3& 1402. Zondag 17 Februari. Aö. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Adrertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tetvt. TEXEL, 16 Februari 1901. Om de 10 jaren moet er door de stemge rechtigde leden van iedere Herv. Gemeente in ons land worden uitgemaakt, of in het volgende tijdperk van 10 jaren de leden der gemeente rechtstreeks of door middel van een kiescollege invloed op do zaken mogen uitoe fenen, dan wel of alles aan den kerkeraad zal worden overgelaten (Predikant met Ouder lingen en Diakenen) Gisteravond nu werd in de Herv gemeente alhier bij stemming uitgemaakt, dat het kies college zal blijven bestaan. Óudeschild, 15 Feb. Toen gisterenmorgen de sneeuwstorm met hevigheid losbarstte, maakten velen zich hier ongerust over de garnalenvloot, van welke een groot deel naar de Noordzee was uitgezeild. Gelukkig hield 't weer niet lang aan, anders zouden stellig vele menschenlevens te betreuren zijn geweest. Vijf schuiten waren reeds in de „Razende Bol" geworpen, toen gelukkig het weer be daarde. Sommige schuiten leden schade aan zeilen en tuig, doch persoonlijke ongelukken vallen, tot blijdschap van 't geheele dorp, niet te betreuren. Op stroom dreef heden een vrij breede strook nieuw ijs, die, ofschoon voor de vaart niet belemmerend, toch stoornis bracht inde garnalen visscherij Naar wij vernemen zal Zondag a.s. in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool op nieuw eene voorstelling met lichtbeelden worden gegeven. De Heer Niessink heeft een uitgebreide collectie niéuwe platen, zoodat belangstellenden weer veel nieuws kunnen te zien krijgen. Oosterend, 16 Febr. „Nut en Genoegen" alhier zal op Zaterdag, 23 dezer hare laatste vergadering houden in dezen winter, waarin de heer J. de Jongh als spreker zal optreden. Als naar gewoonte zal deze laatste bijeen komst met een bal worden besloten. De leerlingen van den cursus in den wapenhandel zijn hier gisteren met de eerste oefeningen in het schieten begonnen, nadat zij reeds te voren in de behandeling van het geweer waren onderwezen. De aanwezige luitenant roemde gisteren bij de meeste leer lingen de vastheid van oog en hand en ver klaarde, dat bij deze eerste oefening reeds vele prachtige schoten gegeven werden, zoo wel in knielende, als in staande houding. Vlieland, 14 Febr. De heer G. Den Hartog, leerling der Zeevaartschool alhier, heeft met gnnstigen uitslag examen gedaan als derde stuurman (groote vaart). Naar men meldt, zal President Kruger aan H. M. de Koningin als Huwelijksgeschenk aanbieden een kostbaren zilveren inktkoker een getrouwe nabootsing van het stoomschip „Gelderland". Het geschenk, vervaardigd in de fabriek der firma Van Kempen en Zonen te Voor schoten, zal namens den President aan H. M. worden aangeboden tijdens Haar verblijf te Amsterdam in het begin der volgende maand. Een der schepelingen van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", de kwartiermeester S. van Loenen, is, terwijl het schip een proeftocht maakte, in de Noordzee ongetwij feld over boord gevallen en verdronken. Toen de man vermist werd, is een eind weegs terug- gestoomd en naar hem gezocht, doch geen spoor werd van den vermiste, een oppassend man, gevonden. Hij laat vrouw en kind, te Nieuwediep woonachtig, onverzorgd achter. Door de invoering van leerplicht zou te Varik één onderwijzer meer moeten aan gesteld worden. Om dit te voorkomen hebben Burgem. én Weth. aan de ouders van schoolkinderen boven de 13 jaar verzocht, hun kinderen van school te nemep. De ouders hebben hieraan voldaan. Op die bereidwilligheid heeft de wetgever stellig niet gerekend. Een der grootste inlandsch e meelfa brieken „De Weichsel", zal binnenkort op houden te bestaan. Dit heeft eenigen meelfabrikanten aanlei ding gegeven om de vraag te stellen of het niet hoog tijd wordt om maatregelen te be ramen om den ondergang van het vak tegen te houden. Thaps wordt reeds 50 pCt. van het totale gebruik aan Amerikaansch meel ingevoerd. Reeds zijn 56 meelfabrieken op geheven, terwijl er nog 26 bestaan. Nog een millioenen-erfenis I Verleden jaar September werd uit Haarlem geschreven, dat binnenkort weer een nieuw proces verwacht kon worden over de nala tenschap van Pieter en Elisabeth van der Hulst, die in 1785 hun zeer aanzienlijk ver mogen aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlem nalieten, onder voorwaarde, dat 't b(j kinder loos overlijden aan de naaste bloedverwanten zou komen. Er z\jn sedert weer herhaaldelijk vergade ringen gehouden door personen, die hierop aanspraak maken, o. a. te Culemborg de uitgebreide familiën Van B en Van der H. De nalatenschap, welke op 65 millioen gulden geschat wordt, kon