Buitenla 11 d. Ingezonden Stukken. Hoofdbestuur in den laatsten tijd vooral weer voor onbillijk behandelde collega's, leden en met-leden, hoofden en klasse-onderwijzers, was opgekomen en met succes wat de Bond reeds gedaan had tot verbetering van ons volksonderwijs en dat het dus de plicht was van alle leden, het Hoofdbestuur te steunen. Voor do loting voor de nationale militie hebben zich dit jaar voor deze gemeent 58 lotelingen aangegeven. Meermalen werd alhier iets gehoord van eene vereeniging „Boerenbond' en zeker zullen er wel onder onze lezers zijn, die grootendeels zoo niet geheel met het doel en strekking dier vereeniging op de hoogte zijn. Wij mee- nen echter niet te bout te spreken, wanneer wij beweren, dat een groot deel vrijwel nog geheel onbekend daarmede is. Volgens achterstaande annonce wordt echter een goede gelegenheid aangeboden, om met het doel enz. dier vereeniging beter bekend te geraken en wij vertrouwen, dat velen van die gelegenheid zullen gebruik maken en Vrijdag zich naar hotel „Texel" zullen bege ven, om indien ze van het nut er van over tuigd zijn als lid der nieuwe afdeeling, alsdan op te richten, toe te treden. Uit goede bron vernemen wij, dat Maan dag 25 Feb. in 't Nut alhier zal optreden de WelEdGest Heer Mr. 11. Smeenge van Am sterdam. IJsgang als anderszins was oorzaak dat deze lezing tot op dien datum moest worden uitgesteld. Den Hoohn, 1 Februari. Hedenavond hield „Leering en Genoegen" in „het Loodsmans welvaren" alhier hare laatste vergadering in dit seizoen. Trad de heer De Jongh van de Waal in de eerste vergadering als spreker op, ook voor de laatste was hij als zoodanig uitgenoodigd, waaraan hij bereidwillig ge volg had gegeven. De heer De Jongh vindt hier steeds een aandachtig luisterend en dankbaar gehoor hij bezit dan ook de gave op meesterlijke wijze de stukken van Laurillard weer te geven, die hier bij het publiek zoozeer in den smaak vallen. 11 ij is hier de spreker bij uitnemendheid. Ook nu was aan Laurillard hoofdzakelijk de avond gewijdals lezing gaf spreker „De gierigheid" en als bijdragen „de Zwaan" en „Het advertentieblad", alle drie van boven- genoemden schrijver en „Hoe Fiet aan z'n tweede vrouw kwam" van den Zeeuwschen novellist Beunkes. Met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor het gegevene en aan de leden voor hunne trouwe opkomst sloot de voorzitter, de heer Heep, deze recht gezellige vergadering. Een geanimeerd bal deed nog velen een paar uurtjes in het vergaderlokaal vertoeven. Dat de dag van het huwelijk onzer geëerbiedigde Koningin hier niet ongemerkt zal voorbij gaan, kan blijken uit het uitge breid programma dat hieronder volgt. 's Morgens schoolfeest voor de kinderen 's middags ringrijden te paard voor jongens, mastklimmen voor jongens, touwtje springen met hindernissen voor meisjes, hoepelen met hindernissen voor jongens, voor meisjes rozen- galloppeeren, enz.'s avonds zang met muziek. Het programma belooft dus veel, 't is te hopen, dat het weder dien dag nu maar niet al te guur is. Koog, 4 Febr. In de maand Januari zijn aan de openbare school alhier 156 lessen verzuimd, nl. 62 voor godsdienstplichten, 28 voor weg en wegen, 18 voor ziekte, 89 voor huisarbeid en 29 voor onbekende redenen. Dit is in 42 schooltijden met 54 leerlingen dus ruim 7°/.. Met de Leerplichtwet is het verzuim veel afgenomen. Wie war das früher 11 De op Zaterdag jl. alhier aangekomen roei boot is gemerktGabrielle Ostende No. 0.85. Waal, 5 Februari. Zaterdagavond jl. gaven de leden der Zangvereeniging van Oudeschild, onder leiding van den Heer C. Roeper, alhier eene uitvoering in ,de Bellevue", waarbij eenige ingezetenen waren uitgenoodigd onder de genoodigden behoorden ook de leden der hier bestaande vereeniging„Zang en Vriend schap." Op zeer verdienstelijke wijze werd een lOtal nummers op 4 stemmen ten ge- hoore gebrachtuit alles bleek, dat de zangers •n zangeressen hunne taak ernstig opvatten en dat de leiding aan goede handen is toe vertrouwd. Aan het slot bedankte een der aanwezigen voor het gesmaakte genoegen en riep den zangers en zangeressen een hartelijk tot weerziens toe. Oostebend, 5 Febr. De heer Joh. Rauws, candidaat te 's Gravenhage, heeft bedankt yoor het beroep bjj de