Buitenland. Van Terschelling meldt men dat men eerlang weer zal beginnen met te werken op het wrak der „Lutine". Voor dat doel is reeds overgekomen de Engelsche ingeneur Scott. Te Oude-Pekela is Vrijdagmorgen inde fabriek „Ceres" een 35-jarige arbeider om bet leven gekomen, doordat bet deksel van een der strookokers opensloeg. De man werd met zoo geweldige kracht omboog geslingerd, dat hij dwars door bet beschoten dak drong en met verbrijzelden schedel op het dak werd gevonden. Uit een telling der aan het Centraal station ingenomen plaatskaarten blijkt, dat van Amsterdam uit per H.-S.-M. 28,000 per sonen de huwelijksplechtigheid te 's-Graven- hage hebben bijgewoond. Op de lijn Amsterdam - Rotterdam der H.-S -M. hebben dien dag 82 extra-treinen geloopen. Door do Ned. Belgische Maatschappij voor eleetriciteit is bij verschillende gemeente besturen in den Gelderschen Achterhoek concessie aangevraagd tot 't leveren van electrische verlichting. Het doel is om te Doesburg het hoofdstation te maken, zoodat van daar tot op een afstand van 25 K.M. de verlichting kan worden geleverd. Aan het hoofd van een der gemeente scholen te Dordrecht werd enkele dagen gele don gevraagd of de jongen van zekeren G. naar huis mocht komen, daar zijne moeder stervende was. Na gedaan onderzoek is gebleken, dat de vrouw, die het knaapje kwam halen, zelf de „stervende moeder" was. Uit Rotterdam komt het bericht dat de tooneelspeler Willem Jacobus Van Zuylen Zondagnacht aldaar overleden is. Hij was lijdende aan eene nieraandoening. Het laatst trad hij op op 30 Januari te s Gravenhage in het nieuwe blijspel „Groote Dagen". Blauwe Mazelen De beruchte mazelen-epidemie „de blauwe mazelen'die vooral in den achterhoek van Twente, o. a. te Oldenzaal en Enschedé, reeds zoovele slachtoffers gemaakt heeft, begint zich ook te Goor te vertoonen. De gezondheidscommissie to Enschedé heeft Burgem en Wet-h. "dier gemeente in over weging gegeven, alle openbare lagere scholen (met uitzondeiing van school A. een inrichting voor meisjes boven 13-jarigen leeftijd) te sluiten wegens het heerschen der mazelen en hot kwaadaardig karakter van deze. Uit een beschrijving der huwelijks inzegening in het „Vólksdagbl." „Buiten het afgescheiden deel der kerk gekomen, in een soort ontvangkamer, zag ik door een toeval, dat Koningin Emma kaar Dochter omhelsde en weendede andere prinsessen kusten de jonge Vrouw op de wang. Dit niet-officieeïe gedeelte der plech tigheid beviel mij 't best." De Koningin van Portugal, die het regentschap waarneemt tijdens de afwezigheid van den Koning uit Portugal, heeft aan Ko ningin V ilhelmina het grootkruis verleend van de drie Portugeesche militaire ridder orden. In de verschillende gemeenten van Noord-Brabant heerscht? eën ziekte „dikoor" genaamd, die vooral onder kinderen voorkomt en oorzaak is dat hier en daar, o. a. te Gemonde, de scholen zijn gesloten. Enorm is de schade, door den jongsten storm aan de zeedijken in Groningen toege bracht a'leen de herstelling der provinciale zeeweringen tusschen Delfzijl en Tormunter- zijl zal f 70.000 a 100.000 kosten. Men raamt het aantal menschen dat langs den Bruidsweg stond opgehoopt, op 200.000. Aan den Sloterweg te Amsterdam brak een der verbindingstouwen van een steiger, waarop twee metselaars werkzaam waren. Beiden stortten naar beneden, waardoor een direct dood wasde tweede is in bedenkelijken toestand naar het Wilhelmina-gastLuis over- gebraht. De onderwijzer G. Meulenberg van Wilhelminadorp, dezer dagen