Bij dit ijummer is een bijblad. Predikbeurten, ADVERTENTIËN. gevierd op den len dier dagen, terwijl op den 2den dag, naar men ons mededeelde, het jaarfeest werd gevierd van de zang vei eeniging „Advendo". Wordtin verschillende bladen meermalen gewaarschuwd tegen het gebruik van gekleurd snoepgoed met het oog op de vergiftige kleurstoffen, die daarvoor meermalen worden gebruikt, ook op andere wijze bleek ons, dat aan het gebruik van suikergoed gevaar is verbondon voor oudere of jongere gebruikers. Zondag werd nl. alhier in een stukje suiker goed, een zoogen. spinnekop, een klein scherp gepunt draadnageltje gevonden, een bewijs, dat bij de bereiding daarvan ook al niet de noodige zorg wordt besteed, om het gevaar voor de gebruikers te vermijden. Oudeschild, 23 Dec. Hedenavond gat de Rederijkerskamer „Dr. Heye" in de Zeven Provinciën, hare eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden De Voddenraper en het bedrogen drietal. Op zeer verdienstelijke wijze werden de beide stukken afgespeeld. Over het algemeen waren de rollen uitste kend verdeeld en de Heer Niessink kan over den uitslag tevreden zijn. Zondag, 30 December a. s. zullen de beide stukken opnieuw opgevoerd worden. 27 Dec. Uitgevoerd van 11 tot en met 23 Dec8 koeien, 2 kalveren. 3 paarden en 14 varkens. Tot onbezoldigd rijksveldwachter is benoemd, do Heer Johannes Hemelrijk, alhier. De kerstmisviering gisteren in de Herv. Kerk met de kinderen der Zondagsschool gehouden, mag als uitstekend geslaagd be schouwd worden. Een fraaie kerstboom prijkte met tal van lichtjes en keurige versieringen te midden van de kerk. Schoone kerstliederen werden gezongon, zeer gepaste toespraken gehouden en aan alle kinderen der Zondagsschool op ruime wijze tal van geschenken uitgedeeld. De kerk was geheel gevuld met belangstellenden, die te ruim acht uur hoogstvoldaan huis waarts keerden. Den Hookn, 25 Dec. Hedenavond werd evenals voorgaande jaren in de openbare school het kerstfeest gevierd met de kinderen van do alhier bestaande Zondagsschool. Tal van belangstellenden waren aanwezig. De Heer C. Roeper Gz. hield de kinderen bezig met het vertellen omtrent de bedoeling van het kerstfeest. De kinderen werden onthaald op chocolade enz. en bij het naar huis gaan ontving ieder kind een presentje.. Door Ds. Leffef werd de feestviering met dankzegging gesloten. Een van de bekende flesschen van prof. Gilson werd naar wij vernemen 19 Dec. j.l. gevonden door den heer P. Duinker, P. H Polder. De kaart, die bereids wbrd ingevuld en opgezonden, droeg het nummer 1116. Waal, 26 Dec. Door de Leden der Herv. kerk werden herkozen als Diaken de Heer D. Bruin en als Ouderling de Heer M. Bakker, Oosteeend, 27 Dec. De laatste flesschen, door Prof. Gilson in zee geworpen tot het onderzoeken naar de richting van drijvende voorwerpen in de Noordzee, zijn stellig niet heel ver uit elkander gedreven. Werd voor enkele dagen toch aan den Hoorn aangebracht Nr. 1114, door de HH. J. Duinker. K. Rezel en J. Eelman zijn alhier gevonden de Nos. 1094, 1110 en 1111. De kaarten zijn inge vuld aan het adres te Leuven opgezonden. De beide zondagsscholen alhier hebben op den 2en Kerstdag weder feest gevierd. In de Hervormde Kerk was weder een fiaaie kerstboom geplaatst en bij beide feesten waren tal van aanwezigen als getuigen van het genoegen der kinderen. Vlieland, 21 Dec. Reeds eenige dagen had de „Maarten Poppelau", een sleepboot van Delfzijl, alhier op de reede gelegen, wachtende op een goede gelegenheid, om een paar groote ijzeren bakken naar Kiel te brengen Dinsdagmorgen koos zij zee. Nauwelijks