Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Uitslag gehouden verhuringen. Predikbeurten, Het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging ontving een gift van f 400 van H. M. de Koningin-Moeder, als blijk van belangstelling in de werkzaamheden der Ver eeniging tot leniging van de rampen, door den oorlog in Zuid-Afrika ontstaan. Naar aanleiding van het bericht over eene honderdeneen jarige dame te Kampen herinnert men dat te Schiedam nog leeft de heer Jan van de Water, mr. Vleeschhouwer, die geboren werd den 15 Augustus 1799 en die dus mede het voorrecht heeft de derde eeuw te beleven. Het aantal werklooze diamantbewerkers te Amsterdam bedraagt 982, tegen 840 in de vorige week. Een belangrijke stijging dus er wordt echter, helaas, nog een veel grooter malaise verwacht' Zondagavond is de laatste trein van Leeuwarden en Groningen naar Zwolle bij het binnenkomen van het station Zwolle, op het ledig materieel geloopen van trein 553 van Utrecht. De beide locomotieven werden zwaar beschadigd, ook het materieel leed nogal schade. De reizigers in den passagierstrein bleven ongedeerdde machinist van den trein uit Utrecht, Wolsering, liep eenige lichte kneu zingen op. De botsing moet veroorzaakt zijn door verkeerden wisselstand. Den schopmaker L. Groeneveld Tz., te Krimpen a/d. Lek, werd een 7de zoon ge boren. Hem werden de voornamen van Z. H. Hertog Hendrik gegeven. De oudste zoon van Groeneveld telt 8 jaren en verjaart gelijk met de Koningin. Steenkolen in Gelderland Reeds voor enkele jaren werden in den omtrek van Winterswijk boringen gedaan om te onderzoeken of de grond ook steen kolen bevatte. Steeds bleven die onderzoe kingen vruchteloos. Het schijnt nu evenwel zeker te zijn, dat in de gemeente Vreden de boringen met het gewenschte resultaat zullen bekroond worden. Want vandaar uit wordt gemeld, dat er steenkolen gevonden werden. De „Fiets" oppert het denkbeeld Hertog Hendrik het beschermheerschap van de A. N. W B. aan te bieden. Waaromniet? vraagt het blad. Dat de Hertog sportman is, weten wij uit de dagbladen Zelfs indien Z. K. H. het wielrijden niet beoefende wat hij wel doet was er voor den A. N. W. B., die immers op weg is om zijn naam te verandoren in „Algemeene Nederlandsche Toeristen Bond alle reden om Hertog Hendrik het patronaat aan te bieden. De Touring Club de Belgique heeft Koning Leopold, de Oesterreichischer Touring Club Aartshertog Ferdinand Karei tot bescherm heer het zou den A. N. W. B. vermoe delijk èn in aanzien èn in invloed doen winnen, zoo hij onder patronaat staat van den Gemaal onzer Koningin. Het „Dgbl. van het Noorden meldt dat een man vervolgd werd wegens het mishan delen van een konijn. Hij zou het dier tegen een kist geslagen en het daarna halfdood er in geworpen hebben. De politie-beambte, die de mishandeling constateerde, knipte, om de identiteit van het mishandelde dier vast te stellen een stuk van het oor af. Uit Druten wordt geschreven Arme tabaksplantersNog altijd zitten zjj met hun uitstekend gewas 1900, waarvoor zich geen enkele kooper aanmeldt. De tabakscultuur is ten doode opgeschreven. Wel jammer Langs den weg naar Chaam werd Zater dag door eenige schoolgaande kinderen in een sloot een man onder het ijs gevonden. Bij onderzoek bleek het te zijn de jachtopziener A. Hofkens, van Ginneken, die sedert Oude jaarsavond werd vermist en hier den dood gevonden had. Allo Atjehsche hoofden van eenige be- teekenis zijn op hooger last naar Kota Radja opgeroepen. Een gedicht op De Wet. Zü (de Engelschen) sloten hem op in een puik- [flinken val, En vonden dan, dat hij tot Britsch onheil [er zat, Zij zonden wat troepen om weer hem te [vangen, Hij noodigde ze er in en dwong ze tot staan. Zy schoten hem in stukjes met meerderheid [van troepen, Toen zij kwamen hem te begraven, liep hij [weg met hun paarden. Men moet zeggen, dat De Wet nog nooit zoo nauwkeurig geschetst is. Te Medan stonden d9 ingezetenen dezer dagen plotseling te kijken van de aankomst van een heel gezelschap Atjehers, de aan voerder met een rentjong, heel coquet uit het gegallonneerde buis stekend. Gelukkig, dat juist dat gegallonneerde jasje de veront ruste gemoederen gerust kon stellenhet was een sobat