N°. 1384. Donderdag 13 December. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenlan Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVER" 3NTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 12 December 19'.HL Voor de verkiezing van een hoogingeland voor de 30 Gem. polders op Texe., Maandag alhier gehouden ter vervulling vacature ont staan door de aftreding volgens rooster van den heer Jb. A. Eelman, waren uitgebracht 56 stemmen, waarvan 48 op den heer Jb. A. Eelman en 8 op den heer C. B. Bakker. Herkozen alzoo de heer Jb. Eelman Az. In plaats van den heer Jacob Sijbr. Keijser, die als zoodanig moest aftreden, werd tot Heemraad gekozen de heer Jan N. Kikkert. Van 4 tot en met 11 Dec. zijn van hier uitgevoerd 5 koeien, 3 kalveren, 3 lam meren, 2 paarden en 7 varkens. 't Is voor een goed doel en reeds daarom zou zeker met grond mogen worden verwacht, dat tal van personen zich zullen opmaken om Zondag a.s. een bezoek te brengen aan hotel „Texel", ten einde daar zoo mogelijk eenige aangename uurtjes door te brengen en daarbij tevens een goed doel te steunen, hoeveel te meer zal men zich echter nog genoopt gevoelen daarheen te gaan bij de gedachte, dat de heer De Jongh, zoo algemeen bekend als uitstekend declamator, zich bereid heeft verklaard ons daar op eenige voordrachten te vergasten, terwijl het op ander gebied zeker niet minder gunstig bekend muziek gezelschap „Trinitas" eenige muzieknummers ten beste zal geven. Eene aanbeveling onzerzijds om die gelegen heid niet ongebruikt voorbij te laten gaan is zeker vrijwel overbodig, overal toch waar de heer De Jongh optrad, was ruime bijval zijn deel, terwijl ook over de uitvoeringen van het gezelschap „Trinitas" zeker alleszins met lof mag worden gesproken. Omtrent het doel zelf vernamen wij, dat de netto opbrengst er van ten goede komt aan de vereeniging van postambtenaren op ons eiland, eene ver eeniging, die zonder twijfel aller steun ten volle waard is. Op de Staatsbegrooting voor 1901, IXde Hoofdstuk (Waterstaat) komt voor: Haven op Texel. Daar door de Gemeente Texel en verdere belanghebbenden f 15,000 is toege zegd, zou een bedrag van f 130,000 of SU dei- totale kosten, en bovendien het onderhoud voor Rijksrekening komem De minister acht het belang van do haven te veel van localen aard voor eene zoo aan zienlijke Rijksuitgave en zou daarom eerst dan bereid zijn de uitvoering dier haven van Rijkswege te bevorderen, wanneer de Staten mochten besluiten de Provinciale bijdrage be langrijk te verhoogen. De kosten zullen volgens raming totaal bedragen f 195000, waarvan door Prov. Staten eene subsidie van f 50000 werd toegezegd en door Gemeente en belanghebbenden samen f 15000. Waal, 10 Dec. De tweede bijeenkomst yan „Nut en GenoegenVrijdag jl. gehouden, was zeer goed bezocht. Na opening der vergadering door den Voorzitter, trad als spreker op Ds. Heep van den Hoorn, die eene schoone en boeiende lezing hield over het onderwerp: „elkander begrijpen". De aan dacht, gedurende de lezing en het applaus aan het einde waren den spreker het bewijs, dat zijne voordracht ieders goedkeuring wegdroeg. Na de pauze gaf spr. nog ten beste „Een droom" van Haverschmidt en „Eene kost schoolhouder es" van Busken Huet. Vielen deze bijdragen om hare ernstige strekking bijzonder in den smaak, de Heer Van Douwen zorgde voor het meer komische gedeelte. Op verdienstelijke wijze werden door dezen Heer voorgedragen„Waarom de mottige niet kwam" en „Een standje", beide van J. van Maurik en „Oude Jan Hollema's oneenigheid met moeder de vrouwvan Weruméus Buning. Ook deze spreker ver wierf een welverdiend applaus. In zijn slotwoord bedankte de Voorzitter beide Heeren voor hun optreden en riep hun, onder applaus der vergadering, een hartelijk „tot weerziens" toe. De Cocksdorp, 10 De«. De onlangs naar hier beroepen candidaat, de Weieerwaarde Heer J. van Duivenboden te Katwijk aan Zee, heeft voor dat beroep bedankt. Het beroep naar Est werd door hem aangenomen. Door den Weleerwaarden Heer S. te Gempt, vroeger predikant alhier, werd het beroep naar Urmond aangenomen. Oosterend, 10 Dec. Gisteren trad Ds. A. de Koe, Hervormd predikant te Helder, op voor eene tamelijk goed bezette vergadering der afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandschen protestantenbond. Na de mededeeling, dat misschien vieemde denkbeelden ten gehoore gebracht zouden worden, ontwikkelde spreker in schoone be- woordingeu naar aanleiding van de Bergrede uit Mattheus 5, de gedachte, dat de menschen over het algemeen niet in overeenstemming leven met de verwachting van Jezus, die wilde, dat liefde, onwankelbare trouw en zachtheid kenmerken der menschen zouden zijn. De liefde heeft geen toorn; de liefde is waarde liefde stelt geen geweld tegen het kwaaddoch de liefde weet te lijden onder het kwaad, dat anderen doen. Om zoo lief te hebben, moet men sterk zijn, moet men verlost zijn van de dierlijke zelfzucht, daar men anders geen waarachtig menschen- leven lijdt. Wie zoo leeft, gevoelt iets in zich van den ontwakenden Godszoon; hij zal vrede hebben en den waarachtigen weg bewandelen die Jezus heeft bewandeld. Het geloof in de kerken