N°. 1391. Donderdag 10 Januari. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel TEXEL, 9 Januari 1901. Maandag vergaderden in 't hötel „Texel de leden van het Sub-Comité voor het Nationaal huldebijk in deze gemeente. Bij afwezigheid van den voorzitter, den edelachtbaren heer H. W. de Joncheere, werd de vergadering geleid door den secretaris, den heer C. A. de Braai. Door de verschillende leden werd de uitslag medegedeeld van het loopen met de lijsten ter verkrijging van de gelden, waaruit bleek, dat door middel van die lijsten was verkregen totaal f 268,05, of voor elke wijk afzonderlijk Den Burg f 69,90. Oudeschild - 34,75. Den Hoorn - 28,35. Oosterend - 61,35. Waal - 24,45. Koog - 10,30. Eierland - 88,95. Aangezien nog niet juist kon worden op gegeven, welke onkosten waren gemaakt, kan eerst later worden vermeld, welk bedrag aan het Hoofd-Comité zal worden .toegezonden, terwijl ook het plan moet bestaan, dan een opgave te verstrekken van het aantal personen, die op de verschillende lijsten hebben geteekend. Wy herinneren onzen lezers er aan, dat hedenavond in het lokaal „de Vergulde Kikkert" het fanfarecorps eene uitvoering zal geven voor leden en geïntroduceerden. Ge dachtig aan de vele aangename avondjes reeds door genoemd corps verschaft, zullen ook zeker nu vele leden weder van die gelegenheid willen profiteeren, terwijl de contributie slechts f 1 bedraagt, zoodat zeker weinigen zich daardoor zullen behoeven te laten weerhouden om alsnog als lid toe te treden. Waal, 7 Jan. De eerste bijeenkomst in dit jaar van ons „Nut", gehouden op 4 Jan. j. 1. was niet druk bezocht. Zeker ten gevolge van het min gunstige weer. Toch werd de avond gezellig doorgebracht dank zij de voordrachten, door den voorzitter ten beste gegeven. Met het oog op de a. s. feesten bij gelegen heid van het huwelijk onzer Koningin, werd het laatste „Nut" later gesteld dan gewoon lijk, en nu bepaald op Dinsdag, 26 Februari. Deze laatste bijeenkomst zal gewijd worden aan zang, muziek, voordrachten enz. De Cocksdoep, 7 Jan. Zaterdag j. 1. hield de heer J. de Jongh, van De Waal eene lezing en eenige voordrachten in het logement van Mej. de Wed. K. Thomassen. De lezing was getiteld „De Gierigheid "(van E. Laurillard) De voordrachten waren de Zwanen, een Advertentieblad en Cacographie, alle van denzelfden schrijver. De spreker wist gedurende den geheelen avond het publiek te boeien en het telkens, waar zulks pas gaf, een gullen lach te ont lokken. De opkomst was, het gure weder in aanmerking genomen, vrij goed. Een gezellig bal besloot de bijeenkomst. Tot notabel der Nederd Herv. gemeente werd gekozen de heer W. Griek, in plaats van den notabel J. Kortenhoeve, die tot kerkvoogd werd benoemd. Oosteeend, 8 Jan. De alhier bestaande afdeeling der Centrale Liberale Kiesvereeni- ging hield Zaterdag jl. eene bijeenkomst in het lokaal van den heer Koppen. De opkomst was slechts matig te noemen. De Voorzitter opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat het Bestuur het noodig had geoordeeld, thans eens een vergadering der afdeeling te beleggen, aangezien het Hoofdbestunr reeds voorbereidende werkzaam heden voor de verkiezing in dit jaar verrichtte. De notulen der laatstgehoudene vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedge keurd waarna rekening en verantwoording werd gedaan. De kas bevindt zich in tamelijk goeden staat, doordat de uitgaven in de laatste drie jaren tot een minimum beperkt bleven. De Voorzitter deelde evenwel mede, dat in dit jaar veel geld noodig zou zijn, zoodat nog wel eene extra bijdrage van de leden gevraagd zou .worden. Hieromtrent werd een schrijven van het Hoofdbestuur voorgelezen, waaruit tevens bleek, dat het Hoofdbestuur thans is samengesteld als volgtC. Prins, Voorzitter, C. J. J. H. van Kempen, Vice-Voorzitter C. E. Kloosterhuis, Secr.S. Visser, Penningm.; H. van CalcarS. P. Koning en F. Keijser. Het Afdeelingsbestuur trad in zijn geheel af, doch alle leden werden herkozen, n.l. P. J. Bouma, Voorz.J. Daalder Dz., Secrets.; W. Bakker Kz., Penningm., S. P. Koning en P. A. Dekker. Na rondvraag werd de vergadering met een opwekkend woord gesloten. Eenige Heeren van den Burg en van Oudeschild gaven Zondagavond voor een tamelijk goed gevulde zaal in „Het Wapen van Amsterdam" muzikale en andere bij dragen, waarbij de aanwezigen zich ongetwijfeld hebben vermaakt, terwijl de strijkmuziek schoon genoemd mag worden. Na ieder stukje volgde een daverend handgeklap, wat bewees, dat men wel voldaan wricc De drie bijdragen, op het tooneel gegeven„Onderling Kunst genot", „Irma en haar Mama" en Goochel toeren" liepen goed van stapel en voldeden algemeen. De costumes waren keurig en zeer gepast, terwijl aan den heer Mens van den Burg de eer toekomt van de grappige vermommingen't was in een woord „kollossaal". Bedoelde Heeren, wier namen niet genoemd worden, zullen ons stellig genoegen doen, wanneer dit eerste bezoek door een tweede gevolgd wordt. Met een genoeglijk bal werd besloten. De visschers konden heden niet uitzeilen door het vele ijs, dat zich in zee heeft gevormd. Aangezien