B u i t e n 1 a li tl. Ingezonden Stukken. Er is sprake van dat van Rijkswege bok voor de pensioenen van bijzondere onder wijzers en kun weduwen zal worden gezorgd, doch nu is het uit een particulier schrijven van Minister Borgesius, in antwoord op een vraag van een belanghebbende gebleken, dat alleen de onderwijzers aan de scholen die Rijks-bijdrage ontvangen, in het desbetreffend wetsontwerp zullen worden opgenomen. De bijzondere scholen, die geen aanspraak op die bijdrage maken, dus in do eerste plaats de meeste kostscholen en particuliere instituten, zouden van dit voordeel voor hun personeel verstoken blijven. Terwijl Zaterdagmorgen vroeg schipper M. Mastenmaker van 11. D. 68, nabij het vuurschipj „Haaksvisscbende was, begon, door een onbekende oorzaak 't vaartuig water te maken, zoodat ondanks pompen het kleine vaartuig begon te zinken. Aan boord bevon den zich behalve de schipper, zijn beide zonen. In dezen gevaarlijken toestand werden de opvarenden van verre gezien door schipper A. Frankfort, die er met veel moeite in slaag de de drie mannen te redden en bij hem aan boord op te nemen. Het is een treurig geval voor den schipper Mastenmaker, die door deze ramp alles ver loren heeft. Het verlaten vaartuig is later onderstebo ven drijvende gezien. Bij verscheidene boeren in Zeeuwsch- Vlaanderen sterven tegenwoordig veel paar den. Deskundigen beweren, dat het moet worden toegeschreven aan het vochtige slij- kerige voedsel, dat uit paardenpeeën bestaat. Gelukkig voor de boeren, dat zij zich met hunne paarden hebben aangesloten bij een V orzekering-maatschappij Het hoofdbestuur der Groninger M. van Landbouw en Nijverheid heeft zich met een adres gewend tot H. M. de Koningin, waarin H. M. verzocht wordt te willen bevorderen, dat in ons land worde ingevoerd een rijks keuring van vleesch en slachtvee. Geen belangstelling De „Ned. Kerkbode'' ontleent aan een circulaire, die door de diakenen der N.Herv. Gemeente te A msterdam verspreid wei d, het bericht, dat er door hen rekening en verant woording gedaan was maar dat niemand van de leden der gemeente is gekomen, om inzage te nemen van hunne rekening Er was anders nogal aanleiding om er kennis van te nemen Diakenen toch deel den mede, dat er een tekort in kas is van f 979r3 327j en dat de begrooting voor 1900 een deficit van 136142.25 verwachten doet! Onbekwame metselaars In een te Leeuwarden gehouden vergade ring van den Frieschen Bouwkring is, met het oog op de, in het algemeen, weinige be kwaamheid van de metselaar®, aangenomen een motie, waarbij wordt uitgesproken de wenschelijkheid om het metselen op te ne men onder de leervakken aan de ambachts scholen. Bij de driedaagscbe, door leden der hof houding gehouden drijfjacht op de koninklijke domeinen van Soestdijk werden in het geheel 267 stuks wild geschoten, waaronder bijna 200 hazen. Een groot deel daarvan is op last van H. M. de Koningin-Moeder gezonden aan de volgende gestichten St. Pieter en Bloklandsgasthuis te Amersfoort, Diaconessen- huis te Baarn, Sint-Jozefsgesticht te Amers foort en Diaconessenhuis te Utrecht. Een Chrysanthemum-tentoonstelling te Haarlem sloot met een batig saldo van een dubbeltje 1 Zaterdagavond word te Dordrecht in de Groote Spuistraat een moordaanslag ge pleegd. Bij bewoners dier straat had de 48 jarige echtgenoote van den bierhuishouder A. de Jong te Dubbeldam sedert j. 1 Maandag haar intrek genomen, omdat zij steeds het slachtoffer was van de mishandelingen door haar man. Zaterdagavond kwam haar man haar in de Spuistraat opzoeken en wist de woning binnen te dringen en, na een gesprek met zijn vrouw te hebben gehad, trok hij plotseling een geopend mes en bracht haar daarmede drie steken toe. Onmiddelijk werd de vrouw naar het gasthuis overgebracht. Haar toestand was levensgevaarlijk. De 43jarige dader is gearresteerd en ter beschik king van de justitie naar het huis van bewa ring overgebracht. Het mes, waarmede de daad gepleegd werd, is nog niet gevonden. In een perceel aan de H oogewoerd te Leiden, waarin de kartonnage-inrichting „De Globe'' is gevestigd, werd Zaterdavond een sterke gaslucht ontdekt, welke bij onderzoek bleek te komen van een kamer, die echter op slot was. De deur werd daarom openge- trapt, maar het was in de kamer niet uit te houden. Eerst toen maatregelen waren ge nomen om