N°. 1394 Zondag 20 Januari. A®. 1901 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bukg 30 Cts.Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOO?""' Gedeponeerd ten Raadhui: -trieitje, een zwart hemen sigarenpijpjetwee zwarte gebreide handschoenen. H O O F D E L IJ K E OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1900, gedurende 5 maanden van heden tot en met 18 Juni 1901 ter Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 18 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Loco Secretaris. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, gebruik makende van de bevoegdheid, hun verleend bij het laatste lid van art. 18 dei- verordening van politie voor deze Gemeente, brengen ter algemeene kennis, dat met het oog op den ingevallen dooi, met ingang van heden, tot nader aankondiging het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de helft is verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente, met geen vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K. G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aange spannen zal de achterste met niet meer dan 500 IC. G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan s t r e n g de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10. Texel, den 19 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, loco-Secretaris. TEXEL, 19 Januari 1901. Zooals door ons in ons vorig nummer werd vermeld, zou door de „Texelsche IJsclub" op Donderdag jl. weder een wedstrijd worden gehouden en wel van meisjes en knapen beneden den 16-jarigen leeftijd. Begunstigd door schoon weder had die op den daarvoor bepaalden tijd plaats op het Illemert. Was het aantal toeschouwers groot, ook het aantal deelnemers en neemsters aan den vreedzamen strijd was zulks en het luide gejuich, dat gedurende den kamp herhaaldelijk uit de menigte opsteeg, was zeker wel een bewijs dat men zich amuseerde, zoodat de IJsclub ook op dezen wedstrijd met genoegen zal kunnen terugzien. Komt het bij eene hard rijderij bepaald aan op snelheid, zonder meer, waarom door verschillende personen het houden van zulk een strijd niet kan worden toegejuicht, niet alleen met het oog op het gevaar voor de gezondheid van de kampioenen, doch ook omdat zij beweren, dat zulk rijden meer loopen en springen op schaatsen is, bij het trekken van eene slede, waarop een bal los ligt, komt het niet zoozeer op snelheid, dan wel op voorzichtigheid aan, zoodat hierbij van loopen of springen op schaatsen evenmin sprake behoeft te zijn als van gevaar voor de gezondheid door zich overmatig in te spannen, iets, wat natuurlijk dan ook van zulke jeugdige deelnemers en deelneemsters niet zou mogen worden gevergd. Door het bestuur der IJsclub waren eeD 4tal prijzen beschikbaar gesteld, n.l. voor de jongens een zilveren horloge en een Halmaspel en voor de meisjes eene keurige naaidoos en eene eveneens keurige haakdoos, die na afloop van den strijd met een gepast woord door den Yoorz. der IJsclub, den heer Wagemaker, aan de prijswinners en winsters werden over handigd. Die winners waren de jongens G. Bakker en G. de Roos en de meisjes Anna Keijser Jbd. en Hendrika Koorn Jbd. Aan den wedstrijd namen deel 34 jongens en 22 meisjes. Waal en Burg, 16 Januari. Hedennamiddag had alhier bij de heeren K. List en P. Yisman een wedstrijd op schaatsen plaats, waaraan 16 kloeke gasten deelnamen. Na menigen kamp werd de eerste prijs, een barometer, behaald door B. Garritsen, (Eierland), de tweede prijs, een nikkelen remontoir-horloge, door H. Keesom (Den Burg), de derde prijs, een wekker, door F. Wegman (Cocksdorp) en de vierde prijs, een sigarenstel, door A. Burger (Oosterend). Door de zeer vele toeschouwers was het bijna onmogelijk de rijbaan ruim te houden en was het voor de rijders, zoowel als voor de commissie, zeer moeielijk om hun taak te verrichten. Door een lid van de commissie, den heer J. J. Bakker, werden de prijzen met een degelijke toespraak aan de winners uitgereikt. Een woord van lof mag toegekend worden aan de heeren List en Visman voor het disponibel stellen van deze vier aardige prijzen. Oudeschild, 17 Jan. Hedenavond verga derden [de leden der sociëteit Neptunus met hunne dames in „De Zeven Provinciën". Na het openen der bijeenkomst en het lezen der notulen, trad de heer Niessink als spreker op met een geestig stuk van Joh. Gram, getiteld „Eene lezingDe voordracht en de inhoud boeiden beide om het zeerst. Bijdragen werden geleverd door de heeren F. Zegel Kz., „Een rare schaats"M. Kroon, „Iets over het wereldsche gelukP. Duinker, „Het klokje" F. Zegel, „Mozes en Levie"Chr. Niessiük, „Zoo'n Indringer!" en ten slotte F. Zegel, „De gevonden brief". Alle voor drachten vielen bijzonder in den smaakde zang van de heeren Zegel en Duinker was eene aangename afwisseling. De opkomst was minder talrijk dan anders, maar de leden brachten een paar gezellige uurtjes