Buitenland. Ingezonden Stukken. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. De opbrengst der verpachting van 5 standplaatsen op de in Augustus te Zaandam te houden kermis bedraagt f 2904,95. Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat te Kampen een oude dame woont, die reeds de derde eeuw mag beleven. Mevr. de wed. Sophia Abrahams; geb. Wijnberg, werd den I2en Maart 1799 te Zwolle geboren. De oude dame woont met haar 73-jarige dochter alleen en is naar haar hoogen leeftijd nog vrij kras, ofschoon het gezichtsvermogen haar heeft begeven. Op de lijn Rozendaal Breda is een 12-jarigen jongen door een trein gedood. Het ventje, dat in gezelschap van zijn vader was, liep dezen vooruit eu klom over den afsluit boom een juist passeerenden trein doodde hem onmiddelijk. In de voorlaatste vergadering van den gemeenteraad te Woensdrecht N. Br.werd het sluitinsuur der herbergen besproken. Men kon het niet eens worden over het antwoord op de vraag of het 10 of 11 uur moet zijn. Er werd besloten, de ingezetenen in de gelegenheid te stellen zich daaromtrent te verklaren en dit bij publicatie bekend te maken. In de jongste zitting van genoemden raad deelde de voorzitter mede dat er 20 adressen waren ingekomen, voorzien van 200 handtee- keningen, om het sluitingsuur op 11 telepaten, en geen enkel voor 10 uur. De voorzitter zeide, dat, nu de meeste ingezetenen zich voor 11 uur hadden verklaard hij het voorstel in omvraag zou brengendit werd nu met algemeene stemmen aangenomen. Toen Maandagmorgen trein IC6 te Voge lenzang stilhield, werden, aldus het „Iibl.' als naar gewoonte, de portieren der derde klasrijtuigen haastig geopend en, zoodra de reizigers maar even waren ingestapt, met donderend geweld weer dichtgeslagen. Een bejaard man uit Bennebroek, een voormalig landbouwer uit de Haarlemmermeer, die zich nog aan den deurpost vasthield, geraakte met den duim tusschen post en portier bekneld. Hij riep kalm „Hei, hei 1" en de conducteur, die reeds was doorgeloopen, kwam een oogen- blik later voorbij en opende het portier weer. Van den duim was een stuk, tot boven den nagel, nagenoeg afgeslagen. De oude man gaf geen kik, vertrok geen spier, verbleekte niet eens en trok zelfs amper een leelijk gezicht. Zonder iets te zeggen, liet hij zich door zijn medereizigers verbinden en te Haar lem was zijn eerste gang niet naar den dokter, maar naar het klachtenboek. EEN VOLKSLIED. Op een door het dagblad de „Telegraaf' uitgeschreven prijsvraag voor een populair volkslied, zijn een aantal gedichten ingekomen, van welke aan het volgende, van den heer G. H. Priem te Amsterdam, door de jury de premie is toegekend Van een Hertog en een Koningin. In Mecklenburg daar woonde een Vorst, Een Hertog jong van jaren. „Waar vind ik", sprak hij, toch een vrouw, Met wie ik gaarne trouwen zou, Ja, trouwen zou. Een meisje met blonde haren.?" Toen reisde hij de wereld rond Trotseerde stroom en winden, Maar zag geen meisje, dat hem leek Waai- hij ook ging, hoe hij ook keek, Hoe hij ook keek, Hij kon haar nergens vinden. Maar bij zijn thuiskomst op het slot, Was hoog bezoek gekomen: Daar, naast een kloeke Koningsvrouw, Stond fier Wilhelmina van Nassau, Ja, van Nassau, Als 't meisje uit zijn droomen. Zij lachten en zij bloosden bei, Zij vond hem flink en vaardig Een man, zooals zij gaarne zag, Een Vorst van 't oude stoere slag Van 't oude slag; Een Koningin wel waardig. „Ik heb Uw land en volk al lief', Zoo sprak hij, „word mijn vrouwe Toen lei haar handje ze in zijn hand: „Uw liefde voor mijn Nederland, Mijn Nederland, Die is 't, waarop ik bouwe En zoo met Willemientje kwam Hij hier naar deez' landouwen. Waar alles voor en door haar leeft En dat hij haar gewonnen heeft, Gewonnen heeft, Dat zal hem nooit berouwen 1 De berichten uit de Kaapkolonie