Buitenland. Kooa, 7 Febr. Het huwelijksfeest van H. M. onze geliefde Koningin met Z. H. Hertog Hendrik is alhier gevierd door het algemeen uitsteken der vlaggen en een opgewekt school feest. Door het Edelachtbaar Bestuur dezer gemeente daartoe in staat gesteld ontvingen de schoolkinderen chocola, brood koek en elk een sinaasappel. Volop hebben de kinderen genoten en brengen hun innigen dank daar voor aan den Edelachtbaren Raad dezer ge meente. Oudïschild, 7 Feb. Nagenoeg overal wap perden heden de vlaggen, bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekking van H. M. Koningin Wilhelmina met Z. K. H. Hertog Hendrik, thans Prins der Nederlanden. Vooral de schooljeugd genoot met volle teugen, dank zij het bedrag daarvoor door het Bestuur der Gemeente verstrekt. Onder het zingen van gepaste liedjes en 't gebruiken van velerlei versnaperingen werd in de school feest gehou den. 's Avonds had het jonge volkje op eigen gelegenheid een optocht georganiseerd en trok bij herhaling zingende langs de dorpsstraat. 's Avonds voerde de rederijkerskamer „Heye" in de „Zeven Provinciën" een paar blijspelen op, die onder de g09de leiding van den Heer Niessink, met zorg waren ingestu deerd en uitstekend werden uitgevoerd. Een prettig bal volgde op de voorstelling, waarmede tevens een einde werd gemaakt aan de feestelijkheden. Sinds een paar dagen hebben vele gar- nalenvisschers hun geluk buiten de zeegaten beproefd. De uitkomsten waren zeer ver schillend. Eene schuit bracht zelfs een vangst van 18 manden aan. Over het geheel werd ook binnen de zeegaten meer gevangen. De garnalen zijn evenwel zeer in prijs gestegen. In het begin der week bracht een mand gar nalen zelfs tot f 13.50 op. Op de voordracht ter benoeming van eersten onderwijzer, aan een der openbare scholen te Amsterdam, komt als No. 1 voor, de Heer C. Thomassen, -vroeger op Texel woonachtig en thans werkzaam als 2e onder wijzer aan bedoelde school. Het meisjeszangkoor „Crescendo" vangt zijn repetities nog deze week aan. Door het zangkoor der afd. van den Ned. Protestantenbond, zal waarschijnlijk ook in de zomermaanden oefening worden gehouden. Din Hoorn, 7 Febr. Begunstigd door het prachtige weer hadden alhier gisteren de alreeds vermelde feestelijkheden plaats. Om tien uur 's morgens verzamelden zich een aantal jongelingen te paard, om deel te nemen aan de aangekondigde ringrijderij. Nadat ieder vijf ritten had gemaakt, behaalden de navolgende Heeren de prijzen en de premie: J. Boon Jz. eerste prijs, G. Duinker Gz. de tweede en J. Lap Az. de derde. Nummer twee van het programma was mastklimmen. Dit was geen gemakkelijke taakna veel inspanning bekwamen de navolgende Heeren de prijzenB. Lap Sz. eerste, B. Lap Kz. tweede, J. Bakker Pz. derde prijs en vervol gens D. Drijver Dz., J. Boon Jz., S. Gielis en K. du Porto, die ook ieder een prijsje hadden verdiend, en waarlijk ze hadden het verdiend. Toen dit was afgeloopen, werd het tijd om den inwendigen mensch wat te versterken en om zich weder gereed te maken voor iets anders. Om twee uur zou men weder begin nen en nu was aan de beurt tonkrujpen voor jongens van twaalf tot vijftien jaar, gekleed met den hoogen hoed op 't hoofd, voorwaar een prachtig gezicht. Hiermede behaalden de volgende Jongeheeren de prijzenP. de Jager Cz- eerste prijs, K. Kok Pz. tweede en D. Witte Jz. de derde, Hierna volgde touwtje springen voor meisjes van denzelfden leeftijd, op groote muilen. Hiermede behaal den de navolgende jonge dames de prijzen Naantje Boon Jbd. de eerste, Anna Veeger de tweede en Neeltje Kok Ad de derde prijs. Toen volgde rozengaloppeeren voor meisjes van vijftien tot twintig jaar, voorwaar een prettig spelletje voor dames. Op de maat van de muziek ging het er lustig op los en werd de ring meer mis dan raak gesto ken en hiermede behaalden de volgende dames de prijzenKeetje Witte Jd en Anna Bakker Cd. de eerste prijs, Marijtje Bakker en Catherine Witte de tweede en Guurtje Duin ker en Neeltje Lap Kd. de derde en Wilhelmina de Jager en Cornelia Kooiman de vierde. Toen volgde optocht met muziek van trom mel enz, langs het dorp, waaraan haast een ieder deelnam. Toen naar huis om zich weder gereed te maken voor het avondfeest, wat nog te wachten was. Intusschen waren de programma's verspreid en men kon zien dat dit nog wat beloofde. Zeven uur w»s het woord om de feeste lijkheden te hervatten en waarlijk het was de moeite waard. De zaal van den Heer Lap, voor deze gelegenheid keurig versierd, kon