in de vorige week, zoowel met het Noordzeevisschen als met garnalen, nogal aardig geld is verdiend, is het te bejammeren, dat de vloot thans werkeloos moet zijn Moge dit van korten duur zijn 1 Naar van vertrouwde zijde uit Den Haag aan de „Arnh. Ct," wordt medegedeeld; zou de ongesteldheid van President Kruger van ernstiger aard zijn, dan de offlcieele bulletins doen gelooven, en zijn toestand niet zonder gevaar wezen. Het opgeven van bloederig slijm zou op eene ernstige bronchitis duiden. Blijkens een 7 dezer aan het departe ment van Koloniën ontvangen telegram uit Batavia is op 5 dezer door eene geweldigo overstrooming bijna de geheele Pidievallei (op de noordkust van Atjeh) geteisterd. Veel materieele schade is veroorzaakt. Geen per soonlijke ongelukken zijn te betreuren. De spoordijk Sigli en Padang Tidji is oyer eene lengte van 500 meter weggeslagen. Gebrek aan rijst wordt niet gevreesd. Een boer in Groningen had een dochter die kennis maakte met een boerenzoon uit den omtrek. Haar vader wilde echter het huwe lijk niet permitteeren omdat hij haar rappe handen te veel noodig had in zijn bedrijf. Dit verdroot den huwelijkscandidaat dermate dat hij den schoonvader in spe op zekeren dag opwachtte, den vader van zijn liefste op den grond wierp en ter deeg afranselde. De boer verklaarde daarop dat hij er genoeg van haddat hij gevoeld had de jongen handen aan het lijf had om te werken, en dat hij hem gaarne zijn schoonzoon zou noemen. De vrede werd gesloten en het tweetal keerde naar de boerderij terug, waar verleden week de bruiloft is gevierd. Onder het eten heeft de boer aan de gasten de blauwe plek laten zien, welke hem aan de meer intieme kennismaking met zijn schoonzoon herinnert. Het voorloopig comité voor de aan te leggen stoomtram Schagen—Van Ewijcksluis, met overvaart naar Wieringenhield Donder dag te Schagen eene vergadering. Onder meer zijn verschillende tramplannen (wat de richting aangaat) besproken, die op de alge- meene vergadering nader zullen worden behandeld. De veerbooten tusschen Enkhuizen en Stavoren ontmoetten Zaterdag voor het eerst ijs in het vaarwater. Zondag hadden zij reeds met zooveel ijs te kampen, dat de dienst moest gestaakt worden. Als een bewijs hoe verbitterd men in Engeland is jegens de Hollanders naar aan leiding van hun houding in zake den strijd in Zuid-Afrika, kan gelden, dat een Apeldoorn- sche jonge dame van nog geen 19 jaar, die naar een Engelsche kostschool was vertrokken om daar haar opvoeding te voltooien, dezer dagen, nadat zij nog slechts eenige maanden bij het instituut was geplaatst, zich genood zaakt heeft gezien naar Holland terug te keeren op grond van de onaangename be jegening, die zij telkens moest ondervinden wegens het optreden van Holland in de Zuid- Afrikaansche quaestie. Bij het kolendragen aan de gasfabriek te Hoorn struikelde een man over een plank, waarbij hem een roestige spijker in den voet drong. De verwonding veroorzaakte opzwel ling. Men vreest, dat hem het been moet worden afgezet. Vrijdagnacht werd een nog jonge vrouw, die volgens eigen verklaring, zooeven door haar man verlaten was, en die met haar woonwagen te Barneveld stond, door eenige boeren in haar nachtrust gestoord. Bedoelde personen gingen hierbij zoo hardhandig te werk, dat zij de deur van den wagen met geweld verbraken. Hoewel het vrouwtje nog zeer onder den indruk van het verlies van haar echtvriend verkeerde, begreep zij toch dat flink optreden hier alleen redding kon brengen. Fluks greep zij dan ook een ijzeren hamer en bracht hiermede een der indringers zulke gevoelige slagen toe, dat hij weldra meteen bebloeden kop moest afdruipen. Onder de bedrijven door had vrouwlief nog kans gezien om den belhamel van zijn horloge te ontdoen, dat hij terug kon krijgen, onder voorwaarde dat hij de door hem vernielde deur van den wagen liet vernieuwen. Toen de verwonde den volgenden dag aan deze voorwaarde voldaan had, gaf zij hem eerlijk, zooals een nette vrouw betaamt, zijn uurwerk terug. Een kind van den werkman O. by Ossendrecht is tijdeDS de afwezigheid van de moeder verbrand, doordat de wieg, waar het in lag, te dicht bij de kachel was geplaatst. Onder de bootwerkers te Amsterdam is een nieuwe werkstaking uitgebroken als gevolg van de intrekking van het extra-loon ad f 2.50 per man voor nachtarbeid by het lossen van kolenbooten. Deze intrekking vond plaats door de Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied op verzoek van carga doors, daar door de extra-betaling de haven van Amsterdam achterstond bij concurreerende havens. De bootwerkers weigerden een kolenboot de „Lady Aline", voor de firma Ruys Co. te lossenonder politietoezicht werd het werk verricht door werkvolk, aan genomen door de Vereeniging van werkgevers, waarop de bootwerkers op de ertsbooten den arbeid hebben gestaakt. De ongeloste booten zyn geadresseerd aan de heeren W. Müller Co. en Ruys Co. Volgens later bericht hebben de bootwer» kers het werk weder hervat TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimta berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1