Buitenland. Naar de „Tijd" verneemt, zal ter gele genheid van Haar huwelijk door H. M. de Koningin een aantal gevangenen en veroor deelden geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf worden verleend. Reeds is bevel gegeven om lijsten op te maken van veroordeelden en gevangenen, die voor-gratie in aanmerking kunnen ko men. Te Blerik (bij Venloo) wilde de vronw van den overwegwachter Ensink de kachel aanmaken. Daarbij vatten hare kleeren vuur en spoedig stond zij in lichtelaaie. Haar zoon en dochter, die te hulp toesnelden, be kwamen eveneens hevige brandwonden, zoo dat alle drie per rijtuig naar het gasthuis te Venloo overgebracht werden. De moeder is reeds aan de gevolgen over leden en de zoon en dochter verkeeren ook niet buiten gevaar. Zoo spoedig mogelijk zal vanwege ,,'t Nut" een geschrift over de toepassing van de wet op den Leerplicht worden uitge geven. Onder de vischhandelaars circuleert een adres aan commissarissen der stoomtrawl- maatschappijen, ten einde gedaan te krijgen, dat voortaan alle schepen te IJmuiden de visch aan de rijksafslag verkoopen. Adressanten wijzen er op dat het onmoge lijk is, aan twee markten tegelijk te zijn, wat zoowel voor hen als voor de aandeel houders der schepen schadelijk is, terwijl de laatsten bovendien nog een verlies lijden van 17o, omdat de particuliere afslag dat bedrag duurder is. De oudste inwoner van Enkhuizen de heer J. de Graaf, 101 jaar oud, is overleden. Maandag is op initiatief van de Haagsche afdeeling der Nederlandsche Banketbakkers- vereeniging besloten, dat door de gezamen lijke banketbakkers in Nederland een onder linge chocoladefabriek zal worden opgericht. Te Nieuwendijk (bij Gorinchem) heeft men bij een arbeider een varken uit het hok ontvreemd. De personen, die bij do onlangs in den Helder plaats gehad hebbende granatenont- ploffing zijn verminkt, zijn thans, door tusschen- komst van het bestuur van het visschorsfonds, door de vereeniging De Stuers van kunst ledematen voorzien. Een nieuw vak Te Amsterdam beveelt zich iemand aan om tegen billijke conditie Onderricht te geven in het dam- en schaakspel. Te Amsterdam is opgericht eene ver eeniging tot bevordering der pluimvee-fokkerij. In beginsel is besloten, dat in de maand Februari te Amsterdam de eerste groote ten toonstelling der jeugdige vereeniging zal ge houden worden, terwijl tevens het plan be staat om ook in andere steden van de beide Hollandsche provinciën tentoonstellingen te houden. De heer G. Boersma, predikant te Hollandscheveld gem. Hoogeveen, geeft in de „Hoogev. Ct." een beschrijving van een woning van turf, waarvan het woonvertrek vier el in het vierkant is en zoo laag, dat iemand van middelmatige lengte er niet rechtop in kan staan. Tusschen dak en wanden zijn openingen, die aan wind, regen, enz. vrij spel laten, en eveneens in de bedsteden, twee hokjes onder het dak. Man, vrouw en acht kinderen eten 's morgens en 's avonds aard appelen met olie, zoodat zij een kan olie per week gebruiken, en een snee roggebrood, zóó gesmeerd, dat zij één half pond kunstboter per week verbruiken. De kinderen toonen de duidelijkste sporen van gebreklijden. In een der hokjes slapen zes, in het andere vier personen op stroo onder twee dunne dekens en de uitgetrokken kleeren. De kinderen zijn zóo uitgeput, dat zij niet kunnen werken, de vader lijdt aan een nierkwaal en moet in den turfhoop blijven. Hij heeft dringend behoefte aan versterkende middelen. De gezondheid van het geheele gezin, dat oppassend is, dreigt verwoest te worden bij zulk een voeding in zulk een verblijf. En deze turfhoop wordt als woning aan dit gezin verhuurd Een telegram van Lord Kitchener meldt De troepenmacht onder generaal Clements, werd bij het aanbreken van den dag op den 13den December in de Magaliesbergen door een Boerenmacht, groot 2500 man, onder be vel van De la Rey en Beyers, uit Warmbad, aangevallen. Generaal Clements trok op Hexpoort (2 uur te paard ten Noord-Westen van Pretoria) terug. Yijf Engelsche officieren zijn gesneu veld. De andere verliezen zijn nog niet ver meld. De Engelsche gezant te Peking heeft dezer dagen eens leukjes de waarheid gezegd. Zijn Fransche collega Pichon kwam in de laatste bijeenkomst der gezanten op de quaestie van de schadevergoeding voor de inlandsche Christenen terug. De Engelsche gezant merkte op dat dit eigenlijk overbodig was, daar de Chistenen zich in de buurt van Peking ruim schoots schadeloos stelden. En niet alleen de inlanders{ook de „vreemde duivels", zelfs