N°. 1405. Donderdag 28 Februari. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buks op Texel RAADSVERGADERING. 190L TEXEL, 27 Februari 1901. Naar men ons mededeelt vergaderden Maandag jl. Bestuur en leden van de alhier bestaande Schietvereeniging. Wordt bij me nige vergadering van andere Vereenigingen dikwerf geklaagd over min goede opkomst, bij deze waren bijna alle leden tegenwoordig wel een bewijs van belangstelling in de zaak. Ook de eerevoorzitter, de Edelachtbare heer Burgemeester was tegenwoordig, voor welk bewijs van belangstelling hem door den voor zitter bij zijn openingswoord dank gezegd werd. Op voorstel van het bestuur werd besloten om ter voorziening in een tijdelijke behoefte aan geld eene rentelooze geldleening aan te gaan in aandeelen van f 2.50. welke leening spoedig was volteekend. Minstens 4 aandeelen zullen jaarlijks worden uitgeloot, doch zoo de kas zulks mocht toelaten meer. Eveneens werd besloten, dat door de ver- eeniging rechtspersoonlijkheid zal worden aangevraagd, terwijl ook de verandering in het reglement, die werd voorgesteld, om n.l. de boeten te verminderen en van 25 ct. te brengen op 10 cent, de algemeene goedkeu ring kon verwerven. Moge het ledental ook al bevredigend zijn, toch zou het zeker voor de vereeniging zelf wel gewenscht zijn dat dit nog eenige ver meerdering onderging, terwijl het doel der vereeniging, weerbaar te worden, om in geval van nood mee te kunnen helpen ter verde- dining van huis en haard, zeker aller steun waardig is. Door heeren Kamervoogden van de Armenkamers in de Warmoesstraat werd gisteren ten overstaan van Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize alhier aanbesteed: het sloopen der 3 bestaande Armenkamers in de Warmoesstraat en het ter plaatse bouwen van 3 woningen. Voor die aanbesteding werden ingeleverd 7 biljetten n.l. van de heeren K. Slot, die voor f 2346, R. Daalder, die voor f 2124, J_ J. Bruin, die voor f 2099, P. J. Zoetelief, die voor f 2061, A. H Geus, die voor f 1852, J. A. Geus, die voor 1828 en A. Kooiman, die voor f 1734 had ingeschreven. Aan laatstgenoemde werd als laagste in schrijver het werk gegund. Ter aanvulliug van het in ons vorig nummer door ons vermeldde omtrent de op Texel te houden Transvaallezingen verwijzen wij naar achterst, annonce, waarin de ver schillende datums en lokalen worden aange geven. De entree van 25 ct. de persoon be hoeft zeker niemand te weerhouden er van te profiteeren. Omtrent de lezingen zelf kunnen we verder nog verwijzen naar hetgeen onze correspondent van Vlieland omtrent dat optreden te Terschelling vermeldde Niemand verzuime van de zoo gunstige gelegenheid om iets naders omtrent de Trans- vaalsche toestanden te vernemen, gebruikte maken. Koog, 25 Febr. Door 's Rijks Waterstaat worden poghagen aangewend om de konijnen, welke in de duinen verblijf houden en groote schade toebrengen aan die zeewering, uit te roeien. Tot dat doel zijn 14 man van hier dageijks bezig met het zoogen. „konijnen- delven". Waal, 25 Feb. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende verhuring der wegen werd besteed de som van f 23.35 tegen 22.45 in het jaar 1900. De Heer L. J. Roeper bedankte als buurtheerdoor het bestuur werd alsnu be noemd de Heer H. Mantje Cz., die zich de benoeming liet welgevallen. Vele belangstellenden woonden de zooge noemde „Burenton" bij. Oudeschild, 25 Feb. Het bestraten van den dijkkruin, door 's Rijks-Waterstaat, waar mede vóór twee jaar werd aangevangen en dat zoo uitstekend voldoet, zal dit jaar met 350 Meter worden veilengd. Eet gedeelte van de haven naar het dorp zal dan worden bestraat. Sinds eenige dagen worden, bij het baggeren in den havenmond een menigte jonge palingen opgehaald. De diertjes zijn echter niet verloren, want ze worden bij het uitwerpen der baggerspecie weder in zee uit gestort. Door den Heer Joh. Togger werd Maan dag in den Prins Hendrik-polder een wilde zwaan geschoten, van ruim 17 pond. 'tWas een mooi, zuiver wit, exemplaar. Vrijdagavond vergaderde alhier in het lokaal van den Heer Dogger op de haven, de Schippers- en Visschersbond. Deze bijeenkomst had plaats naar aanleiding van het request, door het bestuur van den bond verzonden, in zake do opruiming van een wrak op den bodem van Texelstroom. Schipper F. Blom bood zich aan om bij het onderzoek, door 's Rijks Waterstaat, de be- noodigde hulp te bieden met zijn schuit, terwijl schipper C. J. Duinker zich verder beschik baar stelde. Door een der leden werd voor gesteld om te trachten aan het schietvlot der Marine eene andere ligplaats te doen go ven, hetzij meer naar den Zuidwal of anders be oosten de haven. Zooals het Ihans ligt is het zeer ongeriefelijk voor de visscherij en gevaarlijk, wat de vaart betreft. Aan het bestuur werd opgedragen omtrent dit punt in correspondentie te treden met de Directie der Marine te Willemsoord. 26 Feb. Uit een gedrukte lijst, meldende de opbrengst van visch, ook van garnalen, _aan de Londensche markt, gedurende de vorige "week, bleek de minste prijs voor garnalen te zijn geweest 10 Shillings f 6. Toch ontvingen hier sommige garnalenvis- schers niet meer dan een zuiver saldo van 5u ct. per mand. 