Ingezonden Stukken. Marktberichten. Uit Atjeh verneemt het „Bat. Nbl." Gouverneur Yau Heutz moet aan de Regee ring hebben medegedeeld, dat hij voor eene verdere beteugeling en onderwerping van Atjeh geen vestingartillerie meer behoeft en deze dus, wat hem betreft, afgeschaft kan worden. Komt hij in het geval zooals nu te Sama- langan, eenige stukken noodig te hebben, dan kan hij er licht een paar van de K N. Marine leenen. „Het reservekader bij het N.-Ind. leger" is de titel van een hoofdartikel in de „Loc." van 9 Januari, waarin de oprichting van een reservekader met warmte wordt bepleit, voor namelijk met het oog op het toenemend ge brek aan Enropeesch kader, dat zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. Dit gebrek zegt schrijver, zal zich in een strijd meteen buitenlandschen vijand meer dan ooit doen gevoelen1, reden om reeds in vredestijd maat regelen te,;treffen om daarin te voorzien. -^..De schooljeugd te Zaandam heeft het er op den huwelijksdag der Koningin van genomen. Den yorigen dag waren zij in massa opgetogen naar den burgmeester, om een vrijen dag te vragen, maar deze bleef weigeren hij maakte echter een uit zondering voor de leerlingen der beide uit gebreid lagere scholen, die een hal ven dag vacantie kregen. Dit was den anderen jon gens te erg. Vooral toen de bevoorrechten zingende door de stad trokken. De meeste jongens besloten eenvoudig trots leerplicht en schoolopziener, vacantie te nemen, sloten zich bij de andere jongens aan en lieten de meesters voor leege banken staan. Op een school waren'zoo weinig leerlingen opgekomen, dat het personeel besloot ook maar vacantie te nemen. Voor een paar dagen kwam aan het hulpkantoor der posterijen te Oudemirdum een briefkaart ter bestelling aan met het volgende adres„Aan den heer land- bouwer te Oudemirdum. „Onbestelbaar", zal men allicht denken. Toch niet. De afzender had namelijk, wijl den naam van den geadresseerde hem onbe kend was, een zoo goede en duidelijke tee- kening van - de boerderij op de oningevulde plaats van het adres aangebracht, dat de brievengaarder er alras mee terecht was. Doodkist voor legerstede 1 ïn het 'lijkenhuisje, dat bij de algemeene begraafplaats te Hoogezand staat, wordt ge regeld een ledige doodkist gehouden, om bij sterfgevallen van onbekenden, gebruikt te kunnen worden. In 't begin dezer week had de vrouw van den doodgraver op een mc rgen iets te doen bij het lijkenhuisje en hoorde zij 'geritsel Verbeeld u haar schrik, toen zij, de deur geopend hebbende, een man zag oprijzen uit de doodkist, die hij, dakloos zijnde, als zijn slaapstede had uitgezocht. Het Openbaar Ministerie bij de Haagsche rechtbank vorderde 1 jaar gevangenisstraf tegen een bewoner van Transvaal, die in 1898 knecht was in een hotel te 's-Graven- hage en thans weder hier te lande vertoeft. In genoemd jaar had hij in het hotel dief stal gepleegd ten nadeele van een logeergast van geld en geldswaardige papieren, waar mede hij naar Transvaal vertrok. Benige maanden geleden hadden de Engel- schen hem gevangengenomen, uit Transvaal gezet waar zijn vrouw en kinderen achter bleven waarna hij werd uitgeleverd. Wegens verschil met den gemeenteraad over het presentiegeld heeft de pas benoemde commissie tot wering van schoolverzuim te IJlst reeds nu en bloc haar ontslag genomen. In overleg met de commissie hadden B. en W. aan den Raad voorgesteld, het presentie geld te bepalen op f 1 per lid voor elke bijge woonde vergadering, voor den secretaris op i 2. Op voorstel van een der raadsleden echter werd met 4 tegen 3 stemmen dooi den Raad besloten, het voorgestelde presen tiegeld alleen aan den secretaris toe te kennen de andere commissieleden zouden hunne dien sten zonder betaling moeten verleenen. Hierna ham de commissie haar ontslag. M paard van Troje af? In een vergadering der taal- en letterkun dige afdeeling Amsterdam van de Koninklijke Academie van Wetenschappen hield prof. Van Leeuwen, uit Leiden, een voordracht over „Het paard van Troie", waarin