zijn niet zeer geruststellend voor Engeland, zegt de „Westm. Gazette". Vooral niet het bericht dat Sir Alfred Milner „loyale" kaapkolonisten wil wapenen om den inval der Boeren af te slaan. Het feit dat de farmers der kolonie moeten gewapend worden tegen de Boeren, noemt de „Westm. Gazette" eon welsprekend betoog. Tf t- nog toe is steeds zorgvuldig alles vermeden, wat leiden kon tot het ontke tenen van den burgeroorlog in Kaapkolonie; het was een der beschuldigingen tegen de Boer en-leiders gericht, dat zij dien strijd wensehten. En thans wordt het Engelsche element in de Kaapkolonie gewapend, om te strijden tegen de Boeren, die versterking vonden bij de Hollandsche elementen der kolonie. Dat bericht toont vooreerst, dat de Boeren in de Kaapkolonie veel grooter vorderingen gemaakt hebben dan de Engelsche telegram men in hun laconieke kortheid wel zouden doen denken. Kitchener seint maar, dat de inval niets beteekentdoch sir Alfred gaat een wanhoopsdaad bedrijven, die voor de kolonie en voor de toekomst van het Britsche Rijk in Zuid-Afrika van groote gevolgen kan zijn. Want .vanneer de Engelsche kolonisten tegen de Boeren worden gewapend, zullen dan de Afrikaanders, onder wie reeds zoolang onrust en ontevredenheid heorscht, niet eindelijk zich openlijk aansluiten bij de Boeren? De Engelsche opperbevelhebber lord Kitchener, heeft bevel gegeven dat de huis gezinnen der Engelsche officieren, welke zich in Transvael of Oranje-Vrijstaat bevinden, binnen den kortst mogelijken tijd moeten vertrekken naar Kaapstad of Durban. Van officieuse zijde worden formeel tegengesproken de geruchten, dat Engelsche agenten in Zevenbergen vrijwilligers werven voor Transvaal tot een handgeld van f 800. De regeering oordeelt zich tot deze tegenspraak genoodzaakt, in verband met den eisch tot krachtige maatregelen, van verschillende zijden uitgesproken. Een Boeren macht kwam 2 Jan. aan te Glenharry-station, aan den spooeweg even ten noorden van Graaff Reinet. De moordenaar van den Duitschen gezant te Peking baron Von Kettler, Enhai genaamd, is op Oudejaarsavond, 's middags te 3 uur, op de plaats waar hij den moord op den gezant bedreven had, onthoofd. Als schadevergoeding, welke de Bel gische Regeering waarschijnlijk zal vragen voor in China door hare onderdanen geleden schade aan leven engoederen, wordt een bedrag genoemd van 100 millioen fres. Volgens een telegram aan de „Daily Mail" uit Pietermaritzburg, is door lord Kitche ner aan de Natalsche uitgevers kennis gegeven, dat de verkoop hunner couranten in Transvaal tot nader order verboden is Hierdoor wordt Transvaal van de laatste gelegenheid tot het krijgen van nieuws beroofd. Het doel is den Boeren te beletten kennis te nemen van de militaire bewegingen in den Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolonie. Op oudejaarsnacht is te Tou'on in een der dichtstbevolkte buurten een groote fabriek in brand gevlogen. Do huizen in de buurt begonnen ook te branden, maar de verdere verspreiding van hot vuur kon voorkomen worden. De verliezen worden op 600.000 francs geschat. De „Daily Mail" ontving 1 Jan. uit Kaapstad het bericht, dat het aantal Boeren, die in de Kaapkolonie gevallen zijn, thans meei' dan 5000 bedraagt. De oorlogscorrespondent van de „Testlier Lloyd" in Zuid-Afrika is van oordeel, dat nog honderd duizend bereden manschappen noodig zullen zijn om een eind te maken aan de guerilla Deze moeten van het zuiden de Boeren gestadig voor zich uitdrijven en ze dwingen tot overgave of vernietigen en eerst dan kan de oorlog als geëindigd worden beschouwd. Met de macht waarover Lord Kitchener thans beschikt, acht hij het on mogelijk de Boeren ten onder te brengen De Biitsche troepen kunnen niet aanvallender- wijs optreden, want het is onmogelijk de Boereu te volgen in de