N°. 1398 Zondag 3 Februari. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ZWARE VRACHTEN OP DE WEGE.V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat hun besluit, 'waarbij liet maximum (1250 en 1000 KG.) der vrachten waarmede over de wegen der Gemeente mag worden gereden, tot de helft werd verminderd, met ingang van heden wordt ingetrokken. Texel, 2 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. Hajekius, Secretaris. TEXEL, 2 Februari 1901. De Cocksdorp, 30 Jan. Visscherlieden van hier rapporteeren, dat ze boven de Viiegronden een gaffelschoener en een galjoot zagen, beide in ontredderden toestand en koersende om de Oost. Yan de Londensche boot, welke Zaterdag te Harlingen bad moeten zijn is tot nog toe niets vernomen Men vreest, dat ze vergaan is. Eene der Koninklijke Maatsch.-booten lag voor bijlegger. Verder is nog bekend geworden, dat het op do Yiinbois gestrande stoomschip „Marie" voor 2'/j ton was geassureerd en dat de kapitein voor eigene rekening voor een bedrag van 1400 gld. aan rijwielen aan boord bad. Oüdeschild, 30 Jan. Dinsdagavond had in de „Zeven Provinciën" de jaarlijksche alge meene vergadering plaats van het Zieken fonds „Bezorgdheid wijkt voor Eendracht." De Directeur, de Heer J. K. G. Muller,'opende de bijeenkomst met een hartelijke toespraak, waarna de notulen werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Door den Directeur werd een verdienstelijk overleden lid, den Heer P. Verberne, met waardeerende woorden herdacht, terwijl hij voorts hulde bracht aan de verdiensten der Bestuursleden J. Roeper, als penningmeester en J. L. Schagen, als bode van het Ziekenfonds. Het jaarverslag toonde aan, dat in 1900 18 leden naar elders waren verhuisd, 1 lid was overleden on 14 nieuwe leden waren toegetreden, zoodat het fonds thans 184 leden telde, 't Bleek slechts 2 malen noodig eene uitkeering te doen. De kas van het fonds behaalde in 't afgeloopen jaar een voordeel van ruim f 63. Aan den Heer Kroon, met 't nazien der rekening en bescheiden belast, werd een woord van dank toegebracht voor de genomen moeite. Er werd besloten ook uitkeering te ver strekken aan leden beneden 16 jaren, terwijl voorts tot leden ook knapen van 10 jaren zullen worden aangenomen. De Heer J. Zwanenburg, aftredend bestuurslid, werd als zoodanig herkozen. Met een woord van dank sloot de Heer Muller, te ongeveer 10 uur, de vergadering. Naar wij vernemen is door schipper C.-M Zegel, van hier, aangenomen, om tegen belooning van 507» der waarde de tuigage en den inventaris te bergen, van de bij den Slufter gestrande IJmuider visebkotter „Paul Kruger". Voor het uitdiepen der haven, die in den loop van dit jaar voor een groot deel 3 dM. dieper zal gemaakt worden dan te voren, wordt elders een nieuwe baggermachine vervaardigd. De Heer A. Bos, aannemer der onderhoudswerken, zal daarbij als beweeg kracht stoom bezigen. Het gewone personeel zal echter ook daarbij in functie kunnen blijven. Eerlang zal aan bet havenkantoor een groote, zelfregistreerende barometer worden bevestigd, door den Waterstaat uit het Buiten land aangeschaft. Yoor de visschers en schip pers zal de nieuwe toestel stellig een vraag baak zijn, die wol eiken dag opnieuw zal worden geraadpleegd. 1 Feb. Zondag a s., 3 Feb. heeft in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool des avonds eene voorstelling plaats van liohtbeelden, met de sciopticon van den Heer Niessink. Wij vernemen dat daarvoor geheel nieuwe platen zijn aangeschait, o. a. eene uitgebreide serie met gezichten uit Transvaal. Dit belooft derhalve de voorstelling eene bijzondere aan trekkelijkheid. Gisteren had in de ..Zeven Provinciën" eene bijeenkomst plaats in verband met de oprichting van een meisjes-zangkoor. Reeds terstond traden 19 jonge dames als werkende leden toe. De vereeniging werd dus gevestigd, en zal optreden onder den naam van „Cres cendo", onder directie van den Heer P. Ooykaas, onderwijzer alhier. Aan Mej. T. Hoedemaker werd de funstie van penningmeesteres opge dragen. Het houden der eerste zangoefening werd bepaald op 8 Feb. a. s. Indien „Cres cendo" in de plaats treedt van harenaamge- noote van voor eenige jaren, dan kan de sympathie voor haar stellig niet uitblijven. De Cocksdorp, 1 Febr. De nabij de „Kleine Slufter' gestrande vischkotter „Paul Kruger" is door visscherlieden van hier gelicht en in vlot water gebracht. Het bergloon bedraagt 100 gl. Vlieland, 1 Feb. De heeren G. van Rossum te TerschellingH. Meyer en J. de Boer beiden te Amsterdamvroeger alhier woon achtig, hebben bjj de onlangs gehouden ezamens het post-radicaal behaald. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeklakd 45 Cts. Naar Aheeika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Onder de vereenigingeu alkier, wier ledental nogal van eenige beteekenis is, mag zeker in de eerste plaats worden genoemd bet voor luttele jaren albier opgc- riebtte begrafenisfonds //Vooruitgang is ons doel." Be palen evenwel andere vereenigingen ziek meer in 't bijzonder tot bot dorp en de naaste omstreken, deze vereeniging telt bare leden over gobcel Texel, terwijl bovendien een groot 'deel er van nog beneden den leeftijd is, waarop men vergaderingen van leden bezoekt, toch moebt nog elke jaarvergadering van genoemde vereeniging bogen op een ilinko opkomst der leden en ook van die, Woensdag in bet bótel //de Zwaan" gehouden, mag dit zeker met recht worden getuigd. De vergakering- werd geopend en geleid door den directeur, de beer A. Langeveld Pz. die in zijn openings woord, mede namens bet bestuur, de opgekomenen het welkom toeriep en de vereeniging verder feliciteerde met de verkrijging van de Koninklijke goedkeuring, waarnaar reeds zoovele jaren door baar was gestreefd. De notulen daarop door den Secretaris de beer P. Licuwen voorgelezen, werd onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris werd daarop volgens gewoonte bet verslag voorgelezen over liet afgeloopen dienstjaar, met bet oog echter op de beugelijke omstandigheid, dat nu de Kon. goedkeuring was verkregen, zoodat de vereeniging een nieuw tijdperk intrad, liet ZEd. het eigenlijke verslag over het afgeloopen jaar voorafgaan door een korte geschiedeeis van de Vereeniging vanaf hare oprichting. Herinnerd werd daarin boe 29 Janu ari 1S93 eenige personen bij elkaar kwamen ter be spreking van de oprichting van zulk eeuc vereeniging, boe eindelijk na vele bijeenkomsten op "V Mei d. a. v. in eene algemeene vergadering tot de oprichting werd besloten. Een reglement werd alstoen vastgesteld en het voorloopig bestuur werd definitief benoemd. Dit bestuur bestond toen uit de heerenA Langeveld Pz. directeur, J. G. Moojen, secretaris, J. v. Heerwaarden, penningmeester en E. Slaman, A. Geus Hz., A. Geus Kz. en B. C. H. Haakman, commissarissen, terwijl de beer J. Maat tot bode werd aangesteld. Spoedig daarna werd tot boekhouder benoemd de beer A. Langeveld Az. Het ledental bedroeg op 31 Dec. van dat jaar reeds 187 en 31 Dee. 1S94 reeds 508. Voortdurend bleef bet ledental stijgen, terwijl ook financieel zich voortdurend in bloei mocht verbeugen. In 1896 werden pogingen aangewend om de Kon. goedkeuring te verkrijgen, doch te vergeefs; meermalen werden later daartoe no<j pogingen aangewend met den zelfden uitslag tot eindelijk nu voor enkele weken die goedkeuring werd verkregen. Tot 31 Deo. 1900 werden in 't geheel door do ver eeniging 48 uitkeeringen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van f 2637. Het jaar 1900 was voor de vereeniging in alle opzichten gunstig. Het ledental klom van 1463 tot 1519. 90 nieuwe leden 'raden toe, terwijl er afgingen door over lijden 7, bedanken 5 en royeering wegens niet-betaling der contributie 22. In bet bestuur der vereeniging kwam weinig verandering: boekhouder en secretaris werden herkozen, terwijl de beer D. Keijser Sz. ge kozen werd tot commissaris in plaats van den heer E. Slaman. Na voorlezing van bet verslag werd den secretaris door den directeur een woord van dank gebracht voor zijn keurig verslag. Ten einde ook de leden le doen kennismaken met de inhoud van de Kon. goedkeuring, wordt bet bewuste stuk door den boekhouder voorgelezen. Hierna werd door den penningmeester de rekening over 1900 voorgelezen. Aan die rekening ontleenen wij, dat was ontvangen aan contributie f 1951.96 rente effecten - 133.64 it spaarbank - 15.14 voor polissen. - 4.75 Totaal f 2105.49 I !De uitgaven hadden totaal bedregen f 1015.83, zoo