men volgens de verklaring van dien hooggeleerden heer een schip zou hebben te zien een paard ter zee, het houten paard, dat verderf zou brengen aan de stad. Te Sneek hield zekere F. eenige dagen verblijf in een ongebruikt rijtuig. Hij werd Donderdagavond met bevroren beenen in dat rijtuig ontdekt. Misbruik van sterke drank moet voor een groot deel de schuld zijn van dat treurige ongeval. Het „Heerenv. Avondbl." meldt: Dinsdag avonds te voren is de man nog in een café gekomen om een fleschje drank, waarmede hij zich weer naar zijn nauw verblijf spoedde. Met zijn nette familie te M. leefde F. in onmin. Thans is de man te Utrecht, waar men hem gratis zal behandelen. Men beweert dat hem de beide bevroren voeten moeten worden afgezet. Als een singulier staaltje van het ge moedsleven mag genoteerd worden, dat in een te Harlingen verschijnend advertentieblad onder een doodannonce de volgende klacht wordt geuit 'k Weet niet, hoe God het hebben mag, Dat ik op mijn geboortedag Mijn echtgenoot moet missen. Iemand te Gemert, die deel zou nemen aan de hulde, door fanfarecorpsen H. M. de Koningin te brengen, had vóór de uitvoering zich in een café tegoed gedaan aan een bief stuk met wat er bij komt. Zijn nieuwe jas met hoogen hoed waren door hem aan den standaard gehangen en onze goedronde en eetgrage Brabanter maakte het zich eens recht lekker. Eindelijk recht voldaan willende opstappen vindt hij op de plaats, waar eens zijn jas en hoed gehangen hadden, een ouden, vetten demisaison en een vuile hoed. Onstemd over zóó verregaande brutaliteit, vertrok de man met den eerstvolgende trein naar Gemert, zonder aau de huldebetooging te hebben deel genomen. Zijn achtergelaten instument is hem nagezonden. (buiten verantwoording van de Redactie.) EET HUWELIJKSFEEST EER KOXI.YGIX, te OOSTEREND OP TEXEL. De Algemeene Nederlandsche Vredebond. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 23 November 1898, no. 40. Leiden, 15 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 115 a f 264; 12 Stieren f 67 a f 180 Veulens stuks Waren de dagen van den ten en 7en Sept. 1S98 (Kroningsfeest) vreugdedagen voor de Oosterenders, de dag van den 7 Feoriiari 1901, de huwelijksdag van onze geëerbiedigde en geliefde Koningin met Z. K. H. Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, enz. enz., is zeker niet minder een vreugdedag geweest, v.n.l. voor de kinderen van de Bijzondere school, en zal daarom voorzeker lang in de herinnering der kleinen blijven voortleven. Ook de grooteren hebben mede genoten en feest gevierd, en wol dubbel genoten, omdat op Zondagavond het feest op luister rijke wijze is herhaald, ter gemoetkoming voor de visseliers, die op den feestdag niet aanwezig waren. Op den morgen van den 7den klonk des morgens van den torentrans„do eere-marsch en het aloude Wilhelmus", enz., waardoor de gemoederen in opge wekte stemming werden gebracht. Des middags ten l'/j uur verzamelde zich de kleine schaar, in feestelijk gewaad, getooid met oranje en voorzien van vlaggen en vaandels zich voor het schoolgebouw, en verlangden om binnengelaten te worden om de rijk versierde zaal te mogen aanschouwen. Een kreet van bewondering ontglipte aan aller lippen, dat hadden ze niet gedacht '/Tegenover den ingang van het eerste lokaal prijkte het portret der Koningin met bloemen en groen om kranst, geflankeerd door twee witte vaandels met gouden letters //Leve de Koningin, en ter weerszijden daarvan de vaandels //Oost en West-Indiö", omgeven door speren en bijlen, omslingerd met groen, bloemen en vlaggen. Onder het portret der Koningin hing eene schilderij, voorstellende het huis van Oranje, vanaf Prins Willem I, //Vader des Vaderlands." In het tweede locaal prijkte het vaandel//Het Nederlandsche Wapen", omgeven door de vaandels der Christelijke Meisjes- en Jongelingsvereeniging, geflankeerd met speren en bijlen, doorslingerd met groen en bloemen Verder het vaandel van «Van Waldeck Piermont," eene schilderij: /'Het Verhoud der Edelen" en