de zendelingen deden aan het plunderen mede, daar zij het recht hebben verkregen zich zelf schadeloos te stellen voor de geleden ellende. Sommige zendelingen verkoopen het geplunderde en verkwanselen zelfs Chi- neesche afgodsbeeldjes. Aan het politiebureau van Montmartre te Parijs meldde zich een dezer dagen een zestien-jarige jongen aan, die mededeelde dat hij op zijn zesde jaar door kermisreizigers zou zijn opgelicht, tot acrobaat was gedres seerd en tien jaar lang alle kermissen had afgereisd. Eindelijk was men in Frankrijk teruggekeerd en in Bordeaux had hij de kans gezien, te ontsnappen en was bedelend naar Parijs gekomen. Hoewel men geen reden had, aan het ver haal te twijfelen, werd de jongen toch zoo lang naar het Depót overgebracht terwijl men een onderzoek instelde. Dit had spoediger dan verwacht werd gunstige resultaten. Iemand kwam zich aanmelden, dat de acrobatenjongen wel zijn neef kon zijn, die 12 Juli 1892 verdwenen was. Toen men oom en neef confronteerde, werd de neef dadelijk aan eenige lidteekens in het gelaat en op de borst als het verloren kind herkend. De familie van den knaap heeft zich dade lijk zijn lot aangetrokken. Een is er, die echter niet in de vreugde van het weerzien kon deelen, de moeder van den jongen, die eenige maanden geleden gestorven is aan eene sleepende ziekte. De Petersburgsche correspondent van „Het Vad." schrijft van 24 Nov. 7 Dec „Ofschoon ik er niet volkomen zeker van ben, is mij toch uit een bron, die het weten kan, uit den onmiddelijke omgeving van den Metropoliet, verzekerd,, dat President Kruger door den Czaar zal worden ontvangen. Mis schien zal het zijn op aandrang van de hoog ste geestelijkheid, die steeds pro-Boer is ge weest, misschien ook. door den invloed o. m. van grootvorst Wladimir, die door zijn huwe lijk de toekomstige zwager is van Koningin Wilhelmina." Ondanks het verbod tot het houden van een meeting te Liverpool, waarin miss Gonne zou spreken over den oorlog in Z.-Afr., hebben de leiders toch een samenkomst in de open lucht gêhoudèn in de Iersche wijk. Wel kon echter de predikant Kennedy aan 't woord komen, doch toen miss Gonne ook een woordje wilde meepraten, kwam de po litie en dreef de menigte uiteen. Op de Iersche conferentie, te Dubhn gehouden, is een motie aangenomen, waarin „afkeer wordt uitgesproken ten aanzien van Engelands bandietenoorlog, welke zijn oor zaak heeft gevonden in dubbelhartigheid en ontembaar verlangen naar goudland." Aan een brief van een jonge vrouw uit Kaapstad, gedeeltelijk opgenomen in de Stads editie van de „O. H. Ct., is het volgende ontleend Nu reeds hoort men spreken van gewon den, die van kant gemaakt worden, en het einde zal wel wezen, dat de gevangenen ook doodgeschoten zullen worden. Ik geloof dat hun motto nu is „No quarter to the vermin Wij zijn erg druk aan het maken van klesren. De menschen hier en overal, die het hart op de rechte plaats hebben, doen heel veel, maar er is niet genoeg. De ellen de nu is afgrijselijk en toch ziet men de menschen nog allerlei pretjes hebben. Zelfs in Pretoria moet het werkelijk schandelijk zijn hoe of ieder zijn beste plunje aantrekt en meedoet Ik weet dat de Engelschen juist den ver keerden weg opgaan door al die wreedheden te bedrijven daardoor maken zij de kolonis ten woedend en voorzie ik nog een rebellie of revolutie hier Weet u dat men Prins Christiaan Victor in de staatsiekist van Oom Paul begrayen heeft? Heeft u ooit iets zoo onkiesch ge hoord Een Engelschman schreef dat aan een vriendin van mij te Pretoria. Hij was bij de begrafénisWat moet arme oü' Tante Sina gevoeld hebben, toen haar mans kist gebruikt werdDe Boeren stellen veel prijs op een doodkist." Zwaar mistweder heeft in de laatste dagen over een groot deel van Noord- en West-Erankrijk geheerscht, zoodat de scheep vaart gestremd was. Maandag moest te 11 uur voorm. te Parijs in alle winkels en koffie huizen het kunstlicht worden aangestoken. Naar uit Kiel gemeld wordt, zal een Duitsch eskader in Januari zich naar een Nederlandsche haven begeven om bij het hu welijk der Koningin de Duitsche vloot te vertegenwoordigen. De straten van Bloemfontein worden eiken nacht electrisch verlicht „voor politie doeleinden", en er gaan nachtelijke soldaten- patrouilles rond om te zien of alles in orde is. In Frankrijk komen in den handel meelsoorten voor onder de benaming „Farine industrielle". Deze bestaan volgens een onder zoeking, die in het jaar 1898 in de „Annales d'Hygiëne publique" openbaar is gemaakt, uit