N°. 1390. Zondag 6 Januari. As. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave XV i {TEXEL, 5 Januari 1901. Woensdag werd alhier, naar wij vernemen een vergadering gehouden van Burgem. en Wethouders dezer gemeente met de verschil lende hoofden der scholen op ons eiland, ter bespreking van het plan bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. onze geërbiedigde Kouingin, een schoolfeest te organiseeren, waarvoor door de gemeente een zeker bedrag per kind zou moeten worden uitgekeerd, waartoe een voorstel aan den Raad zou worden aangeboden. Voor de betrekking van Hoofd der openb. lagere school te Midden-Eierland heb ben zich, naar we vernemen, 18 sollicitanten aangemeld. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar vanwege de IJsclub weder eene operette worden opgevoerd. Ofschoon men gaarne had gewild, die uitvoering te doen plaats hebben op 12 Januari, als wanneer het juist 10 jaren zou zijn geleden sedert de oprichting dier vereeniging, was men genoopt het nog eenige dagen uit te stellen en is thans de uitvoering dlfinitief bepaald op 28 dezer. Ten tooneele zal worden gevoerd de operette „Franchimont, de marskramer", door Schuil, eene operette, die algemeen gunstig wordt beoordeeld en die zonder twijfel alhier bij allen in den smaak zal vallen. Het ledental der vereeniging nam, naar men ons verzekert toe, en ongetwijfeld zullen nog velen zich gedrongen gevoelen als lid toe te treden. Gisteravond vergaderden in het café „Den Burg" leden van en belangstellenden in [de vereeniging „Scbuttevaer". De verga dering werd geleid door den Voorzitter, den heer J. Rab Sr., die met een welkom aan allen en de beste wenschen voor het Nieuwe jaar, de vergadering opende Op de notulen, die werden gelezen, waren geen op- of aanmerkingen Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bestonden uit Batig saldo vorig jaar f 13.975 Contributie 14 leden -14.— Totaal f 27.97, De uitgaven waren Uitkeering aan hoofdbestuur 7.— onkosten daarop - 0.20 Reiskosten afgevaardigde alg. v6r. - 14.50 Totaal 21.70 Batig salno alzoo 6.275 Bij loting werd bepaald dat als bestuurslid moest aftreden de heer P. P. Smit, die daarop met 11 tegen 1 stem weder werd herbenoemd. Als nieuw lid der vereeniging trad toe de Adr. Bruin, zoodat de vereeniging thans 15 leden telt. Door de afgevaardigde ter algem. vergade ring, den heer J. Rab Sr. werden hierop eenige mededeelingen gedaan daarvan. Die vergadering had een uitstekende indruk bij ZEd. achtergelaten, waarom hij dringend aanbeval zooveel doenlijk die vergadering te doen bezoeken. Volgens hem zou het zeer wenschelijk zijn, behalve een afgevaardigde ook een plaatsvervanger te benoemen. De vraag om beter regeling der openstelling van de spoorbruggen, een vorig jaar gedaan, had reeds eenige verbetering gebracht. Het verzoek om gratis sleepdienst van de gemeente Amsterdam werd van de hand gewezen, met het oog op het groote belang werd besloten opnieuw er op aan te dringen. Door een der leden werd bij de bespreking van dat onderwerp de opmerking gemaakt, dat het hem verwonderde, dat er niet een sleepboot tegen uiterst laag tarief werd be schikbaar gesteld. Door den heer Jb. Keijser Dz. wordt gewezen op het wenschelijke van een ton bij de Balg, op een plaats door hem nader aangeduid. Ook de andere schippers zouden zulk een ton wenschelijk achten. Besloten wordt bij gelegenheid zich tot het Loodswezen te wenden. De heer S. Keijser Dz. zou nog een ton wenschen tusschen Urk en het Enkhuizer Zand. Met het oog op de vaartuigen van Friesland acht men dit echter minder gewenscht. De heer K. Duinker wenscht vrije sleep dienst van de gemeente Amsterdam van de Oranjesluizen naar b. v. de Houthaven, daar het voor zeilvaartuigen door de drukke stoom vaart bij tegenwind daar vrijwel ondoenlijk is er door te komen. Bes'oten wordt opnieuw bij het hoofdbestuur dit punt ter sprake te brengen. Herinnert wordt aan een overvaring van een schuit op den Amstel, onlangs geschied door een nachtboot, gevraagd wordt meer toezicht en straf voor die zoogenaamde wilde booten. De heer P. Plaatsman wijst er op, dat de losplaats op de haven nogal wat te wenschen overlaat, daar er nog maar een deel bestraat is en het overige dikwerf een modderpoel is. Verder wordt ook het wenschelijke betoogd, dat de stoomboot „Ada" meer in de haven zou liggen, daar ze nu dikwerf min of meel de havenmond verspert. Een vrij langdurige discussie ontspon zich over dit punt, waaruit duidelijk bleek, dat de grieven der schippers tegen de „Ada" legio waren. Een 'groote verbetering zou reeds mogelijk zijn, doordat de kraan anders werd geplaatst en de „Ada" daardoor meer binnenwaarts zou kunnen liggen. Aangedrongen werd op betere geleidelichten op het Amsteldiep, daar de tegenwoordige geen waarde hebben. Tot