BIJVOEGSEL Loten OUDEWATER ggilftell een Boerderij Binnenland. Buitenland. TEXELSCHE COURAHT ADVERTENTIËN. HAAST U! Nederl. Zuid-Afrikaansche premieloterij met ruim 15 Hectaren uitmuntend land of f 25000 in contanten, behoorende bij de vau Zondag 25 November 1900. Reeds langen tijd liepen geruchten, dat de tegenwoordige eigenaar, giaaf Berthold Bernsdorff, in onderhandeling was, het eiland Schiermonnikoog te verkoopen. Die geruchten hebben zich thans bevestigd het eiland is met zijn badinrichting overgegaan in handen van den heer dr. Schiff, te München. Groötsche plannen voor uitbreiding der badplaats moeten met dezen aankoop in ver band staan. Door het hoofdbestuur der „Vereeniging ter bevordering van de Nederl. Visscherij' is een commissie benoemd, die thans pogingen aanwendt door middel van coöperatie onder de reeders voordeeliger contracten te doen sluiten ter verzekering van de bemanning tegen ongelukken op zee. Reeds zijn een honderdtal vaartuigen daartoe aangesloten. Een zeer sprekende tegenstelling valt uit de vonnissen der afgeloopen week te lichten. De Belg, die te IJmuiden een Nederlandsch visscherman zonder eenige aanleiding dood stak, is door de Haavlemsche rechtbank ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf. En door de Rotfcerdamsche rechtbank werd een man, die een geit uit de weide stal, veroordeeld totvijf jaren gevangenisstraf. „Wij behooren" zegt „de Maasbode'„niet tot degenen, die het er op aanleggen, het vertrouwen in de Nederlandsche justitie te ondermijnen. Integendeel. Maar eon contrast als het bovenstaande is toih al te bar." ZijMerkwaardig dat zooveel groote mannen booze vrouwen hebben gehad Socrates, Dürer, Luther, enz. Hij (zuchtend)Genadige goedheid, zou ik misschien ook een groot man zijn Aan een brief van een Afrikaansche dame uit de Kaapkolonie ontleent het Pers kantoor te Dordt de volgende bijzondorheden, die een scherp licht werpen op de barbaarsche handelingen der Engelschen in de beide Republieken. Zij schrijft Jongens van 13 jaar gaan met hun vader op commando om niet door de Engelschen krijgsgevangen te worden gemaakt. Een dame uit het Windburgdistrict vertelt hoe (generaal) Hector Mc Donald tegenover haar moeder en haar handelde. Hij sprak tot haar moeder,.Ga je man bij zijn baard hier halen en hang hem op om hem te beletten door te vechten." Nadat de Engelschen alles hadden weggenomen en do hoeve verbrand zeide de generaal aan het meisje„Ga nu maar met de Kaffers wonen, dat wil je immers wel'waarop zij antwoordde„Ja, liever dan te wonen met de Engelschen die tegen vrouwen en huizen vechten." Daar deze vrouwen een beetje geld hadden, behoefden zij niet naar het vrouwenkamp te Bloemfon tein te gaan, waar oude en jonge vrouwen, zonder gerieven, opgesloten zittenterwijl deze Christelijke beschaafde Engelschen in hare huizen wonen. En niettegenstaande al deze ellende, ver klaren dezo vrouwen dat zij liever alles willen verduren dan te zien dat hun echtgenooten en zonen hunne wapenen nederleggen. Zoodra eene vrouw hare meening uitspreekt, wordt zij door de Engelschen krijgsgevangen gemaakt. Met ingang van 25 dezer zal de invoer van schapen uit Nederland in België tot nader order zijn verboden, behalve wanneer de dieren bestemd zijn voor de slachthuizen te Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik. Te Lissabon is een opzienbarend proces met de veroordeeling der drie beschuldigden geëindigd. Vijf jaar geleden werd een bekend koopman Fandago op een rijtoer door een bom, die in zijn rijtuig sprong, gedood Men moest de zaak indertijd opgeven, omdat elk spoor van de daders ontbrak. 1 och eenigen tijd geleden heeft een krant de zaak weer opgerakeld en haarfijn verteld hoe de moord in zijn werk was gegaan. Fandago had een bankzaak in handen gegeven van de heeren Graija, vader en zoon, doch weldra bemerkte hij, dat hij door hen bedrogen werd, en hij wilde de zaak aangeven. De jongste Graqa stond juist op het punt in het huwelijk te treden met de dochter van generaal Aran es hij kocht een bediende om, die de bom in het rijtuig zou plaatsen van Fandago. Memand had eenig vermoeden op de twee Graca's en het huwelijk werd voltrokken. De onthulling van hun medeplichtigheid heeft veel opzien in de stad gebaard en Graca's vrouw weigert aan de schuld van haar man te gelooven en wil hem na zijn gevangenis straf buitenlands volgen. De oude Graca en de knecht zijn eveneens veroordeeld. Nog slechts zeer weinige dagen en wij moeten de onverkochte loten terug sturen van de met prijzen van f 100,000, f 25,000, f 10,000 enz. Nog enkele heele en gedeelten van loten verkrijgbaar a f 10.per heel, f 5 per hall en f 2,50 per kwart lot bij EANGEVELR DE ROOM. HOOFDPRIJS: verder equipages enz. enz. a f 1.per lot verkrijgbaar bij LANGE VELD DE ROOIJ. Gedrukt bjj LANGEVELD DE ROOIJ, Texel

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 3