N°. 1382. Donderdag 6 December A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentie» vóór 10 uur op den dag der uitgave. TEXEL, 5 December 19Ü0. Zaterdagmiddag hield de afd. „Texel" van den Bond van Ned. Onderwijzers eene vergadering in het hotel „De Oranjeboom". Na het openingswoord van den voorzitter werden door het Bestuur eenige belangrijke mededeelingen gedaan. O a. werd medege deeld, dat door -het Hoofdbestuur een enquete zal worden ingesteld naar de salarissen dei- onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland. Het Bestuur had daarvoor de benoodigdo telkaarten voor deze gemeente ontvangen. Daarna werd als afgevaardigde naar de Alge- rncene Vergadering, welke '28 en 29 Dec. te Utrecht zal worden gehouden, gekozen de heer J. A. Frederiks en als plaats ver van gei de lieer W. R. van Douwen. Na behandeling van de punten, waarover bij referendum zal worden beslist, werd overge gaan tot de bespreking van den Beschrijvings brief voor de Algemeens Vergadering. Vooral het voorstel van liet Hoofdbestuur, inzake het door den Bond gestichte en in Juni geopende Herstellingsoord voor Onder wijzers, gaf aanleiding tot een zeer geanimeerd debat. Ook het voorstel tot toelating van hoofden als leden van den Bond lokte vrij wat discussie uit. Dan. afgevaar<ligde.„wsrd opgedragen voor het door de Afd. Utrecht geamendeerde voorstel te stemmen. Na de gebruikelijke omvrage werd de ver gadering door don voorzitter gesloten.' De veeuitvoer van 19 Nov. tot en met 3 Dec. heeft bedragen 12 kooien, 9 kalveren, 9 schapen, 14 lammeren, 4 paarden en 18 varkens. De afd. „Texel" van het Nederl. Onder wijzers-genootschap zal a.s. Zaterdag ecne vergadering houden in het café „Den Burg O. m. moet eeue verkiezing plaats hebben voor een' Voorzitter, wegens aftreding van den Heer C. A. de Braai. Verder zal door den Heer P. Haremaker ingeleid worden het onderwerp„Iets over de wording der Nederlandsche republiek," terwijl de Heer J de Jongh eeno letterkun dige b.jdrage zal leveren. Door onze vroegere plaatsgenoot de Weleerw. ZeerGel Peer Ds. H. Bakels, thans predikant hij de Doopsgez. Gem te Warns werd het beroep naar Enklmizen aangenomen. Evenals op zoovele andere plaatsen moet ook alhier het plan bestaan eene com missie samen te stellen voor inzameling van gelden voor een aan HM. onze geëerbiedigde Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk aan te bieden nationaal huldeblijk, waarvoor bereids in ons land een hoofdcommissie werd gevormd en waartoe o. a. ook behooit onze burgemeester, de Edelachtbare heer H. W. de Joncheere. IJs en weder dienende mogen we wel zeggen, want in 't laatst van December is de kans op stremming der vaart niet uitge sloten, en indien zich weer geen andere bezwaren voordoen, zal op Donderdag 20 Dec. a.s. alhier in 't Nut optreden de heer A. D. Wempe van Haarlem. Oudeschild, 2 Dec. Hedenavond had in de K. W. B. eene buitengewone vergadering, van de aideeling„Oudeschild" van den Neder- landschen Protestantenbond plaats. Als spre ker trad op Ds. Heep van den Hoorn. Nadat Z.W.Ew. door den Voorzitter het welkom was toegeroepen en het bestaande zangkoor een lied had gezongen, sprak Z.W.Ew. over het Paradijs. Na betoogd te hebben, dat de Godsdienst een algemeen menschelijk ver schijnsel was en er geen of bijna geen volk zonder Godsdienst bestond, wees spreker er op, dat zoodra de volken een weinig beschaafder werden, ze ook heilige geschriften hadden, die bij veel verschil ook veel overeenkomst bezaten. Zoo vond men in veel geschriften èn het Scheppingsverhaal èn de Paradijs geschiedenis. Naar aanleiding hiervan stelde spreker 2 vragen en welle Wanneer werd de Wereld geschapen 2e Wanneer leefden de Paradijsbewoners? Op de eerste vraag was het antwoord, dat die tijd zich in de diepste duisternis verliest. De Paradijsgeschiedenis moest beschouwd worden als eene dichterlijke, zinnebeeldige voorstelling, als een toestand van volmaakt geluk. Hior op aarde kon men zich reeds een paradijs scheppen. De hoofdvoorwaarden daarvoor waren Eene reine en goede stem ming en een gerust geweten. Er waren vele paradijzen, die hemelsbreed van elkander verschilden, 't Kleine kind, de knaap, de huisvrouw, de landbouwer, de geleerde, de kunstenaar, ieder had zijn paradijs. Wat voor deü landbouwer oen paradijs was, was het geenszins voor den kunstenaar en omge keerd. Door eigen schuld kon men het schoonste paradijs doen verloren gaan, slechts eene zuivere stemming en een gerust geweten kunnen ons daarvoor behoeden. Na de pauze gafa|e' geachte spreker, nu CE-dan door heL/inrpfsoi -afgewisseld, achter eenvolgens ten beste; Een droom door ds. Haverschmidteenige mededeelingen uit het leven van den Russischen graaf Tolstoï, naar aanleiding van eene brochure van Mevr. Serong; eenige mededeelingen, over