halverwege het vaarwater Stortemelk gekomen brak evenwel de sleeptros met het ongelukkig gevolg, dat één man der equipage over boord viel en verdronk. De bakken, op elk waarvan zich een man bevond, waren nu een speelbal van de golven. Wel probeerde de „Poppelau" de beide mannen te redden, doch te vergeefs. Na ecnigen tijd rondgedreven te hebben wierpen de mannen de ankers uit en gelukkig hielden deze. Buiten gevaar waren zij echter volstrekt niet. Gelukkig echter hielden zij het tot den volgenden morgen, toen de „Poppelau", die intusschen een goed heenko men had gezocht in de haven van Terschelling, er niet alleen in slaagde hen te redden, doch ook de bakken weder binnengaats te brengen. premie gesteld van f 25. Vlieland, 23 Dec. Onze vroegere plaats- genooten, de heeren G. van Rossum en T. Smit, thans woonachtig respectievelijk te Terschelling en Workum, hebben in de afge- loopen week het telegraafradicaal behaald. De heer J. Visser, hulploods, is bevorderd tot loods. Verleden Donderdag hield „Nut en Genoegen zijn tweede algemeene vergadering in het hotel van den heer Meyer. Was de opkomst niet zoo groot als in November, toch was het publiek vrij talrijk. Als spreker trad op de heer W. J. van Rossum, die „Opdevischmarkt te Amsterdam" ten beste gaf. Voorts werden verschillende bijdragen geleverd door de heeren A. K. M. llartog en A. Visser. 23 December. Hedenavond was den kinderen, die de Zondagschool bezoeken, welke door Mevrouw Veenhoven geleid wordt, een aardige verrassing bereid, tip de over dekte speelplaats, behoorende bij de school, was een sierlijke kerstboom opgericht Aller aardigste liedjes werden daarbij door het jonge volkje gezongen. Vooral „Het Angelus'' en „Een Droom" klonken lief. 26 Dec. Wederom hadden de kinderen een blijden avond, nogmaals waren zij om een prachtvollen kerstboom geschaard, waar zij uit den mond van hun leermeester, den heer Van Rossum, vernamen waarom het Kerstfeest gevierd wordt en waarvan de versierselen van den kerstboom het zinne beeld zijn. Nadat de heer V. R. de kinderen opgewekt had, te allen tijde het voorbeeld gegeven door Jezus, niet alleen in woorden, maar vooral in daden, na te volgen en een liedje was gezongen, werden zij onthaald. Voorzien van een prijsje keerden allen, na afloop van het feest, in opgewekte stemming huiswaarts. In het winkelgebouw der firma Bruning en Mühren te Amsterdam is Zaterdag een grondwerker, Jan de Boer genaamd, door een electrischen stroom gedood. De getroffene hielp sintels binnendragen in den kelder hij zette een kastje op zijde, dat juist ter bedekking der electrische geleidingen diende, en raakte daarbij den kabel aan. Hij kreeg een hevige schok en stortte neder. In het Binnengasthuis bleek dat de man terstond gedood was. Typhus en melk. Daar gebleken is, dat de oorzaak van den typhus te l'aai'lem meest was besmette melk, is nu bij den gemeenteraad een voor stel ingediend om een verordening te maken op den verkoop van melk. Ineens klaar wakker. Dat het voor Spijkenisse een genot is, keersluizen te bezitten, ondervond G. v. d. Polder, die, toen hij wilde opstaan, tot ver- frissching in het water stapte, dat zijn woning was binnengedrongen, daar men verzuimd had de sluisdeuren te sluiten. In den Staatsspoorsneltrein van A mster- dam naar Rotterdam werd Zondagmorgen bij het station Moordrecht opeens krachtig geremd en noodsignalen gegeven door den machinist. Aanleiding daartoo was, dat aldaar een voerman mot paard en rijtuig nog over den spoorweg ging toen de trein naderde. Dank zij der oplettendheid van den machi nist is deze man nog juist bijtijds aan een anders wissen dood ontkomen. 