f 27 Varkens f 10 af 13. 34 Vette Varkens 40 a 43 cent per kilo 30 Vette Koeien f 150 a f 210; 65 Biggen f 5.— a f 9. Kipeieren, f 7. a f 7.50 Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.55 a f 0.65. Leiden, 23 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 115 a f 238; 17 Stieren f 48 a f 160 Veulens stuks f af 223 kalfkoeien f 100 a f 234 Melkkoeien f 100 a f234 251 Varekoeien f 82 a f 195 243 Vette koeien f 115 a f 238; 38 Vette kalveren f 29 a f 94.26 Magere kalveren f 7,— a f 19.168 Graskalveren f 20 a f 86; 1413 Vette schapen f 16 a f 30.242 schapen (weide) f 11 a f 19.— Paarden af 129 Magere Varkens fl4a f28. Vette Varkens a ct. 259 Biggen f3.25 a f 13. Lammeren a Londen, 22 Nov. Ter markt zijn aangevoerd 200 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 20 Kalveren, 130 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.Schapen en lammeren f 0.47 a f 0.85Kalveren f 0.52 a f 0.80Varkens f 0.37 a f 0.65. Zondag 85 Nov.. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's Nam. half 3 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 17 tot 23 Nov. 1900. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Eelman (Haarlem) en Grietje Kuiter (Oost). GEBOREN: Geene. OVERLEDEN: Aagje Kuip, 60 jaar,gehuwd met Jacob Hin (Hoogenberg). (Avondmaal). (Avondmaal). Oosterend. Nam. 3 uur ds. Sohröder. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2