eene in Rusland bestaande godsdienstige sekte, die Jezus' leer letterlijk opvat eu weigert krijgs dienst te verrichteneenige mededeelingen over de Tolstoiaansche kolonie te Blaricum hoe ds. Laurillard over de sociaal democraten denkt en brooden vermenigvuldigd door Busken Huet. Na afloop bedankt de Voorzitter den spreker voor al het genotene en roept hem een tot weerziens toe. 3 Dec. Voor de kleintjes der Koningin Wilhelmina-"ewaarschool heeft de Sint weer goed gezorgd. Hij heeft het bestuur dei- genoemde school den weg gewezen, hoe 't het best in zijn geest zou kunnen werkzaam zijn. Op 5 December brengt ieder der kleinen een mandje mee naar school en gaat dan den volgenden morgen een onderzoek instellen naar 't geen de goed-heilig-man voor hen beschikbaar heeft gesteld. De Cocksdorb, 3 Dec. Tot predikant in de Nederd. Herv. gemeente alhier is beroepen de Weleerw. Heer J. van Duivenbode, candi- daat te Katwijk aan Zee. Tot Ouderling en Diaken in dezelfde gemeente zijn resp. herkozen de heeren L. de Waard en J. Blom Mz. Oosterend, 4 Dec. Verscheidene schuiten van hier zijn ter garnalenvangst uitgezeild. Verschillende groote schuiten, die anders alleen de Noordzeevisscherij uitoefenden, zullen in dit seizoen ook garnalen gaan vangen. Men hoopt ze aan de Nieuwe Handelsbank te kunnen verzenden. De vergadering van „Nut en Genoegen" is door den Sint-Nicolaasdag eenigen tijd uitgesteld en zal nu gehouden worden op Maandag, 10 Dec. Alsdan zal de heer J. de Jongh eene lezing houden. Helder, 4 Dec. Het stormachtige weer stak gisterenavond nogal tamelijk onverwacht op. De geheele visschersvloot was in zee en de schuiten, die wat ver uit de kust waren gegaan, hadden een barre tocht. Velen liepen dan ook met grootere of kleinere averij binnen. Van de een was het zeil aan flarden gewaaid, van een ander het zwaard gebroken, terwijl weer andere schuiten waren lek gesprongen. Gelukkig bleef de vloot voor het verlies van menschenlevens gespaard. De moord te IJmuiden! Door de echtgenoote van den Ostender schipper E. van Turnhout is een request om gratie bij H. M de Koningin ingediend voor haar man, die, zooals men weet, wegens mis handeling met doodelijken afloop tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Ook de bevol king van Ostende, waar de veroordeelde zeer gunstig bekend stond, zal een dergelijk verzoek indienen, en ten derde zal de zwager een request inzendon, waarin o. m. gewezen wordt hoe hij en de veroordeelde voor eenigen tijd aan 9 Hollanders op zee het leven redden. Te Amsterdam hebben twee vaders hun kinderen onverzorgd achtergelaten. Van den een zijn 4 kinderen van 7 tot 13 en van den anderen 2 kinderen van 14 en f> jaar naar het stadsbestedelingenhuis gebracht. De vaders worden opgespoord. Een zeer tragisch sterfgeval had te Bergschenhoek plaats. De dochter van den warmoezier Vonk zou kerkelijk trouwen; daartoe was voor deze plechtigheid de zuster der bruid overgekomen. Eer de stoet echter naar de kerk vertrok bleef deze zuster in eens dood. Nieuw Transvaallied. Kont gij dat volk, vermoordt, vertrapt, En toch nog niet geknecht? Het strijdt een strijd voor goed en bloed, Voor vrijheid en voor recht. Transvalers, laat den moed niet zinken I Uw lijdea staalt uw kracht. De gouden vrijkeidszon zal blinken Na d'aaklig zwarten nacht Na zwarten nacht, (bis) Na d'aaklig, aaklig zwarten nacht. Kent gij die kracht, die helden vormt, Tot strijd en dood gereed? Het is de kracht van 't Boerenvolk, Dat voor zijn vrijheid strijd. Transvalers, b ijft op God vertrou .ven 1 Uw redding is n 'bij Gij zult Gods hulp en heil aanschouwen Weldra maakt Hij u vrij Weldra, weldra, fins) Woldra, weldra maakt Hij u vrij Kent gij dat laag, vorachtlijk volk Van broedermoord on roof? Het heeft gemoord, gebrand, geroofd, Voor recht en smeekbee doof! O England, vrees do straf des Dieeren Uw oordeel is nabij Uw zegen gaat in vloek vorkeeren Zuid-Afrika wordt vrij! Zuid-Afrika, (bis) Zuid-Afrika wordt zeker vrij M. BEVERSLUIS. L. Dagbl. Sint Maarten is een der weinige ge meenten, (ook Texel behoort daaronder) waar nog geen afdeeling der Noord-Holl. Vereeni- ging „Het Witte Kruis" gevestigd is. Thans worden er pogingen aangewend door eenige heeren aldaar tot ïpfc oprichten van een afd. dier nuttige vereeniging. Teneinde tegemoet te komen aan de klachten over onvoldoende gelegenheid voor het betalen van directe belastingen, heeft de Minister van Financiën ingetrokken de bepa ling, dat de kantoren voor de ontvangst van directe belastingen gesloten kunnen worden op den laatsten werkdag der maand. Te Winschoten zal een 15-jarig dienst meisje een oog moeten missen, tengevolge van een steenworp door een straatjongen, i'iili'fr'liH URAWT. Abonnementsprijs per S maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1