Buitenland. Vlieland, 9 Dec. Voor de feestviering bij ge legenheid van het huwelijk van H. M. de Ko ningin is alhier eene commissiege vormd, tollende 14 leden, nl. de HH. D. Visser, J. de Boer, T. Meyer, K. Raap, M. Rab, H. J. Mus, A. K. M. Hartog, W. J. van Rossum, P. van Westen, J. Snooy, T. Zeylemaker, K. R. Visser, Joh. de Lange en H. Bloem. De leerplichtwet, die 1 Januari in werking treedt, leidt tot aanstelling van 27 arrondis- sements schoolopzieners meer, vonr wie 10,800 op de Staatsbegrooting wordt uitgetrokken. Dinsdagavond 4 dezer had in het café van den heer Schermerhorn te Sint Maarten een bijeenkomst plaats van ingezetenen dei- gemeente, om te trachten eene afdeeling te stichten der Vereeniging „Het Witte Kruis" Veel animo bleek voor deze zoo nuttige instelling te zijn, want nadat de heer Blom, Burgemeester, de vergadering met een toe passelijk woord had geopend en de Gemeente- Secretaris uit statuten en reglementen, het doel der instelling tot bekendheid gebracht had, en genoemde heeren verschillende vra gen der aanwezigen naar genoegen hadden beantwoord, waren vrijwel alle 38 aanwezi gen eenparig van gevoelen, dat Sint Maarten niet langer verstoken mocht blijven van eene Vereen., die in naburige gemeenten zulke gunstige resultaten afwerpt en tot heil en in het belang van zoovele ingezetenen werkt. Tijdens de vergadering werden 44 leden opgegeven, waaronder 2 donateurs. Onvoorzichtig genoeg had de 74-jarige juffrouw Jansje Bernard, wonende Egelantier straat 38 te Amsterdam, de gaskraan laten openstaan, zoodat, toen 's avonds licht werd «ntstoken een hevige ontploffing volgde, waar bij de bejaarde bewoonster deerlijke brand wonden opliep. De brandweerpost van de Prinsengracht, was spoedig ter plaatse, maar vond niets anders te doen dan de vrouw voorloopig te verbinden. Deze werd daarna naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij ter verpleging werd opgenomen. De vervalsching van lijnkoeken heeft tegenwoordig door de hooge prijzen van het lijnzaad zulk een onrustbare hoogte bereikt dat gezaghebbende autoriteiten hiertegen met klem waarschuwen. Vooreerst wordt een groote hoeveelheid water aan de koeken toe gevoegd, en in de tweede plaats worden zij met vreemde, minderwaardige, zelf schadelijke olieën vervalscht. De directeur aan het rijks landbouwproefstation te Groningen geeft daar om den raad, harde in plaats van ongeslagen koeken te koopen, deze fijn te maken en een mogelijk tekort aan vet aan te vullen door bijvoeging van lijnzaad. Te Budel bij Geldrop hebben eenige werklieden, die bezig waren met het oprui men van puin eener afgebrande boerderij, een ijzeren kistje opgegraven, bevattende ruim 200 gouden en zilveren geldstukken van het jaar 1786. Vrijdagvoormiddag om half twaalf had te Rotterdam op de Maas bij Boei II een aanvaring plaats tusschen de sleepboot „James" en een sloep van het Spaansche stoomschip „Setiembre", waarin zich vijf personen bevon den. De sloep werd vernield en» twee dei- opvarenden verdronken. De sloep, waarin deze schepelingen zaten toen de aanvaring geschiedde, is totaal ver nield. Zij ging onder de sleepboot „James" door en is later opgepikt. Te Horst is een nieuw gebouw, nadat 's morgens de pannen er opgelegd waren, in elkaar gestort. Zoover heeft de revolutiebouw het in do groote steden nog niet gebracht. Dezer dagen werd bij den veehouder J. te Hilversum een kalf geboren, dat zeer zeker als een zeldzaam natuurwonder mag worden beschouwd. Het is een goed gevormd kalf, dat zich in eene natuurlijke gezondheid mag verheugen. Het dier is in het bezit van vijf ledematen, nl. twee voorpooten, geheel normaal gevormd en drie achterpooten, waarvan de beide buiten ste elk voorzien zijn van twee klauwen, terwijl het middelste drie klauwen heeft. Reeds is de heer N., Kerkstraat 1, te Hilversum, die het dier als curiosum heeft aangekocht, eene belangrijke som geboden, ten einde het in het seizoen der kermissen ten toon te stellen, maar deze wil daarvan tot heden nog niets weten. Te Domburg is in den nacht van Woens dag op Donderdagnacht bij den timmermans knecht J. Sch. inbraak gepleegd er zijn een aantal gouden en zilveren sieraden ontvreemd. De daderes, het dienstmeisje des huizes, heeft reeds bekend en is naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. Na de ontvreemding had zij brand gesticht, doch toen zjj de gevolgen harer euveldaad zag, schrikte zij daarvan en ging op de vlucht. Gelukkig had zij het huis gesloten en bleef het vuur slechts voortsmeulen anders waren de gevolgen bij den storm, die woedde, niet te voorzien geweest. Het ameublement is zwaar beschadigd. De brand kon door de bewoners, bij hunne thuiskomst, gebluscht worden. In Friesland hebben eenige landbouwers als een gevolg van een bezoek aan „de Streek" bij Enkhuizen het voornemen opgevat om ook in deze provincie over te gaan tot een uitgebreiden verbouw van bloem- en andere koolsoorten. Wijl het alleen bij een groot afzetgebied te verwachten is, dat de opkoopers naar Friesland zullen overkomen, hebben zes van de voornaamste landbouwers in de provincie zich schriftelijk bereid verklaard om het vol gende jaar ieder ten minste één pondemaat (0.3675 H.A.) witte kool te verbouwen, mits nog een veertigtal zich onder dezelfde voor waarden aansluiten. Te Oudenbosch zijn vier naast elkander staande schuren, gevuld met graan, hooi en stroo, van den landbouwer Peeters, tot den grond afgebrand. Alles is verzekerd. Uit Vlissingen schrijft men In het dezer dagen door „The Union-Castle line" uitgegeven handboek voor inlichtingen aan passagiers, zijn op het daarin zich bevin dend kaartje van Z.-Afrika de republieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat, evenals het geheele Engelscho boeltje met rood aange duid. Nu is 'tnatuurlijk uitgemaakt! Toen Woensdagavond de familie B. in de Oeverstraat te Arnhem St.-Nicolaas ont ving, kwam het paard van St.-Nicolaas de groote spiegelruit doorstappen, een groot deel van de étalage verwoestend. Het bleek echter weldra, dat het niet de traditioneels schimmel van St.-Nicolaas was, maar een voor een vradrtwagen gespannen paard, dat, emige oogenblikken zonder toezicht, de vrijheid had genomen het trottoir op en den winkel in te willen stappen. Zooals de heer B. mede deelde, was de schade nogal groot en de St.-Nicolaasviering geheel gestoord. („N. Arnh. Ct.") Te Maastricht is een meisje van 7 jaren gestorven, waarschijnlijk tengevolge van ver giftiging door gekleurd suikergoed. Het dezer dagen door de „Petit Bleu", naar we meenen op gezag van de „Temps" verspreide verhaal over een vingerhoed, dien President Kruger aan onze Koniegin bij ge legenheid van haar huwelijk zou aanbieden, blijkt van het begin tot het eind toe ver zonnen te zijn. (N. R. Ct.) De „Gelderlander" schrijft: „Wij hebben in de laatste jaren al menigen zoogenaamden kwakkelwinter gehad (altijd in den voor- winter, wat wij dan gewoonlijk in den na- winter moesten bezuren); doch maar zelden zal het zijn voorgekomen dat, zooals nu, met St. Nicolaas de rozen hier en daar in de parken en tuinen te Nijmegen nog in rijken bloei stonden." Te Goes zijn bij het vei bouwen van een huis in de Sint-Adriaanstraat, gelegen tegen het slot Ostende de vroegere ver blijfplaats van Jacoba van Beieren vier aarden potjes gevonden, waarvan twee nog geheel gaaf. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Pe directie der Zuid-A fr. Spoor heeft de volgende mededeelingen aan haar personeel uitgevaardigd Het voortduren der onzekerheid omtrent de toekomst der maatschappij en het nog steeds ontbreken van alle inkomsten, nood zaken ons wederom de uitgaven te beperken, ten einde de voorhanden middelen zoolang mogelijk te doen strekken. In verband daarmede zal aan het onge huwd uit Zuid-Afrika teruggekeerde personee1 alsmede aan het gehuwde zonder gezin, nadat zij vijf maanden toelage ingevolge mededee- ling no. 1 hebben genoten, geen toelage meer worden uitbetaald, zoodat zij, die voor 't eerst over Augustus toelage ontvingen, die voor 't laatst over December zullen genieten. Onder bovenbedoelden termen wordt ook be grepen de tijd gedurende welken in Zuid- Afrika nonactiviteitssalaris werd genoten. Overigens blijven op de in deze omstan digheden verkeerende personen de bepalingen van alle voorgaande mededeelingen van kracht. Iemand adverteert in het Utrechtsch Dagblad", dat hij uit beginsel geen aange- teekenden brief, uit Utrecht herkomstig om 't even of die al dan niet stukken van waarde bevat in ontvangst wenscht