met elkander door. Te 10V« uur werd de bijeen komst gesloten. Oosterend, 18 Jan. De Vereeniging „Nut en Genoegen" hield hier Dinsdagavond jl. hare eerste vergadering in dit jaar. Ds. J. J. Heep hield bij deze gelegenheid eene keurige lezing over „Menschenkennis" en jammer mag het genoemd worden, dat deze rede voor eene slechts matige opkomst kon worden gegeven. Na aangegeven te hebben, van hoeveel belang kennis is voor den mensch en hoe men bij verschillende vakken beter zal slagen, wanneer men toegerust is met eene goede hoeveelheid kennis, dan anderen, die tot de onontwikkelden behooi en, en hoe deze kennis een kapitaal vormt, dat aan niemand ont nomen kan worden, werd in het breede aan gegeven en met tal van voorbeelden aangeduid, hoe menschenkennis meer betrekking heeft op het innerlijke van den mensch. De genees heer b. v. heeft veel kennis van het menschelijk lichaam, doch daardoor kan hem nog wel menschenkennis ontbreken. Wie veel men schenkennis wil opdoen, moet eerst zelfkennis verwerven en daardoor uit omgang met menschen van verschillend karakter zijn doel trachten te bereiken. Menschenkennis wordt dikwijls misbruikt door slechte karakters, doch ook is er veel schoons door gewrocht; laat ons slechts denken aan de vele stichtin gen en gestichten. Menschenkennis, die men alleen kan verwerven door ijverig en nauwkeurig onderzoek, omdat het uiterlijke bij den mensch zoo dikwijls met het innerlijke in strijd is en omdat de mensch zijne wereld meest beschouwd naar zijn eigen gemoeds toestand, is onmisbaar in de maatschappij. Ten slotte werd vormeld, hoe menschenkennis tot zegen wordt, wanneer zij gesteld is in den dienst der liefdewanneer verstand en hart samenwerken ten goede. Deze rede werd met luid applaus beantwoord. Hierna gaf de spreker nog een paar stukjes proza van Busken Huet ten beste, terwijl bij afwisseling door den Voorzitter en het lid J. Bakker werden voorgedragen „Een Massage- kuur" van Justus van Maurik en „De gebroken Schaats", waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten Er is hier ernstig sprake van om in de volgende week een hardrijderij op schaatsen te houden. De prijzen zullen alsdan bestaan in contanten. Natuurlijk hangt veel van ijs en weder af. De Cocksdorp, 17 Jan. Aan het Eierlandsche strand tusschen het ;,Horntje" en den vuur toren, waar de kust de laatste jaren zoo afgenomen is, komt thans een oude boomstam bloot, die met de wortels naar het Noord westen ligt. Blijkbaar is deze stam eeuwen oud en in vroegere tijden door een storm uit het Noordwesten omgewaaid. Ook komen dergelijke stammen op het Westelijk gedeelte van de Vliehors voor en ontdekt men daar soms oude, aan elkander gemetselde, steenen en tegeltjes. Volgens sommigen is daar de plaats, waar vroeger een dorp lag, West-Vlieland genaamd. In de Friesche gemeente Achtkarspelen vond men bij de jongste strenge koude een kindje van 9 dagen oud, waarvan de kleede ren aan het lichaam gevroren waren een zusje zat te bibberen in een bedstede op wat stroo, terwijl het broertje ter verwarming op een oude kachel was gelegd, waarin een weinig vuur brandde. Gelukkig werd deze erbarmelijke toestand door buren opgemerkt en werd het arme gezin van het noodige voorzien. Men meldt uit Apeldoorn, dat de herten, die ter veredeling van het ras, dat in de Soerensche bosschen leeft, aldaar op last van Hertog Hendrik zijn losgelaten, nagenoeg alle zijn gestroopt. Gratie voor de Hogerhuizen Gisteren (Vrijdag) 's namiddags 5 uur zou H. M de Koningin, de delegatie van het landelijk Hogerhuis-comité in audiëntie ont vangen. De delegatie bestaat uit J. G. Götze en C. van Schooten en mej. M Schaafsma. Der Koningin zou het gratie-adres worden aange boden benevens de lijsten met bijbehoorende handeekeningen, waarvan het aantal 102 '4 bedraagt. Liefhebbers De 88-jarige P. v. d. Meulen, te Broek (in Friesland), heeft met zijn 80jarige echtge- noote nog een tocht op schaatsen gemaakt van Broek naar Goïngarijp. Te Oudenhoorn doet zich een eigen aardige lotingsquaostie voor De militiewet laat toe, dat twee broeders, die in hetzelfde jaar loten, van nummers verwisselen en alzoo de één het dienst plichtige nummer van den ander (vrijgeloot) neemt Met toestemming van den militie commissaris heeft dit bij deze loting, bj] gelegenheid van de keuring, plaats gehad. Terstond daarop stapte nu de dienstplichtig geworden broeder onder de maat, maar was te kort, en werd alzoo afgekeurd. Een ander moet in zijn plaats den dienstplicht vervullen, doch deze heeft zich met een request tot Ged. Staten gewend, om vernietiging van de plaats gehad hebbende nummerverwisseling te verzoeken. Te Heerenveen is, naar men meldt, een gezelschap Engelschen, waaronder drie dames, aangekomen, om in Friesland ijstoch ten te maken. De bekende ijskampioen mr, Tebbutt leidt de uitstapjes. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1