N°. 1380. Donderdag 29 November. A®. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave* ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 28 November 1900. Wij herinneren onzen lezers, dat heden avond in ,,'t Nut zal optreden de heer Rovers van Amsterdam, alhier als spreker niet onbekend en ongetwijfeld ook niet onbe mind: Voor niet-leden is de toegangsprijs voor dezen avond op 10 cents per persoon gesteld. Oosterend, 26 Nov. De vergadering der alhier bestaande afdeeling van deNederland- sche Visscherij-vereeniging, op j.l. Zaterdag in het „Wapen van Texel" gehouden, was ruim bezocht. Bij de opening wees de Voorzitter, de heer P. J. Plaatsman, op den grooten omvang van de nog jeugdige vereeniging en op het moeielijke van een dergelijk reuzenwerk op goeden grondslag te organiseeren. De aan wezigen werden welkom geheeten. De Secretaris, de heer J. J. Vos, las hierop de notulen van al de tot heden gehouden vergaderingen, die onveranderd werden goed gekeurd. Hierna verkreeg de Directeur der Vereeni ging, de heer J. Zwier Visser van Alkmaar het woord, die bijna drie uren achtereen volgens aan het woord bleef. Onder mededeeling, dat de Koninklijke goed keuring op de statuten van den Bond is verleend, werd in het kort geschetst wat de Vereeniging reeds heeft gedaan en hoeveel moeite het nog zal kosten, eer alle Neder- landsche visschers, ook die der groote vis- scherij, die afhankelijk zijn van reeders en expediteurs, aan eene en dezelfde lijn zullen trekken. Ook de Regeering erkent nog te weinig de visschersbelangen, wat blijkt uit het kleine bedrag, dat voor de Visscherij op de Staatsbegrooting is uitgetrokken en uit de ongevallenwet. Vervolgens wordt een beeld gegeven van den vischverkoop, inzonderheid van dien dei- garnalen, waartoe de spreker zich naar Londen had begeven en wordt in helder daglicht gesteld, dat hierin voor de visschers enorme verbeteringen zijn te brengen. Hiervoor is in Zeeland reeds eene Handelsmaatschappij opgericht, waarvoor spreker, die terwille van de goede zaak ontslag heeft gevraagd uit zijne betrekking aan de Arrondissements rechtbank, te Alkmaar, zich in het bijzonder wenscht te interesseeren. Op de vraag, of ook de visschers van hier aan deze wijze van doen wenschen mede te werken, wordt algemeen toestemmend geantwoord. Het plan is, om dan ook te Helder een kantoor te vestigen. Uit vei schillendo bescheiden wordt duidelijk gemaakt, op welke wijze de Maat schappij zal werken. Hierna werden ter tafel gebracht kaarten van het zeegat van Texel, omdat de Ver eeniging hier gaarne verbetering ziet door aanbrenging van electrische lichten, waaronder flaplichten, op de tonnen der verschillende vaarwaters naar de Noordzee. Het beginsel werd door de vergadering gaarne goedgekeurd en in deze richting zullen stappen gedaan worden.- Niemand verlangde meer het woord, waarom de Voorzitter dank bracht aan den spreker en aan de vergadering en de bijeenkomst sloot met er op te wijzen, dat ook voor de visschers kracht ligt in het vereenigen en met den wensch, dat de Vereeniging krachtig zal blijven werken tot ontwikkeling van het Nederlandsche visseherswezen. Na dit slotwoord deelde de heer Zwier Visser mede, dat de Vereeniging ook een woord wenscht mede te spreken over de plannen tot droogmaking van de Zuiderzee, dat het voor en tegen hieromtrent wordt overwogen en dat hierover weldra lezingen gehouden zullen worden. De Cocksdorp, 26 Nov. De heeren G. Alder- lieste en R. Stoepker zijn bij de Nederd. Herv. gemeente alhier tot kerkvoogden her benoemd. Tot voorzitter der notabelen werd gekozen de heer J. Kortenhoevcn. Het vertrek van den bode voor de extra-postgelegenheid alhier is niet op negen, maar op 8 uur voormiddags, (Greenwich-tijd) bepaald. Het was door don Inspecteur der Posterijen verkeerd opgegeven. Toen men Zaterdagavond een paard van hier naar Den Burg wilde leiden, zakte het dier op den dorpsweg plotseling in elkaar en kon men het in weerwil van alle moeite niet weer op de pooten krijgen. Het werd toen afgemaakt. Het dier was te Vlieland voor de kapitale som van 12 gl. door den veehandelaar B. van Texel gekocht en had een gebrek aan de pooten. Oudeschild 26 Nov. De Heer Zwier Vis ser van Alkmaar sprak hedenavond, in eene druk bezochte vergadering over de visscherij- belangen. Nadat ZEd op den achteruitgang der Vis scherij had gewezen en de oorzaken van dien achteruitgang had nagegaan, gaf hij in brecde trekken de geneesmiddelen aan, die de vis scherij weder tot Nederland's goudmijn zou den kunnen maken. Samenwerking, schouder aan schouder staan van de duizenden visschers, was vol gens ZEd. wel het voornaamste middel. Eendracht maakt macht moest hier vooral in toepassing gebracht worden. Door eendracht slechts zou het mogelijk zijn van de Nederlandsche regeering te ver krijgen, dat er evenals in Duitschland, Noor wegen en Denemarken jaarlijks aanzienlijke sommen op de begrooting werden uitgetrok ken ten behoeve der visscherij, want spreker kon het niet ontkennen, de Visscherij werd in vergelijking