keras van de Kompenie, die met zijn troepje onder geleide van den majoor der genie De Voogt en den kapitein der marechaussee Heidens eons een kijkje mocht nemen ter Oostkust van Sumatra. Depetro- leum-installatiën te Pangkalan Berandan hadden de heeren reeds prachtig gevonden, maar Medan achtten ze nog wel zoo mooi Het heele snoepreisje schijnt bedacht te zijn door generaal Van Heutz, die den sobats eens wilde laten zien, welke heerlijkheden ook voor hen bereikbaar zijn als zij zich koest houden en hun buren ook. Begin der volgende week vertrekt van Rotterdam uit het Afrikaner-tehuis te Amster dam naar Duitsch Namaqualand een eerste afdeeling Kaapsche Boeren, waaronder de heer E P. Scholtz, van Scholtznek bij Kimborley, waar de beroemde slag van Magersfontein werd geleverd. Weldra zullen nog andere troepen volgen. De ballingen hebben van de Duitsche regee ring gronden gekregen tegen prijzen, afwis selende van 45 cents tot f 1.20 de hectare. De heer Scholtz is van meening, dat de grond in Namaqualand, bij behoorlijke irrigatie, te verkrijgen met behulp van door de Duitsche regeering gratis beschikbaar gestelde water- boren, geschikt is voor veeteelt en landbouw. De plaatsen van vestiging zijn Grootfontein, Beersheba en Bethany. De reis geschiedt van Swakopmond tot Windhoek per spoor en verder per ossenwagen. Uit het rapport over den hongersnood in Engelsch Indië blijkt, dat daar thans nog 238.000 personen van overheidswege onder steund worden in het presidentschap Bombay alleen 187.000. Te Berlijn begint men zich ongerust te maken over de voortdurende grootere onveiligheid op straat tengevolge van het tramverkeer. In de maand December zijn twee werklieden, een koopman, een rentenier en een generaal, dus te zamen 5 menschen, omgekomen op de tramrails, tegen 3 in de vorige maand; verder zijn 10 menschen zwaar gekwetst, tegen S in November. In het laatste kwartaal zyn in 't geheel door de trams 16 menschen gedood en 28 zwaar gekwetst. Tegen het drankmisbruik heeft de Russische regeering reeds jaren geleden maatregelen genomen, die blijkens onlangs verschenen rapporten niet vruchteloos zijn gebleven en hebben bijgedragen tot vermeer dering van de welvaart onder de lagere klasse der bevolking Alle particuliere herbergen en proeflokalen zijn gesloten en sterke drank wordt alleen nog maar verkocht in inrichtin gen van de regeering. Het aantal dier gele genheden daalde van 71.773 tot 40.107, dus met 44 percent. In vier jaar tijd dekte de regeering niet alleen haar onkosten van 40 millioen roebel, maar schiep zij zich een nieuwe bron van inkomsten, die haar 16 millioen roebel opbracht, ongerekend nog de accijnzen. In de laatste zes jaren heeft de Goud kust uitgevoerd 9i 0.000 apenhuiden. Daar alleen die huiden voor den verkoop geschikt zijn, welke niet door een kogel of een pijl zijn doorboord, en het natuurlijk een zeld zaamheid zijn moet, dat een dier door een schot in den kop wordt getroffen, kan men begrijpen, dat die 900.* 00 huiden maar van een zeer klein gedeelte der gedoode apen afkomstig zijn, en dat bij zulk eene verwoede jacht alle apen in de bosschen van Engelsch West-Afrika spoedig verdwenen zullen zijn. Waarvoor de apenhuiden worden gebruikt, wordt niet vermeld. (buiten verantwoording van de Redactie.) Tijd van uitstrooien en hoeveelheid Kunstmest. Amsterdam, 7 Jan. Aangevoerd 398 Run deren, le kwal. 64 k 68 et., 2de kwal. 60 et. 3de kwal. 55 ct. per KG. 60 Melk- en Kalf- koeien f 120 k f 240; Graskalveren f k f 32nucht. Kalveren f9 k f 11 Schapen f i f Lammeren f k f 448 vette Varkens 41 k 44 ct. per KG. Purmerend, 8 Jan. Aangevoerd 95 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG.117 nucht. Kalveren f8 A f 18; 292 vette Varkens 42 k 45 ct. per KG.21 magere Varkens f 10 A 14 142 Biggen f 6 k f 10.; 2410 Schapen en Lammeren273 Runderen en 10 Stieren Kip-Eieren f 4.50 k f 5.25 per 100. Vette Koeien, 220 stuks, prijshoudend, handel stug. Melkkoeien prijshoudend handel vlug. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren h. matig. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkens en Biggen handel stug. Vette Schapen, prijs,houdend handel matig. Londen, 7 Jan. Ter markt zijn aangevoerd: Runderen, 1000 Schapen en lammeren, Kalveren, Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.90Kalveren f 0.a f 0. Varkens f 0.