te Poortugaal benoemd, heeft voor de benoeming bedankt; er was daar namelijk geen enkel kosthuis te verkrijgen. Te Harich (Friesland) heert een mollen- vanger dezen winter in één stuk weiland niet minder dan 81 mollen gevangen. Een correspondent van het „Hbld.", die Donderdagmiddag in het Lange Voorhout te 's-Gravenhage stond, toen het Vorstelijk Echtpaar naar het station van het Staats spoor reed, schrijft: „Ik was op het oogeDbh'k dat de stoet door het Voorhout reed, getuige van een incident. De menigte, die dicht opeengepakt stond, juichte do Koningin en Haar '-emaal geest driftig toe Een cavaleriepaard, dat dienst deed bij het afzetten van don. weg, werd door al dat gejuich schichtig, en hoewel de ruiter alles deed om het dier tot kalmte te brengen en toonde flink in den zadel te zit ten, hij vermocht het paard niet aan den kant van den weg te k'rijgen. Daar komt het koninklijk rijtuig en een oogenblik hield menigeen het hart vast, want het paard was nu dicht bij den landauer sprong op en dreigde met zijn voorbeenen in het rijtuig te komen. Daar zag ik den Prins opspringen en het dier een flinken duw achteruitgeven, zoodat er geen ongeluk plaatst had. Dadelijk daarop zat Z. H. weder even kalm naast zijn Gemalin alsof er niets gebeurd was-en groette weder de juichende menigte. Degenen, die met mij duidelijk alles hadden gezien, hadden de groote koelbloedigheid van den Prins bij een dreigend ongeluk bewonderd." Tn een dorpspostkantoor Mevr. BruinIs er niets voor mij Brievengaarder Ik zie niets. Mevr. Bruin Ik wacht op een briefkaart van mijn tante Jane Wouters in Delft, die mij schrijven zou op welken dag zij komt. Brievengaarder tot zijn vrouw' in het zijvertrek): Heb je ook een briefkaart van mevr. Jane Wouters te Delft gezien Zijn vrouwJa, ze komt Donderdag Van eene reis van H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden naar bnitenlandsche residenties, waarvan in buiten- on binnenlandsche bladen bij geruchte is gesproken, is, naar wij vernemen, niets hoegenaamd bekend. („D. Ct.") Een Engelsch modeblad deelt mede, dat een nieuwe mode aan het opkomen ishet dragen van bandschoenen met penseelschil- deringen. Aldus versierde handschoenen wer den aanvankelijk in hoofdzaak door bruiden gedragen, maar het is zeer waarschijnlijk, dat zij nu spoedig algemeen in zwang zullen komen. De handschoenen worden beschilderd door een dame, die daartoe een procédé uit gevonden heeft, dat bestand is tegen de lichaamswarmte. De teekening op de handschoenen wordt gewoonlijk ontworpen in overeenstemming met het costuum, zoodanig dat het ontwerp van de schouders tot aan de handen wordt uitgevoerd. De meest gewilde patronen zijn bloemen, vlinders of dergelijke motieven, die mooie kleureneffecten geven. Natuurlijk zijn zulke handschoenen slechts binnen het bereik van bemiddelde dames. H. M. Koningin Wilhelmina heeft een paar in haai' bruidskorfin den palm van den eenen handschoen staat Haar eigen portret, in den anderen dat van Haar Gemaal. Volgens de „Paris Nouvelles" heeft President Kruger aan Koningin Welhelmina driehonderd brieven ter hand laten stellen uit Boeren-kringen in de Kaapkolonie, ge schreven om haar geluk te wenschen met haar huwelijk. Tusschen Greylingstad en Vlakfontein vielen de Boeren Donderdag een trein aaD door een aangelegde mijn werd de locomotief gedeeltelijk vernield. 