de gaslucht er uit verwijderd te krijgen, kon men de kamer binnonkomen: en toen zag nren dat de deur van binnen op slot was gedaan, evenzoo een andere deur en de ramen. Verder ontdekte men een gas komfoor en daarnaast, doch niet er aan verbon den, een guta percha-slang, waaruit nog voort durend gas stroomde. Men bracht de slang met het komfoor in verbinding en maakte toen licht. En toen kwam men weer tot een andere ontdekking. Gedeeltelijk van een stoel gegleden en tegen den muur geleund, vond men den bewoner der kamer, beheerder van de kartonnage-inrichting, welke eigendom van een juffrouw is. Het bleek dat de man niet alleen bewusteloos, maar, na geneeskundig onderzoek, zelf reeds overleden was. Uit de omstandigheden, waaronder hij en een door hem geschreven briefje op tafel gevonden werd. n, maakt men op dat hijzelf den dood door verstikking heeft gezocht, welk plan reeds een paar dagen to voren bij hem moet hebben bestaan omdat hij toen aan een kennis een brief had gegeven, met verzoek dezen aan zijn dochter te overhandigen, die met haar moeder te Rotteidam woonde, van wie hij, na rechterlijk vonnis op verzoek der vrouw, gescheiden leefde. Groninger koek naar St-Helena. Lenige krijgsgevangenen op het eiland St.-Helena hebben in hun gevangenschap aan de stad Groningen gedacht af liever aan een product dat haar buiten de landpalen zekere bekend heid heeft gegeven aan de Groninger koek. Zij hebben, evenwel naar het schijnt, gevon den, dat do reputatie der Groninger koek nog niet ver genoeg gaat, omdat zij op het eiland, waar zij vertoeven, onbekend is. Zij meenen, dat daarin verandering moet komen en hebben, met toestemming van den censor, den heer E. Faber, te Groningen, gevraagd, tegen Kerstmis een monster koek te sturen. De heer Faber heeft aan het verzoek dade lijk gevolg gegeven en een groote kist met koek afgezonden. Van één resultaat dezer commissie kan de heer Faber, zooals de ver re klanten schrijven, zeker zijn zij zuilen er een prettiger Kerstmis door hebben. Onder de onderteekenaars van de brief kaart vond de „N. Gron. Crt.die dit meldt één Groningscheu naam die van N. Prak. Toorts o. a de namen van A. C. Maarseveen, C Jacobs, W. C van Gheol Gildemeester. Lord Boberts vertrekt 11 dezer naar Engeland. De man die van uit het Grand Hotel te Parijs sou-stukken onder de studenten wierp, die naar Kruger trokken, is gevonden. Het was de gepensionneerde majoor van het Engelsch-Indische leger tlenry Johnston. Op verlangen van het hötelbestuur heeft hij reeds het Grand Hotel verlaten en tegelijk hebben hem ook de overheden te verstaan gegeven dat zijne aanwezigheid in Frankrijk overbodig was. Te Stellenbosch in Kaapkolonie, zijn Zaterdagavond 3' 0 vertegenwoordigers van de Afrikaanderbevolking bijeengekomen om den beiden leiders van den Afrikaanderbond, den heeren Merryman en Bauer, een adres aan te bieden, waarin hun door de Hollanders van Kaapkolonie dank wordt gebracht voor de door hen der goede zaak bewezen diensten. Het adres eindigt met de verzekering, dat de geschiedenis gunstig zal zijn voor hen, die het jingoïsme bestreden hebben. In een welsprekend en treffend b-trog heeft de heer Merryman den afschuwelijken toestand afgeschilderd, welke door den wreeden oorlog in de Kaapkolonie is veroorzaakt. Door dozen oorlog, dus verklaarde hij, heeft Engeland voor immer verloren zijn moreele kracht, waarover het beschikte als kampioen voor de vrijheid en „dit dus eindigde hij is het meest bedroevende resultaat van dit bloedige conflict." Een hevige ontploffing heeft Woensdag plaats gehad in het kruithuis te Felixtower, 100 K M. noordoostelijk van Londen gelegen. De slag was zoo krachtig, dat deze op 16 K. M. in het rond kon worden gehoord. Yijf werklieden bevonden zich in de fabriek op het oogenblik van de ramp en twee wisten als door een wonder te ontstappen. De drie anderen zijn vreeselijk verminkt teruggevon den. Van een was de romp 175 meter weg geslingerd. De Londensche correspondent van het „Hbl." vertelt, dat men zich in Londen bij zonder interesseert voor N. Guyana, omdat het volgens twee Engelsche ingenieurs, die daar reisden, veel goud bevat van bijzonder goed gehalte. Onze kolonie moet in goud rijkdom Klondyke overtreffen1 De schrijver vermoedt daarom, dat we wel spoedig een Uitlanders-quaestie daar zullen krijgen. In