te nemen." Loopt die man, bijgeval, met molentjes. Te Haarlem is het bestaan ontdekt van een soort van onderlingen bond van bier huishouders, teneinde zooveel mogelijk te' waken tegen het constateeren van overtre dingen van de Drankwet, door elkander te waarschuwen, wanneer rechercheurs in de nabijheid zijn. Het is gebleken, dat zoowel kinderen van 7 jaar als mannen van 70 bij dezen waar schuwingsdienst helpen. Te Goes zijn zooveel ratten, dat laatst bij een bakker op een klaarlichten en drukken Dinsdag twee dezer lieve beestjes voor het raam in de uitstalling van het gebak zaten te snoepen. De kindermoord te Tilburg Weer zijn vier nieuwe getuigen géhoord in de moordzaak van Tilburg. Twee hiervan waren meisjes, die op den dag, dat de mis- daad geschiedde, met een kruiwagen voor de kerk stonden en aldaar op het uur ongeveer, dat de moord gepleegd werd, den schilder voor het toren deurtje van de kerk zagen. De schilder Mutsaers is door beide meisjes herkend als dezelfde persoon, dien zij gezien hebben. Deze verklaring komt niet overeen met hetgeen Mutsaers heeft medegedeeld. De nieuwgebouwde hoeve bewoond dooi den heer W. Hoogenbosch te Koegras, draagt het volgende opschrift „De Engelschen branden ze afwij bouwen ze op.' Hoeve Oranje-Vrijstaat. Naar wij vernemen heeft het gemeen tebestuur van Den Haag het plan om den Zaterdag vóór den dag der huwelijksvoltrek king van II. M. de Koningin, te bestemmen voor eene feestelijke, zoo mogelijk algemeer e illuminatie der stad bij welke gelegenheid alle hoop bestaat dat het Koninklijk bruids paar een rijtocht door de verschillende wijken zal maken ter bezichtiging van de verlichting. Dezer dagen kwam te Amsterdam een juffrouw aan het politie-bureel St.-Pietershal vertellen, dat haar man zoo maar pardoes in het water was geloopen in den O.-Z. Voor burgwal. Natuurlijk zond de dienstdoende inspecteur onmiddellijk eenige agenten uit om te dreggen, wat heelwat bekijks veroorzaakte. Ook een eenigszins beschonken heertje stond te midden van de nieuwsgierigen, toen men plotseling zijn eigen naam noemde als dien van den drenkeling, naar wien werd gedregd. Hij ging toen heel cordaat naar de agenten van politie, die aan het dreggen waren, en zei„als jelui soms naar mij zoekt, is het niet noodig, ik ben der." Al dio drukte was blijkbaar teweeggebracht door een vrouwtje, dat haar man liefst zoo spoedig mogelijk thuis wenschte te zien. Te Middelburg is in arrest genomen een 16-jarig meisje uit Domburg, dat op St. i\'icólaasavond aldaar een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen heeft ontvreemd ten nadeele van M. P. Na die voorwerpen in veiligheid te hebben gebracht, heeft zij de woning van den bestolene in brand gestoken, waardoor een kamer totaal is uitgebrand. De verdachte moet volledige bekentenis afge legd hebben. Als vervolg op het bericht omtrent de ontploffing van een projectiel, waardoor een schoolknaap te Scheveningen door eigen schuld verwond werd, kan nog worden medegedeeld, dat het voorwerp bestond uit een zoogenaamd pijpje of busje, gevuld met wrijfsas (eene stof die bij de minste wrijving ontploft) en dat bestemd was voor de ODtlading van vuur monden der artillerie. H et was vermoedelijk verloren of achtergelaten door de artillerie. De toestand van den knaap is in zooverre gunstig dat hij geen verdere nadeelige gevolgen heeft gehad. Het hoofd der school heeft nog eenigo gevonden stukjes koper bij de politie gedeponeerd. Het knaapje, dat bij de ontploffing van de patroon in de school Vijzelstraat te Scheve ningen werd verwond en in het gemeente ziekenhuis te 's Gravenhage werd opgenomen, moet, wat de hoofdwonde betreft, redelijk zijn, maar do hand zal waarschijnlijk geampu teerd worden. Men meldt uit Durban dd. 9 December De Boeren hebben bij Vlaklaagte, het station voorbij Standerton, 'n trein aangehouden, waar mee 130 remonte-paarden vervoerd werden, en zijn er in geslaagd die paarden weg te voeren. Een andere troep maakte een hoeveelheid vee en schapen buit bij Vlaklaagte op hoeven van Boeren, die de wapens hadden neergelegd. Onze betrekkingen met Portugal. Volgens bericht aan de „Standard" uit Lissabon zou er een zeer gespannen verhou* („Tel.")

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2