N°. 1392. Zondag 13 Januari. A". 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. =~V» ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANQEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Tjsxel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Rnadhuize een paar kinder- tmrdjes, .eetfc handschoen, een wantje en een eniger...,-'1" ZEEMILITIE. BURGEMEESTER*!® WETHOUDERS der Gemeente Texel noodigen, ter voldoening aan artikel 150, 1ste lid der Militiewet, de lotelingen dezer Gemeente voor de lichting van dit jaar uit, om zoo zij verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, zich daartoe vóór den 1 steil Februari a. s., bij hen ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Tevens ivordt de aandacht der lotelingen ge vestigd op den inhoud van het gewijzigde, art. 129 der Militiewet, thans luidende als volgt De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun berpep van de buiten landsche zeevaart maakten en die zich over eenkomstig art. 150 voor de zeemilitie hebben aangeboden, docb daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, 10 Januari 1901. C. Keijser Pz., Loco-Burgemeester. A. Langeveld, Loco-Secretaris. TEXEL, 12 Januari 1901. De uitvoering van liet fanfarecorps op Woensdag jl. in het lokaal „De Vergulde Kikkert" gegeven, mag weder onder de goed bezochten worden gerangschikt, zeker wel een bewijs, dat die concerten bij velen in den smaak vallen. Moge menigeen fanfare-muziek liever in den buitenlucht dan in een zaal hooren en ook gaarne zijn flnantieelen steun aan het corps verleenen zonder dat daarvoor nu speciaal eene uitvoering wordt gegeven alleen toe gankelijk voor leden en geïntroduceerden, anderen daarentegen verlangen nog eenige voorrechten als lid en vragen ook een of meer concerten in een zaal. Gewoonlijk kenmerken deze uitvoeringen zich door gezelligheid en belmoren zïj tot de waarlijk aangename en genotvolle win teravondjes, ook die van Woens dag mag daaronder zeker alleszins worden gerekend. Door het coips onder leiding van zijn zoo ijverigen directeur werden, behalve eenige nummers die reeds eerder waren uit gevoerd, doch gaarne zeker nog eens gehoord werden, een Stal van nieuwe nummers ten gehoore gebracht en we mogen er gerust aan toevoegen niet onverdienstelijk. Ondanks alle tegenspoeden waarmede men heeft te kampen door ?ertrek als anderzins van enkele werkende leden, welke weder moeten worden vervangen door nieuwe leden, kan toch met recht worden beweerd, dat de vereeniging vooruit gaat op het pad der kunst. Is ten deele hiervan de oorzaak te zoeken in den grooten ijver door de werkende ledon aan den dag gelegd in het bestudeeren der verschillende partijen, voor een groot deel mag dit toch zeker worden toegeschreven aan den onvermoeiden ijver van den heer Groenewold, den directeur, wiens liefde voor het corps, ondanks alle tegenspoeden, blijkbaar niet verflauwt. Gaf de Texelsche IJsclub gedurende vele jaren gewoonlijk geen ander teeken van leven dan door het geven van een gezelligen avond en somwijlen een priksledewedstrijd, thans nu de wateren met een stevigen ijsvloer zijn bedekt, zal ze blijkens achterstaande annonce eens meer haar naam eer gaan aandoen en wordt door haar een wedstrijd op schaatsen georganiseerd. Indien, zooals thans, schoon weder ons deel is, zal het morgen voorzeker niet aan belangstellenden in den strijd ontbreken, terwijl, naar wij vertrouwen, ook menig liefhebber van den edelen sport van schaatsenrijden zich eens met anderen zal willen meten. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat bij het fanfarecorps het plan om met Paschen alhier wederom eene uitvoering te geven. Op het zevental voor predikant bij de doopsgezinde gemeente te Warns c. s. komt o. a. voor de Weleerw. Zeergel. Heer J. J. Heep, doopsgez. predikant te Den Hoorn op Texel. Benoemd tot tweeden Onderwijzer aan de openbare lagere school No. 99 te Amster dam, de heer P- J. de Braai, tijdelijk onder wijzer aldaar. Den Hoorn, 9 Jan. Gisteravond hield de vereeniging „Leering en genoegen" hare derde bijeenkomst in dit seizoen. In aanmerking genomen het min gunstige weer, was de opkomst bevredigend. Achtereenvolgens werden ten gehoore ge bracht.