verkrijging zou men zich tot het Loodswezen wen ien. Vergrooting der haven werd zeer noodig geacht. Besloten werd opnieuw pogingen daartoe aan te wenden. Door den heer S. Keijser Dz. wordt de wensch uitgesproken een betere losplaats b v. een steiger te hebben bij het Nieuweschild. Door anderen wordt echter opgemerkt, dat dit de havenplannen aldaar zou benadeelen. Met het oog op den toestand der kas wordt besloten, dit jaar geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden. Na eenige besprekingen van minder belang, werd de vergadering door den Voorz gesloten. Waal, 2 Januari. Bij de stemming in de Herv. kerk werden als notabel herkozen de HH. D. Boon en A. Kooger. Laatstgenoemde bedankte Als kerkvoogd werd gekozen de Heer J. Bremer, tot nu toe Notabel. De nieuwe verkiezing van 2 notabelen is alsnu vastgesteld op Zondag 13 Januari. De Cocksdorp, 2 Jan. Het stoomschip, hetwelk verleden week van achter den Eierlandschen vuurtoren werd weggesleept, was geene stoomtrawler, zooals men meende, doch de Russische bergingsstoomer „General Major KlokatchoÊT' van Kiel naar Sebastopol bestemd. Het werd door eene stortzee over vallen, welke de kajuit en de machinekamer onder water zette en de vuren uitdoofde, waardoor het genoodzaakt werd ten anker te gaan. Ook bekwam het eenige lichte zeeschade en verloor het anker en ketting. Het werd doer de sleepboot „Titan" te Nieuwediep binnengesleept. Oosterend, 4 Jan. De aangekondigde oude jaarsavondlezing van den Nederlandschen Protestantenbond, afdeeling „Oosterend op Texel is wegens den sneeuwstorm niet doorgegaan. Men hoopt, dat de heer J. de Jongh bereid gevonden zal worden, om weldra eene voordracht voor genoemde afdeeling te willen houden. Op Zondagavond a.s. zullen door eenige Heeren van den Burg alhier in het „Wapen van Amsterdam" muzikale en aDdero voor drachten gehouden worden. Het is verboden namen te noemen; doch er mag zeker wel gezegd worden, dat hierin enkele personen medewerken, die op andere plaatsen van het eiland met het meeste succes een en ander ten beste gaven. Bij het stormweer van 31 Dec. j.l. is achter Oost eene boot van den Heer J. K. Brouwer stuk geslagen. Oudeschild, 4 Jan. Naar Nieuwendam zijn van hier weer enkele personen vertrok ken, om te Amsterdam werkzaam te zijn als bootwerker. Op die wijze ondergaat hiel de bevolking gedurig eenige vermindering. Gelukkig echter, dat reeds betrekkelijk velen, elders een ruim bestaan mochten vinden. Door de woelige zee, tijdens den sneeuw storm op Oudejaarsdag, is zeker een der boeien uit het zeegat weggeslagen. Er dreef althans zulk een bakenton op stroom rond. De door de rederijkerskamer „Heye' uitgestelden voorstelling, zal nu vermoedelijk Zondag a* s. worden gehouden in „de Zeven Provinciën". Op stroom en langs de kust kwam gisteren een breede strook ijs afdrijven. Men slaagde er eenige uren in om de haven af te sluiten en het ijs er buiten te houden. Toen met het vloedgetij de garnalenvloot binnenliep, was het niet meer mogelijk het ijs te keeren en liep ook de haven vol. Nu de wind weer wat omgeloopen is naar het Zuiden, bestaat er nog geen vrees, dat de visscherij op stroom tijdens den vloed niet zal kunnen plaats hebben. De prijs der garnalen is thans redelijk en de vangst matig. Vlieland, 4 Januari. Het aantal behan delde telegrammen aan het telegraafkantoor gedurende 1900 bedraagt 5250voor 1899 bedroeg dit aantal 5106. Op 15 Januari zal een delegatie uit het landelijk Hogerhuis-comité het adres om gratie en de lijsten met de handteekeningen aan H. M. de Koningin aanbieden. Woensdagmiddag sprong op hetKenne- m-rplein te Haarlem de in beschonken toestand verkeerende W. S. uit Schoten op de reeds in beweging zijnde stoomtram Haarlem Alkmaar. Hij viel er onder en hem werden het hoofd en een arm zoo goed als afgesneden. Hij was natuurlijk dadelijk dood. In Friesland is de nachtelijke jacht met honden op bunsings weer begonnen, hetgeen ieder op zijn eigendommen graag toelaat, omdat de bunsings veel kippen verslinden. De vellen der bunsings zijn nogal duur. Uit Tilburg wordt aan de „Proy. Nbr." en ,,'s H. Ct." geschreven Met den trein van 4.34 arriveerd e Zaterdag namiddag alhier de koster van Isterdael, tegen wien du door zijn ontslag uit de gevangenis te Breda, de zware verdenkingen hebben opgehouden te bestaan, te meer omdat de schilder M. wegens de gruweldaad wordt gevangen gehouden. V. I stapte te Tilburg met uit, zijn vrouw en zijn dochtertje gingen daar bij hem in den trein. Een aandoenlijk schouwspel was het voor hen, die getuigen waren van dit gelukkig wederzien. Naar „De Tijd" meldt, is v. I naar Vught vertrokken. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een armband een wantje en een paar handschoenen.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1