eerst volgens tes tament na verloop van 100 jaar verdeeld worden, welk tijdperk nu verstreken is! De advocaat in deze zaak, wien men een bedrag voor de voorlooplge onkosten ter hand stelde, zal, naar men verneemt, één tiende der erfenis ontvangen, indien hy er in slaagt de zaak tot genoegen yan zijn cliënten te doen afloopen. Volgens een ooggetuige waren er in Den Haag op den huwelijksdag van H. ML de Koningin lieden, die met een ladder rond liepen. Voor een kwartje mocht men dan door middel van die ladder in een boom klimmen. Verscheidene personen profiteerden van dit zonderlinge aanbod, dat hun een hooge en droge zitplaats verleende, niet anders denkende of voor hun kwartje mochten zi] na den voorbijgang van den stoet weder door middel van den ladder uit den boom. Maar dit viel geheel anders uit. Want als er een boom geheel en al vol was, legde de slimme koopman de ladder oyer zjjn schouder en stapte naar een anderen boom, waarin dan alweer voor een kwartje toegang was. Hoe de lui uit de hoornen zouden komen, ja, dat moesten zjj zelf weten 1 TEXEISCHE COURAHT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika, en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 CU. Ieder» regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente T ex el Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 18 Februari 1901, 's morgens 10''s uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 15 Februuari 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONOHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mcdedeelingen. Ingekomen stukken. II. Benoeming Hoofd der School te Midden-Eierland. III. Benoeming Stembureaux voor de a.s. verkiezingen. VI. Benoeming, inzake het wijzigen der uren van openstelling van het post- en telegraafkantoor. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gele genheid zal zijn opengesteld tot kostelooze in enting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Woensdag, den 27 Februari 1901, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg, op Dinsdag, den 19 Fe bruari 1901, 's voormiddags 11 'I, uur ten huize van Jb. Buijs te de Coeksdorpj op Woensdag, den 27 Februari 1901, 's namiddags 3 uur in de O. L. School te den Hoorn, op Donderdag, den 28 Februari 1901, 's namiddags 4 uur ten huize van de Weduwe W- Koppen te Oosterend, op Woensdag, den 27 Februari 1901, 's namid dags 4 uur in dë~0. L. School te Óudeschild, of op Dinsdag, den 19 Februari 1901, 's namid dags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Veght te de Waal. Texel, den 15 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. DE JONOHEERE. De Secretaris, HAJENIUS. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk bet Veeartsenij kundig Staatstoezicht, luidende -Wanneer zich bij eenig stuk vee" waar onder ook varkens worden verstaan, ?ver- „schijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, is de houder of hoeder verplicht, „daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den „Burgemeester der gemeente, waar het vee „zioh bevindt (art1 13)* „Een stuk vee, dat verschijnselen eener be smettelijke ziekte vertoont, moet onmiddelijk „door den eigenaar, houder of hoeder van het „overige vee worden verwijderd en zoolang „afgezonderd gehouden worden, tot dat daar omtrent dóór den Burgemeester, in overleg „met den districts-veearts of, bij afwezigheid „van dezen en van een districts-veearts plaats vervanger, in spoedeischende gevallen met „eenen geëxamineerden veearts overeenkom stig .de bepalingen dezer wet zal beslist zijn „(art. 14). Overtreding van art 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 500, terwijl roerende voorwerpen (waaronder ook vee wordt verstaan), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het on schadelijk maken daarvan wordt bevolen. Téxel, den 15 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. De Jonchbbre, Bhrgemeester. Hajehius, Secretarie. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texelgebruik makende van de bevoegdheid, hun verleeud bij het laatste lid van art. 18 der verordening van politie voor deze Gemeente, brengen ter algemeene konnis, dat met het oog op den ingevallen dooi. met ingang van heden, tot nader aankondiging het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de helft is verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente, met geen vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aange spannen zal de achterste met niet meer dan 500 K.G- mogen zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10. Texel, den 16 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. Hajenius, Secretaris.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1