400 Boeren werden door de geleidende soldaten onder vuur ge nomen. Bijna alle reizigers werden gewond, velen zwaarde Boeren plunderden hen, en verdwenen bij de nadering van Engelsche hulptroepen. Onder de „gestolen" geschriften moeten zich belangrijke documenten bevinden volgens het telegram. Sedert bezette French Ermeloo, en trokken de Boeren ten getale van 6000 man op Piet Relief terug. Een hevige aanval der Boeren op de buitenposten van Smith Dorrien te Bothwell deed deze posten veel schade, doch eindigde met het terugtrekken der aanvallers. De pokken treden zoo talrijk en gevaar lijk in New-York op dat do gezondheidsraad uitgebreide maatregelen heeft moeten nemen om het inenten met gestrengheid toe te pas- st a. De politie heeft hiermee de handen vol en vooral in de besmette buurt, bekend onder d( n naam van „Klein Italië" moet zij dik wijls met kracht optreden. Inmiddels is de influenza-epidemie nog steeds niet afnemende. „Central News' seint uit Pretoria, dat de Boeren weer een aanval hebben gedaan op de mijnen te Driefontein. Zij vernielden In t pompstation en een paar loodsen, maar werden ten slotte verdreven door het korps spoorweg-pionniers. Zii waren echter gelukkiger bij Greylings- stad, waar zij er in slaagden ernstige schade aan te richten in de Heidelberg-Roodepoort- mijn- In Australië is het bijzonder heet. De lange droogte en de hooge temperatuur heb ben boschbranden doen ontstaan, die groote schade hebben aangericht. Melbourne wordt door hevige stofstormen eeteisterd. Sir Edward Clai ke heeft in een toespraak tot de conservatieven in het district Holborn, over den oorlog sprekende, gezegd dat de Eogelschen in de eerste plaats zonder op de ko>ten te letten de invallers uit de Kaapkolonie moesten verdrijvenmaar daarna behoort de Engelsche Regeering de vechtende Boeren eervolle voorwaarden aan te bieden: in de Jub'lend'vereenën zich grijsheid en ieu^d. Trots van Uw volke, Hoop van Uw land, Sluit gij in liefde den hciligsten band. O, moge Uw voet op bloemen steeds treden, Liefde en trouw verzeilen Uw schreden, Liefde, die sterkt en troost in het leed, Trouw van Uw volk, dat U nimmer vergeet. U, Koningin, teeder en schoon Zingen wij toe op bet hoogtij der kroon Het gansche land deelt in Uw vreugd, Jub'lend vereeneu zich grijsheid en jeugd. Neem, trouwe Hemelvader, Haar in Uw sterke hand; Leid Haar langs Uwe paden Tot heil van Nederland Klinke ook tot U 't welkom thans luid, Vorstelijke bruigom der lieflijke bruid Alleen om Haar reeds, die L bemint, Zijn onze harten U vriend'ljjk gezind. Wees Harer waardig in Haar geluk, Wees Haar tot troost in rampen of druk, Tracht Haar te steunen in 't ernstige streven, Om met Haar volk steeds mede te leven, Mede te voelen in 's levens strijd Dan is ook U onze liefde gewijd. Heil, driewerf heilVorstelijk Paar! Treedt rustig voort naar 't echtaltaar! Uw trouwe volk, in dezen stond, Bidt met U mede met hart en met mond. Des namiddags twee uur was het feest voor depchool- jeugd. Vergezeld door de onderwijzers en voorafgegaan door het fanfarecorps werd een optocht door het dorp gehouden. Vervolgens ging het naar de groote zaal van het hotel Meyer, waar het jonge volkje een paar uur"* aangenaam bezig gehouden en onthaald werd. Toen het donker geworden was, werd de terugtocht aanvaard. Ieder der kinderen was nu van een lampion voorzien. 