van landbouw en veeteelt slechts stiefmoederlijk bedeeld. Na deze met gloed en overtuiging uitge sproken woorden, gaf ZEd. een uitvoerig verslag van de wijze, hoe door de factors met de toegezonden garnalen op de Londen- sche markt wordt gehandeld. Een afslag wordt er niet gehouden, de factors handelen naar willekeur met de hun door onze vis schers toegezonden garnalen en uit eon nauw keurig en onpartijdig onderzoek was gebleken, dat de afrekening der visschers volstrekt niet in overeenstemming met de gemaakte marktprijzen was. Om aan dien onhoudbaren toestand oen einde te maken, had de Nederlandsche Vis- scherijbond eene handelsbank opgericht, die zich met de verzending, den verkoop enz. van garnalen van de leden van dien bond zou belasten. Spreker spoorde ook de Oudeschil der visschers aan lid van dien bond te wor den. Het gevolg hiervan was, dat zich nog staande de vergadering eene afdeeling con stitueerde van ruim 30 leden. Nadat de Heer J. K. G. Muller, vice-voor- zitter van den Texelschen Schippers- en Vis- schersbond, den Heer Zwier Visser voor het gesprokene dank gezegd en den visschers aangeraden had eendrachtig samen te werken, ging ieder voldaan huiswaarts. 27 Nov. Uit de bij Callantsoog gestran de stoomboot „Oldenburgis ook door schui ten van hier nog lading geborgen. Nu onder wijl het gestrande stoomschip door sleepboo- ten is afgebracht, bestaat er voor de bergers veel kans om een flink loon te mogen ont vangen. Evenwel laat de uitkeering van zulk berg loon gewoonlijk jaar en dag op zich wachten. Zoo adsisteerden ruim een jaar geleden en kele Texelsche schuiten, toen een met koper erts geladen stoomboot was gestrand. Nog altijd zien de belanghebbenden met verlangen naar 't bergloon uit; 't zou zoo goed van pas komen tegen den winter. 28 Nov. Voor dG afd. van den Ned. Protestantenbond alhier moet het voornemen bestaan, Zondagavond a. s. een leesavond te doen houden. Als spreker is uitgenoodigd de Heer Ds. J. Heep, van den Hoorn. Gedurende de pauzen zal zich het zangkoor van de afd. doen hoo- ren. Deze weelz kan men bij helderen hemel, waarschijnlijk tal van vallende sterren waar nemen, overblijfselen der komeet van Biela. De meeste dezer vallende sterren hebben lange staarten en bewegen zich betrekkelijk langzaam. De beste waarnemingstijd is van 10 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts. Donderdagavond had te Burgervlotbrug een droevig ongeluk plaats. Het eenige dochtertje van den heer F., wonende te Pette- merkluft, was met de dienstmeid bij hare moeder, huishoudster in het gezin van K., te Burgervlotbrug. Het kind zou een bood schap doen, maar door de duisternis raakte zij van het pad en is waarschijnlijk over de hellende leuning van 't kleine bruggetje in het kanaal gevallen. Toen zij te lang uitbleef ging men haar zoeken en vond men het lijkje in de nabijheid der brug. Met het oog op het voorgenomen hu welijk van H. M. de Koningin, is de post van f 8000, aanvankelijk op de Staatsbegrooting voor 1901 uitgetrokken voor benoemingen in Nederl. orden, met f 12.000 verhoogd en mitsdien gebracht op f 20.000. Verscheidene benoemingen van vreemde lingen in de hoogere rangen zullen alsdan plaats bebben. In den laatsten tijd wordt dagelijks de spoorweg van Leeuwarden naar Meppel, Zwolle en Deventer, verder van Meppel naar Groningen Leeuwarden, van Leeuwarden naar Akkrum en terug, van Leeuwarden naar Groningen en opnieuw naar Leeuwarden terug, verder van Leeuwarden naar Heeren veen en terug, door een reizend harmonica speler bereisd en dit alles op één dag 1 De reis begint 's morgens 5X6 en eindigt 's avonds 10.42 uur. In het geheel heeft de man vjjf rusttijden onderscheidenlijk van 47, 84, 45, 55 en 52 minuten. Bij ieder station stapt hij uit, om in een andere wagen over te gaaa. Hij verwisselt dagelijks van 80 treinen. De reis wordt gedekt door oen abonne mentskaart, doch de man vindt ruim vergoe ding der kosten in het geld, dat hij, zij het slechts bij centen, van de reizigers, die steeds aardigheid aan d n muzikant hebben, ophaalt voor zijn spel. De afstand, dien de man dagelijks op de genoemde wijze aflegt, bedraagt 538 kilome ter. Te Zaandijk is een bejaarde, alleen wonende vrouw dood in haar kamertje ge vonden, vermoedelijk gestikt door den rook van een binnenbrand, die waarschijnlijk door eene stoof met vuur is aangekomen. Na middernacht is de brand ontdekt. Misbruik van sterken drank schijnt in het spel te zijn geweest. Een Hollandsche weduwe, te Aken woonachtig, zond bij gelegenheid der verloving van Koningin Wilhelmina, aan Hare Majesteit per brief haar gelukwensch, er tevens bij voegende, dat zij in behoeftige omstandigheden verkeerde en daarom een kleine ondersteuning verzocht. Dezer dagen ontving de weduwe een brief uit het kabinet der Koningin, waarin haar dank werd gezegd voor haar wenschen en haar verzocht werd zich aan het Nederlandsch consulaat te Aken te vervoegen, waar zij 50 mark als ondersteuning zou ontvangen TEXEISCBE COURAJJT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1