't Pleit derhalve niet voor de eerlijkheid van, ja, van onbekenden. De Heer Zwier Visser hoopt in die toestan den door zijn handelsbank verbetering te brengen 't Is nu zeer waarschijnlijk, dat deze bank in den loop van Maart in werking treedt. Oosterend, 26 Febr. De vereeniging „Nut en Genoegen" alhier heeft Zaterdag jl. hare werkzaamheden voor dezen winter beëindigd met eene zeer druk bezochte en bijzonder, opgewekte vergadering. Bij de opening werd gesproken over het pas voltrokken huwelijk van E. M. de Koningin met Hertog Hendrik en de wensch uitge sproken, dat dit huwelijk mag zijn ten zegen van Vorstenhuis, Volk en Land. Tevens werd herdacht wijlen de heer W. Koppen, als een der stichters van „Nut en Genoegen", en medegedeeld, dat thans onder de leden nog slechts 2 der oprichters in leven zijn. Als spreker trad voor de vergadering op de heer J. de Jongh, die als lezing gaf „De Gierigheid" van Ds. E. Laurillard, waarin op aangename wijze geschetst worden do ge volgen uit deze ondeugd en uit woekerzucht voortspruitende, terwijl aan het slot er van de edele deugd der Weldadigheid als tegen stelling wordt beschreven. De voordracht van den heer de Jongh was, als steeds, keurig te noemen en met veel genoegen heeft men verder geluisterd naar de volgende bijdragen, die de lachlust in hooge mate opwekten „De Zwaan", „Hoe Pieter aan zijn tweede vrouw kwam" en „Een praatje over het weer Bij het sluiten van het offlcieële gedeelte der vergadering werd den spreker warme dank gebracht voor alles, wat hij wederom op zoo'n schoone wijze had ten beste gegeven, terwijl aan leden en gasten dankzegging ge schiedde voor de belangstelling in deze laatste bijeenkomst en in de andere vergaderingen, gedurende het seizoen, betoond, terwijl aan allen een voordeelige zomer werd toegewensht en een „tot weerziens'' in den volgenden winter toegeroepen. Hierna bleven bijna allen aan het bal deel nemen, dat tot 3 uren duurde, waarna men, welvoldaan over de gezellige bijeenkomst, waar orde en eendracht voorzaten, gelijktijdig huiswaarts keerde. Door den jager J. Trap werd gisteren in den polder het Noorden geschoten een exemplaar van Cygnus bewicki of Kleine Zwaan, welke soort bijna nimmer wordt bemachtigd. De overige zwanensoorten komen alle jaren in talrijke exemplaren bij ons voor, doch de Kleine Zwaan laat zich zelden zien en lang niet eiken winter. Voor eenige jaren ontbrak deze verscheidenheid, die haar vader land heeft in de poolkringlanden van Amerika, nog geheel in het Museum van „Natura Artis Magistra". In de vorige week kwamen in het Marsdiep twee blazerschuiten van hier, be varen door de schippers K. Kuiter en S. Timmei met elkander in aanvaring. Beide vaartuigen beliepen daarbij eenige averij. Vlieland, 24 Febr. Donderdag 21 Febr. jl. werd des avonds in het hötel van den heer E. Meyer do vierde algemeene vergadering van „Nut en Genoegen1' gehouden. Voor een zeer goed bezette zaal trad als spreker op de heer A. van der Ree, hoofd der school alhier. Het schoone drama van Franqois Coppée, door Professor Van Hamel en Mr. J. N. van Hall in 't Nederlandsch overgezet, werd door spreker op hoogst verdienstelijke wijze vertolkt. Na den heer V. d. Ree traden nog op de heeren A. Visser en M Hoedemaker. Hield laatstgenoemde zijn gehoor aangenaam bezig met „Hondentrouw" Yan Tollens, de heer V. had als gewoonlijk veel succes met zijne komische voordrachten. Ditmaal gaf hij ten beste „De Handelsreiziger" en „De Dorps omroeper". Na de sluiting der vergadering hield een geanimeerd bal de meesten nog geruimen tijd bijeen. Het alhier bestaande kiescollege der Nederd. Hervormde kerk heeft met algemeene stemmen besloten tot het blijven voortbestaan er van gedurende de eerstvolgende tien jaren. Als lid van dit college zijn herkozen de heeren W. J. van Rossum, J. de Boer en J. Snooy en gekozen als nieuw lid de heer J. Sieben. 26 Febr Naar wij vernemen, heeft onze plaatsgenoot, de heer A. K. M. Hartog met zijne lezingen over Transvaal en Trans- vaalsche toestanden op Terschelling zeer veel succes gehad. Verleden Zaterdagavond is hij te West-Terschelling opgetreden in het hotel TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER der Gemeente T ex el Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 1 Maart 1901, 's morgens 10 l/s uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 26 Februuari 1901. Do Burgemeester van Texel, H. \V. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Benoeming Commissie tot wering van School verzuim en vaststelling van het huish. regiem, voor die Commissie. III. Voorstel enz. adres van eenige ingezetenen te Oudeschild. IV. Vaststelling begrooting Algem. Weeshuis voor V. Bespreking inz. verlenging der huur van het stukje strand bij de Koog. VI. Vaststelling Kohier hoofd. Omslag voor 1901, VII. idem Kohier hondenbelasting voor 1901.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1