de bezoekers haast niet plaatsen en was meer dan vol. Nadat door de Heer A. Bruin Jz. het avondfeest was geopend, werd het scherm opgehaald en kregen we volgens 't programma opening met zang. Een dertigtal dames op het tooneel zongen den aanwezigen een prachtig lied toe. Nummer twee was voordracht, drie samenspraak, vier Oranjelied (zang) vijf voor dracht, zes samenspraak, zeven Onze bruid schat (zang), acht Gehuwd (zang), negen voor dracht en tien Wilhelmuslied. Niettegenst. het uitgebreide programma vergastten ons de Heeren D. Drijver en P Drijver en Mej. M. Drijver nog op een paar keurige stukjes. D. Drijver en Mej. M. Drijver met „het paartje van Krabbedieke" en P. Drijver met eene alleenspraak van een dronken matroos. En hiermede was het feest afgeloopen en geloof ik dat ik de tolk voor een ieder ben als ik zeg, wij hebben recht feest gevierd. Geen wanklank is er gehoord. Eere dan ook aan de ijverige Commissie, voor het wel slagen en men kan zien dat men om feest te vieren, veel kan doen met weinig geld. 't Was feest in deze stonden. Hier waar steeds eendracht woont, enz. Een genoegelijk bal hield nog velen een paar uurtjes gezellig bij elkander. Waal, 8 Februari. Het gisteren gehouden schoolfeest, door den Gemeenteraad aan de kinderen geschonken, mag uitnemend geslaagd heeten. Van 10 uur 's morgens tot ongeveer half 1 vermaakten de jongelui zich in het school lokaal met dansen, zingen en springen, terwijl van de aangeboden versnaperingen, als choco lade, koek en krentebrood, een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Veel piet verschafte het spelletje, bestaande ingeblinddoekt trachten een mooien penne- houder te vinden, die ergens in de school opgehangen was. Bij het eindigen van het feest klonk het uit aller mond Leve de Koningin, leve Prins Hendrik, leve de Burgemeester van Texel, leven de leden van den Gemeenteraad 1 Oosterend, 8 Feb. Gisteren waren uit bijna alle gebouwen de vlaggen uitgestoken. Feest is gevierd in de beide scholendes morgens in de openbare, des middags in de bijzondere. De kinderen van eerstgenoemde school hebben zich vermaakt met zang en spel, waarbij een wedstrijd in balgooien de leerlingen der bij zondere school hebbèn in optocht een rondgang door het dorp gemaakt, terwijl allen in ruime mate werden onthaald op allerlei versnape ringen. Verder hadden geene bijzondere feestelijke vertooningen alhier plaats. De zangvereeni- ging „De Lofstem" hield des avonds eene buitengewone repetitie, waarbij vele belang stellenden tegenwoordig waren. De Cocksdorp, 8 Febr. De huwelijksdag van onze geëerbiedigde Koningin en Z. H. Hertog Hendrik is op ons dorp niet onopge merkt voorbijgegaan. Van het door den gemeenteraad uitgetrokken bedrag vierden de kinderen een recht gezel'ig feest. Door het versieren van het schoolgebouw, waarvoor eenige dames hare diensten bereidwillig hadden aangeboden, werd de feestvreugde niet weinig verhoogd. De kinderen werden onthaald op chocolade, koek en andere versnaperingen Ter afwisseling werden toepasselijke liederen gezongen en spelletjes uitgevoerd. Begunstigd door het zachte weder hielden de onderwijzers met de schooljeugd nog een optocht langs het dorp. Aan oranje en vlaggetjes ontbrak het natuurlijk niet. Ook zag men bijna uit alle woningen eene vlag wapperen. Oudeschild, 8 Feb. Ter gelegenheid van het gisteren voltrokken vorstelijk huwelijk verzond een onzer ingezetenen als geluk- wensch, de bijbelwoorden, vervat in Pred. 9, verzen 7, 8, 9 en 10. v Bij den havenmeester-strandvonder alhier is aangebracht een op 't Friesche vaarwater gevonden sloep, vermoedelijk afkomstig van een vrachtboot. De sloep is bijna nieuw en van eikenhout gemaaktzij had twee ijzeren roeidollen, een ketting en aan weerszijden een haak, terwijl in het midden een ring aanwezig was. Van 25 Januari tot 7 Febr. zijn van Texel uitgevoerd14 koeien, 8 kalveren, 10 schapen en 16 varkens. H. M. de Koningin heeft het besluit geteekend, waarbij Z. H. Hertog Hendrik tot Prins der Nederlanden wordt verheven met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. Te IJmuiden in in de afgeloopen maand niet minder dan 2 millioen kilogram ijs uit Velsen en omstreken binnen gebracht voor de visscherij en den vischhandel, waaraan f 4000 f 5000 arbeidsloon verdiend is. Naar het „Vad." onder voorbehoud mededeelt, zou het Vorstelijk Echtpaar het voornemen hebben om na het bezoek aan Amsterdam in Maart, een reis te ondernemen tot een bezoek aan verschillende