Buitenlan d. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopiqgen. Predikbeurten, Te Heteren heeft Zondag, terwijl zijn ouders naar de kerk waren, een 20-jarig jongeling door onvoorzichtigheid zijn broertje van vier jaren doodgeschoten. Hij had nl. een geweer, dat hoog aan den muur hing, er afgenomen, niet wetende dat het geladen was met kruit en een papieren prop. Onver wacht ging het schot af, terwijl het kleine kind op ongeveer een halven meter afstand stondhet kreeg het volle schot in den mond en was terstond dood. De politie te Nijmegen hedft een zeer goede vangst gedaan. Een paar dagen geleden was haar door eene aldaar wonende weduwe kennis gegeven, dat zij twee haar onbekende personen als kostgangers had aangenomen, die na goed gegeten te hebben vertrokken, onder bedriegelijk voorgeven aan het spoor hunne koffers te moeten afhalen Zij kwamen natuurlijk niet meer terug en bij onderzoek bleek, dat ten nadeele van een anderen kost ganger dier weduwe eenige goederen waren gestolen Donderdag is een dier personen gearresteerd en de tweede, van wien vermoed werd, dat hij naar Druten de wijk had genomen, is op telegrafisch verzoek van den commissaris van politie aldaar, gevat en naar Nijmegen over gebracht. Bij het verhoor bleek, dat zij zich eveneens schuldig hebben gemaakt aan diefstallen te Amsterdam, 's-Gravenhage, Tilburg, Arnhem, Breda en Rosendaal. Boide verdachten, die te Tiel thuis behooren, worden ter beschikking der Justitie te Arnhem gesteld. Op een der grootste kantoren te Am sterdam trad verleden week een der bedienden in het huwelijk. Als huwelijksgeschenk is voor hem door den patroon een kapitaal gestort van f 600, waaruit bij eventueel overlijden een aanzienlijke uitkeering volgt aan zijn nabestaanden. Twee afzonderlijke huwelijksgeschenken. Volgens betrouwbaar bericht bestaat or plan dat de officieren en minderen van de landmacht, en volgens een bericht uit Arnhem, dat eenige aanzienlijke Geldersche dames, een afzonderlijk huwelijksgeschenk aan H.M. zullen aanbieden. Van het leger kunnen we dat begrijpen. Maar welke afzonderlijke corporatie „eenige aanzienlijke Gèldersche dames" vormen, en welke meer speciale verhouding bestaat er tusschen H. M. de Koningin en die dames, waardoor ze zich genoopt zien, zich van het overige gedeelte der Nederlandsche natie af te zonderen, dit is ons niet duidelijk. Of is het misschien imitatie van het comité van adellijke dames in den Haag. („Zutph. Ct.") Ondanks alle geheimzinnigheid, die Kru- ger omringt, is toch bekend geworden, dat de President in Nederland officieel een beroep zal doen op de mogendheden. Aldus meldt de Brusselsche Soir". Indien dit beroep geen uitwerking heeft, zal de President documenten publiceeren, betrekking hebbende op den oorlog. President Kruger meent, dat indien de Mogendheden kennis zullen dragen van de ware toestanden, Engeland gedwongen zal worden om zachter op te treden ten opzichte der Republieken. Mocht niets helpen, dan zal do President ondanks zijn hoogen leeftijd en wakkelende gezondheid naar Engeland terugkeeren om bij de strijdende Boeren te leven en den dood te vinden in zijn eigen vaderland. De „Daily Express" verneemt uit Kaap stad Lord Kitchener zal weldra zijn plannen gereed hebben voor een veldtocht, die, naar men hoopt, de oorlog snel ten einde zal brengen. Zijn gedragslijn tegenover de Boeren, die de guerrilla voortzetten, zal niet zondigen door overmaat van toegeeflijkheid. Waarschijnlijk in verband met lord Kiche ner's voornemen om een krachtig beleid te volgen, zullen de bladen van den Rand vooreerst nog niet weer mogen verschijnen, en ik verneem ook, dat alle oorlogscorres pondenten uit Transvaal weggezonden zullen worden, voordat lord Kitchener zijn krijgs verrichtingen begint. P. Charles Falconer is tot redacteur be noemd van het regeeringsblad, dat te Pretoria verschijnt. Voor den oorlog redigeerde hij daar een bladhij wilde niet mee op een commando trekken en werd in September 1899 gedwongen, het land te verlaten. Middel tegen longteringEen assistent, dr. Adolf Hoff van de algemeene polikliniek te Weenen moet een geneesmiddel ontdekt hebben tegen longtuberculose. Reeds zijn meer dan 100 gevallen er mede behandeld; bij de minst ernstige gevallen volgde volkomen ge nezing, bij de ernstige een gedeeltelijke ge nezing of althans eenige beterschap. Het geneesmiddel heet'naar don uitvinder Solutio Hoffi. Van de samenstelling wordt geen geheim gemaakt. Er bevindt zich o. m. arsenicum in, dat de bakteriën doodt, de vorming van bloed bevordert en tevens als middel tegen koorts dienst doet. Door toevoeging van tinctura anodyna wordt het hoesten tegen gegaan. Zatordag bij het vertrek van het station te Milaan, ontspoorden een goederenwagen en twee andere waggons van den trein naar Venetië. De machinist werd licht verwond doch de reizigers kwamen met den schrik vrij. Bet duurde eenige uren, voor dat de weg weer was vrijgemaakt. Maandag 26 Nov., voormiddags 10'/a uur. Verzoek K. van 't Veer om overplaatsing naar de O. L. School te De Cocksdorp. Voorstel B. W. verhooging borgtocht van den Getn.