Ned. Herv. Gemeente jtlhier. Bij de verhuring der buurtwegen in den polder Oosterend, op jl. Zaterdag gehouden in het „Wapen van Texel", werden hooge prijzen besteed, misschien meer om de bijge voegde „blauwe koek", dan wel om het gebruik van het gehuurde zelf. Tot buurtheer werd voor den tijd van drie jaren herkozen de heer Joh Koning, die volgens rooster moest aftreden. Oudeschild, 8 Feb. De heer J. K. Muller, onze vroegere plaatsgenoot, zoon van den Heer J. K. G. Muller, hoofd der school alhier, is door den raad der gemeente Baarn met algemeene stemmen benoemd tot Hoofd dei- School, te Lage Vuursche, gemeente Baarn. Ook Zondag mocht de vertooning dor lichtbeelden, door den Heer Niessink gegeven in de Koningin Wilhelmiua-Bewaarschool, wel in den smaak vallen, vooral bij de vele jeugdige bezoekers. De kijk es in Italië en Zwitserland behoorden tot de b6St geslaagden en voldeden ook aan de grootere bezoekers 't best. 5 Feb. Dat het oude ijs nog volstrekt niet verdwenen is, moesten heden eenige schuiten ondervinden. Nabij een der vaarwaters naar de Friesche kust, stuitten zij in den mist, bij de Waarden, op zwaar drijfijs, en zagen zich daardoor genoodzaakt naar de haven terug te keeren. Het garnalenvisschen levert sinds een paar weken een bedroevend slechte vangst op. De hooge prijzen, voor het zeeproduct aan de Engelsche markt besteed, zijn toch niet in staat den visschers een matige verdienste te verzekeren. De goede tijden schijnen voor de visschers maar niet te willen aanbreken. Vlieland, 5 FeV. De edelachtbare heer J. II. W. Veenhoven is herbenoemd als bur gemeester onzer gemeente. Als een gevolg van de Leerplichtwet hedden verscheidene jongens te Volendam, die sedert April verleden jaar al op de botters voeren, nu weer op de schoolbanken moeten plaats nemen. Erg prettig vinden de meesten bet niet, en de onderwijzer ziet de aan tucht ontwende jongens ook niet bijzonder graag terugkomen 1 B. en W. van Amsterdam vragen den Raad een crediet van f 65.000, ter bestrijding der kosten, te maken bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin en van het bezoek van Hare Majesteit- en 1:1 oogstderzelve gemaal aan Amsterdam in Maart a. s. Vrijdagmorgen wisten twee krankzinni gen, die zich in de kleeren van hun oppassers ha-iden gestoken, uit het gesticht te Medem- blik te ontsnappen. Te voet bereikten zij het station Benning- broek, waar zij bij het instappen in den juist gereedstaanden trein, door den conducteur R. werden erkend en aangehouden. Zij keerden met den trein van 5 nur in dwangbuizen terug Daar voor de aanhouding van eiken patiënt een premie van f 2.50 wordt toegekend, had de conducteur een voordeeligen dag. Ruim 100 kinderen worden jaarlijks te Amsterdam van de openbare school verwijderd wegens wangedrag of aanhoudend verzuim. De leerplichtwet, die de ouders aansprakelijk stelt voor het schoolverzuim hun nor kinderen zal dit cijfer nu wel wat doen dalen. Een bewoner van de Anthoniestraat te Haarlem zou zijn vijfjarig kind eiwitstaai toedienen, doch twijfelende of het wol het juiste was, proefde hij eerst zelf een hoeveel heid het bleek toen dat het carbol was, hetgeen hem hevige pijnen veroorzaakte en zijne overbrenging naar het gasthuis ten ge volge had. Het verhuren van plaatsen voor het winkelraam op den dag van het huwelijk der Koningin door den heer Van Stockum te 's Gravenhage, heeft eene som opgebracht van f 3000, welke ten behoeve der noodlij dende en krijgsgevangen Boeren op den huwelijksdag ter beschikking van President Kruger zal worden gesteld. Bij de sterke verwarming der Groote Kerk te 's Gravenhage, waardoor de warmte graad in het orgel tot 75 graden rees, is het mechaniek en daardoor 't meerendeel van de registers in 't ongereede geraakt. Orgelma kers van Utrecht heden aangekomen zullen trachten met alle kracht het orgel weer in bruikbaren staat te brengen. Te Krimpen a/d TJsel heerschen erg de mazelen, öök onder hen, die vroeger door de ziekte waren aangetast. Staatsloterij Met het oog op de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin zullen de trekkingen, die van 4 tot 8 Februari zouden plaats hebben, thans geschieden van 11 tot 15 Februari. Ds. A. De Koe, predikant te Den Helder, zal de Ned. Herv. kerk