is dikwijls versteend, wel vouwt men handen en zingt men psalmen; wel hoort men den klank van het Evangelie, doch men doet, men leeft er niet naar. Wat heeft men te denken van hot geloof der mogend heden in de kwestie met China; leven ook zij naar het groote gebodHebt uwen vij anden Hof enz. Neen, in het werkelijk leven doet men vaak, alsof er nooit eene waarheid van Jezus heeft bestaan. En toch zijn die mogendheden de christelijke, maar in naam. Men mag niet vergeten, dat lijden liefhebben is. Na de pauze, waarin het Ie vers van psalm 42 werd gezongen, werden als gevolgtrek kingen ontwikkeld: ie De liefde gebiedt ont houding van alle bedwelmende dranken; 2e Het is liefdeloos het werk te laten doen door anderen en zeli de vruchten van dat werk te plukkenmen moet niet heerschen, maar dienen8e Er is geen principiëel onderscheid tusschen mensch en dier, zoodat het met de liefde in strijd is, dieren te dooden. Bij de ontwikkeling van do eerste gevolg trekking werd vooral gewezen op het slechte voorbeeld van de matige drinkers; bij de tweede kwam inzonderheid uit de socialistische stelling„Het kapitalisme leeft van het bloed van den arbeider", terwijl in korte trekken geschetst werd de kolonie te Blaricum. De derde gevolgtrekking verbiedt den mensch het eten vari vleesch. Men mag niet mee- doogenloos tegen het dier optreden, dat hul peloos is en hij, die geene liefde voor het dier gevoelt, zal die ook voor menschen niet gevoelen. Ten slotte deelde spreker mede, dat hij met deze korte en zeer onvolledige lezing slechts een prikkel had willen geven tot zelfonderzoek en tot een inkeeren in eigen binnenkamer. 11 December. De tweede vergadering der vereeniging „Nut en Genoegen" werd gisterenavond gehouden. De yisschers waren naar zee en verkoudheid is heerschende toch was de zaal uitstekend gevuld. Trouwens, als het bekend is, dat de heer J. de Jongh als spreker zal optreden, dan ontbreekt men niet gaarne op de vergadering. Die van gisterenavond mag dan ook weder tot de uitstekend geslaagde gerekend worden. „De Gramschap" van E. Laurillard werd als lezing gegeven en met onverdeelde aan dacht gevolgd. Hierna volgde „Aan zee" van Schut, „Een advertentieblad" van Lau rillard en „De Guldenstrein" van A. Reicher. „Aan zee" geeft mooie ernst te geftieten, terwijl men bij het voordragen van de andere bijdragen heeft zitten schateren van lachen. De heer De Jongh heeft aan de aanwezigen wederom een keurigen avond bezorgd en het dankwoord van den Voorzitter was meer dan verdiend. Na de vergadering bleef men nog langen tijd genoegelijk bijeen. Den Hoorn, 12 Dec. De leden van „Leering en Genoegen" hebben gister in den waren zin des woords genoten. De heeren L. J. Kikkert en E. Vlessing traden als sprekers op. De heer K. had ais lezing gekozen de schoone oudejaarsavond-vertelling van Nievelt: ,,'t Luiden der bel". Wat was dat mooi 1 In de zaal was 't zoo stil, dat men een speld had kunnen hooren vallen. Aan 't eind een daverend applaus. De spreker had voldoening van zijn werk. Jammer was 't, dat enkelen, gelukkig heel enkelen, den nutsleden het genot, dat zij er in vindon, iets schoons, iets goeds te hooren, schijnen te misgunnen. Ook nu weer was er buiten, bij hot Nuts- lokaal, rumoer, wat zeer hinderlijk is. Is daar niets aan te doen? 't Zou wel wensche- lijk zijn. Daarna gaf de heer Kikkert als bijdragen „Een Sintnicolaasgrap uit de oude doos" van Nora on „Napoleon Bonaparte" van Van der Horst Was ondor de lezing menige traan weggepinkt, onder deze voor drachten klonk nu en dan een hartelijke lach. Daarna gaf de heer Vlessing als bijdrage „Onderling Kunstgenot" van De Winter. Wat is er gelachen, wat is er hartelijk geapplaudi- seerd, als in de coupletten „De Rooinek" een om een kreeg. „Wat is die Vlessing toch een komiek" hoorden we iemand zeggen. En ieder, die gisteravond den heer Vlessing gehoord heeft, zal 't met die iemand eens zijn. Daarna gaf de heer Kikkert de monoloog van H ernran Schwab„Waarom ik zoo vroeg getrouwd ben." Ook deze bijdrage beviel uitstekend. Mochten beide heeren nog eens tot ons willon komen, zij kunnen er van ver zekerd zijn voor nog grooter publiek te mogen spreken, dan er gister was, want waarlijk, „zoo'n perzik smaakt naar meer". Ten slotte wachtte ons nog eene verrassing. Een hier onbekende dame gaf nog een paar aardige voordrachten. Mocht die dame een volgend jaar weer eens op Texel komen en dan weer in de buurt van Den Hoorn, dan zullen de nutsleden haar zeer gaarne weer eens zien optreden, want hare voordrachten „De begrafenis van Schoonmama" en „De Bultenaar" zijn uitstekend bevallen. Met een woord van dank aan desprekers, de spreekster en het opgekomen publiek sloot de voorzitter de vergadering. Oudeschild, 11 Dec. Sinds eenige dagen wordt door yisschers van het Nieuwediep langs de kust binnen de zeegaten belangrijk veel sardines gevangen, die met 50 k 70 ct. per mandje worden betaald. Door enkele visschers van hier wordt er nu over gedacht dit werk ter hand te nemen, wijl er schuiten te Nieuwediep waren, die in één etmaal voor meer dan vijftig gulden sardines vingen. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1