— a f 0.—. Dinsdag 8 Januari 1901. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 11.30.00 II. A. Huismanswoning met eenige perc. land in den polder Oudeschild. Huurder D. Zuidewind voor f 680, Een schuur en erf in de Molenstraat met perceeltje land. Huurder, P. C. Koorn voor - 101. Zondag 13 Jan. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Nam. half 3 ds. Smits. (Bevestiging Kerkeraadsleden). Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom- Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Woensdag 16 Jan. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. !£5 Het viertal stoffen, waarvoor do landman te zorgen heeft, dat ze in voldoende mate in den grond komen, zijn, zooals we gezien hebben stikstof, kali, phosphorzuur en kalk. (Deze laatste stof komt in de meeste klei gronden in voldoende mate voor. Op zand- en veengrond ontbreekt de kalk. Twijfelt men, of er in den grond kalk is, dan neemt men een weinig zoutzuur, ook bekend onder den naam van //geest van zout" - ver mengt dit met water en giet dit op een weinig van den te onderzoeken grond. Bruist de grond flink op, dan is er voldoende kalk, doet hij dit weinig of niet, dau is er te weinig of niets in.) Hoe zullen we de meststoffen aanwenden De Chilisalpeter de stikstofmest bij uitnemendheid is een stof, dift zeer gemakkelijk in water oplost, en zoodra ze opgelost is, dadelijk door de planten kan worden gebruikt. Gebruikt men deze stof alleen, dan zullen na verloop van eenige jaren de oogston afnemen, doordat er wel genoeg stikstof in den grond is, doch ebrek ontstaat aan kali en phosphorzuur, Men zorge us, dat ei ook voldoende kalizouten en slakkenmeel in den grond gebracht wordt. De jhoeveelheid dezer stoffen hangt af van de meerdere of mindere vrucht baarheid van den grond en van het gewas, dat men wil telen. Chilisalpeter wordt h. v. voor de granen gegeven in hoeveelheid van 200 a 300 K.GI per H. A., voor grasland 100 a 150 K.G. per H. A. Door de gemakkele oplosbaarheid van Chilisalpeter zal deze stof vrij spoedig door het regenwater naar beneden gespoeld worden en dus in diepere grondlagen komen. Het is daarom noodig, dat men de Chilisalpeter gelijk met het zaaien uitstrooit. Nog beter is het dikwijls de benoodigde hoeveelheid in twee of drie evengroote deelen te verdeelen en deze na elkander uit te strooien b. v. het eerste deel bij het zaaien of zeer kort daarna, het tweede gedeelte als het gewas behoorlijk boven den grond komt en het derde deel nog 3 a 1 weken later. Op zandgrond vooral is deze laatste wijze zeer aanbevelenswaardig. Men zorge er echter steeds voor geen Chilisalpeter op de bladen der planten te strooien. De kalimeststoffen zijn hoofdzakelijk Kaïniet en gezuiverde Zwavelzure 'Kalimagnesia of Patentkali. Kaïniet is ook gemakkelijk oplosbaar, doeh is niet zuiver. Er zit b. v. 35°'0 gewoon keukenzout in. Bij voorkeur strooit men kaïniet in het najaar of zeer vroeg in het voorjaar. Daar de planten over het algemeen meer kali en phosphorzuur gebruiken dan stikstof, moet men ook meer van de kalizouten en het slakkenmeel gebruiken dan Chilisalpeter. Voor aard appelen b. v. gebruikt men 1000 K.G. en meer per H. A. Beter evenwel is voor aardappelen gezuiverde kalizouten te gebruiken. Voor granen G00 a 800 K.G. en voor grasland pl. m. 800 K.G. per H. A. De Patent-kali bevat ruim 2 maal zooveel kali als het kaïniet, zoodat men daarvan minder noodig heeft. Ook deze mestsoort wordt in het najaar of vroeg in het voorjaar op het land gebruikt. Het verdient aan beveling de genoemde kalimestsoorten met kalk te vermengen. Het Thomasphosphaat of Slakkenmeel is in gewoon water onoplosbaar, doch de planten zorgen er voor, dat het opgelost wordt. Men dient bij den aankoop er van vooral op de fijnheid te letten, hoe fijner, hoe beter. Het wordt in den herfst, met zand vermengd, uitgestrooid. Voor knol- en wortelgewassen gebruikt men 600—1000 K.G., voor granen 600—800 K.G., voor peulvruchten 600800 K.G. en voor grasland 800—1000 K.G. per H. A. G. P.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2