verlaten. Hij zal zich begeven naar de kolonie te Blaricum. De voorloopige hechtenis van Mutsaerds, die verdacht wordt den dood van het dochtertje des hoeren Kessels te Tilburg op zijn geweten te hebben, is met 30 dagen verlengd. Volgens het „Hbl." worden aan het departement van waterstaat de noodige gege vens verzameld voor een wetsontwerp tot verzekering van visschers en werklieden in het zeevisschersbedrijf tegen ongevallen. De Vrijburgsche correspondent van de „Standard" meldt, dat de Yeomanry vei langt naar Engeland terug te keeren, niet omdat ze genoeg heeft van den oorlog - inderdaad hebben de vrijwilligers er meer pleizier in dan de beroepssoldaten, zegt de correspondent maar omdat ze hun zaken en betrekkingen niet zoolang kunnen verlaten. Velen van hen vreezen, dat zij hun middel van bestaan zul len verliezen, indien ze nog langer moeten blijven. Het Parijsche blad „Le Petit Sou" heeft aan zijn lezers als premie aangoboden een geweer, dat het in ds volgende termen aan beval „Als voorstander voor de volkswapening, in de overtuiging dat het gewapende volk een, noodzakelijkheid is voor de verdediging van de Republiek en het vaderland, heeft de „Petit Sou" onder zijn premies opgenomen het instrument van deze dubbele verdediging het geweer." De aankondiging trok de aandacht van de politie, die daarin aanleiding vond een bezoek te brengen aan het bureau van het blad, waar alle exemplaren van deze eigenaardige premie in beslag werden genomen. Het geld en de liefde. Mej. Rockefeller eenige dochter van den Amerikaanschen petroleum-koning, die een fortuin heeft van 10 millioen dollars, gaat trouwen met een armen jongeling, Prentice genaamd, dien zij leerde kennen bij het bezoeken der scholen. De millionaire te New-York verwonderen zich hier niets overin Europa zou men al spoedig van een mésaillance spreken- Onlangs werd meegedeeld, dat de groote fabrikant Krupp, te Essen, de hoogstaangesla- gene is in de Pruisische inkomstenbelasting, tot in de klasse van 16 17 millioen mark. Men zal van dit groote inkomen eenigermate een verklaring vinden in de volgende gegevens omtrent de grootsche nijverheidsinstellingen der firma Fried. Krupp. Zij heeft 46.000 personen in dienst, met inbegrip .van 8733 ambtenaren. In 1899 leverde zij 38.478 stuks geschut af. Haar grondbezit omvat 360 H.A. Dagelijks gebruikt zij 5000 ton steenkolen en cokes. Yoor hare werklieden heeft zij 8 kolonies gesticht en bad zjj in 1900 4853 woningen voor gezinnen gebouwd. Zij droeg 1.100.000 mark bij voor de verzekering harer werklieden en besteedde bovendien evenveel voor hen zonder wettelijke verplichting. Wat er in Venezuela gebeurt is nog zeer onduidelijkmaar één ding schijnt zeker President Castro of zijn Regeering nemen een zeer uitdagende houding aan, zoowel tegen de Vereen. Staten als tegen Engeland. En het gevolg is, naar uit Trinidad aan de „New-York Herald" wordt geseind, dat ernstige verwik kelingen gevreesd worden tusschen Engeland en Venezuela. Een Venezuelaansche kanonneerboot, de „Augusto", is met een gewapende expeditie aan boord vertrokken naar de Pato-eilanden, die geacht worden onder Engelsch bewind te staan. De gewapende macht werd op Pato aan wal gezet en nam een aantal inwoners gevangen, die beschuldigd werden van zeeroof, en bemachtigde hunne vaartuigen. Onder de gevangen genomen menschen bevonden zich een aantal Engelsche onderdanen. Zij werden allen overgebracht naar Guyra, en daar aan wal gezet. (buiten verantwoording van de Redactie.) Is STIKSTOFBEMESTING bij gebruik van stalmest doelmatig? De bemesting van eenig perceel bouw- of grasland moet, wil zij doeltreffend zij n, op dit beginsel berusten //Men geve aan den grond na eiken oogst minstens de voedingsstoffen terug, die er door bet oogsten aan onttrokken zijn." Wordt bij de bemesting aan dit beginsel niet vastgehouden, dan staat de lauaman bloot aan allerlei teleurstellingen en dan zal bet voort brengend vermogen van den grond verminderen, m. a. w. de landman beeft geldelijk nadeel. Het beboeft geen betoog, dat zoowel bij de teelt van booi, als bij bet weiden van vetvee of melkvee, als by de teelt van allerlei gewassen bebalve pbospbor»

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2