dat een batig saldo over 1900 was verkregen van f 10S9.66, makende met de reeds in kas zijnde f 4695.II5 totaal f 57S4.775. Onder de uitgaven komen voor: bodeloon f 310.65, 7 uitkeeringen a f 75 en 3 a f 6.kosten vergade ringen f 38.87, subsidie penningmeester f 50, kosten verkrijging Kon. goedkeuring f 39.825 en verder eenige uilgaven voor drukwerk, advertentiën, registers, porto's enz. enz. Tot rekeningopnemers werden door den directeur benoemd de heeren It J. Witte, Job. Kikkert en W. Duinker, die na onderzDck voorstelden de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. De directeur brengt een woord van dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer en aan de bovengen, commissie voor bet volvoeren van de bereid willig op zich genomen laak. Een nieuw huishoudelijk reglement in hoofdzaak gelijk aan bet oude werd hierna voorgelezen en zonder artikelsgewijze behandeling bij acclamatie goedgekeurd. Tot commissaris in plaats van den beer Adr. Bakker, die als zoodanig moest aftrede^ en niet dadelijk her kiesbaar was, werd met 55 van de 90 uitgebrachte geldige stemmen gekozen de beer J. G. Kooiman, die ter vergadering aanwezig, verlfaarde die benoeming aan te nemen en daarbij tevensj den leden dankte voor het in bom gesteld vertrouwen. Bij de rondvraag wordt eerstens als antwoord op een reeds vroeger door een der leden gedane vraag, of er niet wat spoedig tot royeering wegens wanbetaling werd besloten, door den directeur medegedeeld, dat een groot deel der dit jaar oni die reden geschrapte loden, uaar elders waren vertrokken en zich niet hadden verwaardigd, hem op een aan hen gericht schrijven te antwoorden, waaraan tevens nog werd toegevoegd, dat bij meermalen meerdere weken uitstel geeft, ofschoon de risico dan voor bom is. Door den heer Joh. Kikkert werd het bestuur een woord van dank gebracht voor bun ijver en volharding aan den dag gelegd voor de verkrijging der Koninklijke goedkeuring. De voorzitter dankt den beer K. voor diens woorden en wijst er op dat ook do oud-commissarissen bet hunne er toe hebben bijgedragen ter bereiking van dat doel. Op een opmerking van een der leden, of er geen 4 maanden vrijdom van betaling van contributie kan worden gegeven, geeft de directeur bet woord aan den beer Haakman, die over dit punt eene uitgebreide be rekening bad gemaakt. De beer 11. wees er op, dat volgens opgave, op Texel gemiddeld jaarlijks 130 sterfgevallen plaats hebben. Het ledental der vereeniging bedraagt thans ruim 1500, zoodat een vierde deel der bewoners van Texel lid zijn der vereeniging. Moebt nu ook het vierde deel van alle sterfgevallen zijn onder de leden der vereeniging, dan zou deze ruim 30 uitkeeringen jaarlijks moeten doeu of ongeveer 26 a 2700 gulden 's jaars uitkeeren, terwijl ze nog geen f 2000 ontvangt aan contributie; waar moet het been als we geen fllink rcservekapitaal hebben. Volgens eene berekening door hem gemaakt, moet het grootste deel der loden minstens 51, een kleiner deel zelfs ruim 60 jaren oud worden zal er door die leden zelf de te ontvangen uitkeering van f 75 zijn betaald. Gewezen zegt spr. wordt wel eens op een zusterver- eeniging te Oosterend, dje 6 maanden maar contribueert, doch vervolgt spr., volgens tarief dier vereeniging is de contributie betrekkelijk booger en tegen eene uitkee ring van f 75 berekent, betaald men daar nog meer in 6 maanden dan wij in 9. Met oijfers werd zulks door spr. nader aangetoond. De voorz. dankt den heer H, voor zijn duidelijke verklaring en nauwkeurige berekeningen en vertrouwt dat na deze uitlegding allen wel overtuigd zullen zijn, dat verlengingtermijn niet-betaling niet wensclielijk is. Nadat nog door den heer A. Geus Hz. is gewezen op de prachtige resultaten door de vereeniging ver kregen, door in zoo weinige jaren reeds zulk een groot kapitaal bijeen te garen, wordt door den voorz. een woord van dank gewijd aan den aftredende commissaris voor alles wat door hem voor de vereeniging is gedaan en sluit aangezien niemand meer bet woord verlangt de vergadering.' Volgens grwoonte werd ook nu ge durende de vergadering niet gerookt, doch tegen het einde er van elk der leden een sigaar aangeboden.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1