bet portret van onze geëerbiedigde Koningin, omgeven van vlaggen, groen en lampions. Het schoolgebouw was alzoo in eene Koninklijke trouw zaal herschapen en werd van den morgen tot den avond door iedereen bewonderd. Het feest werd mot psalmgezang, gebed en bet lezen uit Godswoord geopend, niet voordrachten uit Vader- landsche geschiedenis voortgezet, afgewisseld door liet zingen van volksliederen en psalmen en liet uitdeden van versnaperingen. Om 3'5 uur werd in optocht, met de kinderen door het dorp getrokken, voorafgegaan door de bekende Hoornblazer L Dros en begeleid dooi de onderwijzers, schoolbestuur en een menigte toe schouwers, zoodat men herinnerd werd aan den Édelen- stoet, die op 6 Sept. 189S een rondgang door het dorp maakte. Na terugkomst werd het feest voortgezet met eene vertelling uit het leven van Z. H. Hertog Hendrik, afgewisseld door voordrachten en zang. Om 5uur werd met. eene toespraak, psalmgezang en gebed ge ëindigd, en keerden kleinen en grooten recht voldaan huiswaarts, en kon getuigd worden"Het was een feest ter eere Gods en ons Vorstenpaar waardig." Des avonds werd het feest voortgezet, geopend en gesloten als boven, voordrachten gehouden, die tintelden van Oranjevuur,, opgeluisterd door zang van de Chr. zangvereeniging"De Lofstem", waarover men ten hoogste was voldaan. Om ll'/t uur scheidde men dan ook noode van elkander, daar men door het gehoorde geheel en al meeleefde met het aloude Oranjehuis en met het nu met ons medelevende Vorstenpaar. Het Zondagavondfeest was eene herhaling van den 7den, iedereen genoot weder volop, en dit kon dan ook wel niet anders, wanneer ons vorsten geschilderd worden, aan wien we naast onze God onze vrijheid en vrijheid van godsdienst te danken hebben. Leve het Huis van Oranje en het ons geliefd Vorstenpaar. P.S. Gedurende het schoolfeest werd het volgende telegram aan Het Vorstenpaar gezonden "De Feest- vierende leerlingen van de School met den Bijbel te Oosterend op Texel, bieden Hare Majesteit en Z K. Hoogheid hunne hartelijke gelukwenschen aan-" De volgende dag werd teruggetelegrafeerd "Hare Majes teit en Prins der Nederlanden doen u allen dank zeggen voor gelukwenschen." (W.get.) Adjudant Van der Staal. Ml De Algemeene Nederlandsche Vredebond, opgericht 26 Januari 1871, heeft meer dan tot dusver behoefte aan algemeene ondersteuning, zal hij gelijken tred houden met de vele buitenlandsohe Vredevereenigingen. Het zij ons vergund, U met hem bekend te maken. Ziehier eenige der overwegingen welke tot de op richting dezer vereeniging hebben geleid, gelijk zij aan het hoofd van het reglement zijn geformuleerd "dat het oorlog voeren moet worden beschouwd als "een onrechtmatig middel om geschillen tusschen staten //op te lossen //dat de oorlog is een wanklank in onzen tijd van //beschaving en verlichting, en dat hij de zedelijke en //stoffelijke belangen der natiën dreigt te vernietigen //dat alles moet worden beproefd om door andere //middelen dan het ruw geweld, het recht tusschen de //volken te handhaven, en zoodoende het uitbarsten //van den krijg te voorkomen, of de eens uitgebarsten //oorlogen zoo spoedig mogelijk te doen eindigen //dat. de krachtig uitgesproken afkeer van den oorlog /'in alle beschaafde landen vernomen, op den duur niet "zonder invloed kan blijven op de besluiten der '/machthebbenden "dat ter bereiking van dit doel vereeniging van "krachten noodig is, opdat duidelijk blijkc, dat de //oorlog met zijne ellende nog slechts tengevolge van //kunstmatige opwinding en voor korten tijd toe- //juiching kan vinden, en dat duurzame vrede de al- //gemcenc en vurige wensoh der volkpu is." Meent nu ook Gij, dat meer en meer het rechts beginsel zich zal doen gelden in de betrekkingen tusschen de staten, sluit It dan bij ons aan, om aan de verwezenlijking van dat ideaal te arbeiden. De tijdgeest is op onze band. Zeker, allerwegen zien we hoe de staande legers zich uitbreiden, aller wegen worden de uitgaven voor militaire doeleinden opgedreven