-Ontvanger, ingevolge art. 111 der Geme nteivet. Begeling uitbetaling jaarwedde van dm over leden gem.-secretaris. Begeling jaarwedde overleden Hoofd der School te de Cocksdorp. Vet zoek B. Jansma om afschrijving van Hoofd. Omslagwegens vertrek uit de Gemeente. Ook dit verzcck wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Versoek van mej. K. Hesse om eene tegemoet koming in de kosten voor hare bijdrage in het petisioenfonds voor vroedvrouwm. Amsterdam, 26 Nov. Aangevoerd 324 Run deren, le kwal. 60 k 64 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 50 Melk- en Kalf- koeien f 120 i 240; Graskalveren f k f 52 nucht. Kalveren f7 A f 10 Schapen f f Lammeren f f 268 vette "Varkens 41 k 42 ct. per KG. Purmerend, 27 Nov. Aangevoerd 108 vette Kalveren 65 85 ct. per KG.146 nucht. Kalveren f8 k f 18; 375 vette Varkens 40 k 43 ct. per KG.; 38 magere Varkens f 10 A 15 318 Biggen f 5 a f 9.—; 4026 Schapen en Lammeren;567 Runderen en 11 Stieren; Kip-Eieren f 6.— f 7.per 100. Vette Koeien, 500 stuks, prijshoudend, handel stug, 0.50 k f 0.63 per KG. Melkkoeien prijshoudend handel stug, f 120 k f 180 per stuk. Vette Kalveren, prijshoudend, handel vlua. f 0.65 a f 0.85 per KG. Nuchtere Kalveren lager in prijs, h. stug' Vette Varkens, prijshoudend, handel matig. Magere Varkens en Biggen prijshoudend, handel matig. Vette Schapen, lager in prijs, handel stug, f 18 A f 25 per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig, f 13 k f 20 per stuk. Londen, 26 Nov. Ter markt zijn aangevoerd 1800 Runderen, 7000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, 90 Varkens. Men noteert Runde ren 1' 0.42 a f 0.72Schapen en lammeren f 0.45 a f 0.85 Kalveren f 0.— a i 0.Varkens f 0.41 a f 0.67. Zondag 8 Dec. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 3 uur ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Zaterdag 24 November 1900. Rentmeester J. E. "WINKLER. 11510 "Weiland, genaamd „de Meek". Kooper P, B. Vlaming voor i 1235. mmmmm■b—iiwii ii wir m ■iwiiiijmmm—name—bmiiumuimthtwb Voorzitter de heer H. W. de Joncheere, burgem. Tegenwoordig alle leden. Loco-secretaris de heer A. Langeveld Az. Na opening der vergadering door den. Voorz. wijdt deze nog enkele woorden aan de nagedachtenis van den overleden secretaris, de heer J. A. Wesstra en doet dit ongeveer in de volgende bewoordingen: Mijne Heeren Het is mij eene behoefte de nagedachtenis van onzen hooggeachten en zoo zeer gewaardeerden Secretaris, den Heer Wesstra, bij den aanvang van deze zitting in uw aller herinnering te brengen. In de voorlaatste vergadering sprak ik den kartgrondigen wensch uit, dat wij onzen Secretaris, na niet al tc Tang tijdsverloop wederom geheel hersteld in ons midden zouden mogen terugzien. Het toenmaals verloop van de ziekte, die hem had aangetast, gaf alle hoop dat hij deze te boven zou komen. Helaas, kort daarna nam de gunstige toestand eene andere wending en de Heer Wesstra bezweek den 29en October, des morgens te 9 uren. Onze geachte Secretaris is dus niet meer. Over zijne hoedanigheden uit te wijden als ambtenaar en als mensck, ik behoef zulks in uw college niet meer te doen, ongetwijfeld spreek ik namens u allen, wanneer ik zeg: Wesstra was een uitstekend ambtenaar en uitnemend mensch en als zoodanig zal zijn nagedachtenis ook in ons aller her innering blijven voortleven. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorz. deelt daarop mede, dat toen het bericht van het overlijden van den heer Wesstra was ontvangen, bereids door B. W. namens den B-aad een adres van rouwbeklag was gezonden naar diens weduwe; dat opgesteld is het request ter verkrijging van eene rijks-subsidie ten bekoevp. van het lager onderwijs in deze gemeente, volgens artikel 49 der onderwijswet. dat voor de vacante betrekking van secretaris zich 45 sollicitanten hebben aangemeld, waarvan zich 1 heeft terubgetrokken wegens zijn benoeming elder». Deze mededeelingen1 worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een schrijven van mej^de. wed. WesstraBongaardt, waarin door deze haren 'dank wordt betuigd voor de blijken van deelneming een schrijven van mej. D. Boon, behelzende