Londen beweert men, dat de Hollanders wegens hun gebrek aan energie en initiatief zoo'n kolonie niet waard zijn. De „Indép. beige" meent dat Nederland arbitrage zou kunnen aanbieden en het blad zegt in dat verband „Een voorstel op verantwoordelijkheid eener kleine Mogendheid gedaan, die er niet aan denken kan haar wil door geweld op te leggen, en dit voorstel op voorzichtige wijze door de andere Mogendheden ondersteund, zoodanig voorstel krijgt het karakter van een beroep op Engelands grootmoedigheid en geeft Engeland ook een mogelijk zeer welkome gelegenheid zich uit het Zuid-afrikaansche wespennest terug te trekken." Inderdaad, het pas weer gebeurde in den Vrijstaat, is wel geschikt om de Engelschen een weinig tot nadenken te stemmen. Op verschrikkelijke wijze is bij Metz een arme vrouw om het leven gekomen. Zij had zich laten overhalen om, behalve allerlei andere zaken, ook een partij phos phorus naar Frankrijk te smokkelen. Toen zij in de wachtkamer van het station zat, bemerkte zij, dat de phosphorus, die zij on der de kleeren had verborgen, begon te bran den. Zij vluchtte de straat op om zich van de gevaarlijke stof te ontdoen, doch nauwe lijks was zij buiten, of daar sloegen de vlam men uit. Eenige soldaten snelden toe, ruk ten haar de brandende kleeren van het lijf en brachten haar in een wagen naar het ziekenhuis, waar zij overleed. Slachtoffers van absinth. Een officier van gezondheid dr. Chatelain, beweert dat het drinken van absinth onder de Zwitsers zulk een schrikbarenden omvang genomen heeft, dat van de 200.000 man, welke hij gedurende de laatste vier jaren in behande ling had, er 24.000 lijdende waren aan de gevolgen van die noodlottige gewoonte, de een meer en de ander minder. Officieele gegevens bevestigen, dat 12 procent van de mannelijke bevolking boven den 21 jarigen leef tijd in 15 der grootste steden van Zwitserland, elk jaar het slachtoffer worden van het absinth-drinken. Dr. Chatelain dringt er dan ook op aan, dat de regeering den verkoop van dien drank bij wettelijk voorschrift zal regelen. Woensdag is te Eastnort Maineeen even ongewone als domonsfcratieve preek ge houden. De predikant had uit de berichten die gedurende één week in de bladen voor gekomen waren van misdaden, ongelukken en allerlei gebeurtenissen, die het gevolg waren van drankmisbruik, een bloemlezing gemaakt, welke hij had opgeplakt op een lange reep papier. Van don kansel ontrolde hij de reep en las hier en daar gedeelten voor, die hij commenteerde, terwijl het kerk- personeel het afgerolde gedeelte de kerk door droeg en hoe langer het werd, er mede de straat op ging, het in een rijtuig plaatste en het in statie naar de stadsbibliotheek bracht, waar het plechtig overhandigd werd aan den bibliothecaris. Ten eeuwige dage zal het daar als eon afschrikwekkend voorbeeld van de ellende door drankmisbruik veroorzaakt, blijven ten toongesteld. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Hoofdopsteller Ze laten mij niet met rustmeneer wat is het toch jammer, is het nu heelemaal gedaan met don tram Wel nee 1 dat heb ik immers niet geschreven: ik heb gezegd, dat ik geloofde dat de tram op de lange baan is geschoven en dat is de werkelijke waarheid, want „weten" doe ik niets, voor briefwisseling is er geen tijd de Heeren Beversen en Van Heurn hebben het zoo druk met hunne millioenen, dat ze zich op het oogenblik met dat kleine zaakje op Texel niet kunnen bezighouden, zij hebben niet eens tijd om de topografische kaart van Texel, die zij van mij in het gebruik hebben en die aan mij door den Heer Moojen welwillend ter leen was gegeven, terug te zendeD. Mijn oudste zoon, die in Londen eene mooie betrekking bij de Thomson Houston Compagnie bekleedt, dezelfde maatschappij die de kabels aan den Hoek van Holland heeft gelegd, schreef dat die maatschappij nu bezig was een bestek in te leveren voor een werk dat Honderd-vijf- en-twintig millioen franken zal kosten. Ik schrok van de cijfers, mijn Hemel 1 riep ik uit, wat ben ik blij, dat ik mij niet tot de Thomson Houston Co. gewend heb, want wanneer het waar is, dat de kleine zaken minder vorderen naar mate de maatschap grooter is, dan liep ik 'gevaar dat mijn tramtje er over 125 jaar nog niet lag. Ik gun niemand kwaad, maar ik zeg maar

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2