't Heeft Zaterdag gespannen tusschen de politie en de ScheveningersHet was nl. de uitbetalingsdag voor de bemanningen der Scheveningsche haringvloot, en dat feit op zichzelf scheen al aanleiding te geven tot rumoer. De politie zag zich a'thans ge noodzaakt een jeugdigen bengel te arresteeren, en nu beweerden de Scheveningers dat de politie daarbij wat hardhandig was te werk gegaan. Na de arrestatie, tegen3 uren, gaven de visschers althans handen vol werk aan de politie. Meer dan ergerlijk was het verzet op sommige oogenblikken, in Keizer straat, de Badhuiskade en op andere punten, zoodat de politie zich meer dan eens moest beveiligen tegen de steenworpen der opge wonden menigte. Een paar malen móest de politie gebruik maken van sabel en wapenstok. Toen het donker werd, werden de kerels hoe langer hoe brutaler, zoodat uit den Haag versterking van politie werd afgezonden. Toen die kwam, werd het kalmer en na achten kreeg het dorp weer zijn gewoon aanzien. Een agent van politie, die zich van huis naar 't commissariaat begaf, werd door een troep half beschonken zeelieden zoodanig mishandeld, dat de man buiten dienst is gesteld. Met het oog op eventueele herhaling yan ningen versterkt met politiepersoneel uit residentie Zondag 30 Dec. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Voorm. 10 uur de. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessinl Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barende. 1 GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Geen dienst. Maandag 31 Dec. (Oudejaarsavond). Burg. 's Avonds half 7 uur ds. Schroder. Waal. 's Avonds half 7 uur ds. Smits. Den Hoorn, 's Avonds half 7 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds half 7 de Hr. Niessink Oosterend. 's Avonds half 7 de Hr. Van Zweden Cocksdorp. 's Avonds half 7 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds half 7 ds Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Avonds half 7 uur ds. Heep. Dinsdag 1 Januari (Nieuwjaar). Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Geen dienst. Den Hoorn. Geen dienst. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 22 tot 28 Dec. 1900. ONDERTROUWD: Jan Dogger en Jacoba Hillenius (Oudeschild). GETROUWD: Geene. GEBORENMariadochter van Cornelis Maas en Jantje Cornelia Huisman (Koog). OVERLEDEN: Stijntje Bikker, 75 jaren, gehuwd met Dirk Tuinder (den Burg). Martje Geus, 58 jaren, gehuwd met Jan Kooger (Oudeschild). Jacob Eelman, 64 jaren, gehuwd met Geertje Bakker (Waal en Burg). Ondertrouwd: DIRK KEIJSER Czn. en MARTJE LAP. ED,JH„okT™'! Texel' 21 r>ec. 1900. Receptie: aan den Burg 30 Dec. Huwelijksvoltrekking 3 Jan. 11)01. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Groot moeder, STIJNTJE BIKKER, in den ouderdom van circa 76 jaren. Uit aller naam DIRK TUINDER. Texel, 23 Dec. 1900. Tot onze diepe droefheid overleed heden zacht en kalm onze innig geliefde echt genoot, vader, behuwd- en grootvader, Jb. EELMAN Jbz., in den ouderdom van 64 jaar en 10 maanden. Wed. Jb. EELMANBakker, en Kinderen. Waal en Burg, Texel, 25 Dec. 1900. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde dochter en zuster, JANNETJE KONING, in den ouderdom van 42 jaren. Een smartelijk, doch geduldig lijden van 16 jaar, maakte een einde aan haar leven. Wij hopen in Gods wil te berusten, Wiens doen liefde en wijsheid is. Hare Ouders, Jb. KONING. A. KONING—Dros, kinderen en behuwd-kinderen. Oudeschild op Texel, 28 Dec. 1900. vcyx ""ÖOiDgOlUHOUDH iö uu puil llü Lö öGue\ 7

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2