Europeesche hoven. Behoudens nadere beschikking zou deze reis van zoodanige duur zijn, dat H. M. de Koningin en Haar Gemaal niet voor het begin van September in de Residentie] zoude terugkeeren. Pensionneering van gemeente-ambte naren De minister van binnenl. zaken heeft door tusschenkomst van Ged. Staten der provinciën aan de gemeente-besturen een opgave verzocht van het aantal ambtenaren werklieden daaronder begrepen in vasten dienst der gemeenten. Deze gegevens zijn noodig voor het onder zoek naar de mogelijkheid om tot pension neering dier ambtenaren, na vervulling van een nader vast te stellen aantal dienstjaren, over te gaan. Uit de „Leeuwarder Courant" blijkt, dat in het noorden van ons land weer schaat sen gereden wordt. Op verschillende plaatsen zijn ten minste hardrijderijen aangekondigd o. a te Goutum, Roordahuizen en Engelum. Ook te Groningen. Wij vernemen dat door H. M. de Konin gin bij gelegenheid van Hoogst Derzelve Hu welijk aan verschillende veroordeelden kwijt schelding of afslag van straf is verleend, terwijl mede verscheidene gevangenen zijn ontslagen. Het aantal van degenen, aan wie een gunstbetoon is te beurt gevallen, zoowel de militaire als burgerlijk veroordeelden, bedraagt 364, van welk aantal aan 70 veroordeelden geheele kwijtschelding van straf is toegekend, terwijl 63 gevangenen van verdere straf zijn ontheven. In Friesland werd in den laatsten tijd Australische boter ingevoerd. De prijzen der Friesche boter zijn tegenwoordig hoog en de importeur hoopte deze vreemde boter tegen lagen prijs te kunnen van de hand zetten. De afzet was echter zoo gering, dat deze invoer reeds is opgehouden. Op de Hoogt te Utrecht vermaakten zich eenige knapen van omstreeks 12 jaren, om vanuit een tuin met sneeuwballen te gooien naar een 5-tal daarbuiten staande jongens, van ongeveer denzelfden leeftijd. Natuurlijk lieten de laatsten zich niet onbetuigd, doch moesten ten slotte, wegens gebrek aan pro jectielen, toch den strijd opgeven. Ongeluk kig trof juist op dat oogenblik een uit den tuin geworpen, blijkbaar nogal harde bal een der jongens tegen het hoofd, waarover deze zoo driftig werd, dat hij op een soort hand boog een kleinen pijl legde en deze naar de kDapen in den tuin afschoot. Wat zeker niet de bedoeling is geweest, geschieddede van een scherpe punt voorziene pijl, trof een der knapen in het linkeroog en drong daarin zoo diep door, dat, hoewel aanstonds genees kundige hulp werd ingeroepen, dat lichaams deel wel voor altijd verloren zal zijn. Sedert eenige jaren bestaat in de Friesche gemeente Westdongeradeei een instelling, die de naam „Akkerbouw" draagt en tot doel heeft om aan arbeiders tegen zeer billijke huur een stuk bouwgrond te verhuren, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, om zooveel mogelijk hunne eigen provisie te kunnen verhouwen. Reeds is daarvoor nu ruim 5 hectares bouwland aan ruim 50 per* sonen verhuurd, zoodat ieder huurder pl. m. 10 acres in gobruik heeft, waarvan gemiddeld f 9 voor huur moet betaald worden. De huur duurt slechts één jaar, maar hij, die zijn land flink onderhoudt en zorgt voor prompte betaling van de huur, kan er op rekenen dat hij huurder blijft. Deze instelling, uitgaande van het Nut, werkt zeer gunstig, de oogst was in 1900 weer zeer bevredigend en alle huurders hebben op den tijd de huur betaald, 't Getal aanvragers neemt steeds toe. De Boeren hebben den spoorweg opge broken bij den 63sten kilometerpaal van Lorenqo-Marques en 40 kilometer van de Transvaalsche grens. De Engelschen hebben nogal eens een ongelukje met hun eigen oorlogstuig. Een merkwaardig geval vermelden de Engelsche bladen nu weer. De soldaat Anthony Stovin was zonder een schram van het oorlogsveld, waar hjj niettemin verscheidene maanden gediend had, teruggekeerd. Maar hij had de onvoorzichtigheid gehad als souvenir een niet ontplofte pompomgranaat mede te nemen. Waarschijnlijk heeft Anthony zijn vrienden de constructie van zoo'n projectiel eens willen uitleggenin elk geval het ding is ontploft en Stovin is in het hospitaal te Grimsby aan zijn wonden overleden. Er ligt hier zeker een nieuwe waarschuwing in voor andere projectielen -verzamelaars De hongersnood, die in de Chineesche provinciën S ensi en Sjansi heerscht, is een van de ergste, die in de jongste tijden zijn voorgekomen. Men schat, dat tweederden der geheele bevolking gebrek lijden Drie achtereenvolgende mislukkingen van den oogst

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2