- „Hansje en Leentje" van Busken Huet door Ds. Heep„Waarom de Mottige- niet kwam" van Justus van Maurik en „Oude Jan Hollema's oneenigheid met Moeder de vrouw" van Buning, beide door den heer W. R. van Douwen. „De verjaardag van den landheer" door den heer G. Duinker en „Hoe Jaap een blauwtje liep' door den heer W. Visser. Ten slotte gaf de heer Ds. Heep nog „Brooden vermenigvuldigd" van Busken Huet en de heer Van Douwen „De Rooie als zeevader van Jan Matters" van Buning. Het progamma was lang, maar de aandacht zeer groot. Aan het einde van iedere voor dracht ging er een luid applaus op. Wel een zeker bewijs, dut het gehoorde door de aanwezigen op prijs gesteld werd. De ver eeniging kan dan ook met genoegen op hare derde vergadering terugzien. Besloten werd in de laatste vergadering, te houden in Februari, den heer De Jongh uit te noodigeu. Waal, 10 Januari. De Heer D. van den Helder, die eenige dagen geleden aan ons dorp een bezoek bracht, vond op den weg tusschen Oudeschild en hier een man liggen, die blijkbaar door de koude bevangen en in slaap gevallen was. Met veel moeite gelukte het hem den man wakker te krijgen en mede te voeren naar de Waal. Daar herkende men hem als een inwoner van de Koog. Aan 's mans familie werd nu getelefoneerd en gelukkig kwam de man 's avonds goed en wel te huis, zooals ons later werd meegedeeld. Oosterend, 10 Jan. Op verzoek van de Jongelings vereeniging „beproeft alle dingen en behoudt het goede" is door de Weleerw. Heer Ds. Rooseboom eene openbare lezing gehouden over „De Leerplichtwet". Door de groote koude was de vergadering evenwel niet druk bezocht, wat te bejammeren is, omdat in zeer duidelijke bewoordingen voor de ouders verklaard werd, waaraan zij zich door de genoemde Wet ten opzichte van hunne kinderen hebben te houden. Na medegedeeld te hebbeD, dat hij niet als advocaat de Wet zou trachten uit te leggen, doch hij enkel datgene wilde toelichten, wat voor de ouders van schoolgaande kinderen van belang kon zijn, werd achtereenvolgens verklaard, dat de ouders vrij zijn in hunne keuze naar welke school zjj hunne kinderen wenschen te zenden, en dat ze ook met het doen geven van huisonderwijs kunnen vol staan, doch het onderwijs minstens zes achter- volgen^ jaren moet duren, waarbij dan de zes 'klassen moeten doorloopen zijn. In het ongelukkigste geval kan dus de leerplicht pas eindigen tegen den 14-jarigen leeftijd. Verder werd in het breede besproken, wat verstaan wordt onder „geregeld onderwijs" en over de bij de Wet bepaalde vrijstellingen en op welke wijzen men aan deze vrijstellingen kan komen. Spreker gaf verder nog voorbeelden als geldige reden voor tijdelijk schoolverzuim en wat de Wet zou kunnen bedoelen met andere „ernstige omstandigheden", die evenwel niet ter beoordeeling staan aan de ouders. Hierbij werd opgemerkt, dat de Wet wei nig rekening houdt met het ouderlijk gezag, doch dat zij dit ook moeilijk kan doen. Ten slotte werd nog betoogd, welke straffen den overtredenden ouders kunnen overkomen en hoe achtereenvolgens zullen worden toegepast: vermaning, waarschuwing, aan zegging en boete van ten hoogsten f 15 en hoe bij verdere overtreding eindelijk de ker kerdeuren zich voor den verstokten overtreder zullen openen. Hierbij werd geschetst het werkzaam aandeel van schoolopziener en Commissie, terwijl geëindigd werd met een aansporing tot de ouders en verzorgers, om hunne verplichtingen in deze stipt na te komen, Lezingen als de bovongenoemde zijn zeker van groot nut. Velen toch beschouwen nog -de Leerplichtwet als een boeman, zonder dat ze eigenlijk weten, wat deze inhoudt. Wordt ze op bovengenoemde duidelijke wijze voor ouders verklaard, dan zullen ze ongetwijfeld zachter zijn in hun oordeel en de Wet meer en meer als zegen leeren beschouwen. Woensdagmiddag kon men alhier de 73 jarige K. schaatsen zien rijden, en hjj deed zulks nog zoo flink, dat menig jongmensch er jaloersch door werd. De grijsaard wilde evenwel bekennen dat de „aam" er toch zoo langzamerhand begint uit te gaan. De heer J. de Jongh, die door den sneeuwstorm van 31 Dec. j. 1. verhinderd was zijne oudejaarsavond-lezing te houden voor de leden van den Protestantenbond alhier, zal nu op Zondag 20 Jan. a. s. behan- delon het onderwerp„Vanwaar? Waarheen De Cuoksdorp 11 Jan. Hedenmiddag had alhier op de Roggesloot eene hardrijderij op schaatsen plaats. Het aantal deelnemers bedroeg 20. De Ie prijs werd gewonnen door P. Sauerborn Albz. de 2e prijs door Fr. Wegman en de 8e prijs door G. Barends. Elk der deelnemers ontving verder eenen kleineren prijs. Het totaal bedrag vormde eene som van f25. hetwelk het saldo uitmaakte van de alhier bestaande „Werkverschaffing", welke gisterenavond werd ontbonden- De rijders reden voor de armen der gemeente. De „Leeuwarder Ct." schrijft: Men verzuime toch vooral niet, nu het zoo vriest, de bitten der paarden een weinig te verwarmen, vóór men ze hun in den mond legt, wanneer ze ten minste gehangen hebben op een plaats waar het vroor. Doet men dit niet, dan veroorzaken ze den paar den een ondragelijke pijn, daar de tong aan het bit vriest, wat zich laat begrijpen. Wie hieraan twijfelt, legge zelf eens zijn tong tegen een stuk ijskoud Ijzer, of probere het met de handen, hij zal dan gewaar worden welk een aantrekkingskracht er van ijzer uitgaat. Door nu de bitten even in warm water te leggen, wanneer ze bevroren zijn, of ze te hangen op een plaats, waar de vorst zich niet kan doen gelden, kan men zich aan de paarden verplichten. *- Van den koetsier op de nachtpostkar van Zwolle op Heerenveen zijn de knieën, neus en lippen bevroren. i; DRAMT. CZQHSt

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1