's Avonds was de zaal van den heer Meyer wederom bezet, nu echter door volwassenen. Zou met de afwerking van bet programma om acht uur begonnen worden, reeds een half uur voor den tijd was geen plaatsje meer open. Nadat bet fanfarecorps het «At il- helmus" en het «Wien Neerlandsch Bloed" had gespeeld, werd door een tiental jonge dames, in 't wit gekleed, een openingslied gezongen. Vervolgens werd door de damens Ament, Ëydman, Poppink, Van Bossum en Visser op zeer verdienstelijke wijze een toonselstukje opgevoerd, De erfenis van de Wed. Poot. Hierna werden nog tal van voordrachten en muziekstukjes ten beste gegeven, te veel, om ze alle afzonderlijk te bespreken. Waarvan meer werk was gemaakt, van de toiletten of de bestudeering der verschillende nummers, wij zouden bet keusch niet kunnen zeggen. In één woord, alles slaagde uitstekend en sommige groepen zagen er werkelijk allerliefst uit. We denken o. a. aan het veertiental jonge meisjes, die eenige nationale liederen zongeD, aan de bébé's, enz. Laten wij, om kort te zijn, ons verder bepalen tot de mededeeling van die nummers van het programma, die tot noj* toe geheel onbesproken zijn geblevenlo. De verlaten echtgenoot, 2o. Hoe de zonde op aarde -gekomen is, 3o. Het nieuwe A. B. C., 4o. Wij zijn van chique familie en 5o. (last not least) een viertal tableaux vivants. Hierin lag bet glanspunt van den avond. Vooral de groep, voorstellende de negen muzen, was prachtig, ja indrukwekkend. Het was inmiddels middernacht geworden, echter nog veel te vroeg om reeds huiswaarts te keeren. Nog een paar uur bleef men samen, om de muze Terpichore de noodige buide te brengen. Ook bij de Weduwe Molenaar was dezen avond een talrijke schare bijeen, ook bier was gezelligheid en feestvreugde. Voor de noodige muziek werd gezorgd door Duitscbe muzikanten, terwijl verder de aanwezigen aangenaam bezig werden gehouden met een aantal komische voordrachten, t. w. 1 Een verrassing, 2 Een politieke biljartpartij, 3 De landverhuizers, Dat is gemakkelijk gezegd, 5 «Korporaal" Laadstok, 6 De ötrooper, 7 Kermisreizigers, S De twee groentjes, 9 Saar en Piet, 10 De twaalf kleine Kaffertjes en 11 Olfert. Vooral vielen no. 3 en no. 7 in den smaak; ook de andere nummers waren evenwel alleraardigst. Een gezellig bal hield ook hier de gasten een langen tijd bijeen. Des Vrijdags werd in den morgen een historische optocht gehouden, voorstellende do aankomst van den Prins te Scbeveningen in 1S13, des avonds, bij fakkel licht, wederom een optocht, nu met- een versierde boot, waarin dertien meisjes gezeten waren, welke Nederland, Mecklenburg en de elf provinciën voorstelden. Na afloop kwam men weder bijeen in de hotels, met dit onderscheid evenwel, dat bet publiek, dat den eersten avond in de zaal van dc-n beer Meyer aauwezig was geweest, nu die van de Wed. Molenaar vulde en omgekeerd. Ook dezen avond werd bet laat-. Nu was bet programma voor de feestviering, onge rekend het vuurwerk, dat tot Zaterdagavond bewaard werd, eigenlijk afgewerkt. De jongelui waren evenwel van meening, dat een extra-nummer niet zou schaden. Des Zaterdagmorgens werd de boot nog eens voor den dag gebaald, fluks bemand en de tocht door bet dorp weder aanvaard. Het fanfarecorps bad welwillend zijn toezegging verleend, om mede te werken tot bet welslagen van dit nieuwe nummer en weldra was bet gebeele dorp weer op de been. 's Avonds werd er, na bet vuurwerk, nogmaals in de beide hotels gedanst en bet feest was afgeloopen. En biermede kunnen wc onze taak als verslaggever als volbracht beschouwen. Wij kunnen echter niet nalaten, de feestcommissie namens de gebeele burgerij van Vlieland hartelijk dank te zeggen voor de organisatie van dit uitstekend geslaagde feest. („D. Ct

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2