een mengsel van mineraalwit (dat is een mengsel van krijt en gips) van overblijfselen van stijfselfabrieken, zaagsel, Russisch gerste- meel en maismeelook betrok men uit den handel meelproeven, die tot 50 ja zelfs tot meer percent „mineraalwit" inhielden en de vervalsching heeft, in het bijzonder in Ooste lijk departement, een zoodanigen omvang genomen, dat een enkele molen in een tijd ruimte van 4-5 jaren 800,000 kilo gips gemalen heeft. Het komt voor dat brood van meel is gemaakt, dat 10—15 procent gips inhield, zonder dat het mogelijk was, het door het aanzien of den smaak te onder scheiden van goed brood. (Ned. Bakkers Ct.) Uit New-York komen nog steeds be richten van concurrentie, die de Amerikaan- sche steenkool aan die der oude wereld tracht aan te doen. Zoo heeft een kolenmaatschappij te Pittsburg in Pennsylvanië een contract geslóten voor do levering van 450.000 ton vette steenkool af te leveren aan de Fransche haven Nantes. Deze steenkool zal te Baltimore verscheept worden en daarheen worden geëxpedieerd met 200 treinen. De kosten van den oorlog bedragen voor Engeland volgens de laagste raming de ontzaglijke som van 1,250,000 pond sterling per week. Dat is dus 180,000 pond per dag of 125 pond in de minuut zoodat elke minuut volharden der Boeren aan Engeland 1500 gulden kost. Wij lezen in de „Pordt Ct.In het werk „l'Architecture aux Pays-Bas (Paris 1900) van F. Boutron komt onder meer ook een reproductie voor van een Dordtsche straat. De bewerker heeft ongelukkigerwijze evenwel een reclamebordjo voor een straatbordje aan gezien, zoodat er onder de reproductie staat Dordrecht, Rackwitts zakje Blauw Uit Munchen wordt gemeld dat eene meeting ten gunste der Boeren een reusach tig succes had. Joosten en De Wet vonden bij hun optreden 10.000 personen aanwezig. Besloten werd pogingen in het werk testel len, ten einde Keizer Wilhelm te bewegen Kruger te ontvangen. Een ernstig ongeluk is in San Francis co gebeurd tijdens een voetbalwedstrvd, die op de binnenplaats van een glasblazerij werd gehouden. Een deel van het publiek was op het dak van een der bijgebouwen geklommen; dit zakte in en een aantal toeschouwers, die er op stonden, stortten omlaag en kwamen terecht in de kuipen, waarin het gesmolten glas stond. Er zijn 13 dooden en 18 gewon den. KUNSTMEST. r V Er is een uitspraak, die zegt//Alles, wat leeft, ademt", al moge net velen wellicht vreemd voorkomen, dat ook planten ademhalen. Naast deze uitspraak kunnen we een tweede plaatsen, die niet minder waar is, en stellig door ieder zal worden toegegeven, dat alles, wat leeft, voedsel noodig heeft. Er is in dit opzicht een merkwaardig verschil tusschen de voeding van, of liever de opname van voedsel door dieren en en planten. Wij bedoelen hiermede niet, dat over het algemeen de dieren een mond, maag, darmen, enz. hebben en dat de planten die missen, doch dat de planten die missen, doch dat de aard van het voedsel, dat de dieren en ook de mensch gebruiken, geheel anders is, dan bet plantenvoedsel. In bet algemeen kunnen we zeggen, dat de mensch en het dier voedsel gebruiken in den vorm van vleesch of plantendeelen. Daar nu het vleesch en deze planten- deelen afkomstig zijn van of bestaan uit organen (werktuigen) noemt men dit voedsel organisch voedsel. De planten, behoudens enkele uitzonderingen zooals schimmels, paddestoelen en woekerplanten, gebruiken nooit organisch voedsel, dus nooit voedsel afkomstig van plant of dier. Nu zal men wel zeggen //Maar de stalmest dan P Is deze niet van planten of dieren afkomstig?" Daarop moeten we antwoorden, dat de planten nooit een stukje mest of strooisel gebruiken tot voedsel, doch dat eerst uit die mest en uit dat strooisel geheel andere stoffen moeten ontstaan, waartoe de lucht, de warmte en enkele zeer kleine diertjes (bacteriën) medewerken. Eerst als dat gebeurd is, hem de plant iets aan de mest, eerst dan kan de plant er zich mede voeden. Nu spreekt het van zelf, dat een plant dankbaar zal zijn voor voedsel, dat zij dadelijk kan opnemen, m. a. w. dat een plant des te beter zal groeien, naarmate er opneembaar voedsel in den grond aanwezig is. Onderzoekingen, waarop we later terugkomen, hebben geleerd, dat de voornaamste voedingsstoffen, welke de planten noodig hebben, zijnkali, phosphorzuur en stikstof en in gronden, waar kalk ontbreekt, ook kalk. Bovendien zjjn er nog veel andere stoffen noodig, doch deze komen meestal in voldoende mate in eiken grond

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2