eindelooze ruimte, waarin ze verdwijnen ze moeten zich bepalen tot een verdedigende taktiek en het eind van dezen toestand is niet te voorzien. De „Morning Leader" bevat een inge zonden stuk van iemand die er de aandacht op vestigt, dat Lord Roberts blijkens een brief van een officier van de yeomanry), voor hij zijn commando in Zuid-Afrika neerlegde, een bevelschrift heeft uitgevaardigd om alle Boeren, die in khaki-kleeren gevangen werden neer te schieten. Is het mogelijk, vraagt de inzender, dat, terwijl de vijand onze gevangen soldaten bij honderden loslaat, wij van onzen kant, in koele bloede, Boeren vermoorden, die mogelijk hun versleten kleedij verruild hebben tegen uniformen uit buitgemaakte voorraden van de Engelschen. (buiten verantwoording van de Redactie.) Den vijftienden dezer maand is alhier een eenvoudig werkman gestorven, Barend Gorter was zijn naamtoen hij bij ons in dienst kwam was ik zes jaren oud en nu tel ik er drieën vijftig 47 jaar heeft bij lief en leed met ons gedeeld, en al waren zijne hooge jaren een beletsel om die dienst even als vroeger te blijven waarnemen en al hadden de geldelijke omstandigheden daarin eene verandering ge bracht, toch bleef hij de vriendschap aanhouden en kwam hij Zondagsmorgens, zoolang zijne boenen hem konden dragen, die kleine huis houdelijke bezigheden doen, die hij zoovele jaren gewoon was te verrichten. Toen mijn dierbare Vader ziek werd, was hij de eerste die zich aan mijne zusters aanbood om den zieke te helpen: „u moet niemand vragen juffrouw, we kunnen het best met ons tweedjes af" en zoo is het gebeurd ook. Tien dagen en tien nachten achtereen hebben zij te zamen mijn vader opgepast, eone taak die, en door den aard der ziekte, en in den kouden maand Maart, en voor een 87-jarigen grijsaard uiterst bezwarend mag genoemd worden. Met liefde en zorg heeft hij tot het einde toe die taak volbracht. Thans is ook hij heengegaan, zijn einde was zacht en kalm. Zijn asch ruste in vrede. Mijn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsing. D. W. Conisch Westenberg. Texel, oudejaarsavond. Wegens plaatsgebrek in ons vorig nummer, eerst heden geplaatst. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daar onder ressorteerende, hnlpkantoren werd gedurende de maand December Ingelegd f 5669.32 Terugbetaald - 8459.15. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2221. Aan het postkantoor Viieland en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand December Ingelegd f 226,20; Terugbetaald - 405. Het laatste, door dat kantoor uitgegeyen, boekje draagt het nummer 105. Gedurende 1900. Ingelegd f 6636.14 Terugbetaald - 5910,38. Zondag 6 Jan. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. l)en Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leff'ef. Oudeschild. Voorin. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Woensdag 9 Jan. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 29 Dec. tot 4 Jan. 1900. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD. Dirk Keijser (Ongeren) en Martje Lap (den Hoorn). GEBOREN: Willemzoon van Klaas Eelman en Stijntje Slik (Harkebuurt). Trijntje, dochter van Klaas Wegman en Anneke Rikkenberg (Eierland). OVERLEDEN: Jantje Koning,42jaren,onge huwd, (Oudeschild). Hendrica Slaman, 3 jaren, dochter van Willem Slaman enDieu- wertje Spreeuw (Oudeschild). Familie MILTENBURG, Loosdrecht. P- f. Niewjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden. S. DAALDER en Echtgenoote. Koog, 4 Jan. 1901. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en begunstigers. R. J. DAALDER en Echtgenoote. Koog, 4 Jan. 1901. Aan allen, die mij op 1 Januari blijken van belangstelling gaven, mijn hartelijken dank en wedergroet. Ds. KUPERUS. - Hf» lil' n lil I»

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2