het bericht, dat ze hare benoeming tot onderwijzeres in de handwerken te Den Hoorn aanneemt en 15 Nov. in functie zou treden; een missive van HH. Ged. Staten, behelzende goed keuring kohier schoolgelden 4e kwartaal 1900; id. ia. begrooting dienst 1901. Ook deze ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Na ingewonnen advies' van den districts-schoolop- ziener stellen B. W. voor gunstig op dat verzoek te beschikken en te besluiten, dat genoemde heer Van 't Veer, die nu gedurende 9 jaren ongeveer aan de school te Midden-Eierland als Hoofd met den meesten jjver en nauwgezetheid werkzaam was, zal worden overgeplaatst naar Cocksdorp op] een jaarwedde van f S00. De overplaatsing zal geschieden, zoodra het te benoemen Hoofd voor de school te Midden- Eierland in functie treedt. Financieel voordeel, zegt de Voorz., heeft de heer Van 't Veer er niet bij, eerder nadeel, daar zijne echtgenoote niet met het onderwijs in de handwerken zal zijn belast zooals te Midden-Eierland. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. W. aangenomen en dus het verzoek van den heer Van 't Veer ingewilligd. De Voorz. deelt mede, dat volgens genoemd artikel de borgtocht minstens een tiende deel moet bedragen van het totaal der gewone ontvangsten der gemeente na aftrek der geldleeningen, enz. Was de borgtocht van f 4000 hoog genoeg toen de tegenwoordige ont vanger zijn functie aanvaardde, sedert dien tijd was het totaal der ontvangsten zeer gestegen, zoodat het fedurende de laatste jaren gemiddeld f 60399,77' had edragen. De borgtocht van den ontvanger zou dan moeten bedragen minstens een tiende of f 5040, ten einde echter niet spoedig weer verplicht te zijn dat bedrag te verhoogen, stellen B. W. voor de borgtocht thans te stellen op f 5200. Voor of op 1 Januari 1901 moet die borgtocht tot dat bedrag zijn aangevuld. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Voorstel B. W. wijziging artt. 1 en 8 Beglemmt Algem. Weeshuis en verzoek Begenten Alg. Weeshuis tot verder verblijf van M. K. Witte in hunne instelling. B. W. stellen voor dit artikel in zooverre te wijzigen, dat in zeer bijzondere gevallen onder nadere goedkeuring van den Raad door HH. Regenten mag worden afgeweken van de bepaling omtrent den leeftpd bij toelating of vertrek uit de inrichting. Met algemeene stemmen worden die wijzigingen in het reglement goedgekeurd. Het voorstel om naar aanleiding van dit besluit het verzoek van HH. Regenten toe te staan om de ver pleegde M. KWitte nog langer in hunne inrichting te houden, gaf aanleiding tot eenige nadere bespreking over den tijd, gedurende welken dit zou worden toegestaan. Een voorstel van den heer Bakker gaf aanleiding daartoe. Door ZEd. werd nl. voorgesteld in plaats, zooals in het verzoek van HH. Regenten was aangegeven, voor onbepaalden tijd, dit langer verblijf te bepalen op 1 jaar. Met het oog op de mogelijkheid dat eventueel na verloop van 1 jaar een verblijf van enkele weken nog zeer gewenscht kan zijn, terwijl men algemeen overtuigd was dat door HH. Regenten dier inrichting geen misbruik er van zou worden gemaakt, werd het voorstel van den heer B. met 9 tegen 2 stemmen, die van den heer Roeper en den voorsteller, verworpen en het voorstel van B. W., om geen tijd te bepalen, aangenomen. Volgens de wet houdt bij overlijden van een gem- ambtenaar onmiddellijk diens traktement op. B. W. stellen echter voor in navolging van Rijk, provincie, enz., billijkheidshalve van die bepaling af té wijken en aan diens weduwe een gratificatie toe te kennen gelijk aan het anders nog te innen bedrag voor traktement van het loopende kwartaal, zijnde een bedrag van f 194.295. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Met algemeene stemmen wordt besloten ook aan de weduwe van dezen ambtenaar eene gratificatie toe te kennen gelijk aan het anders nog te innen bedrag over het loopende kwartaal en groot f 186.96. Uit het request, dat werd voorgelezen, bleek, dat adressante gedurende 17 jaar alhier werkzaam is, dat zij om te worden opgenomen in het pensioenfonds een bedrag van f 300 moet storten, hetwelk echter tenge volge van haren hoogen leeftijd moet geschieden in 2 jaren. Aangezien f 150 's jaars te storten haar te bezwaarlijk is, wendt zij zich om eene tegemoet koming in de kosten tot de Gemeente. De Voorz. stelt voor dit verzoek te stellen in handen van B. W. om prae-advies. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Aangezien bij rondvraag niemand meer iets had voor te stellen, wordt de vergadering gesloten. «-i'BBniiii i —mawww—BmwgaMB—

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2