doch te gelijker tijd wordt allom de wensck vernomenMoge er een einde komen aan het oorlogvoerenMoge de vrede hersteld worden en bewaard blijven Welke schatten die. krijgstoerustingen verslinden, met hoe zware lasten de volken daardoor worden gedrukt, hoe de staatsschulden toenemen, hoe de ont wikkeling der natiën wordt gestremd en hare welvaart belemmerd, dat alles behoeft hier niet te worden betoogd. Ook niet, hoe de verarming ontevredenheid baart met al de daaraan verhonden gevaren, welke Staat en Maatschappij bedreigen Is er dan geen ander middel dan de oorlog, om da geschillen tusschen beschaafde staten te vereffenen Gij weet, dat middel bestaat en wordt getukkig meer en meer toegepasthet is het internationale scheidsrecht. Aan de vredevereenigingen is het voor een goed deel te danken, dat menig geschil, vroeger slechts door geweld van wapenen op te lossen, dooi de onpartijdige uitspraak van scheidsrechters is beslecht. Het is een verblijdend toeken, dat tal van leden van de meeste volksvertegenwoordigingen in Europa jaarlijks bijeenkomen tot het houden van interparlemen taire conferentiën, waarbij betoogd wordt, eensdeels de samenwerking voor het groote doel in de parlementen te bevorderen, anderdeels practische wegen op te sporen voor de toepassing van het scheidsgerecht, (al-bitrage). En hoe mén ook over de Haagsche Vredeoonferentie van 1S99 moge denkon, do instelling van een permanent Hof voor scheidsrechterlijke beslissing rnet een inter nationaal Bureau te 's-Gravenhage gevestigd, is voor de toekomst niet zonder beteekems. In Noord-Amerika heeft na den oorlog met Spanje do vredcbcweging zich opnieuw krachtig doen gelden Frankrijk telt oen menigte vredebonden, Duitscbland en Italië eveneens. Mvchtigen steun vindt ons streven in België, Denemarken, Oostenrijk-Hongarije, Zwitser land. En wat Engeland betreft, mogen wij niet ver geten, dat zelfs, terwijl onrechtvaardige krijg in Zuid- Afrika voortwoedt, de Britsche vredevrienden en hun aantal is niet gering herhaaldelijk en met kracht hebben getuigd tegen do heillooze politiek hunner Regecring, en de oorlog onbewimpeld hebben afgekeurd. Waar elders zooveel gedaan wordt, mag Nederland niet achter blijven. Krachtiger dan tot dusver moet ier ie lande de openbare meening, welke zich hoe langer hoe meer in alle beschaafde landen doet gelden, moet de regeeringen afhouden van eene avontuurlijke, gewcteulooze politiek, eri haar een krachtige-n steun erlcenen, waar hare leuze isDoor Recht tot Vrede. Vrede of oorlog hangt ten slotte niet af van de regeeringen, maar van de volt en. En te recht is gelegd, dat hoe meer de vredesidee onder alle klassen drr bevolking wortel schiet, hoe beter de regeeringen haar zullen kunnen verwezelijken. Hiertoe echter is aaneensluiting van krachten onmisbaarhoe meer leden eene vereeniging telt, met des te meer klem kan zij optreden. Wij wekken U dus op om lid to worden van den Vredebond. De geldelijke bijdrage, ten minste f 0.50 per jaar, is zoo onbeduidend, dat velen daardoor niet zullen worden verhinderd toe te treden. Ieder lid ontvangt kosteloos een exemplaar van ons Jaarboekje, waarvan in Januari 1901 de 2Sste jaargang verscheen. De ondergeteekenden zijn bereid alle gewenschte inlichtingen te geven en zullen gaarne uwe opgave als lid van onzen Bond inwachten Het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond Mr. J. B. Breukelhan, Voorzitter. Commies van Staat bij den Raad van State. Mr. C. Bake, Onder-Voorzitter. Referendaris bij den Raad v. State. J. A. Mazel, Secretaris. Cand.-Notaris. Dr. S. Baakt de la Faille, Penningmeester. Emeritus Predikant. Mr. A. Telting, Adjunct-Rijksarchivaris. Mr. Th. G. van Eck. C. Middelkoop Wzx., Hoofdcommies bij het Depart, van Financiën. 's-Gravenhage, Januari 1901. Tevens zijn inlichtingen te bekomen bij onder- geteekende. U geachte Redactie mijn dank voor de plaatsing. C. SELSER, Koopman te Waal op Texel. Lid v. d. Vredebond.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2