N®. 1399. Donderdag 7 Februari. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en AD VERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuks op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave B E K E N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Noodigen de ingezetenen uit om bij gelegen heid van de voltrekking van het huwelijk van H. M. de Koningin met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin op Don derdag 7 Februari e. k. de vlag uit te hangen. Texel, 4 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joxcheere, Burgemeester. HAjENiuè, Secretaris. KIEZERSWET. TEXEL, 6 Februari 1901. Zaterdag werd in het hötel „De Oranje boom" eene vergadering gehouden van de afdeellng „Texel" van den Bond van Nederl. onderwijzers. Door .den penningmeester en den secretaris werd verslag uitgebracht over het verloopen vereenigingsjaar. Daarna kwam aan de orde de stemming over de besluiten van de Algemeene Vergadering. Na degelyke bespreking en na de noodige inlichtingen, den leden door den afgevaardigde verstrekt, werden alle besluiten, op één na, goedgekeurd. Ook het Verkiezingsreglement werd door de leden goedgekeurd. Volgens reglement moesten alle leden van 't Bestuur aftreden, doch allen werden met groote meer derheid van stemmen herkozen, h et Bestuur is dus voor 1901 weder als volgt samenge steld W. R. van Douwen, voorzitter, J. A. P'rederiks, secretaris en reiscorrespondent, T. Roeper, penningmeester en correspondent Weerstandskas, P. Ooykaas, correspondent Ondersteuningskas en Herstellingsoord, terwijl de ondersteuningscommissie bestaat uit de heeren L. J. Kikkert en P. Ooykaas. Besloten werd, evenals het vorig jaar, voor de Lees kring de meest belangrijke brochures aan te koopen. Daarna bracht de heer J. A. Frederiks, als afgevaardigde, een zeer keurig verslag uit over de Algemeene vergadering, in de Kerst week te Utrecht gehouden. Een voorstel van den heer Van Douwen, om eene openbare vergadering te houden en dan één der leden van het Hoofdbestuur uit te noodigen, als spreker op te treden, werd tot de volgende vergadering aangehouden. Het voorstel van het Hoofdbestuur om den gymnastiek-onder wijzer Tissot van Patot een jaarlijksche ondersteuning van t 800 uit de Weerstands- kas te verleenen,werd met algemeene stemmen goedgekeurd. In zyn slotwoord dankte de voorzitter de leden voor hun trouwe opkomst, wees er op, dat in het eerste jaar deze af- deeling reeds veel gedaan had, dat het wakker 1 Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL-, Gelet op de artikelen 11, 12, en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft m eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste éen gulden, daarvan door overlegging, der overeenkomstig bet be paalde bij artikel la aer Kieswet, voor voldaan getee- kendeaanslagbiljetten vóór deu 1 aden Februari a. S. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van bet bepaalde bij het vierde lid va.iuartikel 2 der voormelde wet aanspraak mcenen te kunuen maken om geplaatst to worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóoi' (leil lödeu Februari a. S. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren bet aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van bet bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van bet gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling dei- kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aan spraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan VÓ01' (len laden Februari a. S. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over bet laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belas ting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van bet vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een buis of een gedeelte van een buis, waarvoor met of zonder bijbeboorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste beeft* bedragen de som, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar bet huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde femeente twee zoodanige buizen of gedeelten van uizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen; 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente ■van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor ben, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet voreisehte bedrag, bet inkomen, hot pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door bet bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij bet vorig lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan bet bestuur dei- gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bij de Neclerlandscbe Bank hebben gedeponeerd. 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf ot beroep. Artikel 2. Onder ben, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet ben, die dien leeftijd hebben bereikt vdér of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directejbelastingon geldt voor baren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljot is uitgereikt, blijven voor de toepassing van bet bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in bet kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door don aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en do Rij ks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien bij bet gevolg is van eene mot do waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den wcrkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwverceniging, wordt maand- buur tot weekhuur herleid door deeïing met 4, jaar- huur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van do som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op bet bedrag, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel; enkel vrpe kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrjjeu kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israë lieten betreft, met den Sabbatb. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaambedeu, waar voor bij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2°.. als vast week-, veertiendaagsch, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt bet geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2°., eene tijdelijke ongevallenrente wordt ge noten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in reke ning gebracht tot een bedrag, gelijk aan bet normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2°., der vrouw geldt voor haren man; dat van do in wonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eeuer gemeente ia de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de frens tnsschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde taten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bjj de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 January alsnog betzelfde buis of een gedeelte van betzelfde buis of hetzelfde vaartuig bewonen 2°. genot van pensioen of lijfrente; 3°. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale schuld of van een inleg in eene spaarbank 4°. aflegging van een examen, Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari betzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2°. genot van inkomen op dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in bet bedrijf of -beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan ben, die verkeeren in bet laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is, voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel Huur prijs, Minimum inkomen, Vrije woning of inwoning, Vrije kost eu inwoning, BEDOELD IN ARTIKEL der Gemeente. 1&, lo. 1&, 2o. 2. 2. TEXEL. f 1.— f 300. f 37.50 f 200, De formulieren tot bot doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inaoht- neming van bet volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde hei opschrift //Vrij van briefport, ingevolge artikel 50 der kieswet" en in de linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handt eekening. Texel, den 4 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1